hero sloneczne algarve.jpg

Biorąc pod uwagę ulubione wakacyjne kierunki Polaków, Portugalia ustępuje miejsca Grecji, Chorwacji, Turcji czy Egiptowi. Czy słusznie? Każdy z nas ma miejsca, do których lubi wracać, jednak to Algarve słynie z najpiękniejszych plaż i zajmuje wysokie lokaty w zestawieniach wakacyjnych przewodników.

Południowy region Portugalii gwarantuje ponad 300 słonecznych dni w roku, a wszystko to podaje na tacy z plażami otoczonymi klifami, pysznymi owocami morza oraz ponad czterema tuzinami pól golfowych. Oto Algarve – miejsce, które upodobali sobie turyści, sportowcy oraz miłośnicy fotografii.

Praia do Amado © AT Algarve
Praia do Amado © AT Algarve

Region, który warto odwiedzić o każdej porze roku

Łagodny klimat śródziemnomorski i słoneczna pogoda to niewątpliwie jedne z największych zalet Algarve. Warto tu przylecieć zarówno latem, jak i zimą, kiedy ruch turystyczny jest mniejszy. Sam region jest zróżnicowany, dlatego każdy z nas bez problemu znajdzie tu swoją ulubioną miejscówkę. Miłośnicy plaż i typowo turystycznych kurortów powinni wybrać jedną z południowo-zachodnich miejscowości – do dyspozycji mamy ok. 200 km linii brzegowej! Z piaszczystymi plażami kontrastują górskie łańcuchy, które znajdziemy na północy regionu – Serra de Monchique oraz Serra do Caldeirão. Wschodnia część Algarve to już bardziej płaskie tereny, wydmy z bogatą roślinnością oraz przede wszystkim mniej popularne wśród turystów plaże. Raj dla ludzi, którzy cenią sobie ciszę i spokój.

Alley in Lagos © AT Algarve
Uliczka w Lagos © AT Algarve

Algarve to także pyszna, lokalna kuchnia. W dużej mierze oparta na świeżych rybach i owocach morza. Do tego drzewa cytrusowe, sady figowe i likier migdałowy, który zdecydowanie warto spróbować na deser! Coś dla siebie znajdą tu też miłośnicy zwiedzania – obok zabytkowych budowli region słynie z wąskich uliczek oraz charakterystycznych bielonych domów. Mało kto wie, że Algarve to mekka dla golfistów. Tych początkujących, jak i zaawansowanych. Do dyspozycji mamy ponad 4 tuziny pól golfowych. Odbywają się tutaj prestiżowe międzynarodowe turnieje, a gra z widokiem na Ocean Atlantycki, wysokie klify, sad figowy czy park przyrodniczy z pewnością zapisze się nam w pamięci!

Quinta do Lago © John Copland
Quinta do Lago © John Copland

Altrakcje Algarve – plaże i wysokie klify

Gdybyśmy mieli w dłoni pocztówkę z Algarve, to najprawdopodobniej widniałoby na niej zdjęcie jednej z czterech najpopularniejszych atrakcji regionu: Praia da Marinha, Algar de Benagil, Praia da Rocha oraz Ponta da Piedade. Zacznijmy od Praia da Marinha, plaży znajdującej się obok Lagoa. To właśnie ona jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie – czy potrzebujemy większej reklamy? Na plażę Marinha schodzimy po schodkach. Samo zejście do wody jest bardzo łagodne, a warunki umożliwiają uprawianie sportów wodnych, w tym nurkowania. Piaszczysta plaża i turkusowa woda to duet, który idealnie uzupełniają wysokie klify w ciepłych kolorach – jeden z klifów przyjął nawet kształt litery M. Niestety, plaża często jest zatłoczona, dlatego jeśli pobyt na niej nie przypadnie nam do gustu, to wystarczy przejść na jej wschodni koniec, aby dotrzeć do spokojnej Praia do Buraco.

Algar de Benagil © Bruno Carlos
Algar de Benagil © Bruno Carlos

Algar de Benagil to jedna z najciekawszych jaskiń udostępnionych turystom. Na pewno wielu z nas doskonale kojarzy jej widok ze zdjęć na portalach turystycznych. Żółto-pomarańczowe skały mają charakterystyczny otwór w sklepieniu, dzięki czemu promienie słoneczne padają na piaszczystą, małą plażę wewnątrz groty. UWAGA! Do jaskini można dotrzeć jedynie drogą wodną – wiele firm organizuje rejs łódką, można też wypożyczyć kajak. Możemy także wspiąć się na skały i podziwiać grotę z góry, jednak jest ona zbyt wysoka, aby móc stąd dostać się do jej wnętrza.

Bay nearby Lagos © AT Algarve
Zatoka w okolicach Lagos © AT Algarve

Praia da Rocha to kolejna popularna plaża w Algarve, dzięki czemu ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę. Jest ona zlokalizowana ok. 3 km od centrum Portimão. Szeroka, piaszczysta, idealna do odpoczynku, jak i uprawiania sportów wodnych czy tych plażowych. Jak to zwykle bywa w tym regionie Algarve – plażę otaczają wysokie klify. Warto też udać się na jeden z dwóch punktów widokowych, na przykład na molo. Równie piękne – jeśli nie lepsze! – widoki zapewni nam Ponta de Piedade. To charakterystyczna atrakcja Lagos. Wysokie formacje skalne osiągają wysokość 20 metrów i skrywają w sobie liczne groty i jaskinie, do których warto podpłynąć łodzią. Turyści mogą się wspiąć na punkty widokowe i zrobić pamiątkowe zdjęcie – zdecydowanie warto!

The area of Portimao © AT Algarve
Okolice Portimao © AT Algarve

Urokliwe zatoczki i mniej popularne plaże w Algarve

Nie każdy z nas jest w stanie odpocząć na popularnej i zatłoczonej plaży, dlatego warto wymienić kilka miejscówek, które zapewnią nam idealne warunki do odpoczynku. W turystycznej części Algarve, w Lagos, na uwagę zasługuje Meia Praia – długa na ok. 5 km, gwarantująca dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Z kolei Praia doda Camilo to plaża z charakterystycznym zejściem po licznych drewnianych schodkach. Sama plaża jest mała, spokojna, otoczona klifami. Mniej turystów spotkamy także w Aljezur i otaczających je plażach (np. Praia de Monte Clérigo). Miejsce to upodobali sobie przede wszystkim miłośnicy windsurfingu. Klify pokryte bujną roślinnością to z kolei domena m.in. Praia do Vale dos Homens.

Albufeira © AT Algarve
Albufeira © AT Algarve

Szeroką i ciągnącą się na prawie 6 km plażą jest Praia da Falesia, nieopodal miasta Albufeira. Choć jest to popularna miejscówka, głównie dzięki czerwono-złotym klifom, to znajdziemy na niej również ustronne miejsca. Wschodnia część Algarve to prawie puste, dziewicze plaże, na których odpoczywają głównie miejscowi. Warto tutaj wymienić chociażby słynącą z powbijanych w piasek kotwic plażę Barril czy bogatą w wydmową roślinność plażę Verde.

Streets of Faro © AT Algarve
Ulice Faro © AT Algarve

Najciekawsze miasta Algarve

Turystyczne miasta Algarve to przede wszystkim wymienione już Lagos z piękną starówką i twierdzą Fortaleza do Ponta da Bandeira. Faro to z kolei największe miasto regionu. Słynie z katedry Sé oraz kaplicy czaszek w Igreja do Carmo. Nieopodal zwiedzimy barokowy pałac z różową fasadą i pięknym ogrodem w Estoi. Warto też udać się w rejs na Ria Formosa. To park naturalny z dziewiczą przyrodą i miejscem życia wielu gatunków zwierząt, w tym ptaków. System wysepek z plażami spodoba się wszystkim miłośnikom odpoczynku w ciszy. Doskonałą bazą wypadową jest Portimão. Miasto z rybacką historią, którą poznamy odwiedzając muzeum w starej fabryce konserw. Na koniec turystyczna Albufeira, słynąca z pięknej starówki, bielonych domów i krętych uliczek, w których warto się zgubić. Z centrum miasta można przejść bezpośrednio na plażę (Praia dos Pescadores).

Marina in Faro © AT Algarve
Marina w Faro © AT Algarve

Warte odwiedzenia miasta i plaże Algarve można wymieniać długo, jednak żadne słowa i zdjęcia nie oddadzą w pełni ich klimatu i piękna. Kto odwiedzi je raz, z pewnością będzie chciał tam wrócić.

Artykuł powstał we współpracy z Turismo de Portugal.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?