hero cypr sloneczne wakacje.jpg

Cypr. To właśnie tutaj zjedziesz zimą na nartach z góry Olimbos i odwiedzisz miejsce, w którym – według mitologii greckiej – wyłoniła się z morskiej piany bogini miłości, czyli Afrodyta. Nieprzypadkowo stawiamy na greckie akcenty. Stolica Cypru, czyli Nikozja, to miasto, które przecina tzw. Zielona Linia, dzieląc wyspę na część północną (państwo tureckojęzyczne) oraz południową (greckojęzyczna Republika Cypru). I to właśnie na południu Cypru, będącym popularnym kierunkiem wakacyjnym, skupimy się tym razem.

Nikozja z lotu ptaka © iStock
Nikozja z lotu ptaka © iStock

Słońce, plaże i pełna lista zabytków do zobaczenia

Wakacje na Cyprze to pomysł, który śmiało można zrealizować bez względu na porę roku. Do dyspozycji masz ponad 300 słonecznych dni na wyspie, więc z pewnością wybierzesz termin, który będzie Ci pasować. To, co przyciąga tutaj turystów z całego świata, to przede wszystkim różnorodność. Jeśli chodzi o Cypr, wakacje swojego życia spędzą tu zarówno miłośnicy plażowania, jak i górskich wycieczek. Możesz zaplanować dzień na zwiedzaniu zabytków, jak i postawić na wizytę w jednej z wiosek i spędzić miło czas z mieszkańcami przy lampce lokalnego wina. Taki właśnie jest Cypr. Co warto zobaczyć w jego południowej części?

Marina w Limassol © iStock
Marina w Limassol © iStock

Cypryjskie miasta, które warto odwiedzić

Na początek stolica Cypru. Nikozja przykuwa uwagę murami weneckimi, które otaczały miasto. Dobrze zachowane bramy Pafos, Kyrenia i Famagusta zostały na nowo zagospodarowane i stanowią piękne tło do zdjęć. W Nikozji koniecznie zajrzyj do Muzeum Archeologicznego, w którym znajdują się zbiory sięgające czasów neolitu, z kolei w Muzeum Bizantyjskim możesz podziwiać m.in. szaty liturgiczne czy ikony z IX-XIX w. Na uwagę zasługuje także Pałac Arcybiskupi czy kontrastujący designem z zabytkami budynek Teatru Narodowego. Pafos to miasto, które jest wpisane w całości na listę UNESCO. Zwiedzisz tu Grobowce Królewskie (o czym niżej), bizantyjski zamek z XIII w. czy… zrelaksujesz się na polu golfowym.

Poleć z nami na city break w Pafos!
Skała Afrodyty © iStock
Skała Afrodyty © iStock

Jednym z większych miast Cypru jest Limassol. Stare Miasto urzeknie Cię wąskimi uliczkami i historyczną zabudową, jednak wygospodaruj także czas na odwiedzenie słynnego Zamku Kolossi, który znajduje się nieopodal. Trzykondygnacyjna budowla była niegdyś siedzibą Zakonu Joannitów. W okolicy uprawiano trzcinę cukrową i winorośl, a wnętrze zamku ma wyraźnie wydzieloną część na pomieszczenia mieszkalne, jak i magazynowe. Na dachu znajduje się punkt widokowy. Jeśli lubisz wino, z pewnością kojarzysz prawdziwą ikonę winiarstwa cypryjskiego, trunek o nazwie Commandaria. Została ona zaczerpnięta właśnie od nazwy tego zamku. Na trasie między Limassol a Pafos znajduje się kolejna atrakcja, bez której dla wielu osób wakacje na Cyprze nie będą kompletne. Mowa oczywiście o legendarnej skale wyłaniającej się z wody, czyli Skale Afrodyty. Blisko Limassol znajduje się także słone jezioro – Akrotiri. Miejsce to upodobały sobie m.in. różowe flamingi.

Zamek Kolossi © iStock
Zamek Kolossi © iStock

Wyjątkowa lekcja historii

Decydując się na Cypr, atrakcje podczas wakacji warto zaplanować tak, aby wygospodarować czas na zwiedzanie stanowisk archeologicznych. Do jednych z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc zalicza się przede wszystkim ruiny średniowiecznego miasta Kurion (niedaleko Limassol). Zobaczysz tutaj zachowane piękne mozaiki podłogowe, odbudowany teatr grecko-rzymski i zwiedzisz muzeum. Warto również odwiedzić osadę neolityczną, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chirokitia, bo o niej mowa, znajduje się między Larnaką a Limassol, a na miejscu możesz podziwiać m.in. fortyfikacje obronne czy domostwa. Z kolei na terenie Kato Pafos (w mieście Pafos) warto zobaczyć ruiny m.in. Domu Dionizosa czy fortecy Saranta Kolones. Pafos to również słynne Grobowce Królewskie, które datuje się na okres między IV w. p.n.e. a III w. n.e. Jako ciekawostkę warto dodać, że wbrew nazwie było to miejsce pochówku nie władców, a m.in. arystokratów.

Nurkowanie przy wraku promu Zenobia © iStock
Nurkowanie przy wraku promu Zenobia © iStock

Najpiękniejsze plaże Cypru kontra hiking w górach

Wakacje, Cypr i wszystko jasne. Słoneczna pogoda wręcz zmusza nas do tego, aby poleniuchować na piaszczystej plaży. A tych na wyspie jest sporo. Zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się kurort Ayia Napa, którego liczne plaże zyskały oznaczenie Błękitnej Flagi. Gdzie warto rozłożyć swój kocyk lub leżak? Za jedną z najpiękniejszych plaż w okolicy jest uznawana Nissi Beach, na uwagę zasługuje też plaża Makronissos (obok jest zlokalizowane małe stanowisko archeologiczne). W ramach odpoczynku od plażowania odwiedź Park Kaktusów lub Park Rzeźby. Warunki na wybrzeżu zachęcają także do uprawiania sportów wodnych. Choć jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem nurkowania, to niedaleko Larnaki możesz udać się na wyprawę, która na długo pozostanie w Twojej pamięci. Na głębokości 42-43 metrów znajduje się wrak promu Zenobia, przyciągający nurków z całego świata.

Jaskinie w Ayia Napa © iStock
Jaskinie w Ayia Napa © iStock

Wracając do naszego kurortu. Jeśli Ayia Napa, to i pobliski Cape Greco. Skalisty przylądek zachwyca krajobrazem. Wapienne klify, tajemnicze jaskinie czy słynny most skalny są obiektem zainteresowania praktycznie każdego turysty. Gdy przemierzanie pieszych szlaków po okolicy nie sprawi Ci trudu, koniecznie zaplanuj sobie wycieczkę po paśmie górskim Trodos.

Góry Trodos © iStock
Góry Trodos © iStock

Wakacje na Cyprze zimą to okazja do zjechania na nartach z najwyższego szczytu pasma, czyli góry Olimbos. W pozostałe pory roku teren ten jest idealnym miejscem do pieszych wycieczek i… zwiedzania klasztorów. To właśnie tutaj możesz zobaczyć słynny klasztor Kykkos z XI w., w którym znajdują się liczne ikony i rzeźby z okresu wczesnochrześcijańskiego. Autorstwo jeden z ikon przypisuje się św. Łukaszowi Ewangeliście. Szlak klasztorów obejmuje także m.in. klasztor Troditisa z XIII w. Zbocza gór Trodos to idealne miejsce na ciekawy i (dosłownie) pyszny odpoczynek. Odwiedzisz tutaj spokojne wioski, jak chociażby Lefkarę, która słynie z wyrobu koronki lefkaritika, wpisanej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Omodos z kolei przywita Cię lampką pysznego wina. Czas tu płynie wolniej, a mieszkańcy chętnie opowiedzą Ci kilka ciekawych historii z życia miasteczka.

Sprawdź oferty lotów i noclegów na Cyprze!

Zaciekawił Cię słoneczny Cypr? Wakacje w tym miejscu smakują wyśmienicie. I nie mamy tutaj na myśli jedynie słynnych owocowych galaretek oprószonych cukrem pudrem czy sera halloumi. Skosztuj cypryjskiej przygody!


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?