hero toskania szlak wina.jpg

Włoskie wakacje? Postaw na Toskanię! Ojczyzna Michała Anioła i Leonardo da Vinci zachwyci miłośników sielskiej atmosfery i idyllicznych krajobrazów. To właśnie tutaj zwiedzisz najpiękniejsze włoskie miasteczka, w których czas jakby się zatrzymał i skosztujesz tradycyjnych win. I mimo iż Toskania nie wygrywa w rankingach popularności z Rzymem czy Wenecją, to jedno jest pewne – kto raz był w Toskanii, ten będzie chciał tutaj wrócić. Toskanii się nie zwiedza. Toskanię się poznaje i odczuwa każdym swoim zmysłem.

Toskania to region w środkowych Włoszech, rozciągnięty od Apeninów Północnych do Morza Tyrreńskiego. Kojarzysz pocztówki i zdjęcia promujące Włochy, na których przedstawione są malownicze serpentyny obrośnięte cyprysami? To symbol Toskanii. Podobnie jak Krzywa Wieża w Pizie, szynka dojrzewająca, aromatyczna oliwa z oliwek oraz oczywiście wino. Tradycja wyrobu wina w Toskanii jest tak długa i bogata, że nie sposób spędzić czasu w tym regionie bez degustacji lokalnych trunków. Z kolei najlepszych miejscem do rozpieszczenia kubków smakowych jest słynny region winiarski Chianti.

Świt nad Winnicą © iStock
Świt nad Winnicą © iStock

Via Chiantigiana, czyli szlakiem wina Chianti Classico

Będąc w Toskanii, koniecznie zaplanuj sobie przejażdżkę drogą Chiantigiana (SR 222), przebiegającą z Florencji do Sieny. Jest to malownicza lokalna trasa łącząca te dwa miasta. Wąskie, kręte uliczki zdobią cyprysy, a pobliskie wzgórza to niezwykle piękna przeplatanka gajów oliwnych oraz winnic. Warto zboczyć z drogi, aby odwiedzić jedną z winnic i skosztować jej wyrobów. Degustacja zwykle jest powiązana z opowieścią o historii regionu, a ta jest niezwykle bogata. Region Chanti to legendarny region winiarski w samym sercu Toskanii. To właśnie tutaj produkuje się znane na całym świecie czerwone wino Chianti Classico ze starannie wyselekcjonowanych winogron sangiovese. Oryginalna butelka wina jest zdobiona emblematem Gallo Nero, czyli czarnego koguta na żółtym tle. Początkowo Chianti tworzyły zaledwie trzy miejscowości – Radda in Chianti, Castellino in Chianti oraz Gaiole in Chianti. Obecnie region ten został rozszerzony, dzięki czemu w jego skład wchodzi zarówno Florencja, jak i Siena.

Winnice w Chianti © iStock
Winnice w Chianti © iStock

Na trasie Via Chiantigiana zobaczysz zabytkowe wille i kamienice, które składają się na krajobraz średniowiecznych miasteczek na wzgórzach Toskanii. Miejsca te pokochała kamera, ponieważ to właśnie tutaj kręcono sceny do takich filmów, jak chociażby „Gladiator” czy „Saga Zmierzch: Księżyc w nowiu”. Zacznijmy jednak od najważniejszych punktów na drodze SR 222, czyli Florencji oraz Sieny.

Rzeźba Dawida we Florencji © iStock
Rzeźba Dawida we Florencji © iStock

Florencja i Siena – najpopularniejsze miasta toskańskie

Florencja to stolica Toskanii, jak i prowincji Florencja. Przyciąga rzesze turystów, ale trudno się temu dziwić. Kolebka renesansu to gwarancja pięknych zabytków i kontemplacji sztuki. Głównym punktem miasta jest Piazza della Signoria, gdzie można zobaczyć słynną fontannę Neptuna z jego rzeźbą wykonaną z białego marmuru. Tuż obok znajduje się Palazzo Vecchio oraz jedna z najpopularniejszych prac Michała Anioła, czyli rzeźba Dawida (mowa o replice, oryginał jest przechowywany w muzeum Galleria dell’Accademia). Florencja to także przykuwające oczy obiekty sakralne, w których można podziwiać wyjątkowe freski. Mowa o m.in. kościele Santa Maria Novella czy katedrze Santa Maria del Fiore z charakterystyczną czerwoną kopułą, widniejącą nad miastem. Symbolem Florencji jest również XIV-wieczny kamienny most, czyli Ponte Vecchio, nad rzeką Arno. Masz niedosyt sztuki? Koniecznie zajrzyj do słynnej Galerii Uffizi!

Piazza della Signoria we Florencji © iStock
Piazza della Signoria we Florencji © iStock

Pewnego rodzaju kontrastem dla Florencji jest Siena. Choć dziś to znacznie mniejsza miejscowość, w dawnych czasach była nieodłącznym rywalem Florencji. Mimo to turyści zgodnie przyznają, że atmosfera Sieny jest bardziej spokojna, decydując się na dłuższy pobyt w tym miejscu. Według legendy Sienę założyli potomkowie Remusa, brata Romulusa. Najważniejszym punktem miasta jest oczywiście plac główny, czyli Piazza del Campo, który wyróżnia się kształtem muszli. Zwiedzisz tutaj gotycką katedrę – jej bogato zdobiona fasada zadowoli najbardziej wybrednych znawców sztuki. Popularne zabytki Sieny to również fontanna Fonte Gaia oraz pałac z przełomu XIII i XIV wieku, Palazzo Pubblico. Jeśli możesz pochwalić się dobrą kondycją, wybierz się na punkt widokowy na wieży Torre del Mangia – do pokonania masz 400 schodków! Siena to także organizator słynnych wyścigów konnych Palio, odbywających się dwa razy w roku (w lipcu oraz sierpniu). Jeśli kochasz konie, uwielbiasz pokazy i parady, zaplanuj wizytę w Toskanii właśnie w tym czasie. Na koniec wino, w końcu to Toskania. Siena zadowoli kubki smakowe miłośników słodkich trunków – mowa oczywiście o lokalnym wyrobie vin santo.

Panorama Sieny © iStock
Panorama Sieny © iStock

Miasteczka na wzgórzach – mury obronne i jednolita zabudowa

To, co wyróżnia toskańskie miasteczka, to ich położenie na wzgórzach oraz starannie zachowana, jednolita zabudowa. Kręte, wąskie uliczki prowadzą nas do placu głównego miasteczka, a taka wędrówka w górę – choć dla niektórych męcząca – jest wynagradzana zapierającymi dech w piersiach widokami winnic i gajów oliwnych. Jedną z najpiękniejszych panoram toskańskich gwarantuje miasteczko San Quirico d’Orcia. Mowa o widoku na dolinę Val d’Orcia, wpisaną na listę UNESCO. W tym miasteczku można podziwiać również budynek „grający” rolę domu głównego bohatera filmu „Gladiator”. Jeśli chodzi o zabytki, nie można zapomnieć o kamiennym kościele Collegiato di San Quirico oraz fragmentach murów obronnych. Obecnie San Quirico d’Orcia to nieco senna miejscowość, ale niegdyś pełniła ważną rolę jako istotny punkt na szlaku komunikacyjnym, łączącym Rzym z Canterbury w Anglii.

San Quirico d’Orcia © iStock
San Quirico d’Orcia © iStock

Decydując się na wyróżnienie niektórych z toskańskich miasteczek, nie można zapomnieć o San Gimignano, nazywanym średniowiecznym Manhattanem. Jego najstarsza część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wszystko to za sprawą czworokątnych wież, będących symbolem miasta. Datuje się je na XIII-XIV wiek! Spośród 72 wież do obecnych czasów przetrwało 14, a najwyższa z nich – Torre Grossa – liczy aż 52 metry! Wieże pełniły funkcję obronną, jednak tylko najbogatsi mieszkańcy mogli pozwolić sobie na ich budowę. Turystyczne życie kręci się wokół Piazza della Cisterna oraz Piazza del Duomo. Warto dodać, że miasteczko słynie z produkcji szafranu, lodów (ponoć najlepszych we Włoszech!) oraz oczywiście wina. W tym przypadku jest to wino białe z orzechowymi nutami, czyli słynne Vernaccia di San Gimignano.

Poleć z nami do Toskanii!
San Gimignano © iStock
San Gimignano © iStock

Raj dla ceniących spokój

Choć toskańskie miasteczka to miejsca, w których czas płynie spokojnie, warto wyróżnić dwie miejscowości, które przypadną do gustu osobom ceniącym sobie podróże bez tłumu turystów w tle. Tak, w Toskanii jest to możliwe! Pierwszą z propozycji jest małe miasteczko Montepulciano. I tutaj zachowały się mury obronne, a głównym punktem jest Piazza Grande, do którego prowadzą wąskie uliczki. Jednak, aby móc podziwiać najlepsze widoki z tego miejsca, warto przejść się także na Piazza di San Francesco. Listę zabytków tworzą m.in. budowana przez ponad 100 lat katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Palazzo Comunale oraz studnia gryfów i lwów. Choć właśnie w Montepulciano kręcono sceny do jednej z części „Sagi Zmierzch”, to większość turystów przyciąga tu chęć degustacji lokalnego czerwonego wina – Vino Nobile di Montepulciano.

Widok z Montepulciano © iStock
Widok z Montepulciano © iStock

Na koniec prawdziwa toskańska wioska, czyli Monticchiello. Tradycyjnie przywitają Cię tu kamienne budynki z okiennicami, wąskie uliczki oraz mury obronne. Głównym zabytkiem miejscowości jest kościół Santi Leonardo e Cristoforo, a jako ciekawostkę warto dodać, że podczas jego renowacji w 1933 roku odkryto tutaj średniowieczne freski! W Monticchiello czas się zatrzymał, jednak w tym przypadku to zaleta. Zgub się w ciasnych korytarzach, podziwiaj widoki pobliski gajów oliwnych lub weź udział w spektaklu wystawianym przez lokalny teatr. Niech nie zdziwi Cię brak turystów, ba – nawet mieszkańców na ulicach. Znajdziesz ich stłoczonych wokół stolików w restauracjach. To właśnie tam płynie spokojne życie toskańskie, które wypełnia aromatyczne wino, prosta, ale jakże smaczna kuchnia oraz rozmowy do rana.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?