hero bruksela.jpg

Rozpływająca się w ustach czekolada, tradycyjne trunki, owoce morza oraz pyszne frytki z majonezem – stolica Belgii podbije kubki smakowe największego krytyka kulinarnego. Bruksela kryje w sobie znacznie więcej atrakcji dla dzieci i dorosłych, będąc doskonałym wyborem na city break lub dłuższy wyjazd. Co zwiedzić w Brukseli, gdy podróżuje się z dziećmi? Jak zaplanować samotny wyjazd lub wypad ze znajomymi? Oto kilka naszych propozycji!

Dzielnica Europejska czy dzień ze sztuką?

Nie bez powodów mówi się, że Bruksela to serce Unii Europejskiej. To właśnie w tym mieście znajdują się siedziby najważniejszych instytucji unijnych, w tym Parlamentu Europejskiego, Rady UE czy Komisji Europejskiej. Znajdziesz je w dzielnicy Europejskiej, choć sama nazwa może być myląca – wbrew pozorom nie jest to wyodrębniona dzielnica. Teren „polityczny” rozpoznasz od razu – nowoczesna architektura i szklane budynki wyróżniają się na tle krajobrazu miasta, choć i tutaj zadbano o zieleń czy wzbogacono alejki rzeźbami. Osoby interesujące się polityką i historią mogą udać się do Parlamentarium, czyli interaktywnego muzeum historii UE.

Dzielnica Europejska w Brukseli © iStock

Dzielnica Europejska w Brukseli © iStock

Jeśli nie polityka, to może sztuka? Bruksela to miasto muzeów i galerii, kryjące w sobie artystyczną duszę. Jeśli chcesz ją odkryć, zaplanuj spacer na Mont des Arts, czyli Wzgórze Sztuki. Znajdują się tutaj Królewskie Muzea Sztuk Pięknych, w których można podziwiać m.in. prace Magritte’a. Artystyczny szlak doskonale uzupełni wizyta w Muzeum Instrumentów Muzycznych. W Brukseli możesz podziwiać także jedne z najlepszych przykładów budynków w stylu secesyjnym. Mowa o Pałacu Stocleta czy budowlach Victora Horty, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kobieta jedząca belgijską czekoladę w Brukseli © iStock

Kobieta jedząca belgijską czekoladę w Brukseli © iStock

Intensywne zwiedzanie czy chwila dla siebie?

Zwiedzanie Brukseli nie może się obejść bez wizyty na Grand Place, który tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj piękna architektura – w kamienicach z ozdobnymi fasadami mieściły się kiedyś obiekty rzemieślnicze. Uwagę przykuwa budynek ratusza ze strzelistą wieżą i posągami – obiekt wciąż jest siedzibą władz miasta, jednak można go zwiedzić z przewodnikiem. Będąc na Grand Place, warto też zarezerwować czas na zwiedzanie Muzeum Miejskiego – Maison du Roi – gdzie można podziwiać wystawy stałe i czasowe oraz zwiedzić GardeRobe Manneken Pis. To małe muzeum z szatami, w które przyodziewany jest Manneken Pis – XVII-wieczna rzeźba z brązu, przedstawiającego siusiającego chłopca. Niewielka rzeźba jest symbolem miasta. Warto dodać, że rzeźba doczekała się kolejnych odsłon – w zakamarkach Brukseli można znaleźć również figurkę siusiającego psa oraz dziewczynki.

Waterloo, Belgia © iStock

Waterloo, Belgia © iStock

Jednymi z najpopularniejszych zabytków Brukseli są także gotyckie obiekty sakralne: katedra św. Michała i Guduli oraz kościół Notre Dame du Sablon. Warto również zwiedzić dzielnicę Marolles, w której znajduje się średniowieczna brama – Porte de Hal – jak i Pałac Sprawiedliwości. Z kolei ok. 20 km od Brukseli mieści się Waterloo, miejsce legendarnej bitwy z 1815 roku. Zwiedzisz tutaj Muzeum Wellingtona, Muzeum Figur Woskowych i zobaczysz panoramę bitwy.

Galeria św. Huberta © iStock

Galeria św. Huberta © iStock

Jeśli nie zwiedzanie, to może… chwila dla siebie? Brukselska kuchnia zachęca do tego, aby zaszyć się w jednej z kawiarni lub restauracji. Tutejsze owoce morza czy czekoladowe desery są okryte sławą, jednak na uwagę zasługuje także brukselska kultura piwna, wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. W barach można skosztować tradycyjnych trunków i najnowszych propozycji – tutaj zdecydowanie wyróżnia się Délirium Café, w którym klienci mają do wyboru ponad 2000 rodzajów piw! A jeśli piwo, to i Belgijskie Muzeum Piwa. Odpoczywasz tylko w trakcie zakupów? Koniecznie udaj się do Galerii św. Huberta!

Kobieta z tradycyjnym belgijskim waflem w Brukseli © iStock

Kobieta z tradycyjnym belgijskim waflem w Brukseli © iStock

Atrakcje dla dzieci: muzea czy aktywność na zewnątrz?

Wiele osób kojarzy Brukselę jako miasto, w którym atrakcje dla dzieci nie wysuwają się na pierwszy plan. Jednak wystarczy nieco poszperać, aby znaleźć propozycje rozrywki, która umili czas najmłodszym, ale też przypadnie do gustu dorosłym. Na początek – muzea, a tych z wystawami interesującymi dzieci nie brakuje w Brukseli. Muzeum Kakao i Czekolady to smaczna podróż po krainie słodyczy, z kolei Muzeum Historii Naturalnej przypadnie do gustu miłośnikom dinozaurów. Obiekt ma 30 prawdziwych szkieletów dinozaurów, a pozostałe okazy są odlewami gipsowymi. Warto zabrać dzieci do Muzeum Zabawek, gdzie będą mogły zobaczyć gry i zabawki nawet z XIX wieku! TrainWorld to gratka dla miłośników kolei. Stare lokomotywy czy stymulator jazdy pociągiem zapewnią moc wrażeń małym i dużym.

Grand Place w Brukseli © iStock

Grand Place w Brukseli © iStock

Dzieci uwielbiają szaleństwa na zewnątrz, a Bruksela ma kilka zakątków będących doskonałą przestrzenią do zabaw. Zaplanuj piknik w parku Georges Henri. Są tu zarówno klimatyczne alejki, jak i plac zabaw. Dobrym wyborem na rodzinny odpoczynek będzie także Parc de Bruxelles – znajdujący się tutaj Teatr Królewski wciąż prowadzi działalność. Zielona przestrzeń do zabawy i odpoczynku to też Cinquantenaire ze słynnym Łukiem Triumfalnym oraz AutoWorld, czyli muzeum samochodów. Popularną atrakcją Brukseli jest Atomium. Mierząca ponad 100 metrów metalowa konstrukcja to tak naprawdę pomnik kryształku żelaza – powiększonego 165 miliardów razy. Wejście na budowlę gwarantuje piękne widoki na okolicę. Gdy pogoda nie będzie zachęcać do zabawy na zewnątrz, warto udać się do krytego skateparku – tutaj mogą szaleć zwolennicy rolek, deskorolek czy hulajnogi.

Kobieta fotografująca Mont des Arts © iStock

Kobieta fotografująca Mont des Arts © iStock

Na szlaku komiksów czy szlakiem europejskich zabytków?

Bruksela to miejsce, w którym zakocha się każdy miłośnik komiksów. Spacerując specjalną brukselską trasą komiksową możesz zobaczyć piękne murale przedstawiające kultowe postaci – m.in. Asterixa i Obelixa, Tintina czy Lucky Luke’a. Świat komiksów doskonale przedstawia także Belgijskie Centrum Komiksu. Z kolei MOOF, czyli muzeum z figurami bohaterów komiksów, to idealna scenografia do zdjęć. W obiekcie znajdują się zarówno figury belgijskich postaci komiksowych, jak i doskonale znanych na całym świecie superbohaterów, np. Batmana czy Spider-Mana. A może dzieci wolą odkrywać europejskie zabytki, zebrane w jednym miejscu? Mini Europa Park to miejsce, w którym znajduje się ponad 350 obiektów-miniatur, w tym Big Ben i wieża Eiffla. Uwagę dzieci przykują też z pewnością ruchome instalacje. Pobyt tutaj to doskonała lekcja historii poprzez zabawę!

Bruksela to miasto, które ma sporo asów w rękawie – wystarczy je tylko odkryć!

Sprawdź oferty lotów, noclegów i city breaków w Brukseli

Zobacz na Instagramie

Szukasz konkretnego miejsca?