hero co zobaczyc w lizbonie i okolicy.jpg

Popularność portugalskiej stolicy wśród turystów z całego świata rośnie z roku na rok. Nic dziwnego – to kosmopolityczne i łatwo dostępne, dzięki tanim biletom lotniczym, miasto zachwyca na wielu poziomach. Oferuje niezapomniane widoki, typową tylko dla tego regionu architekturę, pełną owoców morza kuchnię, lokalne trunki i oczywiście wspaniałą atmosferę. Gdzie warto się wybrać podczas kilkudniowego pobytu w okolicach Lizbony? Podpowiadamy!

W poszukiwaniu widoków – panoramy Lizbony

Lizbona, dzięki swojemu położeniu, nazywana bywa miastem siedmiu wzgórz. Stając na szczytach każdego z nich, można podziwiać zapierające dech w piersiach panoramy. Skąd rozciągają się najpiękniejsze, warte uwiecznienia na fotografiach widoki? Swoje kroki skieruj do jednej z najstarszych dzielnic miasta – Alfamy, z jej stromymi, krętymi uliczkami. Wsiądź w tramwaj linii 28 i udaj się nim do zamku São Jorge, gdzie z puntu widokowego Miradouro da Graça możesz podziwiać terakotowe dachy miasta i wijącą się w dole rzekę Tag. Niecodzienne wrażenia zapewnią Ci także punkty widokowe Santa Catarina lub São Pedro de Alcântara czy też przejażdżka windą Santa Justa, czyli Elevador do Carmo. W odróżnieniu od pozostałych wind lizbońskich ta porusza się w pionie, dzięki czemu możesz nasycić oczy widokami starej części miasta. Zdjęcia godne umieszczenia na widokówkach możesz zrobić także z wieży Torre de Belém, leżącej nieopodal gotyckiego klasztoru hieronimitów. Zobaczysz stamtąd m.in. ujście rzeki Tag do oceanu.

Lizbona z lotu ptaka © Carlos Gil

Lizbona z lotu ptaka © Carlos Gil

Tylko w Lizbonie – nietypowe muzea i atrakcje

Będąc w Lizbonie, koniecznie wybierz się do Narodowego Muzeum Płytek, czyli Museu Nacional do Azulejo. W obiekcie położonym na terenie dawnego klasztoru Madre de Deus znajdziesz płytki ceramiczne i azulejos nawet z XV wieku! Niecodzienną kolekcją poszczycić może się także lizbońskie Narodowe Muzeum Powozów, a więc Museu Nacional dos Coches. Znajdziesz tam największy na świecie zbiór karoc, bryczek i powozów konnych – niektóre powstały nawet w XVIII wieku. Narodowym dziedzictwem Portugalczyków, bez poznania którego nie powinno się opuszczać Lizbony, jest także fado. Melancholijna pieśń wykonywana przy akompaniamencie gitar rozbrzmiewa dziś nie tylko portach. Można jej posłuchać podczas wieczornego spaceru czy romantycznej kolacji w blasku świec w dzielnicach takich jak Alfama, Mouraria lub Madragoa.

Tramwaje w Chiado © Turismo Lisboa

Tramwaje w Chiado © Turismo Lisboa

Miasto na nogach – lizbońskie spacery

Lubisz poznawać nowe miejsca podczas niespiesznych spacerów sprzyjających obserwacji mieszkańców? Lizbona to idealne miejsce na dłuższe i krótsze przechadzki! Stare dzielnice, takie jak np. Baixa, zasiedlane były przez przybyszów z różnych stron świata. Do dziś zachwycają zróżnicowaną architekturą, klimatycznymi uliczkami i niepowtarzalną atmosferą przywodzącą na myśl małe miasteczka oraz wioski. Możesz poczuć ją m.in. na uliczkach Pombaline, na słynnym placu Praça do Comércio czy spacerując wzdłuż nabrzeża rzeki Tag. Nad rzeką nie zapomnij przepłynąć się wodnym tramwajem, zwłaszcza wieczorem, gdy możesz podziwiać odbijające się w wodzie promienie zachodzącego słońca. Idealnym miejscem na piesze wędrówki jest także pełna zabytków dzielnica Belém, plac Terreiro do Paço czy oferujący cień drzew w upalne dni Parque das Nações.

Zamek św. Jerzego i Plac Pałacowy © Carlos Gil

Zamek św. Jerzego i Plac Pałacowy © Carlos Gil

Jedz i nie żałuj – kuchnia lizbońska

Lizbona słynie nie tylko z pięknej architektury, fado czy tramwajów, ale też kuchni. Skosztujesz tutaj nie tylko najsłynniejszego z lizbońskich słodyczy, a więc jedzonego do popołudniowej kawy ciastka pastel de Belém. Miasto słynie z dań opartych na rybach i owocach morza. W menu szukaj zwłaszcza pozycji z suszonym i solonym dorszem, a więc bacalhau, np. bacalhau á gomes de sá (zapiekanka z dorszem, ziemniakami, jajami i cebulą) czy pasteis de bacalhau (krokiety z dorsza i ziemniaków). Jako przystawki bądź przekąski do alkoholu często jada się ślimaki, czyli caracois, a z zup króluje tu Caldo Verde (z ziemniaków, marchwi i kapusty). Gdzie warto zjeść? Z pewnością niezapomnianym wrażeniem będzie kolacja w klimatycznej dzielnicy Bairro Alto – słynącej z licznych, eleganckich i smacznych restauracji oraz nocnego życia.

Wieża Belém © Turismo Lisboa

Wieża Belém © Turismo Lisboa

Wycieczka za miasto – Cabo da Roca

Jeśli spędzasz w Lizbonie więcej czasu, wybierz się na Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punkt Europy. Skaliste wybrzeże, o które rozbijają się fale oceanu, zachwyca z punktu widokowego położonego na wysokości 144 metrów od lustra wody. Tutaj poczujesz prawdziwą moc natury! Gdzie szukać Cabo da Roca? Położony jest między Cascais a Sintrą, przy niezwykle widokowej drodze, dlatego nie omieszkaj zatrzymać się tu, jadąc do drugiej z tych miejscowości. Niech nie zwiedzie Cię kręta, niezapowiadająca oszałamiających widoków trasa. Na jej końcu czekać będzie nagroda – z możliwością zobaczenia wybudowanej w XVIII wieku latarni morskiej, obelisku z cytatem słynnego portugalskiego poety oraz… ogromu oceanu. Od wybrzeży Stanów Zjednoczonych miejsce to dzieli ponad 5500 kilometrów. Robi wrażenie, prawda?

Latarnia morska św. Marty w Cascais © SF

Latarnia morska św. Marty w Cascais © SF

Wszystko w jednym miejscu – Sintra

Wielbiciele Lizbony nie wyjadą z tego miasta bez wizyty w położonej na północny zachód od centrum Sintrze. Miejsce to od 1995 roku wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w kategorii Krajobrazu Kulturowego. Z jakiego powodu? W Sintrze wydaje się, że czas się zatrzymał. Harmonijnie mieszają się tu ze sobą architektura i natura. Z tej pierwszej kategorii na szczególne uznanie zasługują pałace i otaczające je ogrody, np. najsłynniejszy romantyczny Palacio Da Pena, ale też Queluz, Quinta da Regaleira, Seteais, Monserrate. Znajdziesz tam wspaniałe, zabytkowe budownictwo, wodospady, fontanny, egzotyczne gatunki roślin. W Sintrze warto wybrać się także do muzeum archeologicznego São Miguel de Odrinhas oraz muzeum sztuki MUSA.

Pałac Pena w Sintrze © Turismo Lisboa

Pałac Pena w Sintrze © Turismo Lisboa

Lizbona to niekończąca się liczba atrakcji, przeżyć, widoków i smaków, których nie spotkasz nigdzie indziej na świecie. Nie czekaj do lata – Lizbona, dzięki łagodnemu klimatowi, to doskonałe miejsce na citybreak o każdej porze roku. Już teraz rezerwuj bilety lotnicze do Lizbony!

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Lizbonie

Artykuł powstał we współpracy z Turismo de Portugal.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?