hero wieden.jpg

Wiedeń przyciąga swoim charakterystycznym urokiem i atmosferą. Podkreśla to jego architektura, ale też wszechobecność sztuki. To miasto ma wiele pięknych, renomowanych muzeów i galerii, które są domem dla dzieł wybitnych, historycznych artystów. Co ciekawe, te zapierające dech dzieła to nie jedyna okazja, aby doświadczyć tu sztuki. Jak? Wybierz się na spacer ulicami miasta, podziwiając prace artystów zajmujących się street artem.

Galerie czy muzea?

Wiedeń jest bez wątpienia zarówno jednym z najpiękniejszych miast Europy, jak i jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych. Bogate dziedzictwo miasta można podziwiać w licznych galeriach sztuki i muzeach, których łącznie jest ponad 100. Wiele z nich znajduje się w odległości krótkiego spaceru od wiedeńskiego centrum Innere Stadt.

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu © iStock
Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu © iStock

 

Muzeum Historii Sztuki – Kunsthistorisches Museum

Położone w samym centrum Wiednia Muzeum Historii Sztuki skrywa pod swoją kopułą jedną z najważniejszych kolekcji sztuki na świecie. Można tu znaleźć dzieła Michała Anioła, Rubensa czy Rembrandta. Ogromne zbiory tego muzeum zawierają zabytki z kolekcji greckiej i rzymskiej, ale także egipsko-orientalnej. Szczyci się takimi eksponatami jak bardzo dobrze zachowane mumie ze złotymi maskami czy kamienne sarkofagi faraonów, których powstanie ocenia się na około 500-100 p.n.e. Równie ciekawe są malowane drewniane trumny najprawdopodobniej z okresu 1000-200 p.n.e. Najwięcej uwagi przyciąga jednak największa kolekcja Bruegla (m.in. „Wieża Babel” czy „Zabawy dziecięce”), a także dzieła wielkich mistrzów dłuta i pędzla takich jak Bernardo Bellotto, Antoon van Dyck czy Rafael Santi.

Sam budynek, w którym mieści się muzeum, jest równie imponujący co zgromadzona w nim kolekcja. Charakteryzuje się typowym XIX-wiecznym austro-węgierskim wzornictwem. Sufity usłane ozdobnymi freskami Gustava Klimta i Hansa Makarta doskonale komponują się z granitowym i marmurowym wnętrzem. Jednorazowy wstęp do muzeum to koszt 18 euro od osoby. Można także dokupić dodatkowe bilety na wystawy tymczasowe.

Przygotuj się do podróży
Pałac i galeria Belvedere, Wiedeń © iStock
Pałac i galeria Belvedere, Wiedeń © iStock

Austriacka Galeria Belvedere

Kolejnym bardzo ważnym miejscem dla każdego miłośnika sztuki jest Austriacka Galeria Belweder. Wybudowane w XVIII wieku pałace (Górny i Dolny Belweder), w których mieści się muzeum, są perełką austriackiej architektury. Zwłaszcza Górny Belweder uważany jest za jeden z najbardziej imponujących barokowych obiektów w całym kraju. To właśnie tutaj znajduje się bogaty zbiór twórczości austriackich artystów, zwłaszcza w nurcie art nouveau i fin de siècle. Galeria posiada największą na świecie kolekcję obrazów Klimta, w tym najbardziej znany „Pocałunek”. Do kolekcji tej galerii należy też twórczość Egona Schiele, Oskara Kokoschki i Heleny Funke. Innymi atrakcjami są dzieła najważniejszych artystów, takich jak Claude Monet, Elena Luksch-Makowsky i Vincent van Gogh. Bilet do Belwederu kosztuje niecałe 16 euro online, a na miejscu – 18 euro.

Galeria Albertina, Wiedeń © iStock
Galeria Albertina, Wiedeń © iStock

Galeria Albertina

Albertina to galeria założona w 1768 roku. Zbiory składają się z około 50 tys. rysunków i ponad 1,5 mln rycin. Muzeum mieści się w dawnym pałacu księżnej Marii Krystyny Habsburg i jej męża księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego. Był on pasjonatem i kolekcjonerem sztuki i to właśnie od jego imienia pochodzi nazwa galerii. Wizyta w Albertinie składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest samodzielne zwiedzanie sal zamieszkiwanych kiedyś przez członków rodziny Habsburgów. Niektóre pokoje posiadają wciąż oryginalne meble z rzeźbionymi i pokrytymi złotem elementami. Do zwiedzania udostępniono aż 22 sale – znajdziesz je na parterze. Na tym samym piętrze możesz podziwiać 8 wystaw tymczasowych. Ze względu na wrażliwość na światło arcydzieła takich artystów jak Dürer („Zając polny”), Rubens i Klimt prezentowane są rotacyjnie na wystawach czasowych.

Pierwsze piętro Albertiny poświęcone jest natomiast wystawom stałym. W 16 salach zwiedzający mogą podziwiać najważniejsze dzieła sztuki z ostatnich 130 lat – zaczynając od impresjonizmu, przez ekspresjonizm i awangardę, a kończąc na współczesności. Albertina w zbiorze posiada dzieła Moneta („Staw z nenufarami”), Renoir („Portret dziewczyny”) i Picassa. Znajdują się tu też obrazy Cezanne’a, Matisse i Miró. Bilet do Albertiny kosztuje 16 euro.

Sprawdź oferty na city break w Wiedniu
Widok na Wiedeń nocą © iStock
Widok na Wiedeń nocą © iStock

Calle Libre – festiwal street artu

W Wiedniu sztukę można spotkać nie tylko w galeriach i muzeach. Wystarczy wybrać się na spacer po ulicach miasta w poszukiwaniu najciekawszych murali. Popularność street artu w Wiedniu wynika przede wszystkim z corocznego festiwalu Calle Libre, który już od 2014 zaprasza artystów do tworzenia prawdziwych dzieł sztuki na miejskich budynkach. Co roku prace powstawały przede wszystkim w szóstej (Mariahilf) i siódmej (Neubau) dzielnicy Wiednia. W 2022 festiwal przeniósł się do 20. dzielnicy, gdzie po raz pierwszy może pochwalić wyznaczoną strefą festiwalową w okolicach budynku dworca Nordwestbahnhof.

W trakcie festiwalu austriaccy i międzynarodowi artyści uliczni tworzą wielkoformatowe obrazy i rzeźby (np. z plastiku) na wydzielonych obszarach miasta. Tym samym festiwal podejmuje dyskusje na temat tego rodzaju działalności artystycznej. Głównym celem jest de-stygmatyzacja street artu i odejście od kojarzenia go z wandalizmem i łamaniem prawa.

Sztuka uliczna w Wiedniu © Nick Night on Unsplash
Sztuka uliczna w Wiedniu © Nick Night on Unsplash

Mariahilf czy Neubau?

Mariahilf i Neubau to sąsiadujące dzielnice, w których fasady budynków zdobi twórczość wielu artystów sztuki ulicznej. Jeśli chcesz wybrać się na spacer bez konkretnego celu – to właśnie tutaj stworzono najwięcej kolorowych, zabawnych, inspirujących i prowokacyjnych obrazów. W centrum Mariahilf, przy ulicy Hofmühlgasse 12, spotkasz pracę znanego kolumbijskiego artysty ulicznego o pseudonimie Stinkfish. Mural przedstawia tatę niosącego swojego syna na ramionach. Stinkfish do namalowania tego obrazu wykorzystał charakterystyczną dla siebie paletę kolorów: żółtego i czarnego. Warto też wybrać się w okolice Mariahilfer Straße – najlepsze murale kryją się w uliczkach, które przecinają tę główną ulicę handlową. Na równoległej ulicy Gumpendorfer Straße właściwie na każdym rogu trafisz na kolorowe murale. Ciekawe prace znajdują się też w okolicach stacji metra Neubaugasse.

Sztuka uliczna nad Kanałem Dunajskim w Wiedniu © Sarah Lötscher z Pixabay
Sztuka uliczna nad Kanałem Dunajskim w Wiedniu © Sarah Lötscher z Pixabay

Dunajski Kanał czy Street Art Passage?

Kolejnym miejscem, w którym warto szukać sztuki ulicznej w Wiedniu, jest Dunajski Kanał. Wzdłuż niego ciągną się betonowe ściany, które tutejsi artyści potraktowali jak płótno dla ich prac. Oczywiście, jak w każdym mieście, część napotkanego graffiti okaże się zwykłymi, tandetnymi napisami o małej wartości artystycznej. Nie brakuje tutaj jednak znakomitych prac zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Najwięcej ciekawych murali znajdziesz wzdłuż odcinka między Schwedenplatz a Schottenring.

Street Art Passage © Nick Night on Unsplash
Street Art Passage © Nick Night on Unsplash
Wyrusz w podróż do Wiednia!

Street Art Passage to jeszcze jedno miejsce w centrum miasta, gdzie znajdziesz kolorowe graffiti. Pasaż prowadzi do Dzielnicy Muzeów Museumsquartier. Zdobią go zarówno tymczasowe wystawy, jak i stałe, niezmienne murale. Street Art Passage daje możliwość podziwiania sztuki alternatywnej kontrastującej ze stonowanymi i eleganckimi wnętrzami galerii znajdujących się tuż za rogiem. Stałym elementem pasażu są prace francuskiego artysty Invadera. Najpopularniejszym jego dziełem jest tutaj „Space Invader” – stworzona z czarno-niebieskich kwadratów iluzja optyczna. Do pasażu można wejść przez Breite Gasse lub przechodząc przez kompleks muzealny.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?