hero aktywna madera.jpg

Słońce, góry, ocean – czego chcieć więcej? Madera to idealne miejsce na urlop o każdej porze roku. Wyspa urzeka różnorodnością fauny i flory, gwarantując piękną pogodę i niezapomniane wrażenia. Jeśli jesteś osobą, która błogie leniuchowanie na plaży woli zamienić na aktywny wypoczynek, sprawdź, co warto robić na Maderze!

Madera – wiecznie zielona wyspa

Madera to wyspa położona na Oceanie Atlantyckim. Wspólnie z wyspami Porto Santo, Desertas oraz Selvagens tworzy archipelag o nazwie Madera. Warto dodać, że tylko dwie z wysp, Porto Santo i Madera, są zamieszkiwane. Skupmy się jednak na naszym głównym celu podróży. Madera to wyspa pochodzenia wulkanicznego, jej powierzchnia wynosi 741 kilometrów kwadratowych. Łagodny klimat sprawia, że jest ona określana mianem „wiecznie zielonej wyspy”. Latem średnia temperatura powietrza wynosi 25°C, zimą z kolei 17°C. Lubisz szaleństwa w wodzie? Średnia temperatura wody latem to 22°C, zimą 18°C.

Plaża na Porto Santo © iStock
Plaża na Porto Santo © iStock

Madera to piękna i różnorodna roślinność, wysokie klify, ale i rzadko spotykane gatunki zwierząt oraz plaże. Osoby, które chcą wypocząć, mają do dyspozycji kamieniste plaże m.in. w Lido. Wielbiciele piaszczystych plaż mogą być nieco zawiedzeni. Na Maderze są nieliczne plaże z piaskiem (np. w Machico). Wystarczy jednak krótka wyprawa promem na pobliską wyspę Porto Santo, aby móc zrelaksować się na jednej z licznych piaszczystych plaż. Madera to również ciekawe zabytki, jak chociażby katedra Sé czy Muzeum Etnograficzne Madery. Wielbiciele piłki nożnej z pewnością odwiedzą muzeum Cristiano Ronaldo oraz udadzą się pod pomnik przedstawiający CR7. No dobrze, po krótkim relaksie i zwiedzaniu, czas na prawdziwą przygodę. Oto nasze pomysły na aktywny wypoczynek na Maderze.

Lewada © Andre Carvalho
Lewada © Andre Carvalho

Ścieżki trekkingowe na Maderze

Górzyste tereny to gwarancja doskonałych warunków do uprawiania trekkingu. Madera to wyspa kryjąca w sobie liczne ścieżki turystyczne. Ich pokonanie dostarczy Ci nie tylko sporej dawki endorfin, ale i pozwoli podziwiać piękny krajobraz wyspy. Jedną z głównych atrakcji Madery są lewady. To sieć małych kanałów irygacyjnych, sprowadzających wodę z północny na południe wyspy. Ich budowa rozpoczęła się już w XVI wieku, ostatnie kanały pochodzą z lat 40. XX wieku. Woda z lewad zarówno zasila elektrownie wodne, jak i nawadnia okoliczne pola i uprawy. Piesze wycieczki wzdłuż lewad na Maderze kuszą turystów, a atrakcja ta jest dostępna przez cały rok. Niektóre z kanałów są wydrążone w stromych skałach, inne w dolinach. Podczas wędrówki mijamy wodospady lub przechodzimy tunelami. Warto zabrać ze sobą prowiant, latarkę oraz dobre buty – ścieżki mogą być śliskie. Propozycja trasy? Z Ribeiro Frio do Balcões (20-30 min).

Szlak na Pico Ruivo © iStock
Szlak na Pico Ruivo © iStock

Skoro już mowa o pieszych wycieczkach. Warto wejść na niektóre szczyty wyspy, aby podziwiać piękną panoramę, łączącą widok na zielone pagórki oraz ocean. Jedną z opcji jest trasa z Achada do Teixeira na Pico Ruivo – najwyższy szczyt wyspy (1862 m n.p.m.). Innym pomysłem na spędzenie czasu na Maderze jest piesza wycieczka na Cabo Girão (580 m n.p.m.), gdzie znajduje się platforma widokowa ze szklaną podłogą. Chcesz podziwiać górzyste ukształtowanie terenu wyspy, ale nie lubisz pieszych wycieczek? Jazda na rowerze terenowym, motorze lub samochodem po nieutwardzonych drogach zapewni Ci sporą dawkę adrenaliny!

Widok na Funchal © iStock
Widok na Funchal © iStock

Co robić na Maderze?

Jeśli nie piesze zwiedzanie wyspy, to może wspinaczka? Strome klify zachęcają do zdobywania, oczywiście pod czujnym okiem profesjonalisty. Wielbiciele szybkiej jazdy mogą udać się do stolicy Madery, Funchal, gdzie znajduje się tor gokartowy. Lot paralotnią to z kolei sposób na to, aby spojrzeć na Maderę z innej perspektywy. Pewien rodzaj podniebnej wycieczki gwarantują także kolejki liniowe. Jedną z najpopularniejszych jest ta z Funchal do Monte. Droga powrotna? Postaw na popularną atrakcję Madery, czyli jazdę sankami.

Co ciekawe, sanie te w 1850 roku były głównym środkiem transportu między tymi dwoma miejscowościami. Chwila odpoczynku? Wybierz się na pole golfowe! Zagraj w golfa w przepięknej scenerii, na tle oceanu. Do wyboru masz 2 pola – w Palheiro Golf (18 dołków) oraz Santo da Serra Golf Club (27 dołków).

Klifowe wybrzeże Madery © Henrique Seruca
Klifowe wybrzeże Madery © Henrique Seruca

Sporty wodne na Maderze

Madera to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Nie bez powodów wyspa nazywana jest Hawajami Atlantyku. Piękna, słoneczna pogoda idzie w parze częstymi falami. Prym wiedzie oczywiście surfing, a szkoły nauki i wypożyczalnie sprzętu są zlokalizowane na terenie całej wyspy. Dużą popularnością cieszy się także siostra surfingu, czyli bodyboarding, a tuż za jej plecami znajduje się SUP, czyli Stand Up Puddle. To jazda na desce z pomocą wiosła. Wolisz coś ekstremalnego? Czas na coasteering. Pod tą nazwą kryje się spora dawka adrenaliny! To połączenie wspinaczki na skały lub klif, skoku do wody, a niejednokrotnie także eksplorowania jaskiń.

Delfiny u wybrzeży Madery © Francisco Correia
Delfiny u wybrzeży Madery © Francisco Correia

Nurkowanie na Maderze dostarczy Ci podobnych, jeśli nie lepszych, wrażeń. Krystalicznie czyste wody zachęcają do zanurzenia się. Dużą atrakcją dla turystów jest nurkowanie w Madalena do Mar, gdzie znajduje się wrak statku „Bowbelle” (na głębokości 21-30 metrów). Miłośnicy wody, którzy wolą spokojniej spędzić czas, mogą wypożyczyć łódź i udać się w miły rejs. Warto także zdecydować się na rejs z załogą, połączony z obserwacją delfinów i wielorybów w ich naturalnym środowisku. Na Maderze miło spędzą czas również wielbiciele wędkarstwa sportowego oraz kajakarstwa.

Las wawrzynowy na Maderze © iStock
Las wawrzynowy na Maderze © iStock

Popularne atrakcje Madery

Jedną z największych atrakcji Madery jest las wawrzynowy. Jego powierzchnia wynosi 15 tysięcy hektarów, a dla turystów udostępnione są ścieżki. Wiecznie zielony las zachwyca różnorodną fauną i florą. Jego piękno zostało docenione w 1999 roku, kiedy miejsce to wpisano na listę UNESCO. Jeśli Madera, to i wulkaniczne jaskinie w São Vicente, zlokalizowane na północnym wybrzeżu wyspy. Dla zwiedzających przygotowano szlak tunelami, który wiedzie do małych jeziorek. Co więcej, podczas wycieczki towarzyszy nam miła muzyka. Czego nie robi się dla turystów! W pobliżu znajduje się także Centrum Wulkanologiczne, gdzie czekają na nas ekspozycje i pokazy multimedialne.

Basen wulkaniczny w okolicach Porto Moniz © iStock
Basen wulkaniczny w okolicach Porto Moniz © iStock

Popularną atrakcją wyspy są bez wątpienia naturalne baseny wulkaniczne, uformowane przez lawę. Znajdziemy je w Porto Moniz. To doskonała opcja także dla rodzin z dziećmi, ponieważ na miejscu przygotowano kąpielisko również dla najmłodszych. Zmęczony? Spokojnie, pozostałą część wyspy możesz zwiedzić, wygodnie siedząc. Wybierz się w podróż piętrowym autobusem turystycznym i skorzystaj z audioprzewodnika.

Widok z Cabo Girão © iStock
Widok z Cabo Girão © iStock

Jak widać, Madera ma nam sporo do zaoferowania. Słodkie leniuchowanie można połączyć z aktywnym wypoczynkiem. Bez względu na to, którą z rozrywek wybierzemy, możemy być pewni dwóch rzeczy. Pogody oraz zapierającej dech w piersiach scenerii.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków na Maderze

Artykuł powstał we współpracy z Turismo de Portugal.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?