Najlepiej odpoczywasz w ruchu? Zamiast cały dzień opalać się i pić drinki nad brzegiem hotelowego basenu, wolisz zdobyć szczyt, pokonać wyznaczony dystans, poznać okoliczne atrakcje? Mamy propozycje w sam raz dla Ciebie. Zobacz drugą część przewodnika dla aktywnych turystów. Tym razem podpowiadamy, gdzie wybrać się na sportowy urlop w południowej części Polski. Sprawdź, jak spędzić czas w okolicach Czorsztyna, w Beskidach, na Dolnym Śląsku i Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Czorsztyn i okolice – rekreacja rowerowa
Trasa „Wokół Jeziora Czorsztyńskiego”, nazywana też Velo Czorsztyn, uznawana jest za jedną z najbardziej malowniczych dróg rowerowych w Polsce. Nic dziwnego – podczas przejażdżki podziwiać można nie tylko mieniącą się w słońcu taflę Jeziora Czorsztyńskiego, ale również szczyty pobliskich Pienin oraz – przy dobrej pogodzie – Tatr. Licząca 30 kilometrów długości, niemal zapętlona wokół sztucznego zbiornika na Dunajcu trasa zachwyca również doskonałą jakością nawierzchni, oznakowaniem i dobrze rozlokowanymi MOR-ami, a więc miejscami odpoczynku rowerzystów. Mimo położenia w górskiej okolicy prawie na całej swojej długości trasa jest płaska, dzięki czemu doskonale sprawdzi się podczas przejażdżek rekreacyjnych. Wolisz trudniejsze wyzwania? W południowej części jeziora Velo Czorsztyn łączy się częściowo z trasą Velo Dunajec, którą możesz dojechać do Zakopanego lub do Nowego Sącza.

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy? Z pewnością położone na dwóch brzegach zamki w Niedzicy i Czorsztynie, do których można dostać się drogą wodną – promem lub gondolami tzw. czorsztyniankami. Na trekking nadają się trasy w Pienińskim Parku Narodowym, a miłośnikom zabytków do gustu przypadnie dwór Tetmajerów w Łopusznej i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościółek w Dębnie. Po wycieczce rowerowej dobrym pomysłem jest odpoczynek na plaży, np. w Kluczkowcach.
Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Pieninach

Dolnośląskie – adrenalina z downhillem
Od spokojnego pokonywania kolejnych kilometrów na rowerze wolisz adrenalinę towarzyszącą zjazdom po wyboistych, górskich szlakach? Planując urlop, pomyśl o Dolnym Śląsku, który ma naprawdę wiele do zaoferowania fanom MTB, downhillu, freeride’u i cross-contry. Niezależnie od tego, którą dyscyplinę kolarstwa górskiego uprawiasz, w Sudetach znajdziesz setki, a nawet tysiące kilometrów tras zjazdowych. W Górach Sowich możesz przejechać leśnymi, szutrowymi drogami aż 500 kilometrów. Szczególnie lubiane są trasy prowadzące czerwonym szlakiem pieszym, a także zjazdy ze szczytu Wielkiej Sowy i Kalenicy.

Trasy o różnym poziomie trudności znaleźć można także w pobliskich pasmach górskich, np. w masywie Ślęży (np. ścieżka Kross Trail), w okolicy Śnieżnika (np. Bike Park Czarna Góra), w Rudawach Janowickich (np. Pętla Speediego), Karkonoszach (np. Pasmo Rowerowe Olbrzymy) czy Górach Izerskich (np. Singletrack pod Smrkiem). Zaletą Dolnego Śląska jest bliskość poszczególnych pasm górskich – dzięki temu jednego dnia możesz zjeżdżać w Górach Sowich, kolejnego w Rudawach Janowickich. Okolica oferuje również dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną oraz atrakcje, takie jak Błędne Skały w Górach Stołowych, uzdrowiska (np. Szklarska Poręba, Polanica-Zdrój, Świeradów-Zdrój) czy dziesiątki zamków i pałaców.
Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Sudetach

Jura Krakowsko-Częstochowska – nie tylko wspinaczka
Rozciągnięta między Krakowem a Częstochową Jura kojarzy Ci się przede wszystkim ze wspinaczką skałkową? Słusznie, to tutaj – poza Tatrami – można spotkać najwięcej polskich wspinaczy, którzy do wyboru mają ponad 8000 dróg o różnym poziomie trudności. Lśniące w słońcu wapienne ostańce i skały ulokowane między starymi drzewami, wśród pól oraz łąk stanowią jednak doskonałe tło również dla pieszych wycieczek. Lubisz trekking? Pokochasz Jurę! Znajdziesz tutaj setki kilometrów pieszych traktów, które z łatwością pokonają także niewprawni piechurzy. Najbardziej znane szlaki turystyczne to: liczący 156 kilometrów Szlak Orlich Gniazd oznaczony kolorem czerwonym, a także niebieski Szlak Warowni Jurajskich o długości 152 kilometrów czy żółty, 86-kilometrowy Szlak Dolin Jurajskich.

Maczuga Herkulesa i Zamek Pieskowa Skała © iStock
Wolisz pokonywać krótsze dystanse? Wybierz się każdego dnia w inne, sprzyjające pieszym wycieczkom miejsce, np. do Doliny Będkowskiej, Ojcowskiego Parku Narodowego, Doliny Kobylańskiej, w okolice Skał Zegarowych, na Górę Birów czy do Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Atrakcji jest tutaj tyle, że każdego dnia urlopu z pewnością nie będziesz się nudzić – wystarczy spojrzeć na mapę, założyć buty i ruszyć w drogę.
Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów na Jurze

Beskidy – idealne na paralotnie
Do szczęścia podczas urlopu nie potrzeba Ci nic więcej niż wiatr we włosach i możliwość obserwowania świata z góry? Możesz wspiąć się na górski szczyt, ale równie dobrze z niego… zlecieć na paralotni. Niezależnie od tego, czy zajmujesz się paralotniarstwem od lat, czy masz zamiar spróbować tej sztuki pierwszy raz, dobrym kierunkiem na wakacyjny wyjazd będą dla Ciebie Beskidy. W Szczyrku szkolenia i loty dostępne są na Skrzycznem, a więc najwyższym szczycie Beskidu Śląskiego.

Nieco na wschód, w Beskidzie Małym, niebo zasłonięte kolorowymi skrzydłami glajtów zobaczyć można w okolicach Góry Żar i leżącego u jej podnóży Międzybrodzia Żywieckiego. Na Skrzycznem dostępne są trzy, a na Górze Żar dwa startowiska, na których spotkać można w sezonie letnim dziesiątki paralotniarzy. W obu tych miejscach osoby bez doświadczenia mogą wziąć udział w locie w tandemie z instruktorem lub – przy większej ilości czasu – w kursie podstawowym uprawiającym do samodzielnych lotów. Co robić po zejściu na ziemię? Beskidy oferują tysiące kilometrów tras turystycznych, a także możliwość uprawiania sportów wodnych np. na jeziorach Żywieckim i Międzybrodzkim.
Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Beskidzie Śląskim

Spodobał Ci się któryś z naszych pomysłów na aktywne wakacje na południu Polski? Już dziś zaplanuj urlop w jednym z opisanych regionów. Nadal szukasz pomysłu dla siebie? Zajrzyj do pierwszej części naszego przewodnika dla aktywnych turystów, gdzie opisujemy najciekawsze miejsca i sposoby spędzania czasu w północnej części kraju.