Tbilisi to miasto kontrastów, jednych z najważniejszych zabytków Gruzji czy wreszcie zapachów unoszących się nad stoiskami bazarów. Połącz zwiedzanie okolicy z odpoczynkiem w łaźni siarkowej, a na koniec dnia skosztuj specjałów kuchni gruzińskiej. Co zobaczyć w Tbilisi?

Jak dojechać z lotniska do centrum Tbilisi?

Tbilisi tętni życiem. Stolica Gruzji to dobry wybór na krótsze lub dłuższe wakacje – wszak miasto jest znakomitą bazą wypadową do popularnych wśród turystów miejscowości. Lot do Gruzji realizuje wiele linii lotniczych, przykładowy rejs na trasie Warszawa-Tbilisi trwa ok. 3,5 h. Lotnisko w Tbilisi jest doskonale skomunikowane z centrum miasta. Do dyspozycji masz taxi, wypożyczalnię samochodów, kolej czy autobusy. Najdroższą opcją będzie podróż taksówką. Za kurs trwający 20-30 minut, zapłacisz ok. 30-50 GEL. Podróż pociągiem do centrum Tbilisi trwa ok. 40 minut, a bilet w jedną stronę kupisz za 0,50 GEL.

Zobacz okazje na city break w Tbilisi

Ile dni na zwiedzanie Tbilisi potrzebujesz? Wszystko zależy od liczby atrakcji, które chcesz zobaczyć. Najpopularniejsze zabytki Tbilisi zwiedzisz w 1-2 dni. Jeśli wolisz spokojniejsze tempo zwiedzania i czas na relaks nad jeziorem lub w łaźni – wydłuż wyjazd o kolejne 1 lub 2 dni.

Abanotubani
Abanotubani, Tbilisi © iStock

Tbilisi – co zobaczyć w największym mieście Gruzji?

Omawiając zabytki w Tbilisi, warto zacząć od tego, który zdecydowanie dosłownie góruje nad innymi obiektami. Mowa o mierzącym 20 metrów pomniku Kartlis Deda – Matki Gruzji. Postać ta trzyma w jednej ręce czarkę wina, aby powitać przyjaciół. W drugiej dłoni dzierży miecz, aby odstraszyć wrogów. Zwiedzanie Tbilisi możesz rozpocząć od najstarszej dzielnicy miasta – Abanotubani. Pełno tu zabytkowych budynków, ciasnych uliczek. Popularnym miejscem spotkań jest Plac Wolności i pomnik św. Jerzego, patrona Gruzji. Koniecznie udaj się pod budynek teatru Rezo Gabriadze. Teatr lalek słynie z widowiskowej krzywej wieży zegarowej. Co więcej, o każdej pełnej godzinie odbywa się tutaj mały pokaz dla przechodniów.

Most pokoju i kolejka nad Tbilisi
Most pokoju i kolejka nad Tbilisi © shutterstock

Z zabytkową architekturą i niektórymi zaniedbanymi zakamarkami miasta kontrastuje m.in. Most Pokoju. Futurystyczna budowla ze szkła i stali wyróżnia się kształtem, który przez mieszkańców jest porównywany do… podpaski. Z kolei na terenie Park Ride uwagę przykuwają dwie nietypowe budowle-tuby. W założeniu miały one być salami koncertowymi, ale plany te nie zostały zrealizowane. Jeśli chcesz zrobić zdjęcia na nietypowym tle, dobrze zjeść lub po prostu sprawdzić, gdzie bawią się mieszkańcy miasta, odwiedź obiekt Fabrica.

Gdzie odpocząć w Tbilisi? Do wyboru masz łaźnie lub obiekty rekreacyjne wokół Kus Tba (jezioro Żółwie). Z kolei na najwyższym szczycie miasta, Mtacminda, działa park rozrywki oraz restauracje. To doskonały pretekst do tego, aby zwiedzić Tbilisi kolejką liniową i podziwiać panoramę miasta. Skoro już mowa o kolejkach – sporą popularnością cieszy się ta na trasie Park Ride-twierdza Narikala. W pobliżu zwiedzisz ogród botaniczny, a nawet zobaczysz mały wodospad w centrum miasta. Zarezerwuj też swój czas na wycieczkę do skansenu etnograficznego, położonego na obszarze 52 hektarów.

Ogród botaniczny z małym wodospadem w Tbilisi
Ogród botaniczny z małym wodospadem w Tbilisi © shutterstock

Warte uwagi są także muzea w Tbilisi. Do wyboru masz m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Okupacji Sowieckiej. Coś dla siebie znajdą tutaj także miłośnicy sztuki nowoczesnej, wina czy motoryzacji. Jeśli chodzi o obiekty sakralne, listę propozycji do zwiedzenia otwiera Cminda Sameba. Jest to największa katedra w Gruzji, skrywająca w swoim wnętrzu aż 11 ołtarzy. Dumą Gruzinów jest również świątynia Sioni, w której znajduje się najważniejsza w Gruzji relikwia, czyli krzyż św. Nino. Z kolei datowaną na XIII wiek cerkiew Metechi przykuwa uwagę nie tylko architekturą, ale i stojącym przed nią pomnikiem króla Wachtanga I Gorgasali. Wielu tytułuje go założycielem Tbilisi, jednak wiadomo, że początki osiedlania się na terenie miasta sięgają IV/III tysiąclecia p.n.e.

Kup bilety na atrakcje w Tbilisi

Co zjeść w Tbilisi?

Kuchnia gruzińska to mieszanka smaków i zapachów. Najpopularniejsze danie gruzińskie to oczywiście pierożki w kształcie sakiewek, czyli chinkali. W ich wnętrzu znajduje się bulion i mięso, możesz też skosztować tego przysmaku w wersji wegetariańskiej. Wolisz inne smaki? Co powiesz na zapiekany placek z serem, czyli słynne chaczapuri? Na deser polecamy pelamushi, przygotowywane na bazie soku z winogrono. Oczywiście całość doskonale uzupełni gruzińskie wino. Lokalne smaki (i zapachy!) poznasz, kierując się na jeden z licznych targów. Sprzedawcy z pewnością zadbają o to, abyś mógł poznać specjały kuchni Tbilisi.

wierdza na wzgórzu w Gori
Twierdza na wzgórzu w Gori © shutterstock

Okolice Tbilisi – Gori oraz skalne miasto Upliscyche

Będąc w Tbilisi, warto zarezerwować czas na jednodniową wycieczkę do sąsiednich miejscowości. Zaledwie 85 km od stolicy Gruzji leży Gori – miasto rodzinne Józefa Stalina. Choć postać ta zapisała się na czarnych kartach historii, w Gori działa Muzeum Stalina, a w przylegającym do niego parku znajduje się wagon pociągu, którym Stalin podróżował m.in. na konfederację w Jałcie. Historię Gori można poznać, zwiedzając Muzeum Historyczno-Etnograficzne. Jednymi z najciekawszych atrakcji Gori są położona na wzgórzu twierdza (miejsce to jest również idealnym punktem widokowym) oraz pomnik Gruzińskich Bohaterów Wojennych. Jako ciekawostkę warto dodać, że ów pomnik wcześniej zdobił okolice… Tbilisi.

Mamy najlepsze oferty lotów i noclegów w Tbilisi
Miasto skalne Upliscyche
Miasto skalne Upliscyche © shutterstock

Wycieczka do Gori nie może się odbyć bez kolejnego etapu podróży, jakim jest najstarsze miasto skalne w Gruzji. Mowa oczywiście o Upliscyche, którego początki sięgają czasów prehistorycznych. Wydrążone w skale tunele i pomieszczenia wciąż zdobią m.in. malowidła ścienne. Niegdyś teren ten był ważnym ośrodkiem handlowym, jak i mieszkalnym – zapewniając schronienie dla 20 tys. osób.
Atrakcje Tbilisi zaciekawią zarówno dzieci, jak i doświadczonych podróżników. Widoczny w wielu zakamarkach miasta kontrast przeszłości i nowoczesności doskonale oddaje aktualną pozycję stolicy Gruzji. Tbilisi stale się rozwija. Przyciąga coraz więcej turystów, którzy chcąc poznać ślady historii Gruzji, odkrywają gruzińskie marzenia o lepszej przyszłości.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?