hero Malta citybreak.jpg

Zastanawiasz się, dokąd pojechać na weekend z dzieckiem? Jesienią i zimą najlepiej tam, gdzie nadal można liczyć na słoneczne dni, ale nie jest upalnie. Idealnym kierunkiem na rodzinny city break jest Malta. Jest ona jednocześnie wystarczająco duża i odpowiednio niewielka dla najmłodszych turystów. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na nich na tej wyjątkowej wyspie na Morzu Śródziemnym.

Od kilkunastu lat Malta jest jednym z ulubionych weekendowych kierunków turystycznych. Nic dziwnego! Kuszące są nie tylko tanie loty do Valetty, a więc stolicy wyspy. Czekają tu na Ciebie m.in. piękne plaże, malownicze miasteczka i wioski rybackie, zabytki starsze niż piramidy czy spektakularne krajobrazy ze lśniącymi w słońcu klifami i turkusową wodą. Malta nie zawiedzie Cię, jeśli planujesz weekend z dzieckiem czy rodzinny city break – również poza sezonem. Jak i kiedy spędzić czas na tej słonecznej wyspie w towarzystwie maluchów, starszaków czy nastolatków? Poznaj najważniejsze maltańskie atrakcje dla dzieci!

© Malta Tourism Authority

© Malta Tourism Authority

Kiedy na city break na Malcie z dzieckiem?

Myślisz city break? Mówisz Malta! Kiedy jechać z dziećmi na tę słoneczną wyspę na Morzu Śródziemnym? Poza szczytem sezonu na Wyspach Maltańskich, a więc Malcie, Gozo i Comino, nadal panują przyjemne temperatury, ale nie ma skwaru typowego dla tutejszego lata. W okresie od połowy września do połowy grudnia można liczyć na bezdeszczową, przyjemną pogodę z temperaturą powietrza w okolicach 20-25 stopni Celsjusza. Twoje dziecko uwielbia morskie kąpiele? Jesienią woda, dzięki temperaturze około 20 stopni Celsjusza, nadal nadaje się do nurkowania, pluskania i pływania. Latem temperatury powietrza sięgają powyżej 30, a wody nawet 25 stopni Celsjusza!

© Malta Tourism Authority

© Malta Tourism Authority

Maltański city break z dziećmi? Aquarium!

Planując podróż na Maltę z dzieckiem, warto zapisać na liście rzeczy do zrobienia oceanarium, a więc Malta National Aquarium w Qawrze. Z pewnością miejsce to przypadnie do gustu i małym, i dużym miłośnikom zwierząt. Znajdziesz tu wiele egzotycznych gatunków ryb i innych zwierząt morskich, w tym rekiny. Można je podziwiać nie tylko w klasycznych, olbrzymich akwariach. Pod niektóre z nich można wejść specjalnymi tunelami ze szkła i poczuć się jak podczas podwodnych przygód! Obok budynku znajduje się morski plac zabaw, który przypadnie do gustu najmłodszym, a także kawiarnia.

© Malta Tourism Authority

© Malta Tourism Authority

Długi weekend z dzieckiem na Malcie? Popeye Village

Malta, dzięki swojej wspaniałej przyrodzie, wielokrotnie stawała się planem filmowym światowej klasy produkcji kinowych. Kręcono tu nie tylko sceny do „Gry o tron”. „Gladiatora”, „Troi”, ale też do skierowanego do najmłodszych tytułu „Popeye”. Zbudowana na potrzeby produkcji scenografie w zatoce Anchor Bay do dziś stanowią ciekawą atrakcję dla rodzin z dziećmi. Ułożone kaskadowo bajkowe domki w rozmaitych kolorach szczególnie pięknie prezentują się od strony morza. W Popeye Village działają kawiarnie, bary, punkty z animacjami dla dzieci, wystawy filmowe itp. Można wypocząć też na piaszczystej, przygotowanej dla maluchów plaży.

© Malta Tourism Authority

© Malta Tourism Authority

Must see na Malcie – rejs na Comino lub Gozo

Jedną z atrakcji, których nie można pominąć podczas pobytu na Malcie, jest rejs po turkusowych wodach Morza Śródziemnego. Z Malty regularnie wypływają promy i statki wycieczkowe na wyspy Comino i Gozo – również poza sezonem. Jeśli wybierzesz się na city break z dziećmi na Maltę w październiku czy listopadzie, to przy sprzyjającej pogodzie możecie połączyć rejs z nurkowaniem w krystalicznie czystej wodzie w towarzystwie ławic ryb. Dobrym pomysłem jest też udział w fieście podczas parafialnych odpustów na Wyspach Maltańskich. To wspaniałe, barwne i radosne wydarzenie zwieńczone jest fajerwerkami. Wspaniale podziwiać wyglądają z pokładu statku, gdy odbijają się w tafli wody.

Plaża na Malcie © iStock

Plaża na Malcie © iStock

Co robić na Malcie z dzieckiem? Centrum nauki i muzeum zabawek

Malta, dzięki lokalizacji blisko brzegów Afryki i wyspiarskiemu klimatowi, jest jednym z najcieplejszych i najbardziej słonecznych krajów Europy. Również tutaj zimą zdarzają się jednak deszcze. Jeśli planujesz city break z dziećmi na jednej z maltańskich wysp w porze deszczowej, koniecznie zainteresuj się centrum nauki Esplora Interactive Science Center w Kalkarze. W budynku dawnego szpitala brytyjskiej marynarki znajdziesz m.in. planetarium, pokazy naukowe i warsztaty dla maluchów, starszaków, a nawet nastolatków. Stanowiska do samodzielnego wykonywania eksperymentów umieszczone są też w ogrodzie.

Malta to przede wszystkim zachwycające widoki, wspaniałe zabytki (niektóre starsze od piramid!), a także pyszna kuchnia bazująca na owocach morza i rybach. Dla dzieci takie atrakcje mogą być jednak zwyczajnie… nudne. Jeśli po kolejnych godzinach zwiedzania zobaczysz, że mała buzia wygina się w podkówkę, zabierz malucha do muzeum zabawek w Xagrarze na wyspie Gozo. Niewielka wystawa mieści się w kamiennej kamienicy w zabytkowym centrum miasteczka. Na wystawach królują naprawdę wiekowe zabawki z drewna, metalu i papieru. To dobra, bo krótka odskocznia dla małych turystów.

© Malta Tourism Authority

© Malta Tourism Authority

Rodzinny urlop na Malcie? Mediterraneo Marine Park

Jedną z najważniejszych i jednocześnie budzących największe emocje atrakcji Malty jest Mediterraneo Marine Park w Bahar ic-Caghaq. Jest to morski park rozrywki, w którym można podziwiać delfiny, lwy morskie, ostronosy czy papugi w niecodziennych pokazach tresury. Dzieci mogą także z bliska obserwować tutaj różne gatunki żółwi, węży i jaszczurek. Niektórzy turyści decydują się także na pływanie z delfinami. Na terenie parku znajdziesz infrastrukturę, m.in. plac zabaw, kawiarnie i restauracje, która pozwoli Ci Twojemu dziecku spędzić tu wspaniale cały dzień.

Malta na wakacje z dzieckiem – wodne parki i plaże

Jeśli planujesz city break z dziećmi na Malcie latem, koniecznie odwiedź z dzieckiem Splash & Fun. Ten wodny park na świeżym powietrzu zachwyca systemem zjeżdżalni, różnorodnymi basenami i widokami na morze. To stosunkowo nowa atrakcja – otwarto ją w 2019 roku. Szukasz bezpłatnych atrakcji wodnych? W Bugibba latem działa wodny plac zabaw na świeżym powietrzu. Na Malcie, Comino i Gozo, gdzie dominuje kamieniste wybrzeże, nie brakuje też piaszczystych plaż przygotowanych z myślą o rodzinach. Najciekawsze miejsca to zatoki Mellieha, Tuffieha i Golden Bay na Malcie oraz zatoka Ramla na Gozo.

Sprawdź oferty lotów, noclegów i city breaków na Malcie

Artykuł powstał we współpracy z Maltańską Organizacją Turystyczną.

Logo Maltańskiej Organizacji Turystycznej


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?