hero szwajcarskiepociagi.jpg

Podróż koleją wcale nie musi być nudna. Doskonałym tego przykładem są panoramiczne pociągi w Szwajcarii. Podziwiaj wyjątkowy krajobraz z perspektywy wygodnego fotela. Bez względu na to, czy wybierzesz się w podróż latem, czy też zimą, przygotuj się na zapierające dech w piersiach widoki.

Bajkowa podróż przez góry i doliny

Jeśli chodzi o panoramiczne pociągi, Szwajcaria nie ma sobie równych. To kraj z doskonale rozbudowaną siecią torów kolejowych oraz zróżnicowanym krajobrazem. Już krótka podróż pociągiem gwarantuje widoki jak z pocztówki – zobaczysz lodowce, doliny, wąwozy, rzeki, jeziora, urokliwe miasteczka, góry. Przejedziesz po najwyższych wiaduktach, przez najdłuższy tunel kolejowy. Powstałe z myślą o turystyce pociągi panoramiczne w Szwajcarii zostały zaprojektowane tak, aby podróżujący mogli w pełni nacieszyć swoje oczy widokiem za oknami.

Wyjątkowe wrażenia z podróży zapewniają przeszklone ściany, do tego wygodne fotele, stoliki, w wybranych pociągach oferta gastronomiczna oraz słuchawki z lektorem opowiadającym o poszczególnych odcinkach na trasie. Niektóre z pociągów zachwycają stylem retro, inne nowoczesnym designem. Z pewnością najpopularniejszymi pociągami panoramicznymi w Szwajcarii są te z charakterystycznymi czerwonymi wagonami, wśród nich kultowy Ekspres Lodowcowy. I to właśnie od niego zaczniemy naszą listę bajkowych tras kolejowych.

Sprawdź bilety na atrakcje w Szwajcarii
Pociąg Après-Ski w Andermatt © Switzerland Tourism
Pociąg Après-Ski w Andermatt © Switzerland Tourism

Glacier Express, czyli Ekspres Lodowcowy

Ekspres Lodowcowy to nie tylko jedna z najpopularniejszych tras panoramicznych w Szwajcarii, ale i… najwolniejszy pociąg ekspresowy na świecie. Średnia prędkość na trasie wynosi 36 km/h. Kultowe czerwone wagoniki przejeżdżają 291 km, łącząc ze sobą doskonale znane narciarskie kurorty – cenione nie tylko przez gwiazdy St. Moritz z urokliwym miasteczkiem Zermatt. Podróż Ekspresem Lodowcowym trwa ok. 8 h. W tym czasie trasa wiedzie przez 91 tuneli oraz 291 mostów. Jedne z najważniejszych punktów na trasie to liczący 65 m wysokości wiadukt Landwasser, wąwóz Renu czy majestatyczna góra Matterhorn.

Podróżujący mają do dyspozycji wagon restauracyjny, jak i możliwość wyboru miejsc w 1. lub 2. klasie. Dla ceniących sobie maksymalny komfort przygotowano Excellence Class, czyli wagon dla 20 osób, z gwarancją miejsca przy oknie i kilkudaniowym menu w cenie.

Ekspres Lodowcowy jadący przez wiadukt w Schmitten w Gryzonii © Switzerland Tourism
Ekspres Lodowcowy jadący przez wiadukt w Schmitten w Gryzonii © Switzerland Tourism

Bernina Express, czyli podróż szlakiem UNESCO

Wyjątkową podróż pociągiem panoramicznym przez Szwajcarię oferuje także Bernina Express (Ekspres Bernina). Szlak, a dokładniej jego odcinek Thusis-Valposchiavo-Tirano, został zapisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trasa zajmuje niewiele ponad 4 h, jednak już tyle wystarczy, aby w ciągu zaledwie jednej podróży móc podziwiać typowo lodowcowy krajobraz Szwajcarii oraz… włoskie palmy. Ekspres Bernina to podróż na trasie Chur-Tirano (w cieplejszych miesiącach podróżujący mogą kontynuować podróż autokarem z Tirano do Lugano). Odcinek ten liczy 144 km, po drodze pociąg przejeżdża przez 55 tuneli oraz 196 mostów. Najwyższym punktem na trasie jest Ospizio Bernina (2253 m n.p.m.), spektakularne widoki zapewnia także zakręt Montebello oraz lodowiec Morteratsch. Nie można też nie wspomnieć o słynnym spiralnym wiadukcie Brusio.

Ekspres Bernina to pociąg bez wagonu restauracyjnego, jednak podróżujący mogą skosztować zimnych przekąsek. Bilety są dostępne w 1. i 2. klasie, zimą warto też skorzystać z dodatkowego Bernina Panorama Winter, czyli pociągu na trasie St. Moritz-Tirano.

Sprawdź oferty na city break w Szwajcarii
Słynny Ekspres Bernina na tle gór © Switzerland Tourism
Słynny Ekspres Bernina na tle gór © Switzerland Tourism

Golden Pass Line, czyli złota podróż przez Szwajcarię

Golden Pass Line (Ekspres Złotej Przełęczy) to szlak łączący Lucernę z Montreux, a sama podróż jest dzielona na 3 etapy (Lucerna-Interlaken-Zweisimmen-Montreux, konieczność przesiadek na inne pociągi). Cała trasa liczy 191 km i trwa ok. 5 h. Ekspres Złotej Przełęczy to znakomity wybór dla miłośników jezior – po drodze można podziwiać Jezioro Czterech Kantonów, Jezioro Brienz, Jezioro Thun czy Jezioro Genewskie. Doskonałym tłem do zdjęć są również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO winnice w Lavaux.

Dodatkową atrakcją Ekspresu Złotej Przełęczy jest możliwość podróży nie tylko wagonami panoramicznymi, ale również tymi w stylu retro. Pociąg Golden Pass Belle Epoque kursuje na odcinku końcowym, w kierunku Monteux. Warto dodać, że w grudniu 2022 roku uruchomiono linię Golden Pass Express, łączącą Interlaken z Montreux, umożliwiającym podróż między tymi miejscowościami bez przesiadki.

Przejazd pociągu Matterhorn Gotthard Bahn w słoneczny dzień © Switzerland Tourism
Przejazd pociągu Matterhorn Gotthard Bahn w słoneczny dzień © Switzerland Tourism

Trasy tematyczne i nie tylko

Chcesz zwiedzić Szwajcarię i podziwiać Alpy z okien pociągów? Postaw na Grand Train Tour, czyli kilkudniową podróż najpopularniejszymi szlakami kolejowymi. Trasa ta liczy ponad 1200 km, całość pokonasz w ok. 7-8 dni. Sam decydujesz o tym, gdzie wsiadasz i wysiadasz, gdzie nocujesz, które odcinki trasy chcesz przejechać. Grand Train Tour to szlak, przez który przejeżdżają również wcześniej wspomniane pociągi panoramiczne, jak i inne. W dopasowaniu trasy do swoich potrzeb może Ci specjalna aplikacja. Z pewnością w okresie zimowym, dla miłośników szaleństw na śniegu, idealną opcją będzie przejazd przez region Jungfrau z licznymi trasami narciarskimi, pieszymi czy torami saneczkowymi.

Jaką trasę pociągiem panoramicznym warto jeszcze polecić? Z pewnością będzie to podróż Gotthard Panorama Express, wiodąca przez jeden z najdłuższych tuneli kolejowych. Pociągi między Lugano a Lucerną kursują od kwietnia do października, a do jej pokonania konieczna jest przesiadka na statek.

Pociąg panoramiczny stojący na stacji Flüelen © Switzerland Tourism
Pociąg panoramiczny stojący na stacji Flüelen © Switzerland Tourism

Co powiesz na pociąg czekoladowy? Train du Chocolat to pociąg sezonowy, kursujący od wiosny do jesieni, na trasie Montreux-Broc. Na uczestników podróży przygotowano atrakcje w postaci smacznego poczęstunku w wagonie, wizyty w fabryce czekolady oraz fabryce sera. Jeśli zależy Ci na spektakularnych widokach, koniecznie kup bilet na Gornergrat Cog Railway. Trasa z Zermatt na szczyt góry Gornergrat liczy ok. 9 km, przejazd trwa 30 minut. Tyle wystarczy, aby móc podziwiać lodowce i górski krajobraz, w tym słynny Matterhorn. Wagony może nie są tak przeszklone, jak np. w Ekspresie Lodowcowym, ale okna są na tyle duże, aby móc w pełni podziwiać ośnieżone szczyty. Cena? 88 CHF lub 44 (zniżka z Swiss Travel Pass).

Sprawdź okazje lotów i noclegów w Szwajcarii
Grupa osób uprawiających narciarstwo biegowe w pięknych okolicznościach alpejskiej przyrody © Switzerland Tourism
Grupa osób uprawiających narciarstwo biegowe w pięknych okolicznościach alpejskiej przyrody © Switzerland Tourism

Szwajcarskie pociągi panoramiczne – ceny

Jak kupić bilet na pociąg w Szwajcarii? Organizacja podróży wcale nie jest trudna. Decydując się na pociąg panoramiczny, musisz kupić bilety, jak i dokonać rezerwacji miejsca (dodatkowo płatne, obowiązkowe w wybranych pociągach panoramicznych). Bilety kupisz online, w kasach biletowych w Szwajcarii czy głównych stacjach kolejowych za granicą. Ich ceny są uzależnione od trasy, wybranej klasy podróży czy jej terminu. Przykładowo, w chwili pisania tekstu bilet na Ekspres Lodowcowy kosztuje 152 CHF w 2 klasie i 268 CHF w klasie 1. Rezerwacja miejsc oznacza dopłatę w wysokości 29-49 CHF, w przypadku Excellence Class do ceny biletu w klasie 1 należy doliczyć koszt rezerwacji w wysokości 470 CHF. Ile kosztuje bilet na Ekspres Bernina? Opłata rezerwacyjna wynosi ok. 20 CHF, z kolei ceny biletów zaczynają się od ok. 70 CHF. Bilety możesz kupić z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, rezerwację miejsc zazwyczaj ok. 90 dni przed datą podróży.

Artykuł powstał we współpracy z Ambasadą Szwajcarii

Jeśli planujesz podróż pociągiem w Szwajcarii, warto kupić Swiss Travel Pass (flex), w ramach której możesz swobodnie podróżować komunikacją publiczną w całym kraju (w tym pociągami panoramicznymi), otrzymujesz bezpłatne wejściówki do muzeów, czy zniżki na płatne wjazdy kolejką górską. Bilety na pociągi panoramiczne są też w cenie m.in. Eurail czy Interrail. Pamiętaj, że w wybranych pociągach rezerwacja miejsc i związana z nią opłata wciąż jest konieczna (wyjątkiem mogą być bilety dla dzieci do 6 r.ż.).


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?