kalendarz featured.jpg

Rok 2020 nadchodzi, a wraz z nim nowe pomysły, nowe podróże i kolejne dni urlopu do wykorzystania na poznawanie świata! Jak zaplanować urlop na nowy rok? Przygotowaliśmy dla was ściągę, z której dowiecie się, kiedy i ile dni zarezerwować na wolne, wykorzystując przy tym długie weekendy i dni ustawowo wolne od pracy. Przy okazji podpowiadamy, dokąd warto wybrać się w trakcie odpoczynku w 2020 roku.

Na kiedy planować urlop w 2020 roku?

Ile maksymalnie wolnych dni można mieć w 2020 roku? Wliczając weekendy, dni ustawowo wolne od pracy oraz całkowitą liczbę dni urlopowych (26), to w nadchodzącym roku można liczyć na 137 dni wolnego. To o 3 dni mniej niż w 2019 roku. Ponadto w 2019 roku, dzięki korzystnemu rozłożeniu dni ustawowo wolnych od pracy mogliśmy liczyć na kilka długich weekendów, wokół których można było zorganizować sobie nawet ponadtygodniowe przerwy od pracy. W tym momencie wiemy już, że w 2020 roku nie będziemy mogli tyle wypoczywać.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 roku

Dni ustawowo wolne od pracy, które wypadają w tygodniu pozwalają nam na lepsze wykorzystanie urlopu i organizowanie kilku dłuższych okresów odpoczynku poza wymaganym w związku z przepisami BHP dwutygodniowego wolnego. Jak wygląda rozpiska dni ustawowo wolnych od pracy w 2020 roku?

 • Nowy Rok (01.01) – środa
 • Trzech Króli (06.01) – poniedziałek
 • Wielkanoc (12-13.04) – niedziela i poniedziałek
 • Święto Pracy (01.05) – piątek
 • Święto Konstytucji 3 maja (03.05) – niedziela
 • Zielone Świątki (31.05) – niedziela
 • Boże Ciało (11.06) – czwartek
 • Święto Wojska Polskiego (15.08) – sobota
 • Wszystkich Świętych (01.11) – niedziela
 • Święto Niepodległości (11.11) – środa
 • Boże Narodzenie (25-26.12) – piątek i sobota

Z powyższej listy wynika, że aż 4 dni ustawowo wolne od pracy wypadają w weekendy (wyłączając Zielone Świątki oraz Wielkanoc, które jako święta ruchome zawsze wypadają w niedzielę). W przypadku dni wolnych wypadających w sobotę istnieje możliwość odebrania dodatkowego urlopu w inny dzień. Niestety, w przypadku dni wypadających w niedzielę nie ma takiej możliwości.

La Valetta wieczorem ©iStock

La Valetta wieczorem ©iStock

Styczeń

W nowy rok możemy wkroczyć od razu z niemal tygodniowym okresem wolnego. Wszystko dzięki temu, że Nowy Rok wypada w środę, a Trzech Króli w poniedziałek. Zatem na przestrzeni 6 dni aż 4 są wolne od pracy. W tym wypadku wystarczy wziąć urlop na 2 i 3 stycznia, by cieszyć się łagodnym i relaksującym wejściem w rok 2020.

NA KIEDY PLANOWAĆ URLOP W STYCZNIU

 • Dni urlopu: 2 (02-03.01)
 • Dni wolnych: 6 (01-06.01)

Dokąd wybrać się w styczniu? Czasu nie zostało wiele, a i ceny lotów w okresie świątecznym są wysokie, ale zawsze można znaleźć miejsce, gdzie za niezłe pieniądze spędzimy pierwszy długi weekend w 2020 roku. Idealnym kierunkiem na początek stycznia jest Malta. Dlaczego? Lot trwa nieco ponad dwie i pół godziny, a same noclegi są łatwo dostępne i w bardzo rozsądnych cenach. Pogoda? Powietrze jest ciepłe, co sprzyja zwiedzaniu zabytków i wszystkich atrakcji tej wyjątkowej wyspy-twierdzy.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli na Malcie

Zatoka Kotorska ©iStock

Zatoka Kotorska ©iStock

Kwiecień

Kolejna okazja na dłuższy wypoczynek wypada w drugiej dekadzie kwietnia. Niestety, w tym roku Wielkanoc wypada na tyle wcześnie, że nie da się jej połączyć z majówką. To oznacza, że możemy liczyć jedynie na trzy dni wolnego, a w przypadku zaplanowania nieco dłuższego wypadu, np. ponadtygodniowego, trzeba wybrać aż 4 dniu urlopu po Poniedziałku Wielkanocnym.

NA KIEDY PLANOWAĆ URLOP W KWIETNIU

 • Dni urlopu: 4 (14-17.04)
 • Dni wolnych: 9 (11-19.04)

Świąteczny wypad do Czarnogóry? Dlaczego nie! Przyjemna wiosenna pogoda na wybrzeżu pozwoli złapać trochę słońca i opalenizny po okresie kapryśnej polskiej zimy i wczesnej wiosny. Poza tym Czarnogóra oferuje wspaniałe widoki, zabytki oraz smaki. Piękna starówka Kotoru, zapierająca dech w piersiach panorama Jeziora Szkoderskiego, czy delektowanie się przysmakami z oliwkami i owocami morza, a także kosztowanie wyśmienitego lokalnego wina to bardzo kusząca opcja na spędzenie Wielkanocy!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Czarnogórze

Trasy rowerowe w okolicach jeziora Millstatt w Karyntii ©iStock

Trasy rowerowe w okolicach jeziora Millstatt w Karyntii ©iStock

Maj

Niestety, podobnie jak Wielkanoc wygląda też kwestia majówki 2020. 1 maja wypada w piątek, a 3 maja w niedzielę (co oznacza, że nie można odebrać tego dnia w postaci dodatkowego urlopu). Aby wybrać się na dłuższy wypad w tym okresie należy wziąć aż 4 dni wolnego, w dniach 27-30.04 (poniedziałek – czwartek). Dzięki temu można połączyć dwa weekendy i zapewnić sobie 9 dni wypoczynku.

NA KIEDY PLANOWAĆ URLOP W MAJU

 • Dni urlopu: 4 (27-30.04)
 • Dni wolnych: 9 (01-03.05)

Majówka? To świetny moment, by wykorzystać wolne dni i ładną pogodę, jaka przychodzi do nas tą porą i udać się… do Austrii! Piękne góry, ciepłe powietrze i miasteczka Karyntii to świetna sceneria rowerowych wypadów. Warto zabrać ze sobą lub wypożyczyć na miejscu dwa kółka, a następnie zabrać się za poznawanie tych wspaniałych okolic z perspektywy roweru!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Austrii

 

Temple Bar w Dublinie ©iStock

Temple Bar w Dublinie ©iStock

Czerwiec

W przypadku czerwcówki nic się nie zmienia – Boże Ciało jak co roku wypada w czwartek, więc ten długi weekend będzie składał się jak zawsze z 4 dni. Oczywiście pod warunkiem, że weźmiemy sobie wolne w piątek.

NA KIEDY PLANOWAĆ URLOP W CZERWCU

 • Dni urlopu: 1 (12.06)
 • Dni wolnych: 4 (11-14.06)

Czerwcówka w 2020 roku będzie stała pod znakiem Euro 2020! 12 czerwca o godzinie 21 meczem Włochy – Turcja w Rzymie zacznie się czempionat Starego Kontynentu w piłce nożnej. Reprezentacja Polski zaczyna jednak swój udział w turnieju 15 czerwca meczem w Dublinie. Dlatego też warto pomyśleć o przedłużeniu tego weekendu także na poniedziałek i wtorek, a także kupić bilety na mecze Euro 2020. Dokąd zatem warto udać się na długi weekend czerwcowy? Odpowiedź może być tylko jedna – do stolicy Irlandii!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Irlandii

Opactwo Pannonhalma i winnice ©iStock

Opactwo Pannonhalma i winnice ©iStock

Sierpień

Długi weekend w sierpniu? Nie tym razem! 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego i kościelne Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wypada w sobotę. To oznacza, że nie mamy co liczyć na zorganizowanie sobie kilku dni odpoczynku w tym okresie. Z drugiej strony – to sobota, a więc dzień ustawowo wolny od pracy można odebrać w innym terminie. Niewykluczone, że sporo firm postanowi przenieść zagwarantowane wolne na piątek lub poniedziałek. Nie zmienia to jednak faktu, że zaplanowanie dłuższego urlopu w sierpniu będzie wiązało się z koniecznością wybrania dużej liczby dni.

NA KIEDY PLANOWAĆ URLOP W SIERPNIU

 • Dni wolnych: 2 (15-16.08)

Druga połowa sierpnia i początek września to dobry czas, by wybrać się niemal za miedzę! Węgry, bo o nich mowa to nie tylko Budapeszt czarujący klimatem fine de siecle’u, czy też kościoły, zamki i pałace pamiętające czasy monarchii habsburskiej, a nawet panowania Andegawenów. Węgry to także jedne z najpiękniejszych winnic w Europie oraz ciepłe wody Balatonu.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli na Węgrzech

Świątynia Hatszepsut w Luksorze ©iStock

Świątynia Hatszepsut w Luksorze ©iStock

Listopad

Listopad to często szansa na zorganizowanie dwóch długich weekendów na przestrzeni niecałych dwóch tygodni. W 2020 roku kalendarz nie jest łaskawy dla osób, które lubią planować dłuższe jesienne wypady, bowiem 1 listopada wypada w niedzielę (tego dnia nie można odebrać). 11 listopada wypada za to w środę, więc 9 dni nieprzerwanego odpoczynku zapewnią nam 4 dni urlopu.

NA KIEDY PLANOWAĆ URLOP W LISTOPADZIE

 • Dni urlopu: 4 (09-10 i 13-13.11)
 • Dni wolnych: 9 (07-15.11)

Jakie miejsce odwiedzić w listopadzie, by było przyjemnie, ciepło, a sama podróż nie trwała zbyt długo? Warto pomyśleć o… Egipcie! Dlaczego? Bo spełnia wszystkie nasze wymagania, jest pełny bardzo ciekawych miejsc do zobaczenia, a w listopadzie nie spotkamy tam już tłumów tak charakterystycznych dla okresu urlopowego. Kair i Giza, Luksor i Karnak, delta Nilu i wybrzeże Morza Czerwonego. Oto miejsca, które warto odwiedzić poza sezonem, by poznać ich wyjątkowość!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Egipcie

Jarmark świąteczny w Monachium ©iStock

Jarmark świąteczny w Monachium ©iStock

Grudzień

Grudzień 2020 również nie rozpieszcza możliwościami zorganizowania sobie dłuższego wolnego. Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia wypada w piątek, więc bez wybrania urlopu mamy jedynie 3 wolne dni. Dobra wiadomość jest taka, że drugi dzień Świąt to sobota, więc otrzymamy dodatkowy dzień do wybrania. Możemy przypuszczać, że większość firm ten wolny dzień pozwoli odebrać swoim pracownikom w Wigilię.

NA KIEDY PLANOWAĆ URLOP W GRUDNIU

 • Dni urlopu: 1 (24.12)
 • Dni wolnych: 4 (24-27.12)

Dokąd udać się na świąteczny urlop w grudniu? Do wyboru mamy albo egzotyczne kierunki, albo miejsca, gdzie będziemy mogli naprawdę poczuć magię świąt! Spróbujmy więc spędzić ten czas w bajkowej scenerii – ze śniegiem, dekoracjami świątecznymi i… mocą związanych z tym okresem wydarzeń. Polecamy wybrać się do miasta, w którym odbywają się najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie. Do wyboru mamy Wiedeń, Drezno, Berlin… Ale w 2020 roku polecamy wam wyjazd na Christkindlmarkt do Monachium!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Monachium

Zaplanujcie swoje urlopy i podróże w 2020 roku już teraz!


Zobacz na Instagramie

Szukasz konkretnego miejsca?