wieden featured.jpg

Jesień i zima to świetny moment, by poznawać Wiedeń! Ten okres pełen jest atrakcji, tak charakterystycznych dla stolicy Austrii – jarmarki bożonarodzeniowe, bale i Silvesterpfad, czyli jedyna w swoim rodzaju zabawa sylwestrowa. To nie wszystko. Przecież miasto Straussów posiada wyjątkowy klimat przez cały rok, więc i w trakcie listopadowych czy grudniowych spacerów można rozkoszować się atmosferą, pijąc kawę melange w jednej z wielu słynnych wiedeńskich kawiarni.

Dlaczego warto odwiedzić Wiedeń tej jesieni i zimy?

Jarmarki świąteczne

Wiedeński jarmark bożonarodzeniowy na placu pod miejskim ratuszem rozpoczyna się w połowie listopada. Od tego momentu aż do samych Świąt można zachwycać się atmosferą placu Ratuszowego w wyjątkowej aranżacji. Setki stoisk, wiele wyśmienitych potraw do spróbowania, tysiące światełek, zdobiących nie tylko jarmark, ale też ulice całego Starego Miasta oraz słynne lodowisko. Wisienką na torcie jest robiąca olbrzymie wrażenie iluminacja fasady ratusza. Oto z czego słynie Wiedeń jesienną porą!

Oczywiście, jarmark na placu Ratuszowym to nie jedyne tego rodzaju miejsce w Wiedniu. Jarmarki można też spotkać, m. in. przed pałacem Schönbrunn, czy też przed Muzeum Historii Sztuki. Regułą jest, że w tym okresie Wiedeń zamienia się we wręcz bajkowe miejsce, gdzie niemal na każdym kroku można spróbować wspaniałych potraw, trafić na wydarzenia kulturalne albo na uliczne występy!

©Wien Tourismus/Christian Stemper

©Wien Tourismus/Christian Stemper

Klimat Świąt w Wiedniu

Jak już wspomniałem wcześniej, w listopadzie i grudniu miasto skąpane jest w świątecznych iluminacjach. Czy to w postaci świątecznych ozdób na ulicznych latarniach, czy też specjalnych iluminacji wspaniałych gmachów wiedeńskiego śródmieścia. Długie, romantyczne spacery po naddunajskim mieście w okresie jesienno-zimowym z pewnością należą do niezapominanych przeżyć!

Ten czas to jednak nie tylko jarmarki i chłonięcie wyjątkowej atmosfery ulic stolicy Austrii. To przecież także przedświąteczny szał zakupów! Na przyjezdnych czeka tu mnóstwo sklepów – od najbardziej luksusowych po te przystępniejsze dla portfeli. Wspaniałe okolice katedry św. Szczepana to świetna otoczka dla przedświątecznych zakupów. Podobnie jak okazała handlowa ulica – Mariahilferstrasse, gdzie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie!

©Wien Tourismus/Christian Stemper

©Wien Tourismus/Christian Stemper

Wiedeńskie bale, wiedeński sylwester!

Z czym kojarzyć się może Wiedeń? Dla wielu osób pierwszą myślą będzie wiedeński walc! I słusznie, to przecież miasto tańca. Jesień i zima to czas balów – sezon zaczyna się już 11 listopada i trwa do lutego. Oczywiście, najwięcej imprez tego typu odbywa się w karnawale – około 450! Wiedeński karnawał zostaje tradycyjnie zainaugurowany wielką plenerową imprezą, podczas której chętni mogą zatańczyć walca na ulicach miasta. Mówiąc o wiedeńskich balach, nie można nie wspomnieć o słynnym (i bardzo eleganckim) Balu Sylwestrowym w Hofburgu czy o ikonicznym Balu w Operze Wiedeńskiej, który odbędzie się 20 lutego. Oczywiście to nie wszystko – spośród licznych wydarzeń tanecznych warto wyróżnić Bal Filharmoników Wiedeńskich, Bal Johanna Straussa, czy… Bal Właścicieli Wiedeńskich Kawiarń!

Wracając do sylwestra, Wiedeń to przecież jedna z najlepszych opcji na spędzenie wspaniałego i pełnego niespodzianek (oczywiście tych dobrych!) ostatniego dnia roku. Silvesterpfad, czyli szlak sylwestrowy to wyjątkowa impreza – uczestnicy spacerują po ulicach starego miasta i co rusz napotykają wydarzenia, koncerty, uliczne bale i inne atrakcje. Każdego roku Silvesterpfad gromadzi około 700 tysięcy osób, chłonących wyjątkową atmosferę imperialnej metropolii nad Dunajem.

©Wien Tourismus/Peter Rigaud

©Wien Tourismus/Peter Rigaud

©Wien Tourismus/Popp&Hackner

©Wien Tourismus/Popp&Hackner

Wiedeń? Muzea!

Co z osobami, które w równym stopniu, co spontaniczną zabawę w plenerze, lubią także kontemplację? W Wiedniu znajdą one ponad 100 muzeów z wyśmienitymi zbiorami. W dzielnicy Neubau znajduje się MuseumsQuartier, czyli muzealny kwartał. To tam swoją siedzibę mają, np. Muzeum Leopoldów (m. in. z największą na świecie kolekcją dzieł Egona Schielego), mumok (muzeum sztuki współczesnej), czy Kunsthalle Wien. W centrum miasta trafimy z kolei do Muzeum Historii Sztuki z przebogatymi zbiorami malarstwa europejskiego oraz położonego tuż obok Muzeum Historii Naturalnej, a także Albertiny – jednej z największych na świecie wystaw grafik wielkich mistrzów (największy na świecie zbiór grafik Albrechta Dürera).

©Wien Tourismus/Christian Stemper

©Wien Tourismus/Christian Stemper

Zobacz również

©Wien Tourismus/Christian Stemper

©Wien Tourismus/Christian Stemper

Co jeszcze warto wiedzieć?

Karta miejska to świetna opcja na wygodne i ekonomiczne poznawanie miasta przez turystów. Nie inaczej jest w Wiedniu – Vienna City Card o ważności 24, 48 lub 72 godziny dostępna jest już od 17 euro i pełni funkcję biletu komunikacji miejskiej oraz karty uprawniającej do korzystania z wycieczek objazdowych autokarem typu Hop-On Hop-Off oferowanych przez Big Bus Tours, a także do zniżek w 210 obiektach – od muzeów po gospody Heuringen. Wiemy już jak wygodnie poruszać się po mieście, ale jak komfortowo dotrzeć do Wiednia? Warte rozważenia są oferty lotów Austrian Airlines, czyli jednej z najbardziej niezawodnych i punktualnych linii lotniczych świata. Dzięki temu mamy pewność, że wspaniale spędzimy czas nie tylko na miejscu, ale też w podróży, jaką zapewnią loty do Wiednia!

Wyrusz w podróż do Wiednia!

Tekst powstał we współpracy z Vienna Tourist Board.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?