Odkryj źródło cudów
Współcześnie tylko w samym Budapeszcie jest aż 118 źródeł termalnych i ponad 50 łaźni miejskich. Wiele z nich znajduje się w zabytkowych, bogato zdobionych budynkach secesyjnych czy neobarokowych. Węgry to idealny kierunek, gdy chcesz rozgrzać ciało zziębnięte zimowym klimatem. Podpowiadamy, które węgierskie łaźnie, baseny i kąpieliska są warte szczególnej uwagi.
Termy lecznicze i basen Gellérta (Budapeszt)
Na końcu mostu Wolności, już po stronie Budy, znajdziesz słynne termy Gellérta. Swoją popularność zawdzięczają bogato zdobionym budynkom łaźni i hotelu w stylu secesyjnym. Ich znaki rozpoznawcze to: olbrzymi szklano-stalowy sufit, bogato zdobione sklepienie, witraże i rzeźby spod rąk wybitnych austro-węgierskich artystów. W salach kąpieliskowych możesz podziwiać ściany pokryte zabytkową ceramiką z fabryki porcelany Zsolnay w Peczu.
Basen Gellérta w obecnej postaci funkcjonuje od I wojny światowej. Jako jeden z pierwszych mógł pochwalić się basenem z mechaniczną falą. Współcześnie termy Gellérta z basenami i saunami to frajda dla dużych i małych, Węgrów i obcokrajowców, a nawet celebrytów – kąpali się tu choćby Richard Nixon, Jane Fonda czy Ryan Gosling. Tutejsze wody termalne pomagają m.in. w dolegliwościach stawów.
Termy Széchenyi (Budapeszt)
W Budapeszcie znajdziesz też jeden z największych kompleksów termalnych Europy, czyli Széchenyi. Zasilany jest on wodą z drugiej co do głębokości studni w mieście, czyli źródła św. Stefana, i znajduje się w sercu Parku Miejskiego. Najstarszy budynek powstał w 1881 roku w stylu neobarokowym, a najnowszy, przykryty charakterystycznymi kopułami, w 1913 roku w stylu secesyjnym. Do dziś można tam podziwiać misterne mozaiki i neobarokowe wnętrza, i to tuż za samym wejściem.
Było to pierwsze spa otwarte po stronie Pesztu i od razu zyskało wielką popularność. Pozytywne działanie tutejszej wody odczują zwłaszcza osoby borykające się z problemami ze stawami i kręgosłupem. Doceniają ją też hipopotamy z okolicznego zoo, ponieważ jej skład zbliżony jest do wody z Nilu. Korzystaj z 18 basenów, w tym pływackiego, z prądami wodnymi, imitującego górski potok. Do leniwego wypoczynku przewidziano niecki z siedzeniami i planszami do szachów.
Czekają tu na Ciebie nie tylko baseny wypełnione wodą o temperaturze od 27 do 34 stopni Celsjusza. Széchenyi słynie także z łaźni parowych, saun oraz różnego typu zabiegów spa&wellness – w tym masaży i kąpieli piwnych – oraz aquafitnessu. Od lutego do grudnia w każdy weekend odbywają się tu też całonocne imprezy basenowe SPArty! Jeśli zechcesz zrobić sobie przerwę od relaksu w wodzie, możesz zwiedzić położone po sąsiedzku Muzeum Sztuk Pięknych, Zamek Vajdahunyad czy Ogród Zoologiczny.
Psst! Jest znacznie więcej powodów, by odwiedzić stolicę Węgier otuloną śniegiem. Przekonaj się: Zimowy czar Budapesztu.
Łaźnia Turecka (Eger)
Nie byłoby kultury uzdrowiskowej na Węgrzech na takim poziomie bez Turków. Doskonale widać to nie tylko w Budapeszcie, ale też oddalonym od niego o 140 km Egerze. To tutaj znajdziesz nie tylko wielkie kompleksy nowoczesnych basenów termalnych, ale też działającą nieprzerwanie od XVI wieku łaźnię turecką wybudowaną przez Pashę Arnauta. Jej znakiem rozpoznawczym jest złota kopuła sprzed ponad 400 lat. Spokojnie – choć jest oryginalna, wielokrotnie była remontowana.
Wystarczy jeden dzień w Egerze, by zrozumieć fenomen rytuałów hammam. Oprócz kąpieli termalnych czy saun czekają tu na Ciebie także tradycyjne kąpielowe pianowe i turecka herbata jabłkowa. Podczas wypoczynku w ośmiokątnym basenie spójrz w górę, aby podziwiać mozaikowe sklepienie – wykładane ponoć 200 tysiącami złoconych kafelek!
Główną atrakcją jest oryginalny turecki basen (zwany lustrzanym) pod złotym sufitem. Do dyspozycji masz także 5 innych basenów (w tym z gorącą wodą o temperaturze 38 stopni Celsjusza), a także sauny parowe oraz kabiny infrared i aromaterapeutyczne.
Eger to nie tylko zabytkowa łaźnia turecka, ale też nowoczesne Termy Egerskie w parku miejskim, które sprawdzą się dla rodzin z dziećmi. Pamiętaj też, że jesteś w stolicy regionu winiarskiego i Dolinie Pięknej Pani. Przed lub po basenach warto więc wybrać się do tutejszych winiarni słynących z podziemnych piwniczek i korytarzy.
Zanurz się w historii
Łaźnie Anny (Szegedyn)
Łaźnia Anny w Szegedynie nazywana jest bliźniaczką budapesztańskiej Széchenyi. Nie bez powodu – liczący ponad 100 lat neorenesansowy budynek, podobnie jak ten leżący w Peszcie, zachwyca swoją zdobną architekturą. Znajdziesz tu baseny z wodami termalnymi o różnych temperaturach – od 5 do niemal 38 stopni Celsjusza. Na miejscu dostępne są także różnego typu sauny, m.in. parowa, fińska, aromatyczna, na podczerwień, w towarzystwie basenów z zimną wodą do schłodzenia się. Wszystkie atrakcje znajdują się pod dachem.
Miejsce to uważane jest za termy raczej dla dorosłych i starszych dzieci ze względu na brak atrakcji takich jak baseny zewnętrze czy zjeżdżalnie. Ci pierwsi docenią zwłaszcza położenie w samym centrum miasta, a także nocne godziny otwarcia z klimatycznym oświetleniem. W prawym skrzydle ponad stuletniego zabytku znajduje się oddział termalny, a w lewym oddział wellnessu.
Jeśli planujesz wizytę w Szegedynie z dziećmi, możesz wybrać się też do drugiego z tutejszych kompleksów termalnych, czyli Napfényfürdő Aquapolis. Największą atrakcją tego miejsca jest najdłuższa ślizgawka w Europie o długości 30 m, a także wiele basenów termalnych pod dachem i na świeżym powietrzu.
Jezioro termalne (Hévíz)
W węgierskiej miejscowości Hévíz znajdziesz największe jezioro termalne Europy o powierzchni 4,4 ha. Możesz się w nim kąpać pod gołym niebem przez cały rok. Uważane jest za najstarsze znane kąpielisko termalne w kraju. Powstało w wyniku wybuchu wulkanu i ponoć korzystali z niego już 2000 lat temu starożytni Rzymianie.
Temperatura wody w tym naturalnym zbiorniku wynosi zimą ok. 23-25 stopni Celsjusza, a latem dochodzi nawet do 36 stopni. Tym, co wyróżnia to miejsce, jest fakt, że woda jest w ciągłym ruchu i samoistnie wymienia się całkowicie w ciągu 72 godzin. Kąpiący się odczuwają to jak przyjemny masaż. Dodatkowo jesienią i zimą, gdy temperatura powietrza się obniża, nad taflą jeziora tworzy się unikalne w skali Europy zjawisko – chmura parowa.
Nad jeziorem wybudowano kompleks budynków z charakterystycznymi strzelistymi wieżyczkami. Na wodzie unoszą się lilie wodne, uważane za symbol tego miejsca. Głównego wejścia do kąpieliska strzegą natomiast dwa cherubiny wykonane na zlecenie jednego z tutejszych znamienitych rodów na przełomie XIX i XX wieku.
Znajdź swoje źródło
Woda ze źródła położonego kilometr pod ziemią jest nie tylko przyjemnie ciepła, ale ma też walory lecznicze. Wykorzystuje się ją m.in. przy leczeniu dolegliwości ze stawami i narządami ruchu. Uwaga: kąpiele w tym jeziorze nie są zalecane dla dzieci poniżej 12. roku życia.
Kąpielisko jaskiniowe (Miszkolc)
Baseny termalne i tureckie łaźnie to za mało? Wybierz się do kąpieliska jaskiniowego w Miszkolcu. To naturalne kąpielisko w jaskiniach wapiennych, żłobionych przez wodę w ciągu tysięcy lat. Pływaj w krystalicznie czystej, ciepłej wodzie z głębi gór lub odetchnij w płytkich nieckach. Podwodne strumienie przyjemnie masują ciało. Amatorzy przygód mogą przepłynąć się po jaskiniach łódką.
Kompleks obejmuje wiele naturalnych basenów różnej wielkości, połączonych korytarzami. Najbardziej znany z nich to Gwiaździsta Sala – najstarszy i największy basen jaskiniowy w Miszkolcu. Na uwagę zasługuje też brutalistyczna betonowa forma na zewnątrz jaskiń, która kształtem ma nawiązywać do wyglądu muszli. Przy wejściu warto zobaczyć też ruiny klasztoru benedyktynów z początku XVI wieku.
Znajdziesz tam też baseny pod gołym niebem, w których bez ograniczeń mogą pływać osoby w różnym wieku, również małe dzieci. Maluchy docenią z pewnością specjalny płytki basen dla dzieci czy kąpielisko ze ślizgawkami. Dorośli mogą skorzystać z saun fińskich, infrared i parowych z nieckami do schłodzenia się, a także masażu kamieniami.
U stóp bazyliki (Ostrzyhom)
Bazylika Ostrzyhomska jest jedną z największych w Europie. Góruje nad miastem i Dunajem, które można podziwiać z jej tarasu widokowego. Po zwiedzaniu tak potężnej budowli (tyle schodów!) relaks w basenie należy się jak nic. Na szczęście rzut beretem od bazyliki znajduje się kompleks basenowo-termalny Aquasziget, świeżo po remoncie w 2021 roku.
W Aquasziget zrelaksujesz się w dziesięciu różnych basenach wewnętrznych i zewnętrznych. Znajdź własny sposób na rozluźnienie – czy to kąpiel w jacuzzi, czy wyzwalanie adrenaliny na zjeżdżalni, czy po prostu wylegiwanie się na tarasie zalanym słońcem.W strefie wellness znajdziesz wszystko, czego potrzeba do ukojenia zmysłów: tematyczne sauny z animowanymi sesjami, różnorodne masaże i sensoryczne prysznice. Co ciekawe, niektóre obszary spa w Aquasziget są naturystyczne – z dbałości o jakość powietrza w saunach prosi się o zastąpienie strojów kąpielowych wystawionymi przy wejściu świeżymi ręcznikami.
Ten artykuł powstał we współpracy z Węgierską Agencją Turystyczną. Po więcej cudów zajrzyj na stronę Visit Hungary.