Od tajemniczych lasów Biogradskiej Góry po głębokie kaniony Durmitoru. W Czarnogórze przekonasz się, co to znaczy dzika przyroda, majestatyczne góry, krystaliczne jeziora i malownicze doliny. Sprawdź, co czeka Cię podczas urlopu w tym pięknym i nieodkrytym kraju.

Podziwiaj nieodkyryte piękno

Parki narodowe Czarnogóry

Czarnogóra to szereg dzikich, dziewiczych terenów. Z dala od cywilizacji, wśród niezliczonego bogactwa gatunków flory i fauny można podziwiać w pełni naturalne puszcze, góry, jeziora czy doliny rzek. Te chronione obszary są jednym z największych skarbów Czarnogóry i zajmują aż 8% całego kraju.

Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze
Park Narodowy Durmitor (c) shutterstock

Park Narodowy Durmitor

Durmitor, znany z malowniczych górskich krajobrazów i głębokich kanionów to prawdziwy klejnot w koronie czarnogórskiej przyrody. Terytorium tego parku rozciąga się na ponad 390 km² i obejmuje 48 szczytów przekraczających 2000 m n.p.m oraz 18 jezior polodowcowych. Główną atrakcją jest Kanion Rzeki Tary, najgłębszy w Europie. 

Park zapewnia idealne warunki do trekkingu, raftingu, kanojingu i zimowych sportów, a dzika przyroda zachęca do poszukiwań i obserwacji najróżniejszych mniej i bardziej znanych gatunków roślin i zwierząt. Warto zajrzeć także do wiosek rozrzuconych na terenie parku, zachwyć się lokalnym kolorytem i spróbować domowego kwaśnego mleka z kaczamakiem (to papka z ziemniaków, mąki kukurydzianej, wody i kajmaku).

Panorama jeziora Biogradsko, Czarnogóra
Panorama Jeziora Biogradsko (c) shutterstock

Park Narodowy Biogradska Gora

Biogradska Gora, kraina dziewiczych lasów i górskich łąk to jeden z najstarszych zalesionych obszarów w Europie. Centralnym punktem parku jest Jezioro Biogradsko, otoczone lasami bukowymi, które można odkrywać, spacerując po licznych szlakach pieszych. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, którzy cenią sobie ciszę i spokój oraz niezakłócony kontakt z naturą.

Park rozciąga się na obszarze ponad 5400 hektarów w północno-wschodniej Czarnogórze i jest jednym z trzech ostatnich dziewiczych lasów w Europie. Ścieżki prowadzą przez leśne ostępy, korzenie i mchy i krystalicznie czyste potoki. Wyjątkową atrakcją jest nocleg w tradycyjnym katunie, górskiej osadzie pasterskiej. Na szczycie klifu Bendovac znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama na okolicę, której nie da się z niczym porównać.

Park Narodowy Lovćen
Park Narodowy Lovćen (c) shutterstock

Park Narodowy Lovćen

Lovćen położony wśród skalistych szczytów i zielonych dolin jest niemal symbolem narodowym Czarnogóry. Na jego terenie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrowicia Njegoša, jednego z najważniejszych przywódców i poetów czarnogórskich. 

Wnętrze tego miejsca zdobi mozaika z 200 000 pozłacanych płytek. Lovćen jest znany jako duchowa stolica Czarnogóry, ponieważ przez wieki stanowił schronienie dla bohaterów narodowych, poetów i władców.

Park to także zachwycające panoramy na Adriatyk i skaliste góry. Lovćen oferuje wiele form aktywnego wypoczynku – od pieszych wędrówek po malowniczych szlakach, przez jazdę na rowerze, aż po bardziej ekscytujące sporty takie jak zjazdy na linie (zipline). Idealne warunki do takich aktywności znajdują się w małej miejscowości Ivanova Korita, zaledwie 10 kilometrów od Cetyni. 

Nie można opuścić tego regionu bez spróbowania lokalnego przysmaku – njeguškiego pršuta, suszonej szynki, którą wytwarza się tradycyjnie tylko w Njeguši. Smak tej szynki jest unikalny dzięki specyficznemu mikroklimatowi, łączącemu powietrze górskie i morskie.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie shutterstock_2056391261.jpg
Park Narodowy Skadarskie Jezioro (c) shutterstock

Park Narodowy Skadarskie Jezioro

To największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim jest prawdziwym rajem dla ornitologów. Z jego błękitnych wód i zielonych wysp wyłania się ponad 280 gatunków ptaków. Można tu obserwować pelikany i rzadkie gatunki ptaków wodnych. 

Jezioro Szkoderskie jest idealnym miejscem dla miłośników wodnych przygód. Można wynająć kajaki i cieszyć się spokojem otaczającej przyrody, płynąc po krystalicznie czystych wodach jeziora. Również popularne są rejsy statkiem, które oferują zwiedzanie malowniczych wysp z historycznymi klasztorami i fortyfikacjami​.

Na brzegach jeziora znajduje się wiele klimatycznych tawern, w których można skosztować regionalnych specjałów, takich jak suszony karp czy wędzona ukleja, podawanych z lokalnym winem.

Park Narodowy Prokletije
Park Narodowy Prokletije (c) shutterstock

Park Narodowy Prokletije

Ten najmłodszy i najdzikszy z czarnogórskich  parków narodowych jest znany również jako Alpy południa Europy. Zachwyca ostro zarysowanymi szczytami i głębokimi dolinami. To idealne miejsce dla doświadczonych turystów, którzy szukają niezwykłych przygód oraz chcą cieszyć się niezmąconą ciszą i dziewiczymi krajobrazami.

Park to surowy, górski teren z ponad 20 szczytami przekraczającymi 2500 metrów n.p.m., w tym z najwyższym w Czarnogórze – Zla Kolata, który sięga 2534 metrów. Jego trudno dostępne szczyty, strome klify i tajemnicze jeziora tworzą malownicze, ale i wymagające warunki do trekkingu.

Warto zatrzymać się nad Jeziorem Szczęścia. To spokojne miejsce, w którym można  odpocząć i cieszyć się naturą. Według legendy życzenia tam wypowiedziane mają szansę się spełnić.

Trasy widokowe w Czarnogórze

Trasy widokowe w Czarnogórze to różnorodne i malownicze krajobrazy, łączące przyrodnicze i kulturalne atrakcje tego kraju w jedną harmonijną całość. 

Jedną z ciekawych tras jest „Pierścień Durmitoru”, który zaczyna się w miejscowości Žabljak i prowadzi przez wysokie szczyty Durmitoru oraz głębokie kaniony rzek Tary i Sušicy. Ta trasa to nie tylko fascynujące widoki, ale także możliwość odwiedzenia kameralnych ośrodków narciarskich i rozsianych okolicznych miejscowości,w  których można poznać prawdziwe, czarnogórskie życie i miejscową kulturę.

Rodzinna wycieczka w góry
Rodzinna wycieczka w góry (c) shutterstock

Kolejna trasa, „Morze i wysokości” rozciąga się od Herceg Novi przez Kamenari, Risan, Kotor, Tivat, Lovćen, Cetynia, Budva, Sveti Stefan, Petrovac, Virpazar, Ostros, Ulcinj aż do Baru. To idealna opcja dla tych, którzy pragną połączyć wrażenia z wizyty nad morzem z odkrywaniem górskich szczytów. To nie tylko piękne widoki na wybrzeże, ale również możliwość odkrywania historycznych miast i kulturalnych atrakcji​, takich jak muzea, hodowle skorupiaków czy degustacje wina​.

„Korona Czarnogóry” to trasa dla tych, którzy chcą wybrać mniej znane ścieżki i cieszyć się spokojem oraz pięknem dziewiczych terenów. Trasa ta prowadzi przez trzy parki narodowe i dwa rezerwaty przyrody, a także obszary chronione przez UNESCO, oferując pełne zanurzenie w naturalnym i dzikim pięknie kraju​.

Wyjątkowe atrakcje w Czarnogórze. Kotor Cable Car i Jaskinia Lipa

Kolejka linowa Kotor Cable Car to nowoczesny sposób na podziwianie niesamowitych widoków na Zatokę Kotorską oraz park narodowy Lovćen. Trasa kolejki rozciąga się na długości 3,9 kilometra i pokonuje różnicę wysokości 1316 metrów. Podczas 11-minutowej podróży można podziwiać panoramiczne widoki z przeszklonych gondol, w których mieści się 10 osób. 

Kotor Cable Car
Kotor Cable Car (c) shutterstock

Jaskinia Lipa położona w pobliżu Cetynii jest jednym z najbardziej fascynujących naturalnych zabytków w Czarnogórze. To rozległy system jaskiniowy z niesamowitych formacji skalnych, w tym stalaktytów i stalagmitów. Turystyka speleologiczna jest tu dobrze rozwinięta. Dostępne są trasy o różnym stopniu trudności, a do jaskini można wchodzić niemal przez cały rok.

Turystyka wiejska – wyjątkowy sposób na odkrywanie Czarnogóry

Czarnogóra, choć niewielka pod względem powierzchni to jednak ma do zaoferowania wyjątkowo ciekawe możliwości spokojnego wypoczynku, szczególnie w wielu wioskach, gospodarstwach wiejskich i katunach — tradycyjnych pasterskich osadach górskich.

Czarnogórskie wioski i gospodarstwa wiejskie to idealne miejsca na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Wiele z nich oferuje zakwaterowanie w tradycyjnych domach, które zostały dostosowane do potrzeb turystów poszukujących komfortu w otoczeniu natury.

Odpoczynek w gospodarstwie wiejskim często wiąże się z możliwością uczestnictwa w codziennych pracach rolnych, nauką o lokalnych tradycjach rolniczych, a także degustacją domowej kuchni, która opiera się na świeżych, lokalnych produktach. Często można też uczestniczyć w warsztatach rzemieślniczych lub kulinarnych.

Wspieraj lokalne społeczności

Katuny to sezonowe osady w górach, z których korzysta się głównie latem, kiedy pasterze prowadzą tam swoje stada na letnie pastwiska. Wiele z tych osad zostało przekształconych w wyjątkowe miejsca noclegowe dla turystów. To nie tylko zakwaterowanie, ale również niepowtarzalne doświadczenie życia w zgodzie z naturą. 

Pobyt w katunie to doskonała okazja do zapoznania się z tradycyjnymi metodami wypasu owiec i produkcji serów oraz innych produktów mlecznych. Tego rodzaju turystyka jest także formą wsparcia dla lokalnych społeczności, ponieważ przyczynia się do rozwoju gospodarczego regionów mniej zurbanizowanych.

Żeglowanie w Czarnogórze

Długie wybrzeże, liczne zatoki oraz dobrze wyposażone mariny sprawiają, że żeglowanie po wodach Czarnogóry to nie tylko relaks, ale również świetna alternatywa dla zatłoczonej i często droższej pod tym względem Chorwacji.

Ciepły, śródziemnomorski klimat z długimi, słonecznymi dniami to warunki wprost idealne do żeglowania przez większą część roku. Latem wiatry są zazwyczaj łagodne, co sprawia, że pływanie jest bezpieczne i przyjemne.

Para podczas rejsu jachtem
Para podczas rejsu jachtem (c) shutterstock

Czarnogóra to także nowoczesne mariny, które oferują szeroki zakres usług dla żeglarzy. Herceg Novi jest punktem startowym dla wielu żeglarzy, z przepięknymi widokami, niedaleko urokliwej Zatoki Kotorskiej. Porto Novi oraz Porto Montenegro w Tivat to luksusowe mariny, które zapewniają zaawansowane usługi, w tym miejsca do cumowania dla super jachtów oraz bogate zaplecze rekreacyjne i handlowe.

Kotor, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO nie tylko zapewnia doskonałe warunki do żeglowania, ale także pozwala na poznanie bogatej historii i architektury miasta. Budva przyciąga żeglarzy swoimi pięknymi plażami i ofertą życia nocnego, a także nowoczesną mariną.

Bar i Ulcinj na południu kraju to bardziej spokojne warunki do żeglowania oraz możliwość odkrywania mniej uczęszczanych tras.


Materiał powstał we współpracy z Narodową Organizacją Turystyczną Czarnogóry.

Logo Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?