Planujesz podróż do Gruzji? Imeretia to kierunek idealny. Region ten stanowi niezwykle barwną i kuszącą mozaikę atrakcji turystycznych, zabytków, wspaniałej kuchni oraz niezapomnianych krajobrazów. Do tego do Kutaisi dolecisz z Polski nawet za około 100 złotych! Co zobaczyć w okolicy? Sprawdź!

Położona w zachodniej części Gruzji Imeretia uważana jest za mitologiczną Kolchidę, z której Jazon z Argonautami wykradli złote runo. W legendzie tej musi być ziarno prawdy, ponieważ do dziś poszukiwacze tego cennego kruszcu używają… baraniej sierści. Szukasz nie tylko baśniowych korzeni regionu, ale iście bajecznych krajobrazów i niezapomnianych atrakcji oraz lokalnych smaków? Rezerwuj tani lot do Kutaisi. Imeretia czeka!

Jaskinia Prometeusza
Jaskinia Prometeusza © iStock

Przyroda Imeretii – co ciekawego zobaczyć?

Zastanawiasz się, jakie atrakcje przyrodnicze zobaczyć w okolicach Kutaisi? Wysoko na liście miejsc do odwiedzenia w Imeretii zapisz Jaskinię Prometeusza. Znajdziesz ją w wiosce Kumistavi – 20 km od Kutaisi. Dlaczego warto? Ze swoimi liczącymi tysiące lat naciekami skalnymi jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Wspaniale oświetlona robi naprawdę wielkie wrażenie.

Co ciekawe, naukowcy odkryli ją dopiero w 1984 roku, gdyż wcześniej strzeżona była przez mieszkańców wioski. Trasa piesza liczy niespełna 1,5 km, a jej pokonanie zajmuje ok. godziny. Czasami, gdy poziom wód podziemnych jest wysoki, za dodatkową opłatą można przepłynąć ok. 300 m. Jeśli wybierasz się tam latem, zabierz koniecznie kurtkę – panuje tam temperatura 14 stopni Celsjusza. W okolicy znajdziesz też inne ciekawe jaskinie, np. Sataplia z odciśniętymi śladami łap dinozaurów.

Kanion Okatse
Kanion Okatse © iStock

Kolejnym punktem wartym odwiedzenia w okolicach Kutaisi jest kanion Okatse. Położony jest niedaleko Gordi. To stosunkowo nowa atrakcja turystyczna przeznaczona dla tych, którzy nie boją się wysokości i przestrzeni. Chociaż pierwsze 2,5 km wiedzie łagodnie wśród drzew, dalszą część trasy pokonuje się bowiem po… stalowych kładkach zawieszonych nad przepaścią. Niektóre wiszą nawet 100 m nad ziemią.

Niezapomniane wspomnienia gwarantuje także wizyta w kanionie Martvili. Najciekawiej zwiedza się go z pokładu pontonu, który nieśpiesznie sunie wśród skapanych w zieleni skalnych ścian. Można też wybrać się na spacer wzdłuż wąwozu i podziwiać wodospadów, wiszące nad turkusową wodą nawisy skalne czy ulokowane malowniczo mostki.

Chcesz podziwiać herbaciane plantacje na Kaukazie? Wybierz się do Tkibuli – postsowieckiego miasta, w którego okolicy odrodziła się tradycja uprawy herbaty. W Renegade Tea Estate możesz umówić się na zwiedzanie i degustację. Można tu poznać historię gruzińskiej herbaty.

Katedra Bagrati
Katedra Bagrati © iStock

Największe zabytki i atrakcje Kutaisi

Kutaisi jest drugim co do wielkości i jednym z najstarszych miast Gruzji. Rozciąga się wzdłuż brzegów malowniczej rzeki Rioni, która dzieli je na klimatyczne Stare Miasto i nowoczesną dzielnicę biurowców. Piękne widoki można podziwiać m.in. z Białego Mostu położonego blisko kolejki na wzgórze z parkiem Besik Gabashvili.

Punktami obowiązkowymi w mieście są też rondo z błyszczącą w słońcu złotą fontanną Kolchidy i katedra Bagrati znana jako Katedra Zaśnięcia Bogurodzicy. Ta najstarsza budowla sakralna w mieście wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki położeniu na górującym nad miastem wzgórzu Ukimerioni rozpościera się z jej okolic wspaniała panorama na miasto i góry. To jednak nie jedyne atrakcje Kutaisi.

Kup bilety na atrakcje w Kutaisi online
Klasztor Gelati
Klasztor Gelati © iStock

Nieco dalej, bo do kilkunastu kilometrów od centrum, znajdziesz dwa niezwykle ciekawe zabytkowe zespoły klasztorne Mocameta i Gelati. Pierwszy z nich zbudowano w XI wieku na skale wiszącej nad zakolem rzeki Tskaltsitela. Nazwa tego miejsca w tłumaczeniu oznacza miejsce męczenników i nawiązuje do legendy o dwóch braciach, którzy przeciwstawili się muzułmańskim najeźdźcom i zginęli, wrzuceni z klifu do rzeki.

Gelati jest natomiast miejscem coraz bardziej popularnym wśród turystów. Dlaczego? Na ścianach monastyru Maryi Dziewicy można podziwiać freski i mozaiki, które datuje się na XII-XV wiek. W kompleksie budynków wpisanym na listę UNESCO znajduje się też dawna Akademia Nauk, w której przed wiekami spotkać można było najwybitniejszych myślicieli nie tylko z Gruzji, ale też Grecji. Wspaniałe widoki gwarantowane – nie zapomnij aparatu!

Klasztor Mocameta
Klasztor Mocameta © shutterstock

Jak dostać się do Kutaisi i kiedy lecieć do Gruzji?

Tanie loty do Kutaisi kuszą, prawda? Odległość lotniska od centrum miasta to zaledwie 23 km, a dystans ten pokonuje się średnio w 30-35 minut. Jak dojechać z lotniska do Kutaisi? Najwygodniej taksówką. Oznaczone samochody czekają na pasażerów samolotów przy terminalu międzynarodowym. Zazwyczaj cena takiego przejazdu oscyluje wokół 20-30 GEL. Jeśli szukasz najtańszej opcji, wybierz autobus. Przy wyjściu z terminala stoją zawsze pojazdy przewoźnika Georgian Bus. Koszt dojazdu z lotniska do centrum Kutaisi takim środkiem transportu wynosi ok. 15 GEL. Jak dojechać z lotniska do miasta najtaniej? Marszrutkami, które czekają przed lotniskiem. Koszt takiej podróży do Kutaisi to ok. 7 GEL.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Kutaisi

Kiedy lecieć do Kutaisi? Miasto najlepiej odwiedzić w okresie od wiosny do jesieni, ponieważ zimą temperatury spadają tu do ok. 5 stopni Celsjusza. Od grudnia do marca pada też często deszcz i śnieg. Czym zaskoczy Cię latem tutejsza pogoda? Kutaisi w sezonie wakacyjnym oferuje temperatury do nawet 27 stopni Celsjusza, więc to idealne warunki, aby szukać ochłody w pobliskich kanionach. Jeśli chcesz przeżyć coś niecodziennego, z pewnością zaciekawi Cię jesienny sezon winobrania w okolicznych winnicach.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?