Miał być kampanią promocyjną dziennika sportowego, a zyskał miano jednego z tzw. grand tourów. Giro d’Italia to wyścig, który wzbudza emocje jeszcze przed startem kolarzy. I to nie tylko za sprawą wymagającej trasy. Giro d’Italia to także ciekawa historia, nieco kontrowersji i… róż. Kolor koszulki lidera wyścigu nie jest przypadkowy.

Walka o Maglia Rosa

Kojarzysz słynny dziennik sportowy La Gazzetta dello Sport z charakterystycznym różowym papierem? To właśnie na jego łamach, w 1908 roku, ogłoszono pomysł zorganizowania Giro d’Italia. Początkowo wyścig miał być kampanią promocyjną  w celu zwiększenia sprzedaży dziennika (miłośnicy kolarstwa z pewnością zauważą tutaj podobieństwo do historii Tour de France). Obecnie Giro d’Italia to jeden z najpopularniejszych wyścigów kolarskich. Zawodnicy z całego świata rywalizują o Maglia Rosa, czyli różową koszulkę lidera klasyfikacji generalnej.

Kolor koszulki nawiązuje do La Gazzetta dello Sport, z kolei puchar dla zwycięzcy wyścigu – Trofeo Senza Fine – symbolizuje wijącą się szosę. Jednak wyścig kolarski to także pieniądze. Łączna pula nagród Giro d’Italia 2023 to 1 499 710 euro. Triumfator wyścigu otrzyma 150 tys. euro plus dodatki w postaci nagród dziennych. Przykładowo – dzień w różowej koszulce lidera to bonus w postaci 2000 euro dla zawodnika. 

Kolarze podczas wyścigu © Markus Spiske on unsplash
Kolarze podczas wyścigu © Markus Spiske on unsplash

Gwoździe na ulicy i próba przekupstwa kelnerów

Historia Giro d’Italia jest pełna ciekawych anegdot, ale i kontrowersji. Uczestnicy pierwszy edycji wyścigu pokonywali trasę na rowerach ważących 15 kg, a dopingujący ich tłum (a nawet i organizatorzy!) sięgał po nietypowe próby zatrzymania konkurencji. Mowa o m.in. rozsypywaniu gwoździ na trasie przejazdu. Zdarzyła się też próba przekupienia kelnerów, którzy mieli dodać środki przeczyszczające do jedzenia przeciwników. Część trasy Giro d’Italia wiedzie przez górskie tereny.  Z pewnością odczuł to w 1956 roku Fiorenzo Magni. Kolarz złamał obojczyk, jednak nie wycofał się z wyścigu. Etapy pod górkę pokonał, kierując rowerem przywiązaną do kierownicy dętką. Jej końcówkę trzymał… w ustach.

Bohaterem jednej z najsłynniejszych opowieści o Giro d’Italia jest Alfredo Bindy. W 1930 roku organizatorzy zapłacili mu 22, 5 tys. lirów w zamian za niestawienie się na starcie wyścigu. Było pewne, że jeśli wystartuje, to ponownie wygra, co mogłoby zniechęcić pozostałych kolarzy do rywalizacji. Zawodnik przystał na tę propozycję, ale ostatecznie triumfował w Giro d’Italia aż pięciokrotnie.  Podobny wynik uzyskali jedynie Fausto Coppi oraz Eddy Merckx.

Wykup bilety na atrakcje zanim wyruszysz w podróż

Giro d’ Italia 2023 – kiedy odbywa się wyścig?

106. wyścig Giro d’Italia wystartował 6 maja w Fossacesia Marina, a zakończy 28 maja w Rzymie. Wyścig podzielono na 21 etapów o łącznym dystansie prawie 3500 km.  Z pewnością jednymi z ciekawszych momentów zawodów będą aż 3 etapy jazdy indywidualnej na czas (łącznie ponad 70 km trasy) oraz 7 etapów z finiszami na podjazdach.  Jednym z faworytów tegorocznego wyścigu był Belg, Remco Evenepoel, i to właśnie on najlepiej poradził sobie na pierwszym odcinku trasy. W jeździe indywidualnej na czas przejechał prawie 20 km ze średnią prędkością 55,2 km/h!  Z pewnością Belg nie będzie mile wspominał 5. etapu wyścigu, w którym aż dwa razy upadł (powodem pierwszego zdarzenia był… pies).

Drugi etap jazdy indywidualnej na czas także należał do Evenepoela i choć wydawało się, że Belg jedzie po zwycięstwo, to media obiegła wiadomość o wycofaniu się zawodnika z wyścigu. Powód? Koronawirus. Wycofanie się z Giro d’Italia lidera z różową koszulką nie jest czymś, co czego są przyzwyczajeni kibice, jednak choroba pokrzyżowała plany już wielu zawodnikom. Z powodu uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID z wyścigu wycofał się także m.in. Filippo Ganna – mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas z 2020 i 2021 roku.

Mówi się, że Giro d’Italia to najtrudniejszy wyścig świata, ale w najpiękniejszym zakątku świata. Malownicza trasa wyścigu to gratka dla fanów kolarstwa i miłośników krajobrazu Włoch. Na trasie przejazdu są jedne z najpopularniejszych włoskich miast, jak m.in. Rzym i Neapol, a także górskie szlaki, malownicze wybrzeża, jeziora i kameralne miasta typu Bergamo. Jeśli rezerwujesz już loty do Włoch, sprawdź, gdzie warto kibicować kolarzom.

Trasa wyścigu – gdzie warto kibicować?

Kibice mogą kibicować kolarzom na każdym z odcinków wyścigu. Wystarczy nieco wcześniej pojawić się w wybranym miejscu na trasie i odliczać minuty do przejazdu zawodników. Jeśli zależy Ci na najlepszych miejscówkach w pierwszym rzędzie na starcie/mecie danego etapu, warto kupić specjalne wejściówki dla kibiców. Nie tylko zagwarantujesz sobie miejsca VIP i skosztujesz pysznego cateringu, ale i będziesz mógł podziwiać zmagania kolarzy z pokładu helikoptera czy samochodu jadącego trasą wyścigu.

Minus? Średnia cena za pakiet VIP to kilkaset euro. Jeśli wolisz darmowe kibicowanie? , pamiętaj o wcześniejszym zaplanowaniu podróży do wybranego miejsca na trasie. Do niektórych miejscowości najlepiej dojechać własnym transportem – dobrym rozwiązaniem będzie wypożyczenie samochodu od razu po przylocie do Włoch. Gdzie warto kibicować podczas Giro d’Italia? Największy tłum fanów kolarstwa towarzyszy zawodnikom podczas etapów wokół miast i wybrzeży, mniejszego tłoku możesz spodziewać się w trakcie górskich etapów.

Wypożycz samochód i podążaj śladami wyścigu!

Pełna trasa Giro d’Italia 2023 prezentuje się następująco:

6.05 – 1. etap Fossacesia – Ortona
7.05 – 2. etap Teramo – San Salvo
8.05 – 3. etap Vasto – Melfi
9.05 – 4. etap Venosa – Lago Laceno
10.05 – 5. etap Atripalda – Salerno
11.05 – 6. etap Neapol – Neapol
12.05 – 7. etap Capua – Capo Imperatore
13.05 – 8. etap Terni – Fossombrone
14.05 – 9. etap Savignano al Rubicone – Cesena
15.05 – dzień przerwy
16.05 – 10. etap Scandiano – Viareggio
17.05 – 11. etap Camaiore – Tortona
18.05 – 12. etap Bra – Rivoli
19.05 – 13. etap Borgofranco di Ivrea – Crans Montana
20.05 – 14. etap Sierre – Cassano Magnano
21.05 – 15. etap Seregno – Bergamo
22.05 – dzień przerwy
23.05 – 16. etap Sabbio Chiese – Monte Bondone
24.05 – 17. etap Pergine Valsugana – Caorle
25.05 – 18. etap Oderzo – Zoldo Alto
26.05 – 19. etap Longarone – Tre Cime di Lavaredo
27.05 – 20. etap Tarvisio – Monte Lussari
28.05 – 21. etap Rzym – Rzym 

Organizatorzy wyścigu postarali się, aby każdy z etapów gwarantował wyjątkowe krajobrazy i przyciągał pod względem turystycznym, ale my postanowiliśmy wyróżnić kilka z odcinków trasy.

Trasa Fossacesia Marina-Ortona wzdłuż wybrzeża Trabocchi © shutterstock
Trasa Fossacesia Marina-Ortona wzdłuż wybrzeża Trabocchi © shutterstock

Etap 1

Już sam początek wyścigu prezentuje się niezwykle zachęcająco. Krótka trasa Fossacesia Marina-Ortona wiedzie wzdłuż malowniczej, słynnej ścieżki rowerowej z widokiem na wybrzeże Trabocchi.

Etap 6

11 maja kolarze będą przejeżdżać przez Neapol. Atrakcje miasta, bliskość malowniczego wybrzeża Amalfi  i doskonała pizza neapolitańska to tylko niektóre z powodów, dla których warto kibicować na 6 etapie wyścigu. Więcej na ten temat piszemy nieco niżej.

Etap 15

Wielbiciele krajobrazu Lombardii z pewnością powinni skupić się na 15 etapie Gira d’Italia z metą w kameralnym Bergamo

Etap 16

Kolejny z etapów to z kolei gratka dla miłośników odpoczynku nad wodą – po oglądaniu kolarskich zmagań możesz zrelaksować się nad jeziorem Garda. Meta 16 etapu znajduje się na Monte Bondone, legendarnym górskim szczycie, którego nie trzeba przedstawiać fanom zimowych sportów.  

Droga w Dolomitach, Włochy © shutterstock
Droga w Dolomitach, Włochy © shutterstock

Etap 19

Nie sposób nie wspomnieć o 19 etapie wyścigu, który wiedzie przez słynne przełęcze. Passo di Campolongo, Passo Valparola, Passo Giau, Passo Tre Croci i finiszuje na Tre Cime di  Lavaredu. Taki szlak widokowy w Dolomitach pozostanie w Twojej pamięci na długo! 

Etap 20

Metą tego etapu jest szczyt Monte Lussari w Alpach Julijskich. Zdecydowanie jest to jedno z tych miejsc, które gwarantują zapierającą dech w piersiach panoramę 360° na otaczające je wzgórza i dolinę Tarvisio.

Etap 21

Warta uwagi jest także wycieczka do Rzymu. W ramach city break’u w Wiecznym Mieście nie tylko będziesz kibicować kolarzom na finiszu wyścigu, ale i zobaczysz najsłynniejsze budowle starożytnego Rzymu o czym piszemy dokładniej niżej.

Baza noclegowa we Włoszech – sprawdź ofertę hoteli i pensjonatów

Noclegi we Włoszech są już dostępne od 200 złotych, wszystko zależy od tego, jaką lokalizację i standard lokum wybierzesz. Możesz zdecydować się na pobyt all inclusive i wybrać miejsce, które zapewnia pełne wyżywienie, dostęp do strefy SPA czy transfer z lotniska. Tańszą opcją będą pensjonaty z dala od centrum miast. Musisz pamiętać tylko o jednym – zarezerwuj nocleg jak najszybciej. Maj to jeden z najlepszych terminów na city break we Włoszech. Upały jeszcze nie doskwierają, ale wiosenne słońce jest na tyle mocne, że sprzyja zwiedzaniu i spożywaniu posiłków na zewnątrz. 

Ile trwa lot do Włoch? Długość rejsu jest uzależniona od miejsca wylotu i docelowego podróży, ale można przyjąć, że średnio wynosi niewiele ponad 2 godziny. Tak krótki lot to gwarancja tego, że w dniu przylotu możesz zaplanować czas na zwiedzanie.

Mamy najlepsze oferty lotów, city breaków i wakacji we Włoszech
Rowerzysta na górskiej drodze Campo Imperatore we włoskiej Abruzji © shutterstock
Rowerzysta na górskiej drodze Campo Imperatore we włoskiej Abruzji © shutterstock

Etap dookoła Neapolu   

6 etap Gira d’Italia to trasa średnio wymagająca dla kolarzy, ale zapewniająca wiele atrakcji dla samych kibiców. Zarówno start, jak i meta odcinka są w Neapolu. Trasa wiedzie obok Wezuwiusza, przez Pompeje i przełęcz Valico di Chiunzi, Amalfi i Sorrento, aby zakończyć się sprintem do centrum Neapolu. Po kibicowaniu kolarzom warto wybrać się na zwiedzanie okolicy. Co zobaczyć w Neapolu i w sąsiadujących z nim miejscowościach?

Neapol

Na uwagę zasługuje przede wszystkim historyczne centrum i podziemia miasta. Odwiedź kaplicę ze słynną rzeźbą Chrystusa spowitego całunem, czyli Museo Cappella Sansevero, Pałac Królewski (Palazzo Reale di Napoli ) czy Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale di Napoli) ze zbiorami z m.in. zniszczonych przez erupcję wulkanu Pompejów. Skoro już wspomnieliśmy Pompeje, koniecznie odwiedź takie miejsca, jak m.in. Świątynia Apolla, amfiteatr czy termy. Po tak intensywnym zwiedzaniu zregeneruj siły w jednej z restauracji w Neapolu. Polecane danie? Zdecydowanie słynąca z cienkiego ciasta pizza neapolitańska!

Amalfi

Wybrzeże Amalfitańskie w całości zasługuje na uwagę, ale jeśli mamy wybrać jedno z jego miast, będzie to Amalfi. Niewielkie, ale bardzo popularne wśród turystów. Malowniczy kurort to gwarancja atrakcji na każdym kroku. Zwiedź katedrę czy Muzeum Papieru (Museo della Carta), a odpoczynek zaplanuj w pobliskiej Grocie Szmaragdowej (Grotta dello Smeraldo) czy rezerwacie przyrody Valle delle Ferriere.

Sorrento

Sorrento to nie tylko bazylika św. Antonina czy katedra, ale i – a może przede wszystkim – miejsce słynące z gajów cytrusowych. Odwiedź ogród cytrynowy (Giardini di Cataldo), skosztuj likieru limoncello, a na koniec dnia zaplanuj relaks w pobliskiej zatoczce Bagni della Regina Giovanna.

Planujesz śledzić zmagania kolarzy na żywo i zwiedzić Neapol? Lotnisko jest oddalone od centrum miasta o zaledwie kilka kilometrów. Trasę tę możesz pokonać autobusem, taksówką lub wynajętym na miejscu samochodem.

Rower stojący przed Koloseum w Rzymie  © iStock
Rower stojący przed Koloseum w Rzymie © iStock

Rundy dookoła Rzymu 

Jeśli chcesz być świadkiem ostatniego etapu Gira d’Italia, nie zwlekaj z planowaniem podróży i już teraz rezerwuj loty do Rzymu. Wyścig zakończy 10 rund dookoła Wiecznego Miasta, a trasa przebiega tuż obok jednych z największych atrakcji stolicy Włoch – Koloseum, Fora Imperatorum, jednego z piękniejszych parków Villa Borghese czy Castel Sant’Angelo, czyli słynnej fortecy nad Tybrem, w której znajduje się grobowiec m.in. cesarza Hadriana.

Jeśli chodzi o Rzym, atrakcje miasta trudno zmieścić w ramach jednej listy. W czasie city break warto odwiedzić najważniejsze z nich. Bazylię św. Piotra, Panteon czy Kapitol. Co jeszcze ma do zaoferowania Rzym? Wycieczki, nawet te najkrótsze, nie mogą się obejść bez wrzucenia monety do Fontanna di Trevi. Legenda głosi, że jeśli to zrobisz, na pewno kiedyś wrócisz do Wiecznego Miasta.

Potrzebujesz dodatkowej motywacji? Nie ma sprawy! Sprawdź nasz artykuł o tym, czego spróbować podczas city breaku w Rzymie. Tylko uwaga, podczas tej lektury łatwo zgłodnieć!

A skoro wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, pozostaje Ci jedynie zarezerwować nocleg. Tani hotel w Rzymie? To możliwe, zwłaszcza poza sezonem turystycznym. Sprawdź nasze oferty noclegów i wybierz coś dla siebie. Ciao!


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?