hero apulia prawdziwe oblicze italii.jpg

Chcesz na własne oczy przekonać się, jak wygląda prawdziwe, spokojne włoskie życie? Jedź do Apulii! To właśnie tutaj zgubisz się w wąskich, krętych uliczkach, a na głowę spadnie Ci kilka kropli wody z rozciągniętego między balkonikami prania. Region w południowo-wschodniej części Włoch przywita Cię charakterystyczną zabudową, pyszną lokalną kuchnią oraz mnóstwem atrakcji. Doskonała pogoda, z której słynie Apulia, plaże obmywane krystaliczną wodą – to wszystko sprawia, że wakacje w tym miejscu po prostu muszą się udać.

Gaj oliwny w Apulii © iStock
Gaj oliwny w Apulii © iStock

Apulia – Włochy, które warto poznać

Wielu turystów, którzy odwiedzili Rzym czy Wenecję, stwierdziło, że dopiero pobyt w Apulii pokazał im prawdziwe oblicze Włoch. Codzienne, bez tłumów i typowo turystycznych akcentów. Region ten nie żyje turystyką, tutaj jest ona tylko miłym dodatkiem. Apulia to malownicze okolice, w których domostwa mieszkańców przyciągają uwagę tak samo, jak zabytki z dawnych lat. Pełno tu świadectw historii, a ludowe i religijne tradycje są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Apulia to oliwa z pierwszego tłoczenia, słynny chleb z Altamury czy znane wina (w tym Locorotondo, Negroamaro czy Primitivo). Czas płynie tutaj wolniej, a życie nabiera tempa po zmroku, kiedy to zarówno turyści, jak i mieszkańcy gromadzą się w restauracjach na głównych placach. Tak w pigułce przedstawia się region. Wczasy w tym miejscu to gwarancja atrakcji dla osób, które uwielbiają klimat starych miasteczek i chcą zobaczyć najpiękniejsze zabytki w okolicy. Jednak Apulia to także idealny wybór, jeśli chcesz odpocząć na plaży czy zaszyć się w tajemniczej jaskini. Do dyspozycji masz około 800 kilometrów urozmaiconej linii brzegowej – swój azyl znajdą tu zarówno miłośnicy dzikich plaży, jak i tych typowo miejskich.

Panorama Bari © iStock
Panorama Bari © iStock

Bari

Stolicą Apulii jest Bari. Miasto, w którym w ciasnych uliczkach możesz zauważyć mieszkanki wyrabiające słynny makaron orecchiette. Niech nie zaskoczy Cię również rozciągnięte między balkonami pranie. Historyczna część, Bari Vecchia, skrywa w sobie wiele zabytków. W bazylice San Nicola znajduje się grobowiec królowej Bony oraz relikwie św. Mikołaja. Nie sposób przejść obojętnie obok zamku z XII w. – Castello Normanno-Svevo, które obecnie pełni funkcję muzeum. Typowo turystyczne akcenty znajdziesz w nowszej dzielnicy, Murat. Tutaj obok butików największych marek świata zlokalizowane są liczne hotele i knajpy. Wciąż jednym z najczęściej fotografowanych obiektów Bari jest Teatro Margherita, zbudowany na palach na wodzie. To piękna sceneria do zdjęć, a po intensywnym zwiedzaniu odpoczynek w porcie jest mile widziany.

Polignano a Mare © iStock
Polignano a Mare © iStock

Jeśli Twoim celem wakacyjnym jest Apulia, Bari i okoliczne miasta z pewnością stanowią dobry plan na wyjazd. Na terenie prowincji znajduje się bowiem Polignano a Mare, małe, klimatyczne miasto. Wejście do jego historycznej części sygnalizuje piękna brama – Arco Marchesale. Jednym z popularniejszych zabytków jest średniowieczny pałac – Palazzo dell’Orologio, który przykuwa uwagę zegarem słonecznym. Koniecznie odwiedź także benedyktyńskie opactwo San Vito. Wokół miasta jest zlokalizowanych również wiele farm, a sielski klimat idealnie wpisuje się w charakter Apulii.

Domy trulli w Alberobello © iStock
Domy trulli w Alberobello © iStock

Alberobello i bajkowe domki trulli

Jakie są najpopularniejsze symbole, z których słynie Apulia? Zdecydowanie domki trulli. Budynki te wznoszono z suchego kamienia, bez używania zaprawy cementowej. Domki mają fasady bielone wapnem oraz stożkowate dachy, które wyróżniają się namalowanymi na nich znakami. To, co miało pełnić funkcję tymczasowego domu dla biedniejszych mieszkańców, którzy chcieli uniknąć podatków, stało się symbolem regionu i cennym zabytkiem. Domki trulli zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a możesz podziwiać je w mieście Alberobello. Największe skupisko trulli znajdziesz w dzielnicy Rione Monti. Co ciekawe, niektóre z obiektów są wciąż zamieszkiwane przez lokalną społeczność, inne można wynająć na nocleg. Jednymi z najpopularniejszych trulli są Casa D’Amore, czyli trulli z balkonem, a także Trullo Sovrano, czyli jedyne dwupiętrowe trulli.

Kościół św. Antoniego w Alberobello © iStock
Kościół św. Antoniego w Alberobello © iStock

Charakterystyczna zabudowa trulli wpłynęła na architekturę Alberobello, czego przykładem jest m.in. kościół Sant’Antonio di Padova. Mimo iż został on wybudowany później, w XX w., jego kształt imituje trulli. Będąc w Alberobello warto zarezerwować czas na wycieczkę do „białego miasteczka”, czyli Locorotondo. Piękna, biała zabudowa domów i kościołów wspaniale kontrastuje kolorystycznie z pobliskimi gajami oliwnymi oraz winnicami. Skosztuj lokalnego wina, odwiedź barokowy kościół San Nicolo zdobiony malowniczymi freskami i po prostu podziwiaj panoramę okolicy. Tutaj nikt i nic nie zakłóci Twojego odpoczynku.

Centrum Lecce © iStock
Centrum Lecce © iStock

Lecce, czyli barok przede wszystkim

Kolejnym przystankiem na naszej wycieczce jest Lecce, określane często mianem Florencji Południa. Miasto ma wspaniałą, bogato zdobioną, barokową zabudowę. Możesz ją podziwiać w ramach zwiedzania m.in. bazyliki Santa Croce. Barokowe zdobienia wyróżniają także katedrę Maria Santissima Assunta czy zamek Carlo V, skrywający we wnętrzu Muzeum Papier-Mâché. Ta rzemieślnicza tradycja tworzenia m.in. figur na bazie papieru przetrwała do dziś. Nie można pominąć również amfiteatru rzymskiego – jego ruiny pochodzą z I w. p.n.e.

Gaj oliwny w Apulii © iStock
Gaj oliwny w Apulii © iStock

Zaledwie 13 km od Lecce znajduje się Vernole. Miasto, które także wyróżnia styl barokowy obiektów sakralnych, ale nie tylko. To właśnie tutaj można podziwiać tysiącletnie gaje oliwne i co więcej – odwiedzić dawną podziemną olejarnię, skrytą w samym centrum miasta. Warto dodać, że podziemne olejarnie to kolejny symbol Apulii. Powstawały one na ruinach dawnych spichlerzy. Najwięcej tego typu obiektów zachowało się zwłaszcza w Morciano di Leuca. Obecnie organizowane są w nich wystawy, a turyści mogą zobaczyć na własne oczy, na jakim sprzęcie kiedyś pracowano i jak wyglądał proces produkcji oliwy.

Castel del Monte © iStock
Castel del Monte © iStock

Apulia – atrakcje wpisane na listę UNESCO

Powyższe miasta, to tylko niektóre z przykładów atrakcji, które ma dla Ciebie Apulia. Co zobaczyć dodatkowo, będąc w okolicach? Na uwagę zasługuje wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zamek – Castel del Monte, będący fortecą cesarza Fryderyka II. Mieszanka stylów gotyckiego, orientu muzułmańskiego oraz klasycznej starożytności zadowoli każdego miłośnika architektury. Zamek jest zlokalizowany blisko Andrii, w której możesz zwiedzić również m.in. kościół Sant’Agostino. Na liście UNESCO znajduje się także sanktuarium San Michele Arcangelo w Monte Sant’Angelo oraz Foresta Umbra, czyli kilkusetletnie lasy dębowe na terenie Parku Narodowego Gargano. A skoro już mowa o naturze – nie możemy zakończyć tego wpisu inaczej, niż wymieniając pobliskie najlepsze i najpiękniejsze plaże. Apulia ma w tej kwestii sporo do zaoferowania.

Grotta Zinzulusa © iStock
Grotta Zinzulusa © iStock

Plaże w Apulii – gdzie warto się udać?

Apulia to krystaliczne wody Morza Adriatyckiego oraz Morza Jońskiego i plaże pełne złocistego lub białego piasku. Znajdzie się tutaj także nieco propozycji dla miłośników wypoczynku na żwirku i kamieniach. Ukryte zatoczki, klify, jaskinie, możliwość uprawiania sportów wodnych – to wszystko sprawia, że pozornie leniwy wypoczynek na plaży może przemienić się w naprawdę intensywnie spędzony czas. Jedną z najsłynniejszych atrakcji regionu jest jaskinia Zinzulusa, położona na południe od Castro. Zwiedź ją z przewodnikiem i podziwiaj liczne stalagmity oraz stalaktyty w jej wnętrzu. Niedaleko stąd znajduje się także plaża Castro Marina. Będąc w Bari, możesz na przykład wybrać się na miejską plażę Pane e Pomodoro lub na pobliską plażę Torre Quetta – to raj dla miłośników surfowania, jak i… zwierząt, ponieważ czworonogi są tutaj mile widziane. Z kolei Libera Provolina to plaża kamienista.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Apulii
Plaża Lama Monachile w Polignano a Mare © iStock
Plaża Lama Monachile w Polignano a Mare © iStock

Polignano a Mare to idealne miejsce na plażowanie i nie tylko. Udaj się na słynną plażę Lama Monachile, otoczoną przez klify, lub zwiedź jaskinię Grotta Palazzese, w której mieści się… romantyczna restauracja (konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsca). Alberobello to również dobra baza wypadowa nad wodę – zaledwie 20 kilometrów dzieli Cię od Morza Adriatyckiego. Jeśli chodzi o Lecce, plaże czekają na Ciebie tuż, tuż – w San Cataldo. Apulia ma sporo rezerwatów oraz chronionych obszarów morskich. Jeśli cenisz sobie brak tłumów i dziewicze tereny, udaj się do jednego z nich – na przykład Torre Guaceto. Pamiętaj, aby uważnie śledzić oznaczenia, ponieważ nie wszystkie miejsca są udostępnione dla turystów. W Vernole znajduje się rezerwat przyrody Le Cesine, możesz tu podziwiać bogatą faunę i florę, jak i wypocząć na jednej z plaż.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?