romantyczne citybreaki featured.jpg

Należymy do tego pokolenia, które ma ogromne szczęście, bo może bez większych przeszkód realizować swoje podróżnicze pasje i zarażać nimi swoje ukochane osoby. Pewnie dla wielu z Was jednym z najwspanialszych prezentów jest bilet lotniczy czy też zaplanowana wycieczka do wybranego miejsca na mapie, na przykład Europy czy Polski.

Materiał przygotowany we współpracy z Anią i Marcinem z popularnego bloga i kanału podróżniczego Wędrowne Motyle.

Jak zorganizować romantyczny wyjazd?

Sprawa wydaje się o tyle prosta, że taką podróż można bez problemu zorganizować na własną rękę. Skorzystać z łatwych w obsłudze wyszukiwarek lotów, a nawet całych pakietów Lot+Hotel. No i jeszcze zaimponować tym swojej drugiej połowie. Idealnym do tego pretekstem jest bez wątpienia Dzień Świętego Walentego. Bo czy jest coś piękniejszego niż możliwość eksplorowania nowych miejsc z ukochaną osobą? Kolekcjonowania wspólnych chwil, wrażeń i wspomnień? Dla nas zawsze było i będzie to jednym z ważniejszych elementów podróży. Chcemy także Was zachęcić do wspólnych podróży, więc poniżej prezentujemy listę siedmiu miast europejskich, do których można łatwo i w miarę tanio udać się na romantyczny weekend. Od tego święta możecie zacząć swoją przygodę z podróżami we dwoje. Nie mogło tu zabraknąć też polskiej stolicy zakochanych.

Wenecja © iStock

Wenecja © iStock

Wenecja

Wenecja to miasto, które bez wątpienia kojarzy się z romantyczną podróżą we dwoje. Choć zwykle jest tam sporo turystów i o kameralną atmosferę trudno, to rzeczywiście jest to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Zakochanym proponujemy oczywiście rejs gondolą po wąskich i malowniczych kanałach. Ci, którzy nie chcą korzystać z tej komercyjnej atrakcji niech uraczą się rejsem po Canal Grande w ten sam sposób co mieszkańcy Wenecji – powszechnie dostępnym i o wiele tańszym niż gondola, tramwajem wodnym (sprawdźcie weekendowe pobyty z wylotami z Krakowa, Warszawy i Wrocławia).

Pałac Dożów i Plac św. Marka © iStock

Pałac Dożów i Plac św. Marka © iStock

Spacer po zaułkach miejskich w poszukiwaniu Mostu Westchnień, czy malutkich placyków i tajemnych przejść prowadzących wprost nad brzeg laguny, albo wycieczka nieco poza centrum na sam koniec deptaku Riva dei Sette Martiri to także świetna propozycja na spędzenie czasu we dwoje. Podobnie jak zachód słońca z Ponte di Rialto i romantyczna kolacja lub kieliszek wina w knajpce przy Placu św. Marka. Tym, którzy zawitają do Wenecji na nieco dłużej polecamy też wycieczkę do słynącej z koronek wyspy Burano lub też do Murano, która pochwalić może się słynnymi na cały świat wyrobami ze szkła.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Wenecji

Panorama Werony © iStock

Panorama Werony © iStock

Werona

Czy istnieje w historii literatury dramat bardziej wymowny niż ten traktujący o tragicznej miłości przedstawicieli dwóch zwaśnionych rodów napisany przez Szekspira? Czy istnieje na świecie choć jedna osoba, która nie kojarzy imion głównych postaci tego dramatu, czyli Romea i Julii? Wydaje nam się, że w obydwu przypadkach należy odpowiedzieć „nie”. W końcu, czy nie warto odwiedzić w Dzień Świętego Walentego miejsc związanych z fabułą tego dramatu? Tu już należy już stanowczo odpowiedzieć „tak”. Najbardziej znanymi miejscami w Weronie są Dom Julii ze słynnym balkonem oraz znajdujący się w niewielkiej odległości od tego pierwszego, Dom Romea (sprawdźcie weekendowe pobyty w Weronie z wylotami z Warszawy, Wrocławia i Gdańska).

Dom Julii w Weronie © iStock

Dom Julii w Weronie © iStock

W nieco oddalonym od centrum dawnym klasztorze – muzeum znajduje się grób młodej dziewczyny. Uważa się, że jest to miejsce wiecznego spoczynku Julii. Turyści podążający śladem nieszczęśliwych kochanków po prostu muszą się tu pojawić. Ale Werona to także zabytki, na przykład z czasów rzymskich, jak chociażby amfiteatr zwany Areną, czy teatr rzymski, liczne pałace, posągi, fontanny, place, mosty oraz kościoły. Interesujące jest też samo położenie miasta nad wodami mało znanej rzeki Adygi. Werona jest warta wizyty nie tylko z okazji święta zakochanych. Ale w tym czasie szczególnie warto się tu pojawić.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Weronie

Widok z Trocadero na Wieżę Eiffla © iStock

Widok z Trocadero na Wieżę Eiffla © iStock

Paryż

Stolica Francji jest kolejnym oczywistym miastem, które wydaje się być idealne na tani i niedługi lot na romantyczny weekend. Choć krążą różne opinie o Paryżu – jedni go kochają, inni wolą unikać (nie bez powodu powstało określenie zwane „syndromem paryskim”, oznaczające kompletny zawód, rozczarowanie miastem), to ma ono przecież swój urok i czar. Trzeba tylko uciec nieco poza utarte szlaki, albo też pojawiać się na nich o odpowiedniej porze dnia (sprawdźcie weekendowy pobyty z wylotami z Poznania, Warszawy i Krakowa).

Zobacz również

Bazylika Sacre Coeur na Montmatre © iStock

Bazylika Sacre Coeur na Montmatre © iStock

My mamy swoje ulubione miejsce w Paryżu. To dzielnica Montmartre – kolorowa, pełna uroczych kawiarenek i zakamarków stworzonych wręcz dla zakochanych. Ta ulubiona część miasta XIX i XX – wiecznych artystów wciąż przepełniona jest atmosferą niczym nieskrępowanej wyobraźni, sztuki oraz dobrej zabawy. Spod znajdującej się tu Bazyliki Sacré-Cœur rozciąga się wspaniały widok na miasto. Polecamy pojawić się tu o zachodzie słońca. Jeśli chodzi o romantyczny spacer uliczkami Montmartre, to proponujemy, by wybrać jednak poranek. Powinno być wówczas jeszcze niewielu turystów, którzy preferują raczej godziny popołudniowe oraz wieczorne.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Paryżu

Równie dobrą propozycją na spacer we dwoje jest też „rundka” bulwarami Sekwany. To atrakcja, która nic nie kosztuje, a dostarcza wielu wrażeń. Bo czy rozświetlona nocą Wieża Eiffla może się komuś nie podobać?

Rzym

Rzymu nie mogliśmy pominąć w tym zestawieniu. To jedno z naszych ulubionych miast i jesteśmy pewni, że Wy również pokochacie stolicę Włoch (sprawdźcie weekendowe pobyty z wylotami z Katowic, Gdańska i Warszawy). Rzym to historia, która otacza nas z każdej strony, nie atakując jednak, a subtelnie dając o sobie znać. To miasto znakomitych zabytków jak Koloseum, Forum Romanum, Termy Karakali, czy Panteon, wyśmienitych placów jak chociażby Piazza Navona, fontann jak słynna Fontanna di Trevi i wspaniałych kościołów, których jest tu niezliczona ilość. Rzym to także Zamek Świętego Anioła, Schody Hiszpańskie na których koniecznie trzeba zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i sąsiedztwo Watykanu. Stolica Włoch kryje w sobie tak wiele zabytków, ciekawych miejsc i atrakcji, że nawet jeśli jest tu się po raz któryś, wciąż odkryć tu można coś nowego i równie interesującego jak ostatnim razem.

Zobacz również

Panorama Rzymu © iStock

Panorama Rzymu © iStock

Dla zakochanych polecamy w szczególności dwa miejsca. Jedno to wciąż mało znana i chyba niedoceniana dzielnica Zatybrze. Możemy pokusić się o stwierdzenie, że to taki rzymski odpowiednik paryskiego Montmartre, czy krakowskiego Kazimierza. Dzielnica pełna zakamarków, małych kawiarenek i uroczych placyków. Jeśli natomiast chcecie ocenić szczerość uczuć swojej drugiej połówki, koniecznie udajcie się w okolice Circus Maximus, a konkretnie do przedsionka bazyliki Santa Maria in Cosmedin. Tam znajdują się Usta Prawdy, znane między innymi z filmu „Rzymskie Wakacje”. Zaproponujcie, żeby Wasz ukochany włożył swoją dłoń w usta bóstwa z medalionu i czekajcie co stanie się dalej…

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Rzymie

Panorama Lizbony © iStock

Panorama Lizbony © iStock

Lizbona

Lizbona jest jednym z piękniejszych europejskich miast i bez wątpienia jednym z najładniej położonych. Miasta rozłożone na wzgórzach, oferujące cudowne wschody i zachody słońca będą zawsze idealnymi na romantyczne wycieczki we dwoje. A jeśli dodać do tego jeszcze wąskie zabytkowe uliczki Alfamy, historyczną zabudowę i niewielkie knajpki z koncertami ściskającej za serce muzyki fado, to chyba mamy propozycję na udaną randkę. Lizbona jest to tego wręcz stworzona (sprawdźcie weekendowe pobyty z wylotami z Krakowa, Wrocławia i Warszawy).

Zobacz również

Wieża Belem © iStock

Wieża Belem © iStock

Tutaj nie można się nudzić, bo przecież poza najstarszą częścią miasta, czyli Alfamą, czeka na swoją kolej dzielnica Belem z przepięknym Klasztorem Hieronimitów, Wieżą Belem i słynnym Pomnikiem Odkrywców. W tej części miasta znajduje się także cukiernia oferująca najlepsze ciastka w całej Lizbonie zwane Pastis de Belem. Idealne na krótką przerwę podczas zwiedzania. Lizbona kojarzy się także z kolejkami szynowymi i windami, a także tramwajami. Przejażdżka nimi jest jedną z większych atrakcji turystycznych miasta, o której nie należy zapomnieć. To świetne doświadczenie! Lizbona to miasto wielkich odkrywców, kupców, żeglarzy, to miasto słynnych postaci oraz wielu romantycznych historii i muzyki. A ta atmosfera udziela się każdemu, kto tu przybywa.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Lizbonie

Widok z Tate Modern na City of London © iStock

Widok z Tate Modern na City of London © iStock

Londyn

Do stolicy Wielkiej Brytanii można dolecieć naprawdę tanio i z wielu polskich lotnisk, mając jednak świadomość, że na miejscu ceny nie prezentują się już tak optymistycznie. Mowa chociażby o transporcie, czy posiłkach w restauracjach. Ale jest też i dobra wiadomość. W Londynie większość muzeów można zwiedzać zupełnie za darmo, co mocno ratuje nasze portfele. Warto jest się wybrać z ukochaną osobą do któregoś ze świetnych londyńskich muzeów. My proponujemy zwłaszcza kryjące wspaniałe eksponaty Muzeum Brytyjskie, choć i Muzeum Historii Naturalnej potrafi skutecznie kusić.

Zobacz również

Portobello Road w Notting Hill © iStock

Portobello Road w Notting Hill © iStock

Ale nie każdy przecież lubi zwiedzać muzea, zwłaszcza, gdy planuje w Londynie randkę. Także dla tych mamy ciekawą i tanią propozycję. To romantyczny i jednocześnie niezwykle interesujący spacer wzdłuż Tamizy. To gwarancja zobaczenia niemal wszystkich najważniejszych atrakcji miasta – ze słynnym Big Benem, Katedrą św. Pawła i Tower Bridge na czele. Innym pomysłem jest odwiedzenie dzielnicy Notting Hill, znanej z kinowego hitu – komedii romantycznej z Julią Roberts oraz Hugh Grantem, o tej samej nazwie. Przed jej odwiedzeniem, koniecznie należy odświeżyć sobie pamięć i obejrzeć z ukochaną wspomniany film raz jeszcze. Przykro nam panowie, Święto Zakochanych zobowiązuje.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Londynie

Panorama Chełmna © iStock

Panorama Chełmna © iStock

Chełmno

I polski akcent na koniec. Włochy mają swoją Wenecję i Weronę, a Polska ma Chełmno, które określa się mianem „miasta zakochanych”. Nie mogliśmy więc pominąć go w naszym zestawieniu. Być może okaże się ono idealnym pomysłem dla osób, które z różnych względów nie planują zagranicznej wycieczki. Za odwiedzeniem Chełmna przemawia także jego położenie, jak na romantyczne miasta przystało (o czym była już mowa), na nadwiślańskiej skarpie. Ale właściwie dlaczego to Chełmno właśnie nosi tytuł miasta zakochanych? Odpowiedź jest bardzo prosta, to w tutaj, w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP przechowywane są relikwie patrona zakochanych, czyli św. Walentego. Jego kult jest tu bardzo ważny i żywy od wielu wieków.

Rynek i ratusz w Chełmnie © iStock

Rynek i ratusz w Chełmnie © iStock

W Chełmnie wyznaczona została interesująca trasa turystyczna, która nosi nazwę… „Serce miasta zakochanych”, a Walentynki obchodzi się tutaj naprawdę hucznie (to tak zwane Walentynki chełmińskie). Towarzyszą im liczne imprezy i wydarzenia. Ponadto znajduje się tu wiele zabytków o najwyższej randze i z różnych epok historycznych, jak chociażby piękny renesansowy Ratusz, czy gotyckie kościoły i pozostałości murów miejskich. Ważnymi punktami na turystycznej mapie Chełmna są „ławeczki zakochanych” czy „aleja zakochanych”, a także inne romantyczne zakamarki idealne na spacery we dwoje.

Zobacz najlepsze oferty noclegów w Chełmnie


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?