hero kalendarz urlopowy 2022.jpg

Już za chwilę przywitamy rok 2022, a wraz z nim nowe podróże i przygody. Koniec roku kalendarzowego to czas, który warto poświęcić nie tylko na podsumowania, ale także na snucie planów urlopowych. Chcemy pokazać Ci, jak najlepiej wykorzystać święta i długie weekendy, żeby móc wyruszyć w świat. Sprawdź, kiedy i dokąd warto się wybrać w 2022 roku.

Kiedy wziąć urlop w 2022 roku?

W 2022 roku czeka nas 251 dni roboczych, ale biorąc pod uwagę urlop, weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, możesz liczyć na aż 140 dni wolnego. Nawet mimo tego, że w tym roku kalendarz nie rozpieszcza nas w długie weekendy, można zaplanować sporo krótszych wyjazdów!

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka możliwości, kiedy najlepiej wykorzystać urlop, aby cieszyć się wydłużonym weekendem, a nawet ponadtygodniowym wolnym. Zobacz, w jaki sposób możesz zaplanować sobie dłuższą przerwę od pracy bez wykorzystywania wielu dni urlopowych.

Zimowa panorama Lublany © iStock
Zimowa panorama Lublany © iStock

Styczeń

Dni wolne: 1-9.01 (9 dni)

Dni urlopu: 4 (3-5.01, 7.01)

Pierwsza okazja na wydłużenie wolnego w 2022 roku zdarza się już w styczniu. Nie pozostało wiele czasu, ale okazja jest wyjątkowa. Biorąc jedynie 4 dni dodatkowego urlopu, możesz zapewnić sobie dziewięciodniowy wyjazd. Dokąd najlepiej wybrać się na styczniowy urlop? Odwiedź ukryty skarb Europy i wybierz się do Słowenii. Podobno dopiero zimą można zobaczyć prawdziwie bajkowy klimat tego miejsca. Oprószone śniegiem szczyty, drzewa i jeziora nadają temu miejscu nadzwyczajny charakter, którego próżno szukać latem.

Kompleks skoczni narciarskich w Planicy © iStock
Kompleks skoczni narciarskich w Planicy © iStock

Słowenia to niewielki kraj, ale oferuje szeroką gamę atrakcji turystycznych, rozpoczynając od pieszych wędrówek, podziwiania krajobrazów Alp i wielkich jezior, a kończąc na szusowaniu po stokach narciarskich. Zobacz Lublanę, jezioro Bled, turkusowe jezioro w rezerwacie Zelenci i wodospad Kozjak – to tylko kilka z miejsc, których nie może zabraknąć w Twoim planie podróży do Słowenii. W klimat zimowych wypadów idealnie wpasuje się wizyta na mamuciej skoczni narciarskiej Letalnica, gdzie ustanowiono prawie 30 rekordów świata w skokach narciarskich.

Sprawdź loty i noclegi w Słowenii

Stambuł widziany od strony Bosforu © iStock
Stambuł widziany od strony Bosforu © iStock

Kwiecień

Dni wolne: 16-20.04 (5 dni)

Dni urlopu: 2 (19-20.04)

Święta wielkanocne w innej niż zazwyczaj scenerii? Kwietniowa pogoda i 5 dni wolnego? Jeśli chcesz wykorzystać ten czas jak najlepiej, wybierz się na city break do Stambułu! To największe miasto Turcji znajduje się na styku dwóch kontynentów – Europy i Azji, dzięki czemu reprezentuje niezwykle interesującą mieszankę kultur i wpływów religijnych. Co roku w kwietniu odbywa się tutaj Festiwal Tulipanów, kiedy to ulice, place i parki pokrywają się kolorowymi dywanami tych kwiatów. Przywitaj budzącą się przyrodę i pożegnaj zimę w tym niezwykłym miejscu.

Hagia Sophia w Stambule © iStock
Hagia Sophia w Stambule © iStock

Stambuł w kwietniu zachwyci Cię kwitnącymi tulipanami, licznymi festiwalami i zabytkową architekturą. Zobacz Wyspy Książęce, ulicę Istiklal, Błękitny Meczet czy Hagię Sophię na własne oczy, a wieczorem wybierz się na podbój restauracji, knajp i klubów. Stambuł oferuje tyle atrakcji, że nie musisz nawet zbyt wiele planować. Wystarczy, że wybierzesz się na spacer, a na pewno uda Ci się zobaczyć niesamowite miejsca. Jeszcze ciekawszym sposobem na zwiedzanie tego miasta jest rejs po Bosforze lub wycieczka autobusowa hop on/hop off. Jeśli lubisz intensywnie spędzać wolny czas, to Stambuł na pewno Cię nie zawiedzie.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Stambule

Krater Sete Cidades na Azorach © iStock
Krater Sete Cidades na Azorach © iStock

Maj

Dni wolne: 30.04-8.05 (9 dni)

Dni urlopu: 4 (2.05, 4-6.05)

Przełom kwietnia i maja jest idealną okazją, aby przedłużyć weekend i wybrać się na dziewięciodniowy wyjazd. Azory, czyli portugalskie wyspy wulkaniczne na Atlantyku, są świetnym kierunkiem podróży na maj. Dlaczego? W tym czasie możesz liczyć na coraz mniej deszczowych dni, co umożliwi Ci komfortowe zwiedzanie wysp i podziwianie malowniczych krajobrazów podczas pieszych wędrówek. Dodatkowo to właśnie w maju wokół Azorów pojawia się najwięcej ssaków wodnych. Możesz zobaczyć tam wtedy okazy 4 gatunków delfinów i 5 gatunków wielorybów, jest to zatem idealny moment na wycieczkę, której celem jest ich obserwacja.

Ponta Delgada © iStock
Ponta Delgada © iStock

Ten archipelag, nazywany europejskimi Hawajami, składa się z 9 wysp, a najpopularniejszą turystycznie i największą z nich jest tzw. Zielona Wyspa, czyli São Miguel. To właśnie tam znajdziesz lagunę Sete Cidades – czyli ikonę azorskich wysp, miasteczko Furnas położone w kraterze wulkanu, czy czarną plażę w Mosteiros. Po całym dniu podziwiania tych niezwykłych okoliczności natury możesz wrócić do stolicy wyspy, czyli Ponta Delgada, aby cieszyć się powolnym, wyspiarskim życiem i poznać lokalną społeczność. Azorskie wyspy nie posiadają wielkich kurortów nadmorskich, są nadal nieco kameralne, tajemnicze i nieodkryte, niemniej jednak na każdej z nich znajdziesz coś wyjątkowego – czarne plaże, jaskinie, wulkany, klify i gorące źródła. Można przemieszczać się po nich samochodem, autobusem, a nawet rowerem lub pieszo.

Sprawdź loty i noclegi na Azorach

Zbocza Kazbeku © iStock
Zbocza Kazbeku © iStock

Czerwiec

Dni wolne: 11-19.06 (9 dni)

Dni urlopu: 4 (13-15.06, 17.06)

W czerwcu znów będziesz mieć okazję wyjechać na dłużej – aż na 9 dni, wykorzystując tylko 4 dni urlopu. Dokąd się wtedy wybrać? Znakomitym kierunkiem podróży na czerwcowy urlop jest Gruzja. Wczesne lato przyciąga tutaj wielu podróżnych i gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy leżakowania na plaży wybiorą się do typowych kurortów nadmorskich i będą mieć okazję poznać turystyczną twarz Gruzji. Drugą możliwością jest podróż po tej części kraju, która wciąż żyje tradycją, czyli po mniejszych miejscowościach i wioskach położonych na zboczach gór.

Nadmorski deptak w Batumi © iStock
Nadmorski deptak w Batumi © iStock

Kurort Batumi spełni oczekiwania plażowiczów, a szlaki prowadzące przez Chewsuretię i Tuszetię przyciągną swoimi malowniczymi widokami górskich piechurów. Na pewno warto zobaczyć jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gruzji – Kościół Świętej Trójcy usytuowany u stóp Kazbeku. Dostaniesz się do niego samochodem, konno lub pieszo. Nie możesz przegapić także Tbilisi, skalnego miasta Wardzia i Górnej Swanetii, która słynie ze swojego odizolowania i endemicznej kultury. Korzystanie ze słońca i błogi relaks na plaży w Batumi, czy intensywny, bogaty w widoki trekking w Tuszetii? Na ponadtygodniowym urlopie w czerwcu nie musisz wybierać. Możesz najpierw ruszyć na górski szlak, a później odpocząć nad Morzem Czarnym.

Zobacz loty i noclegi w Gruzji

Petersburg, sobór św. Izaaka nad Mojką © iStock
Petersburg, sobór św. Izaaka nad Mojką © iStock

Sierpień

Dni wolne: 12-15.08 (4 dni)

Dodatkowy urlop: 1 dzień (12.08)

Sierpniowy przedłużony weekend warto spędzić na city breaku w Petersburgu. Miasto to określane jest kulturalną stolicą Rosji – znajdziesz tam aż 221 muzeów, 2000 bibliotek i 80 teatrów. W sierpniu uda Ci się uniknąć tłumów, a przy tym odwiedzić jeszcze wiele atrakcji, które na czas jesieni i zimy wkrótce się zamkną i nie będą dostępne dla turystów.

Zespół pałacowo-parkowy w Peterhofie © iStock
Zespół pałacowo-parkowy w Peterhofie © iStock

Petersburg położony jest niezwykle malowniczo na 42 wyspach, które łączy aż 300 mostów. Poczujesz się tam jak w Wenecji, pływając łódkami po rzekach i kanałach – atrakcja ta niestety nie jest dostępna w okresie jesienno-zimowym, więc sierpień jest ostatnią szansą, aby wybrać się w taki rejs. W Twoim planie podróży nie może zabraknąć Wielkiego Meczetu, Soboru św. Izaaka, Wyspy Wasilijewskiej, czy najstarszej budowli w całym mieście – Twierdzy Pietropawłowskiej. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest położone nieopodal miasto Peterhof, z okazałym zespołem pałacowo-parkowym, będącym rezydencją rosyjskich carów. Wybudowany w XVIII wieku kompleks wzorowany był na Wersalu i dziś znany jest także jako Królestwo Fontann.

Sprawdź loty i hotele w Petersburgu

Al-Chazna w Petrze © iStock
Al-Chazna w Petrze © iStock

Przełom października i listopada

Dni wolne: 31.10 – 2.11 (5 dni)

Dni urlopu: 2 (31.10, 2.11)

Na przełomie października i listopada, wykorzystując 2 dodatkowe dni urlopu, możesz uzyskać nawet 5 dni przerwy od pracy. To dobry czas, aby wybrać się do Jordanii, zwłaszcza jeśli szukasz miejsca, które będzie słoneczne, ale nieupalne. Na przełomie października i listopada temperatura w Jordanii sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, więc zdecydowanie nie będziesz się tam nudzić.

Obóz na pustyni Wadi Rum w Jordanii © iStock
Obóz na pustyni Wadi Rum w Jordanii © iStock

Dzięki pustynnym terenom i niesamowitym formacjom skalnym poczujesz się jak na innej planecie. Obowiązkowym punktem na Twojej trasie powinna być Petra – kompleks dobrze zachowanych świątyń, domów, grobowców, pomników i akweduktów. Szczególnie imponująco prezentuje się ona nocą. Odwiedź też pustynię Wadi Rum, gdzie możesz zostać na noc w obozie Beduinów i przespać się w tradycyjnej dla nich jurcie. Zobacz także imponującą Świątynię Krzyżowców w Al-Karak i liczne kaniony, np. Wadi Al Hidan. Nie możesz także przegapić zdrowotnej kąpieli w Morzu Martwym – dzięki ogromnemu zasoleniu nie musisz umieć pływać, aby unosić się na jego powierzchni.

Sprawdź oferty lotów i noclegów w Jordanii

Panorama Reykjaviku © iStock
Panorama Reykjaviku © iStock

Listopad

Dni wolne: 10-13 listopada (4 dni)

Dodatkowy urlop: 1 dzień (10.11)

Islandia w listopadzie? Dlaczego nie! O tej porze roku będziesz mieć okazję odkrywać najpopularniejsze miejsca na Islandii, omijając największe tłumy turystów, które tu przybywają latem. Listopad na Islandii to już początek zimy, a więc należy nastawić się na aktywności zimowe, jednak wcale nie takie typowe. To właśnie wtedy będziesz mieć okazję poznać prawdziwą naturę tej krainy ognia i lodu. Dodatkowo listopad jest miesiącem, w którym można lepiej poznać kulturę Islandczyków, spędzając więcej czasu w Reykjaviku.

Jaskinia lodowa w lodowcu Vatnajökull © iStock
Jaskinia lodowa w lodowcu Vatnajökull © iStock

Islandia słynie jednak nie ze swojej stolicy, a raczej z cudów natury czekających na turystów w każdym zakątku tej wyspy. Naturalna jaskinia lodowa w lodowcu Vatnajökull, laguna lodowcowa Jökulsárlón i Złoty Krąg – to wszystko możesz zobaczyć podczas tego krótkiego, czterodniowego wypadu na Islandię. Listopadowe noce tworzą idealne warunki do obserwowania zorzy polarnej, która co roku sprowadza na północ wielbicieli obserwacji tego niezwykłego zjawiska. Pasjonaci natury będą w siódmym niebie, mogąc zażywać kąpieli w gorących źródłach wielkości nawet małego jeziora. Temperatura wody jest doskonała dzięki występującej tu energii geotermalnej. Po kąpieli możesz wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem, który zabierze cię w malownicze zakątki Islandii przez rybackie wioski.

Sprawdź loty i noclegi w Reykjaviku

Helsinki od strony Zatoki Fińskiej © iStock
Helsinki od strony Zatoki Fińskiej © iStock

Grudzień

Dni wolne: 23-26 grudnia (4 dni)

Dodatkowy urlop: 1 dzień (23.12)

W okresie bożonarodzeniowym warto rozważyć wykorzystanie jednego dnia urlopu, aby spędzić wyjątkowe i białe święta w Helsinkach – kameralnej stolicy Finlandii, czyli kraju, który w powszechnym mniemaniu jest siedzibą świętego Mikołaja. Jeśli szukasz świąt pozbawionych hałasu, przepychu i pośpiechu, to jest to kierunek dla Ciebie!

Świąteczne ozdoby na ulicy Aleksanterinkatu w Helsinkach © iStock
Świąteczne ozdoby na ulicy Aleksanterinkatu w Helsinkach © iStock

W grudniu większość popularnych turystycznie miejsc, takich jak Fińskie Muzeum Narodowe czy Muzeum Designu, jest dostępne dla zwiedzających. Mimo wszechobecnego chłodu północy, w ogrodzie zimowym pną się egzotyczne rośliny, palmy i kaktusy. W okresie świątecznym można podziwiać wystawę dekoracji bożonarodzeniowych. Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka urokliwe odkryte lodowisko nieopodal głównego dworca kolejowego. Wybierz się na jarmark świąteczny na Placu Senackim przy Katedrze, odwiedź pięknie oświetloną bożonarodzeniową ulicę Aleksanterinkatu i spróbuj glögi, czyli tradycyjnego fińskiego grzanego wina. Helsinki mogą pokryć się wtedy śniegiem, co w towarzystwie licznych ozdób i lampek stworzy niesamowity klimat świąt.

Sprawdź najlepsze oferty lotów i noclegów w Helsinkach


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?