hero.jpg

Rok 2020 długo trzymał nas w niepewności, jeśli chodzi o nasze wakacyjne plany. Na szczęście wraz z przełomem wiosny i lata przyszły do nas dobre wieści, czyli powrót międzynarodowych połączeń lotniczych i znoszenie ograniczeń w podróżowaniu. Dzięki temu możemy znów myśleć o tym, dokąd wybierzemy się na wakacyjny wypoczynek!

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy listę miejsc, które idealnie nadają się na wakacyjny wypad, a dokąd można polecieć w naprawdę atrakcyjnych cenach. Dziś przedstawiamy Wam kilka ciekawych miejsc z Grecji i Bałkanów, które warto odwiedzić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Stare miasto i port w Chanii © iStock
Stare miasto i port w Chanii © iStock

Chania – wenecka perła na Krecie

Czy może być coś wspanialszego niż urlop na Krecie? Pewnie coś uda nam się znaleźć, ale to nie zmienia faktu, że ta grecka wyspa i położona na jej północno-zachodnim krańcu Chania to wspaniałe miejsca na wypoczynek. Miasto powstało w IV tysiącleciu p.n.e. i przez setki lat wielokrotnie zmieniało swą przynależność państwową. Chania znajdowała się we władaniu: Rzymian, Bizantyjczyków, Wenecjan i Turków, by ostatecznie w 1913 roku stać się częścią niepodległej Grecji.

Wąwóz Samaria © iStock
Wąwóz Samaria © iStock

Dzięki temu znajdziemy tu pozostałości wielu kultur i tradycji. Tuż przy wspaniałym weneckim porcie znajduje się turecki meczet, a tutejsze stare miasto, będące mieszanką budowli z okresu weneckiego i czasów tureckiego panowania, posiada także obiekty takie jak Hala Targowa, wybudowana przez Greków już w XX wieku. Chania to nie tylko przepiękne miasto otoczone weneckimi fortyfikacjami, to także malownicza okolica z pasmem górskim Lefka Ori, niesamowitym wąwozem Samaria, laguną Balos oraz wieloma urokliwymi wioskami i miasteczkami rozsianymi między wysokimi górami a lazurowym morzem.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Chanii

Panorama Korfu (Kerkyry) © iStock
Panorama Korfu (Kerkyry) © iStock

Korfu – jedyna zielona wyspa Grecji

Położona już na wysokości Albanii wyspa, obrośnięta jest gajami oliwnymi i sadami, co czyni ją ewenementem w skali całej Grecji. Wszystko dzięki bardziej umiarkowanemu klimatowi, który sprzyja rozwojowi roślin. Ale Korfu to nie tylko przyrodnicza ciekawostka, to przecież także piękne miasto z zabytkami z okresów panowania bizantyjskiego, weneckiego, a także francuskiego i brytyjskiego. Historia tego miejsca jest dość burzliwa, ale pozostawiła po sobie ślady, którymi dziś możemy się zachwycać. Warto dodać, że stare miasto w Korfu (miasto zwane jest również Kerkyrą) wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a znajdziemy tu takie unikatowe zabytki jak starą twierdzę z latarnią Sidero, Nową Fortecę, kościół świętego Spirydiona, czy też Pałac Miejski. Obowiązkowym punktem jest także spacer po promenadzie Liston, prowadzącej wśród zabytków z czasów francuskich i brytyjskich.

Przylądek Drastis © iStock
Przylądek Drastis © iStock

Co warto odwiedzić poza miastem? Z pewnością oblane lazurową wodą Morza Jońskiego wyspy Paxos (z efektowną Jaskinią Posejdona) i Antipaxos, czy też wybrzeże w okolicach miejscowości Paleokastritsa, pełne przepięknych plaż, ze słynną Rajską Plażą na czele oraz jaskiń. Świetnym miejscem jest również przylądek Drastis, skąd rozciaga się wspaniały widok na okolicę i gdzie można zaznać orzeźwiającej kąpieli w krystalicznie czystej wodzie.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli na Korfu

Split i pozostałości Pałacu Dioklecjana © iStock
Split i pozostałości Pałacu Dioklecjana © iStock

Split i wybrzeże Dalmacji

Drugie pod względem liczby ludności miasto Chorwacji oraz jego okolice to tereny dobrze znane turystom, lecz to w żaden sposób nie umniejsza ich urody. Sam Split to jedna z największych miejskich ciekawostek w Europie. Powstał bowiem na ruinach rzymskiego Pałacu Dioklecjana i co rusz można natknąć się na pozostałości tej efektownej budowli. Najbardziej znanymi jej fragmentami są zdecydowanie: pałacowy perystyl – dziś scena teatralna, mauzoleum Dioklecjana przebudowane w VIII wieku na katedrę św. Domniona, czy też dawna świątynia Jowisza (od VIII wieku baptysterium). Split to nie tylko echa dawnych epok, przecież samo miasto położone jest malowniczo na półwyspie otoczonym przez wody Adriatyku i to tu znajdziemy efektowną promenadę nadmorską czy przepięknie umiejscowioną perłę modernistycznej architektury, stadion miejscowego Hajduka – Poljud, na którym w 1990 roku odbywały się również Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce.

Stare miasto w Trogirze © iStock
Stare miasto w Trogirze © iStock

Okolice Splitu, czyli wybrzeże Dalmacji i liczne wyspy leżące na Morzu Adriatyckim są pełne przepięknych miast oraz uznanych kurortów. W niedalekiej odległości znajdują się m.in Szybenik z efektownym waterfrontem, twierdzą św. Mikołaja i katedrą św. Jakuba, Trogir – mekka żeglarzy, którzy próbują swych sił na wodach Adriatyku, czy też najbardziej znany kurort Chorwacji – Makarska. A to tylko ułamek dalmatyńsko-adriatyckich atrakcji!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Splicie

Widok na Perast w Zatoce Kotorskiej © iStock
Widok na Perast w Zatoce Kotorskiej © iStock

Tivat – u bram Boki Kotorskiej

Kotoru nie trzeba chyba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się Bałkanami. Jedno z najpiękniejszych miast w tej części Europy położone jest nad jedną z najpiękniejszych zatok kontynentu. Na brzegach Zatoki Kotorskiej znajdują się urokliwie położone miasta – Tivat, Perast, Risan i inne mniejsze miejscowości. Sam Tivat, choć nie posiada wielu zabytków, jest niezłym punktem wypadowym. To tu znajduje się jedna z najbardziej ekskluzywnych marin na Adriatyku – Porto Montenegro. Żeby jednak bardziej zaznać uroków tego miejsca należy udać się do innych miejsc położonych nad Boką. Risan to mająca antyczne korzenie miejscowość, która malowniczo wciska się między góry a północno-wschodni kraniec zatoki, oferując piękne widoki i dostęp do jej wód. Z kolei Perast, położony nieopodal, tuż przy drodze łączącej Risan z Kotorem to przepiękne miasteczko z okazałymi budowlami wcinającymi się w Bokę i dwiema wysepkami na jej środku. Właśnie stąd rozciąga się prawdopodobnie najwspanialszy widok na całą okolicę. Kotor to bez wątpienia największa atrakcja okolicy. Niegdyś wenecka twierdza, później jeden z największych portów wojennych… Austrii! Był to bowiem aż do 1918 roku jeden z najdalej wysuniętych na południe punktów monarchii habsburskiej. 

W samym mieście znajdziemy jednak przede wszystkim ślady obecności Wenecjan. Widoki starego miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i otoczonego grubymi murami obronnymi, zapierają dech w piersiach. Nad wąskimi uliczkami, klimatycznymi placami, wspaniałymi kilkusetletnimi kamienicami i wieżami romańskiej katedry św. Tryfona góruje położona na zboczach masywu Lovćen Twierdza Kotorska.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Tivacie

Jezioro Szkoderskie © iStock
Jezioro Szkoderskie © iStock

Tirana – stolica najmniej odkrytego kraju Bałkanów

Choć od kilku lat Albania pnie się w górę rankingu najczęściej odwiedzanych państw południowej Europy, to nadal jest krajem jeszcze czekającym na przebicie się do świadomości turystów. Tymczasem Kraina Orłów to bardzo ciekawe, w dużej mierze nieodkryte jeszcze miejsce. Sama Tirana, choć jest największym miastem i stolicą kraju, rozwinęła się dopiero w XX wieku, a zwłaszcza w czasach komunizmu po II wojnie światowej, więc będzie raczej gratką dla fanów architektury tamtych czasów. Wrażenie może zrobić zwłaszcza centralny punkt – plac Skanderbega, przy którym znajdują się budynki zarówno z czasów komunistycznej dyktatury Envera Hodży, jak i z wcześniejszych czasów (meczet Ethema Beja czy Wieża Zegarowa). Poza tym znajdziemy tu również przedwojenny modernizm włoski, co wynika z przedwojennych związków tego kraju z Włochami. Ale Tirana to świetny punkt wypadowy do poznawania Albanii, dzięki swojemu centralnemu położeniu.

Okolice Durres © iStock
Okolice Durres © iStock

Co można jeszcze podziwiać w Albanii? Zdecydowanie Szkodrę, jedno z ciekawszych miast kraju i Jezioro Szkoderskie (największe na Bałkanach) wraz z otaczającymi je Alpami Albańskimi. Będąc w okolicy, warto odwiedzić również średniowieczny zamek Rozafa. Wielbiciele mniej aktywnego wypoczynku mogą skusić się na pobyt w nieodległym Velipoja, z szeroką piaszczystą plażą. Szkodra znajduje się niecałe 100 kilometrów na północ od Tirany. Bliżej stolicy, bo w odległości zaledwie 40 kilometrów znajduje się Durres, jedno z najstarszych miast tego regionu, o czym świadczą ruiny rzymskiego amfiteatru, term i tutejsze Forum Romanum, czy też pozostałości bizantyjskich murów obronnych. Choć Durres to duże miasto z wielkim portem, w okolicy można znaleźć bardzo dużo plaż. To oczywiście nie wszystko, co kryje w sobie Albania. Żeby poznać ten kraj lepiej, trzeba go po prostu odwiedzić!

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Tiranie

Okolice Kalamaty © iStock
Okolice Kalamaty © iStock

Kalamata – plażowanie wśród gajów oliwnych

Położona na południowym wybrzeżu Peloponezu Kalamata może poszczycić się nie tylko licznymi gajami oliwnymi oraz produkowaną w okolicy świetną oliwą. Kalamata posiada bogatą historię, o czym świadczą budynki w centrum miasta – Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki Ludowej, bizantyjski kościół Agloi Apostoloi czy ruiny zamku, z których rozciąga się fantastyczny widok na okolicę. W okolicy miasta znajdziemy także starsze zabytki, pochodzące ze starożytności – choćby stanowisko archeologiczne Mesini z odkrytymi ruinami antycznego miasta czy Świątynia Apollina w Bassaj, jedna z najlepiej zachowanych do współczesnych czasów pamiątek po architekturze starożytnej Grecji.

Wodospady Polylimnio © iStock
Wodospady Polylimnio © iStock

Ale okolice Kalamaty to oprócz oliwy, oliwek oraz ciekawych zabytków także mnóstwo pięknych miejsc. Wśród nich znajdziemy portowe miasto Pylos, cudowne wodospady Polylimnio z kilkunastoma małymi jeziorkami wypełnionymi szmaragdową wodą oraz przepiękną i niesamowicie położoną plażę Voidokilia, która znajduje się między Morzem Jońskim a laguną Gialova. W samej Kalamacie także znajdziemy wiele miejsc idealnych do plażowania, lecz okolice Pylos są zdecydowanie mniej uczęszczane, więc są gratką dla miłośników spokojnego wypoczynku.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Kalamacie

Ochryda nocą © iStock
Ochryda nocą © iStock

Ochryda – magiczne miejsce na granicy

Z czym może kojarzyć się Macedonia Północna? Pewnie wiele z Was powie, że z Aleksandrem Wielkim oraz kontrowersyjną przebudową Skopje, która była prowadzona w ostatnich latach. Tymczasem to niewielkie państwo może poszczycić się wspaniałym i porażającym swoją wielkością Jeziorem Ochrydzkim i niesamowicie fotogeniczną okolicą – z Ochrydą na czele. Samo jezioro, należące do najgłębszych w Europie i przedzielone granicą macedońsko-albańską jest otoczone przez łańcuchy górskie. Położona na wschodnim brzegu Ochryda to efektowne miasto, z piękną linią brzegową oraz wspaniałymi zabytkami – oprócz starych domów krytych charakterystyczną czerwoną dachówką, znajdziemy tu górującą nad okolicą twierdzę cara Samuela, liczne cerkwie – z przepiękną cerkwią św. Jana Teologa i okazałą cerkwią św. Zofii, czy też pozostałość po czasach hellenistycznych w postaci Starożytnego Teatru, który dziś służy za główną arenę festiwalu muzycznego Lato Ochrydzkie.

Cerkiew św. Jana Teologa w Ochrydzie © iStock
Cerkiew św. Jana Teologa w Ochrydzie © iStock

Co jeszcze ciekawego znajdziemy na brzegach Jeziora Ochrydzkiego? Tuż przy granicy z Albanią znajduje się efektownie położony monastyr św. Nauma, pochodzący z X wieku. Z kolei po przeciwnej stronie jeziora, tuż przy jego północnym krańcu, nad brzegiem wypływającej z niego rzeki Czarny Drin znajduje się miasto Struga. Te okolice są znacznie spokojniejsze niż Ochryda, znajdują się tu także liczne plaże.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Ochrydzie

Wybrzeże Morza Czarnego w Sozopolu © iStock
Wybrzeże Morza Czarnego w Sozopolu © iStock

Burgas i Riwiera Bułgarska

Okolice Burgas i Riwiera Bułgarska mają swoich zwolenników już od lat 70. i 80. XX wieku. To wtedy ówczesne władze Bułgarii zdecydowały o rozbudowie bazy turystycznej w tej okolicy, dzięki czemu nad Morze Czarne zaczęli ściągać turyści z wielu krajów Europy. Tamte czasy co prawda minęły, ale Bułgaria nadal jest popularnym celem podroży. Punktem wypadowym jest tu Burgas, jedno z największych miast w kraju. Mimo swojego położenia i całkiem sporej liczby ciekawych miejsc (miejscowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne, sporych rozmiarów historyczne centrum, Park Nadmorski i plaże) całkiem słusznie uchodzi raczej za miejsce, które można poznać w 1-2 dni i przenieść się dalej, do mniejszych miejscowości na Riwierze.

Achtopol © iStock
Achtopol © iStock

Na północ od Burgas znajdują się słynne wśród koneserów plażowania nad Morzem Czarnym miejscowości Pomorie i Słoneczny Brzeg. Po wylegiwaniu się na piasku warto udać się do pobliskiego Nesebyru, czyli historycznej miejscowości, której początki sięgają czasów starożytnej Grecji. Położone na cyplu stare miasto otoczone jest okazałymi murami, a za nimi i w najbliższej okolicy znajduje się aż 40 zabytkowych kościołów, choć tylko niektóre z nich przetrwały do dziś w całości i nie są tylko zabezpieczonymi ruinami. Południe Riwiery Bułgarskiej to z kolei Sozopol, który może pochwalić się piękną linią brzegową oraz historią sięgającą Antyku. Dalej na południe znajdziemy między innymi Achtopol oraz Sinemorec, z dużą piaszczystą plażą u ujścia rzeki Weleki i pięknym klifowym wybrzeżem.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Burgas


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?