hero norwegia.jpg

Norwegia nieodłącznie kojarzy się z dziką i nieraz oszałamiającą przyrodą. Zobaczysz tu najpiękniejsze fiordy, zachwycające zorze polarne, wspaniałe krajobrazy ze szczytów lodowców czy nadmorskich klifów. Jednocześnie kraj ten jest doskonałym kierunkiem dla poszukujących luksusu. Norwegowie cenią wysoką jakość, dlatego czekają tu na Ciebie wyróżniane w plebiscytach restauracje, eleganckie hotele i ekskluzywne rejsy. Co wybierasz?

Planujesz pobyt w Norwegii? Sposobów na zwiedzanie tego kraju jest wiele. Możesz skupić się na atrakcjach przyrodniczych i poczuć się na urlopie niczym prawdziwy odkrywca. Za dnia możesz zwiedzać, a nocami patrzeć w ciemne, rozgwieżdżone niebo. Nie będzie to trudne – kraj ten jest drugim najsłabiej zaludnionym w Europie, dzięki czemu gwiazdy są naprawdę dobrze widoczne! Wolisz gwar i światła dużych miast oraz komfortowe zwiedzanie? Oslo, Bergen, Trondheim czy Ålesund słyną nie tylko z ciekawej architektury. Z łatwością znajdziesz w nich miejsca, w których aż kipieć będzie od luksusu.

Preikestolen, Norwegia © iStock

Preikestolen, Norwegia © iStock

Norwegia: fiordy czy skalne atrakcje?

Wśród cudów natury, które znaleźć można w Norwegii, symbolami kraju bez dwóch zdań są ciekawe formacje skalne. Niemal każda wyprawa do kraju trolli zahacza o co najmniej jedno z takich miejsc jak Preikestolen, Kjeragbolten czy Trolltunga. Pierwszy to klif o wysokości 604 metrów! Jego ściany wpadają do fiordu Lysefjord, a niemal zupełnie płaska powierzchnia to doskonałe miejsce do podziwiania spektakularnych widoków. Uwaga, nie ma tam barierek! Adrenaliny zapewni Ci wyprawa na Kjeragbolten, a więc do kamienia „wetkniętego” między dwa klify na wysokości aż 1000 metrów. Jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Norwegii jest „język trolla”, Trolltunga. Płaska skała wysunięta nad przepaść nad jeziorem Ringedalsvatnet przyciąga fanów mocnych wrażeń i fotografów z całego świata.

Naeroyfjord, Norwegia © iStock

Naeroyfjord, Norwegia © iStock

Jeśli szukasz niesamowitych widoków, ale bez męczącego trekkingu, wybierz się nad najpopularniejsze norweskie fiordy. Naeroyfjord został nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Królem fiordów nazywany jest natomiast Sognefjord o długości ponad 200 kilometrów! Nad Geirangerfjordem możesz doświadczyć norweskiego folkloru. Góry o wysokości 1700 metrów wyrastają z wody i górują nad okolicą bogatą w tradycyjne wioski z domkami o dachach porośniętych trawą.

Droga Trolli, Norwegia © iStock

Droga Trolli, Norwegia © iStock

Wycieczka do Norwerskiej Riwiery czy rejs po Morzu Norweskim?

Jeśli wolisz przyjemny klimat nadmorskich miasteczek z białymi drewnianymi budynkami, to Norweska Riwiera sprawdzi się idealnie. Możesz przemieszczać się po Sørlandet od wioski do wioski czy od wyspy do wyspy i chłonąć tamtejszy baśniowy klimat. Polecamy np. Risør, Tvedestrand czy Gjeving.

Jeśli szukasz mocnych wrażeń, warto wybrać się na rejs po Morzu Norweskim lub Barentsa i obejrzeć z pokładu statku niesamowitą naturę zachodniego wybrzeża. Możesz też popłynąć na połów norweskich łososi lub wybrać się na rafting w Sjoa lub Gudbrandsdalen. W Norwegii znajdziesz też ekscytujące, widokowe trasy: Atlanterhavsvegen, czyli Drogę Atlantycką i Trollstigen, czyli Drogę Trolli.

Zorza w Norwegii © iStock

Zorza w Norwegii © iStock

Magia natury w Norwegii: zorza czy białe noce?

Norwegia jest jednym z niewielu państw europejskich, w których możesz podziwiać zorze polarne, czyli Aurora Borealis. Na te majestatyczne pokazy na niebie najlepiej polować od 21 września do 21 marca. Najlepiej widać je z takich miejsc jak: Tromsø, Kirkenes, Lofoty, Svalbard czy Bodø. Jeśli wybierasz się do Skandynawii latem, również możesz wziąć udział w niesamowitym spektaklu przyrody. Czekają Cię wtedy norweskie białe noce – nie zdziw się, jeśli zorientujesz się w środku nocy, że nie nastał zmierzch.

Oslo, Norwegia © iStock

Oslo, Norwegia © iStock

Najciekawsze miasta Norwegii

Kuszą Cię loty do norweskich miast? Słusznie! Stanowią one niecodzienną mieszankę klimatu małych miasteczek i wielkich metropolii. Miastem, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest oczywiście Oslo ze swoją wspaniałą architekturą. Znajdą tu dla siebie coś zarówno miłośnicy secesyjnych kamienic i drewnianych willi w skandynawskim stylu, jak i brutalizmu. Każda dzielnica jest zaskakująca – przyglądaj się uważnie szczegółom budynków.

Bergen, Norwegia © iStock

Bergen, Norwegia © iStock

Jeśli chcesz poczuć nadmorski klimat i zobaczyć typowe dla Norwegii kolorowe drewniane domy ułożone kaskadowo na zboczu góry, wybierz Bergen. To miasto, nazywane bramą do fiordów, stanowi nie lada gratkę dla tropicieli typowo norweskich obrazków. To tu góry spotykają się z morzem! Artystyczna atmosfera panuje natomiast w Trondheim, gdzie na niemal każdym kroku znaleźć można galerie, pracownie czy muzea. Nic dziwnego, to dom dla jednej z najważniejszych norweskich akademii sztuk pięknych.

Opera w Oslo, Norwegia © unsplash

Opera w Oslo, Norwegia © unsplash

Kultura w Norwegii: muzea czy koncerty?

Sposobem na odpoczynek jest dla Ciebie życie kulturalne? Podczas wizyty w Oslo koniecznie wybierz się do opery zaprojektowanej przez prestiżowe biuro architektoniczne Snøhetta. Możesz poczuć niesamowite emocje nie tylko podczas koncertu, ale też w trakcie zwiedzania tego nietuzinkowego budynku. Ciekawym miejscem jest też Vigelandsparken z 212 rzeźbami Gustava Vigelanda oraz Munchmuseet, czyli muzeum Edvarda Muncha. W Bergen wjedziesz kultową kolejką Fløibanen na wzgórze Fløy. Przespacerujesz się też wśród drewnianych domów dzielnicy Bryggen, która słynie ze wspaniałych małych muzeów (np. Bryggens) i sklepików.

Gdzie skierować się w Trondheim? Na most Gamle Bybro, z którego można podziwiać kolorowe kamienice. W weekendy zdarza się, że ich mieszkańcy wędkują, spuszczając żyłkę z haczykiem wprost z okien do rzeki! Tuż za uroczym mostem zaczyna się labirynt urokliwych uliczek Bakkldandet z licznymi galeriami tutejszych artystów. Jeśli cenisz muzykę, to Trondheim na pewno Cię oczaruje! Odbywa się tu wiele festiwali i koncertów, np. Olavsfest czy International Impro Festival.

Grand Hotel, Norwegia © unsplash

Grand Hotel, Norwegia © unsplash

Restauracje i luksusowe hotele w Norwegii

Oslo, Bergen i Trondheim to miasta o wielu obliczach. Znajdziesz w nich zarówno przytulne noclegi typu bed&breakfast, campingi, jak i hotele. W stolicy Norwegii znajdziesz też pięciogwiazdkowe hotele, np. Thon Hotel Rosenkrantz, Amerikalinjen czy Grand Hotel. Na kolację warto wybrać się do docenianych przez krytyków restauracji Alaise, Maaemo czy Hyde. W Bergen zanocujesz natomiast w hotelu Opus 16 lub Bergen Børs, a pysznych dań spróbujesz w restauracjach Lysverket, Bare lub Moon.

Sauna w Norwegii © iStock

Sauna w Norwegii © iStock

Eleganckie miejsca w Trondheim? Warto wybrać się do restauracji takich jak Speilsalen, Credo lub FAGN. Na wyjątkowe traktowanie możesz liczyć też w hotelu pięciogwiazdowym Britannia. W mieście nie brakuje też ekskluzywnych salonów SPA oraz saun. Wybierz się tam koniecznie, aby rozgrzać się i zrelaksować – zwłaszcza jeśli planujesz odwiedzić miasto po sezonie.

Chcesz odwiedzić Norwegię? Kraj ten oferuje noclegi pod milionami gwiazd na campingach lub w luksusowych pięciogwiazdkowych hotelach. Zdecyduj, jaki sposób relaksu bardziej do Ciebie pasuje!

Sprawdź oferty lotów i noclegów w Norwegii


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?