Szwajcaria na rowerze

Banałem będzie stwierdzenie, że Szwajcaria to raj dla rowerzystów. Przyjemność z pedałowania znajdą tu zarówno górscy wyczynowcy, jak i mniej zaawansowani, w tym również całe rodziny. O tej formie aktywnego wypoczynku jego amatorzy dowiedzą się więcej na stronie naszej promocji „Odkryj Szwajcarię”. Niezłym źródłem informacji o rowerowej Szwajcarii jest angielskojęzyczna wersja serwisu Veloland.

Szwajcarię przecina sieć dziewięciu głównych tras rowerowych i setki a może tysiące kołowych szlaków lokalnych, kryjących atrakcje, przyjemności, jak również wyzwania, nie mniejsze niż te główne.

Na szlaku rowerowym w Alpach © iStock

Oto szlaki główne:

  • Trasa 1 (Rhone-Route) (316 km) – trasa łagodna, rekreacyjna, wzdłuż Rodanu, z Genewy do Andermatt przez Lozannę, Montreux i Sion.
  • Trasa 2 (Rhein-Route) (424 km) – trasa łatwa, wzdłuż Renu, z Bazylei do Andermatt przez Szafuzę, Jezioro Bodeńskie i Chur.
  • Trasa 3 (Nord-Sud-Route) (363 km) – trasa miejscami trudniejsza, północ–południe, z Bazylei do Chiasso przez Lucernę, Andermatt i Lugano.
  • Trasa 4 (Alpenpanorama-Route) (483 km) trasa miejscami trudna, alpejska panorama, z St Margrethen na granicy austriackiej do Aigle koło Jeziora Genewskiego przez Altdorf, Jezioro Czterech Kantonów i Fryburg.
  • Trasa 5 (Mittelland-Route) Przez Mittelland, z Lozanny nad Jeziorem Genewskim do Romanshorn nad Jeziorem Bodeńskim przez Biel, Olten i okolice lotniska w Zurychu.
  • Trasa 6 (Graubunden-Route) (119 km) – trasa we wschodniej części kraju, dosyć trudna, przez Gryzonię, z Bellinzony do Chur.
  • Trasa 7 (Jura Route) (275 km) – niezbyt trudna, przez Jurę, z Bazylei do Genewy wzdłuż północno- zachodniej granicy kraju.
  • Trasa 8 (Are-Route) (305 km) – trasa nietrudna, polecana do rodzinnych wycieczek, wzdłuż Aare, z przełęczy Grimsel do Koblencji przy granicy z Niemcami (nie mylić z Koblencją w Niemczech nad Renem) przez Interlaken, Berno i Olten.
  • Trasa 9 (Seen-Route) (501 km) – poziom trudności zróżnicowany, gdyz trasa biegnie przez cały kraj, szlak jezior, z Montreux nad Jeziorem Genewskim do południowo-wschodniego krańca Jeziora Bodeńskiego w pobliżu St Margrethen przez Gstaad, Lucernę i Sargans.
Na rowerach w Alpach © iStock

Łączna długość powyższych tras to 3300 km. Są zróżnicowane pod względem trudności. Są doskonale oznakowane i trudno je zgubić. Dodatkowe informacje na ich temat są umieszczone przy skrzyżowaniach tras i na stacjach kolejowych. W niektórych miastach, np. w Zurychu, Lozannie, Bernie, można bezpłatnie wypożyczyć rower. Informacji na ten temat należy szukać w miejscowych biurach informacji turystycznej.

Trasami, z wyżej podanej listy można na dwóch kołach przemierzyć Szwajcarię wzdłuż i wszerz. Osobom, które poszczególne regiony chciałyby zarezerwować loty do Szwajcarii i poznać ten kraj dokładnie właśnie poprzez jeżdżenie na miejscu na rowerze, polecamy informacje rowerowe na temat Gryzonii, górskie atrakcje dla cyklistów w Wallis, rowerowe aspekty Ticino i garść informacji o dwukołowych szaleństwach w okolicach Jeziora Genewskiego.

Ruszaj odkrywać Szwajcarię


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?