Thailand

Ten położony w południowo-wschodniej Azji kraj jest warty odwiedzenia niezależnie od pory roku. Kusi smakami i widokami. Jest krajem sprzeczności – od pięknych, dziewiczych wysp, przez niesamowite parki narodowe, aż do Bangkoku – miasta, które nigdy nie zasypia. Co warto zjeść, zobaczyć i gdzie szukać miejsca, w którym odpoczniesz? Sprawdź!

Zasmakuj w kuchni azjatyckiej

Curry – zielone, czerwone, żółte – każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Bazą dla tego dania w tajskiej odsłonie jest mleczko kokosowe oraz pasta curry o różnym stopniu ostrości. Najczęściej ma konsystencję zupy, a jego najostrzejszą odmianą jest ta w zielonym kolorze.

Tom Kha Kai – zupa, dla której bazą również jest mleczko kokosowe, swój aromat zawdzięcza licznym przyprawom, między innymi trawie cytrynowej i liściom kafiru (ich polska nazwa to cytrus pofałdowany, znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie azjatyckiej).

Som Tam – sałatka, dla której podstawą jest zielona papaja. Znalazła się na 46. miejscu rankingu „50 najsmaczniejszych dań na świecie” stworzonego przez CNN Go w 2011 roku*. Tradycyjna, lokalna odmiana z Bangkoku charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem ostrości, co zawdzięcza dodatkowi specjalnego rodzaju papryczki chili (Bird’s eye chili). Jednak ze względu na delikatniejsze podniebienia turystów dziś możemy spróbować jej łagodniejszej wersji.

Pad Thai – jedno z bardziej popularnych dań kuchni tajskiej. Jest prawdziwą eksplozją smaków za sprawą połączenia makaronu ryżowego z sokiem z limonki, orzeszkami ziemnymi i kiełkami.

Mango Sticky Rice – sprzedawane w każdym miejscu, zarówno w restauracjach, jak i małych budkach przy ulicy, to połączenie ryżu, mango i mleczka kokosowego. Jego wartość tkwi w prostocie i koniecznie trzeba go spróbować.

Poznaj wszystkie oblicza Tajlandii

Bangkok – stolica i największe miasto Tajlandii, które tętni życiem od rana do nocy. Z pewnością warto zwiedzić w nim pałace, między innymi Wielki Pałac Królewski, nazywany sercem Bangkoku oraz świątynie buddyjskie, których w stolicy Tajlandii nie brakuje. Będąc tu podczas weekendu koniecznie wybierz się też na jeden z największych targów na świecie – Chatuchak Market. Właściwie nie istnieją produkty, których nie moglibyśmy na nim dostać. Jednak tym, co czyni ten targ tak wyjątkowym nie jest asortyment, lecz niezwykła atmosfera, która sprawia, że wizyta ta na długo pozostanie w naszej pamięci. Niewątpliwą atrakcją Bangkoku jest także dzielnica Chinatown. Jest miejscem, do którego trzeba się udać, jeśli chcemy poznać azjatycki „street food” lub obejrzeć świątynię Wat Traimit z największą na świecie statuą siedzącego Buddy, wykonaną w całości ze złota.

Chiang Mai – wymarzone miasto dla każdego turysty. Znajduje się w nim mnóstwo świątyń, muzeów, a także klimatyczne kawiarenki i restauracje. Miasto ma niepowtarzalny, spokojny klimat, za sprawą gór, wśród których leży – jest także doskonałym miejscem, z którego można wybrać się na górską wędrówkę.

Park Narodowy Erawan – jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków narodowych w Tajlandii. Znajduje się w zachodniej części kraju, około 200 kilometrów od stolicy. Jego największą atrakcją są wodospady, które najlepiej podziwiać w porze deszczowej, ponieważ sąsiadujące z parkiem góry stanowią ochronę przed opadami, a temperatura powietrza nie jest jeszcze zbyt wysoka.

Odpocznij wśród pięknej przyrody

Koh Phi Phi – kompleks wysp, uznawanych za jedne z najpiękniejszych w Tajlandii. Szczególną popularność zdobyły po tym, gdy stały się miejscem akcji filmu „Niebiańska Plaża”, w którym zagrał Leonardo di Caprio.

Wyspa Krabi z plażą Ao Nang – plażę tę, oddaloną o 17 kilometrów od Krabi, zdecydowanie określić można rajską. Biały piasek, przezroczysta woda i monumentalne skały sprawiają, że nic więcej nie jest tu potrzebne do szczęścia.

Koh Samui – jest trzecią pod względem wielkości wyspą Tajlandii. Przez łatwe połączenie komunikacyjne stała się bardzo popularna wśród turystów. Kusi pięknymi plażami i ogromną liczbą palm kokosowych. Wyspa eksportuje dwa miliony orzechów kokosowych miesięcznie, a uznawane są one za najlepsze w Tajlandii.

Hua Hin – jest bardzo popularnym kurortem, jednak nie wśród przyjezdnych, a głównie wśród Tajów. Z pewnością jest to fakt przemawiający na korzyść tego miejsca, przyciągającego czystymi plażami i lazurową wodą. Szeroka infrastruktura hotelowa, gastronomiczna i rozrywkowa sprawia, że niczego nam w Hua Hin nie zabraknie.

Wszystkie zdjęcia są własnością Tourism Authority of Thailand

Sprawdź oferty lotów i noclegi w Tajlandii


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?