15-milionowa metropolia łącząca dwa kontynenty jest coraz popularniejszym kierunkiem na kilkudniowy city break. To świetna opcja szczególnie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na dłuższy urlop, a chciałyby zaznać kultury nieco innej niż europejska. Stambuł to bowiem mieszanka tradycji południa Europy, Bliskiego Wschodu i Kaukazu. Wybuchowe połączenie wyrazistej kuchni, przejawiających się w sztuce i architekturze mocarstwowych aspiracji, a także niezwykle barwnych zwyczajów tureckiej mentalności.

Jak najszybciej dostać się do Stambułu?

W dobie tanich połączeń lotniczych podróż do Stambułu nie powinna nikomu sprawić żadnych problemów. Z Polski latają bezpośrednio przewoźnicy LOT i Turkish Airlines, a lot trwa mniej niż 3 godziny. Najtaniej spoza polskich portów lotniczych polecieć można linią Pegasus Airlines z wielu europejskich miast.

Para zwiedzająca Stambuł © iStock
Para zwiedzająca Stambuł © iStock

Co warto zobaczyć w kilka dni?

Kilka dni w Stambule to dobra okazja na poznanie najciekawszych atrakcji największego miasta Turcji. Jednym z flagowych zabytków Stambułu jest słynna Hagia Sophia, położony w dzielnicy Sultanahmet dawny kościół i muzeum, a obecnie meczet. Jest to jedno z największych dzieł architektonicznych na świecie, powszechnie zaliczane do ośmiu cudów świata. Jest to niemy świadek historii Imperium Rzymskiego, Bizancjum i ery osmańskiej.

Ten, kto przyjeżdża do Stambułu, nie może go opuścić bez odwiedzenia Zatopionej Cysterny. To największy z kilkuset starożytnych sztucznych zbiorników na wodę, który wciąż znajduje się pod wielomilionową metropolią. Zbłąkanym artystycznym duszom spodoba się Wieża Galata będąca punktem rozpoznawczym dzielnicy o tej samej nazwie. Wieża Galata, zwieńczona charakterystycznym dachem w kształcie czapki czarownicy, jest z kolei jednym z najbardziej imponujących i popularnych punktów orientacyjnych w Stambule. Pochodząca z XIV wieku konstrukcja jest starą genueńską wieżą, z której rozciąga się niesamowity widok na Półwysep Historyczny, Złoty Róg i Bosfor wraz z Wyspami Książęcymi.

Sprawdź bilety na atrakcje w Stambule
Błękitny Meczet w Turcji © iStock
Błękitny Meczet w Turcji © iStock

Absolutnie obowiązkowym punktem jest XVII-wieczny Błękitny Meczet uznawany za jeden z najpiękniejszych meczetów i zabytków zarówno w Stambule, jak i na świecie. Konstrukcja ta ze względu na swój rozmach i majestatyczny charakter była inspiracją dla wielu innych świątyń muzułmańskich tego typu, m.in. dla największego w Azji Centralnej potężnego Meczetu Gypjak w Turkmenistanie. Był to jedyny meczet z sześcioma minaretami na świecie.

Zwiedzając Stambuł grzechem byłoby nie doświadczyć klimatu tureckiego targowiska, którego emanacją jest Kryty Bazar. To 30 hektarów przestrzenii, łącznie 61 ulic i ponad 3500 sklepów. Miejsce sprzedaży m.in. wyrobów garncarskich, dywanów, przypraw i biżuterii o targowym rodowodzie od czasów Bizancjum. Ważnym punktem dla wszystkich mieszkańców Stambułu jest Istiklal Avenue zwana Aleją Niepodległości. To prawie 2-kilometrowy deptak pełen kolorowych sklepów, restauracji, kawiarni, ulicznych przedstawień, przez którego środek kursuje nostalgicznie zabytkowy tramwaj.

Kobieta na targu w Stambule © iStock
Kobieta na targu w Stambule © iStock

Nowoczesne oblicze Stambułu? Jego sercem jest niewątpliwie Plac Taksim. Kosmopolityczne centrum będące ważnym węzłem komunikacyjnym, handlowym i zakupowym dla turystów. Taksim w języku tureckim oznacza „dzielenie się”, a nazwa pochodzi z opowieści o zapotrzebowaniu na wodę społeczności żyjącej w tym regionie Bosforu w dawnych czasach. W miejscu, w którym znajduje się Plac Taksim, wybudowano magazyn, aby zaopatrywać w wodę okolicznych mieszkańców.

Sprawdź oferty na city break w Stambule
Typowe tureckie śniadanie © iStock
Typowe tureckie śniadanie © iStock© iStock

Czego warto spróbować?

Stambuł z uwagi na geograficzne położenie od zawsze przyciągał rzesze Turków z różnych części kraju. Ruchy migracyjne doprowadziły do stworzenia niezwykle różnorodnej oferty gastronomicznej i uczyniły ze Stambułu kulinarną stolicę, w której każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Ponad 100 rodzajów kebaba

Przyjechać do Stambułu i nie spróbować kebaba, to jak odwiedzić Paryż bez zobaczenia Wieży Eiffla. W samej tylko Turcji istnieje co najmniej 110 różnych kebabów, a każdy z nich ma swój niepowtarzalny smak i regionalne pochodzenie. Najbardziej popularne mięsne dania to adana kebab i urfa kebab. Obie wersje są do siebie mocno podobne, ale jak to w tureckiej kuchni, istotną rolę grają detale. Różnica między „adaną” a „urfą” polega na poziomie ostrości. Do mieszanki mięsnej z Adany dodaje się duże ilości płatków ostrej czerwonej papryki, która nadaje całości głęboki czerwony kolor i ognisty smak.

W Stambule warto spróbować również absolutnego kulinarnego hitu kuchni anatolijskiej, czyli ciğer kebab. To kebab, którego bazą są wątróbki. Osobom nie jedzącym mięsa przypadnie do gustu çiğ köfte, pyszne kotleciki z kaszy bulgur, pasty pomidorowej z tureckimi przyprawami.

Kolorowe przyprawy na tureckim targu © iStock
Kolorowe przyprawy na tureckim targu © iStock

Turecka herbata – napój bogów

Çay, czyli turecka herbata, będzie towarzyszyć Ci na każdym kroku podczas pobytu w Stambule. Turcy są prawdziwymi fanatykami herbaty, a roczne spożycie herbaty w Turcji wynosi do trzech kilogramów na osobę! Najlepsze krzewy herbaciane w Turcji można znaleźć w pobliżu miasta Rize na wybrzeżu Morza Czarnego.

Turecka pizza

Genialność tkwi w prostocie. Według osmańskiego odkrywcy Evliyi Celebiego, nazwa lahmacun pochodzi od arabskiego słowa lahm-i acinli. To rodzaj ciasta zrobionego z lahm, mięsa po arabsku i ajin, pasty. O fenomenie tego dania świadczy fakt, że Turcy jedzą go nieprzerwanie od 300 lat. Pasta składa się z mielonego mięsa o niskiej zawartości tłuszczu zmieszanego z pastą pomidorową, czosnkiem i przyprawami posmarowanymi na cienkim kawałku ciasta pita. Na życzenie może być bardziej pikantna. Trudno nie zauważać skojarzeń z najpopularniejszym włoskim daniem, stąd obiegowa nazwa „turecka pizza”.

Stambuł wieczorową porą © iStock
Stambuł wieczorową porą © iStock

Sprawdź oferty lotów i noclegów w Stambule

Tureckie niebo w gębie

Turcja słynie z prawdopodobnie najsłodszych przekąsek na świecie. Kadayif, desery z semoliny w syropie czy turecka chałwa podawane są z lodami w wielu miejscach Stambułu. Jest tak wiele potraw, które można zjeść na koniec lub między posiłkami, które sprawiają, że Turcja jest istnym rajem z punktu widzenia sympatyka deserów i innych słodkich przekąsek. Bogata kultura deserów w Turcji jest oczywista, biorąc pod uwagę baklawę, desery mleczne, różnorodnie nadziewane bułeczki oraz lody owocowe, dyniowe i orzechowe. Słodycz warto od czasu do czasu “przegryźć” lekko słonym tureckim obwarzankiem o nazwie simit. Zainteresowaliśmy Cię? Sprawdź artykuł o tym, czego koniecznie spróbować podczas pobytu w Turcji!


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?