Położona w pobliżu Aten Evia, to druga co do wielkości wyspa Grecji. Evia nazywana jest też „ wyspą kontynentalną” – a to ze względu na fakt, że można się na nią dostać drogą lądową, dzięki dwóm, łączącym ją ze stałym lądem mostom: nowoczesnemu, imponującemu mostowi wiszącemu oraz znajdującemu się w miejscowości Chalkida staremu mostowi zwodzonemu, znanemu jako Negroponte.
Gęste, zielone lasy sosnowe ciągnące się wzdłuż brzegów północnej części wyspy, urocze górskie wioski i miasteczka z charakterystycznymi cechami kultury cykladzkiej na południu, niezliczone plaże z krystalicznie czystą wodą i widokiem na bezkresny lazur Morza Egejskiego lub Zatoki Eubejskiej, wszechobecne zabytki i urzekające naturalnym pięknem krajobrazy – wszystko to sprawia, iż odwiedzający Evię z pewnością znajdą tu coś dla siebie.

Nowy most między kontynentem a Evią © iStock
Przejdźmy na drugą stronę!
Niezależnie od tego, czy macie dużo czasu na zwiedzanie, czy jesteście tutaj tylko na weekend – wybierzcie się na wycieczkę po wyspie. Około 80 km od Aten, znajduje się Chalkida, miasto świętego źródła Arethusa, które znane jest ze słynnego zjawiska pływów (przypływów i odpływów), gdzie raz na sześć godzin prądy pływowe zmieniają swój kierunek. Miasto stanowi swoiste wrota do pozostałej części Evii. Ta piękna, będąca stolicą wyspy miejscowość, położona jest po obu stronach Cieśniny Evripos. Chalkida jest też jednym z ulubionych kierunków jednodniowych wycieczek. Ciągnąca się wzdłuż wybrzeża miejska promenada to główne miejsce spotkań dla przyjezdnych i mieszkańców miasta. To również doskonały punkt by rozpocząć zwiedzanie Chalkidy. Miejsce to tętni życiem przez całą dobę między innymi dzięki dziesiątkom restauracji i kawiarni, które rozlokowane są wzdłuż nabrzeża.

Panorama Chalkidy © iStock
Dokąd ruszyć na krótki wypad?
- Vasiliko, urokliwej wioski położonej na znanej z historii Równinie Lelantyńskiej.
- Mitikas, wioski słynącej z Bliźniaczych Wież.
- Nea Artaki, znanej z licznych tawern rybnych i świeżych owoców morza.
- Vathi Avlidas, sławnej z wykopalisk archeologicznych i świątyni Artemidy.
W centralnej części wyspy dominuje Dirfis – najwyższa góra Evii. Wśród licznych wiosek leżących na zalesionych stokach Dirfis wyróżnia się jedna – Steni. Wioska położona jest na zboczach rozległego, niezwykle malowniczego wąwozu porośniętego wyniosłymi platanami i poprzecinanego dziesiątkami strumieni o krystalicznie czystych wodach. Steni uważane jest za ziemski raj dla tych wszystkich, którzy kochają górskie aktywności. W zachwycającym lesie Steni można uprawiać turystykę pieszą, wspinaczkę, jazdę na rowerze i pokonywać trasy pojazdami 4×4. Niedaleko stąd (ok. 1 km od wioski Agios Athanasios) znajduje się też wąwóz Agali, jeden z najpiękniejszych w Grecji, a jednocześnie najbardziej przystępnych również dla niezaprawionych w bojach wędrowców.

Dirfys © iStock
Warto zobaczyć
- Eretria, nadmorskie miasto (połączone przeprawą promową z Oropos w Attyce), położone na terenie słynnego starożytnego państwa – miasta.
- Amarynthos, wzniesiony w pobliżu starożytnego miasta, gdzie, według greckiego geografa i podróżnika Strabona, znajdowała się świątynia Artemidy Amarynthia, najważniejsze sanktuarium Eretrii.
- Stropones, piękna górska wioska prowadząca do Hiliadou, najsłynniejszej plaży Evii i ulubionego miejsca biwakowiczów.
- Aliveri, z ciekawymi historycznymi znaleziskami, okolicami jeziora Dystos i malowniczym Karavos, turystyczne centrum regionu.
- Kymi, to miejscowość położona na zboczach opadającego ku morzu wzgórza, nazywana też „balkonem Morza Egejskiego”. Odkryjecie tu wyjątkowo piękne rezydencje kapitanów i jeden z największych sztucznych portów w kraju.

W wąwozie Agali © iStock
Ruszajmy na północ
Wyruszcie drogą z Chalkidy do Edipsos, wokół północnej części wyspy, której krajobraz to pełen uroku mariaż gór i morza. Podążajcie malowniczą, wijącą się niczym serpentyna drogą, ciągnącą się między zboczami, przez rozległe lasy iglaste, gaje oliwne i kwieciste łąki, znad których niesie się zapach dzikich ziół. Za każdym kolejnym zakrętem odkrywać będziecie ukryte w zieleni drzew malownicze górskie wioski i mnóstwo urzekających swym naturalnym pięknem zakątków. W końcu droga schodzić zacznie stopniowo ku nieregularnej linii wybrzeży, gdzie odnajdziecie piękne nadmorskie miasteczka, słynne uzdrowiska, obiekty kultu religijnego i wiele innych miejsc o ogromnym znaczeniu historycznym.
Wybierzmy się na wspólną wycieczkę
Nasz pierwszy przystanek to Prokopi, gdzie można zobaczyć relikwię św. Jana Ruskiego. Droga po prawej stronie prowadzi do wspaniałych plaż wzdłuż linii brzegowej Morza Egejskiego: Pilio, Vlahia i Sarakiniko. Podążając główną drogą dotrzecie do malowniczego nadmorskiego miasteczka Limni (Elymnion), gdzie warto zatrzymać się na nocleg. Jest to najlepsze miejsce do nurkowania w krystalicznie czystej wodzie i do wędrówek po zacienionych leśnych ścieżkach.

Limni © iStock
Jadąc wzdłuż Zatoki Eubejskiej w północnej części wyspy, docieramy do Loutra Aidipsou, z ponad 80 kąpieliskami termalnymi i doskonałą infrastrukturą turystyczną. Po północno-zachodniej stronie Evii znajduje się półwysep Lihada, na którym odwiedzić można jedne z najpiękniejszych plaż wyspy: Yialtra, Gregolimano i Aghios Georgios. Nie przegapcie okazji, aby zobaczyć też przypominające tropiki wysepki Lichadonisia, znane jako „Greckie Seszele”. Podążając dalej na północ, docieramy do Orei, miejsca zamieszkiwanego od czasów prehistorycznych, a obecnie znanego ośrodka turystycznego. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele tawern rybnych. Warto przysiąść tu na chwilę i wychylić szklaneczkę ouzo obserwując refleksy światła odbijające się w lazurowych wodach.

Nurkowanie w okolicach Limni © George Tzanakis
To również idealna okolica do uprawiania turystyki pieszej, jazdy konnej (w pobliskich wioskach Kamatriades i Taxiarhis), a także do wędkowania. Następnym przystankiem jest Pefki, słynna miejscowość wypoczynkowa, z długą piaszczystą plażą. W pobliżu znajdują się równie wspaniałe piaszczyste plaże Asminio, Ellinika i Psaropouli oraz Agali, ogromna, złota plaża Agia Anna, która przyniesie orzeźwienie, podczas napawania się widokiem Morza Egejskiego.

Wyspy Lichadonisia © iStock
A teraz na południe!
Południowa Evia, choć ma zupełnie inne cechy niż północna część wyspy, jest równie interesująca i także szczyci się wysokim rozwojem turystyki. Jest mniej zalesiona, a jednak kryje w sobie miejsca o rzadkim pięknie przyrodniczym; posiada ekosystem z rzadką florą, piękne kaniony, urokliwe wybrzeże z piaszczystymi plażami, malownicze wysepki, legendarny przylądek Cavo Doro, a także tajemnicze megalityczne budowle!

Loutra Aidipsou © iStock
Co jeszcze warto zobaczyć?
- Styra, zbudowana na ruinach starożytnego miasta. Główną atrakcją okolicy są słynne kamienne Smocze Domy (Drakospita), nazwa ta została nadana z powodu ich ogromnych rozmiarów. Archeolodzy twierdzą, że były to prawdopodobnie świątynie poświęcone Zeusowi i Herze, datowane na VI do II wieku przed naszą erą.
- Marmari, spokojna miejscowość wypoczynkowa, połączona promowo z portem w Rafinie. Znajduje się tu park wiatrowy z licznymi wiatrakami a nieopodal zobaczyć można Petalioi, archipelag złożony z dziesięciu wysepek.
- Karystos, malownicze miasteczko i port. Miejscowość słynie od czasów starożytnych z produkcji kamiennych płyt używanych między innymi jako budulec przy budowie dróg.

Loutra Aidipsou © iStock
Miłośnikom aktywnego wypoczynku polecamy
- Wędrówka w wąwozie Dimosari – szlak zaczyna się w miejscowości Myloi, a kończy na plaży Kallianos.
- Przejście doliny Platanistos, podążając nadrzeczną ścieżką z widokiem na Cavo Doro (przylądek Kefireas).
- Wspinaczka na szczyt góry Ochi, gdzie można zobaczyć najlepiej zachowany Drakospito (smoczy dom) Evii.
- Nurkowanie w okolicach Karystos.
Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli na Evii
Więcej inspiracji na stronie Endless Greek Summer.
Tekst powstał we współpracy z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną w Polsce.