hero amsterdam.jpg

Europejska stolica rozrywki przyciąga corocznie miliony turystów, będąc tym samym jednym z najpopularniejszych kierunków na city break. Trudno się dziwić, skoro loty do Amsterdamu są tanie, a infrastruktura turystyczna bogata. Amsterdam to specyficzne miasto, bo przyjazd na krótko i intensywnie smakuje równie dobrze, co na dłużej i w trybie slow. Zdecyduj, jak chcesz poznać atrakcje Amsterdamu!

Google Bike View, czyli zwiedzanie Amsterdamu na rowerze

Niezależnie czy będzie to wyjazd na weekend, czy przyjedziesz na dłużej, musisz pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwszą z nich jest Amsterdam City Card, czyli karta oferująca szereg zniżek na miejskie atrakcje. Drugą rower, bez którego poruszanie się po mieście straci swój amsterdamski charakter.

W Amsterdamie jest więcej rowerów niż mieszkańców. Bądź jak 70% mieszkańców, którzy każdego dnia wsiadają na rower. Infrastruktura do jazdy została zaprojektowana przez ekspertów miejskiej logistyki, więc zaoszczędzisz czas – tak cenny w przypadku każdego city breaka. Wypożycz rower i przejedź się wzdłuż amsterdamskich kanałów, nad którymi wznosi się ponad tysiąc zabytkowych mostów!

Amsterdam na rowerze © iStock
Amsterdam na rowerze © iStock

Amsterdam na weekend

W mieście jest wtedy tłoczno, a na ulicach królują wszystkie języki świata. Czekają na Ciebie nietypowe atrakcje i najlepsze imprezy w całej Europie. Dasz się ponieść niekontrolowanemu splotowi wydarzeń? Wpadnij w wir weekendowych atrakcji!

Historyczne serce Amsterdamu

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Torensluis – najszerszego mostu w stolicy. Głównym punktem na historycznej mapie Amsterdamu jest Plac Dam, któremu miasto zawdzięcza swoją aktualną nazwę. To miejsce, które nie zasypia, wiecznie pełne turystów i reprezentantów ulicznego performance. Stanowi dobry punkt orientacyjny, znajduje się bowiem w środku pajęczej sieci wąskich uliczek starego miasta. To tutaj mieści się m.in. Bijenkorf, czyli najbardziej prestiżowy dom towarowy w całej Holandii, a także gmach Pałacu Królewskiego.

Pałac Królewski na placu Dam, Amsterdam © iStock
Pałac Królewski na placu Dam, Amsterdam © iStock

Odmienny klimat reprezentuje Plac Spui. Tę kameralną przestrzeń wypełniają liczne księgarnie, a w piątki odbywa się tu również cotygodniowy kiermasz książki. Jeśli masz duszę artysty, warto udać się w niedzielę na lokalny targ sztuki. Skoro Amsterdam, to musi być i Rembrandt. Plac wielkiego malarza (Rembrandtplein) znajduje się na obrzeżach starówki od strony południowej, a jego dom (Rembrandthuis) trzy minuty rowerem na północ. Przyjedź tu na krótki odpoczynek i dobrą kawę. Grzechem byłoby nie zobaczyć prawdziwej perły amsterdamskiej zabudowy, czyli Het Kleinste Huis – to najmniejsza kamieniczka Amsterdamu o łącznej szerokości zaledwie dwóch metrów!

Dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie © iStock
Dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie © iStock
Kup bilety na atrakcje w Amsterdamie

Najlepsza impreza w Europie

Amsterdam to mekka imprezowiczów, a weekend został stworzony po to, aby bawić się do białego rana w dzielnicy Leidseplein. Rozpocznij hedonistyczny taniec od wizyty w „cafe”, która w Amsterdamie nie jest kawiarnią, a miejscem, gdzie większość Holendrów rozpoczyna nocną zabawę od kilku kufli lokalnego piwa. Następnie kieruj się na Plac Rembrandta, do którego doprowadzą Cię dźwięki skocznej muzyki niderlandzkiej.

Niech punktem kulminacyjnym miejskiej robinsonady będzie słynna De Wallen, czyli największa i najbardziej znana dzielnica czerwonych latarni Amsterdamu. Znajdziesz tu konglomerat różnorodnych pubów, coffeshopów, domów publicznych i restauracji. Zwieńczeniem nocnej przygody niech będzie wypity o wschodzie słońca kieliszek Jenevera – tradycyjnego holenderskiego ginu z dodatkiem melasy i jałowca.

Kobieta kupująca cebulki tulipanów w Amsterdamie © iStock
Kobieta kupująca cebulki tulipanów w Amsterdamie © iStock

Pływający targ Bloemenmarkt

Warto odwiedzić Bloemenmarkt, bo to prawdopodobnie jedyne takie miejsce na świecie. Kwiatowy bazar z kilkusetletnią tradycją wprowadzi Cię w nieznany dotąd świat zapachów, barw i doznań sensorycznych. Nad brzegiem kanału Singel w pobliżu historycznej zabudowy miasta piętrzą się barki z kwiatami. Targ najpiękniej wygląda wiosną, gdy kwitną tulipany.

Łodzie w Amsterdamie © iStock

Amsterdam znany z pocztówek – Pijp czy Jordaan?

Dwie niezwykle urokliwe dzielnice Amsterdamu, w których życie toczy się w zwolnionym holenderskim tempie. To świetna odskocznia od gwarnego i pełnego konsumpcjonistycznego stylu życia centrum rozrywkowego stolicy. Oszałamia ilość lokali śniadaniowych i knajp serwujących brunch. Zatrzymaj się na moment w jednej z urokliwych kawiarenek, żeby poczuć miejski vibe.

Fanom marketów pod otwartym niebem spodoba się Noordermarkt, na którym odbywa się w poniedziałki targ staroci, a w soboty handel organicznymi produktami. Centralną atrakcją dzielnicy Jordaan jest Dom Anny Frank, autorki jednego z najważniejszych świadectw Holokaustu. To właśnie w tej części Amsterdamu możesz odwiedzić intrygujące muzeum znajdujące się na pokładzie starego frachtowca z lat 40. ubiegłego wieku – mowa o Woonboot Museum, czyli muzeum łodzi mieszkalnych. Pijp to z kolei dzielnica, w której chciałby mieszkać każdy Holender. Opleciona wąskimi uliczkami z olbrzymim spektrum klimatycznych lokali kulinarnych jest jedną z najbardziej tętniących życiem miejsc Amsterdamu. Wasz portfel można poddać rekonwalescencji na odbywającym się codziennie targu Albert Cuyp Market. Trudno o lepsze ceny w mieście.

Rijksmuseum w Amsterdamie © iStock
Rijksmuseum w Amsterdamie © iStock

Amsterdam w tygodniu

Dłuższy pobyt pozwala na eksplorowanie dzielnic, parków, muzeów, targów, a także okolic Amsterdamu w trybie slow. Poczuj lokalny charakter miasta i poznaj zwyczaje jego mieszkańców.

Fascynujące muzea bez tłumów

Odwiedzanie muzeów w tygodniu przed południem jest najlepszym sposobem na uniknięcie tłumów. Jest to możliwe nawet w Amsterdamie, który zaliczany jest do czołówki europejskich miast pod względem ilości obiektów tego pokroju. Absolutnym ulubieńcem większości jest muzeum holenderskiej sztuki i historii Rijksmuseum. Odwiedza je rocznie ponad 2 miliony turystów. Grzechem byłoby nie odwiedzić muzeów Vincenta van Gogha, Sera, Erotyki, Tulipanów, Heinekena czy Bibli. Duże wrażenie robi również Muzeum Morskie (Scheepvaartmuseum) i muzeum sztuki nowoczesnej Moco. Pamiętaj o kupieniu biletów przez Internet, dzięki czemu do większości obiektów wejdziesz bez kolejki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o największych atrakcjach stolicy Holandii, sprawdź nasz przewodnik po Amsterdamie!

Vondelpark w Amsterdamie © iStock
Vondelpark w Amsterdamie © iStock

Lokalne rękodzieło

Pamiętaj, że w niedzielę wiele sklepów jest zamkniętych, dlatego postaw na zakupy w tygodniu. Liczba sklepów z pamiątkami i miejscowym rękodziełem jest spektakularna. Rzemieślnicze sklepy typu concept store są elementem rozpoznawczym dla dzielnicy De 9 Straatjes, gdzie każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Odpoczynek Vondelpark i Hortus Botanicus

Vondelpark to zielone płuca Amsterdamu, które są najczęściej odwiedzanym parkiem miejskim w Holandii. Jest tym, czym dla Nowojorczyków Central Park, miejscem codziennego relaksu i ucieczki od turystycznego zgiełku. W samym Amsterdamie jest więcej zielonych stref jak np. Hortus Botanicus, jeden z najstarszych ogrodów botanicznych świata.

Świątynia He Hua w Amsterdamie © iStock
Świątynia He Hua w Amsterdamie © iStock
Zanim przejdziesz dalej, sprawdź oferty lotów i noclegów w Amsterdamie

Wielokulturowe dzielnice Amsterdamu

Chińska Dzielnica to najsłynniejszy dystrykt Państwa Środka w całych Niderlandach. Poczujesz tu różnorodność kulturową, która definiuje holenderską stolicę. Odwiedź Fo Guang Shan He Hua – największą świątynię buddyjską w Europie! Jeśli fascynujesz się kulturą żydowską, koniecznie zajrzyj do Jodenbuurt. Punktami obowiązkowymi tej strefy będą Żydowskie Muzeum Historyczne i Synagoga Portugalska.

Studencki czwartek po amsterdamsku

Poczuj studencki klimat na skrzyżowaniu ulic Voetboogstraat i Handboogstraat. Co czwartek amsterdamscy studenci wypełniają tłumie alternatywne kawiarnie i puby, tworząc klimat tego miejsca, tak odmienny od mocno komercyjnych dzielnic imprezowych stolicy.

Volendam, Holandia © iStock
Volendam, Holandia © iStock

Okolice Amsterdamu

Jeśli masz ochotę na wypad poza miasto, to pamiętaj, że:

  • w Zandvoort wypoczniesz na pięknych plażach.
  • w Volendam poczujesz swojski klimat rybackiej osady.
  • w Haarlem znajdziesz „mały Amsterdam bez turystów”.
  • w Zaanse Schans poznasz uroki holenderskiej wsi i zwiedzisz skansen wiatraków.
  • w Rotterdamie zobaczysz największy port w Europie.
  • w Edam spróbujesz cenionego na całym świecie sera edamskiego.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?