miasta szwajcarii hero.jpg

Szwajcarskie miasta zazwyczaj nie są zbyt duże. Za to niezwykle urokliwe, doskonałe na romantyczny wypad lub do nieśpiesznego zwiedzania. Nieco metropolitarnego klimatu poczuć można w Zurychu lub w kosmopolitycznej Genewie. Tu też czekają na nas rozrywki typowo wielkomiejskie, np. uczestnictwo w nocnym życiu. Miastem muzyki, pełnym gwiazd lub pamiątek po nich jest położone na brzegu Jeziora Genewskiego Montreux.

Zurych – historia, pieniądze i życie nocne

Stare miasto Zurychu zlokalizowane jest po dwóch stronach rzeki Limmat. Staromiejski pejzaż kształtują wieże głównych kościołów: wielkiej katedry z czasów Karola Wielkiego, kościoła św. Piotra z największą tarczą zegarową w Europie i kościoła Fraumünster, słynącego z witraży Marca Chagalla.

Zurych © swiss-image.ch/Jan Geerk

Zurych © swiss-image.ch/Jan Geerk

Zurych na każdym kroku cieszy pięknem historycznej architektury. Siedziby średniowiecznych gildii rzemieślniczych to prawdziwe pełny obraz starej części miasta. W siedzibie gildii kupców winnych z 1757 roku znajdują się zbiory ceramiki z Muzeum Narodowego, w siedzibie gildii tkaczy lnu i kapeluszników z 1637 roku mieści się elegancka restauracja. Podobnie zagospodarowane są inne budynki. Do oryginalnych zabytków zalicza się synagoga zbudowana w XIX wieku w stylu mauretańskim. Teraz to centrum religijne i kulturalne gminy żydowskiej w Zurychu. Wieczorem i w nocy stare miasto przekształca się w dzielnicę najróżniejszych uciech. W mieście działa ponad 500 klubów i barów, w których można bawić się do białego rana. Życie nocne w Zurychu znane jest i cenione przez amatorów tego rodzaju spędzania czasu.

Grossmünster w Zurychu © swiss-image.ch/Jan Geerk

Grossmünster w Zurychu © swiss-image.ch/Jan Geerk

Zwiedzający nie powinni pomijać tutejszych muzeów, Kunsthaus – ze zbiorami dzieł sztuki ze wszystkich okresów kultury europejskiej, czy Rietberg, z dziełami sztuki pozaeuropejskiej, głównie z Azji i Afryki. Woda to nieodłączny atrybut tego miasta. Odpocząć można tu przy jednej z 1200 fontann z wodą, która, według miejscowych, nadaje się do picia. Chcąc zażyć kąpieli w wodach termalnych, można zatrzymać się także w pobliskim Baden, miejscowości słynącej z wód termalnych o najwyższym stężeniu minerałów w całym kraju i malowniczego starego miasta.

Street Food Festival w Zurychu © swiss-image.ch/Andre Meier

Street Food Festival w Zurychu © swiss-image.ch/Andre Meier

Zurych zaprasza też do swojego Ogrodu Chińskiego, w parku Zürichhorn. Warto zajrzeć także do lasu deszczowego – Masoala Rainforest, zlokalizowanego na terenie tutejszego Zoo. Dla najmłodszych najciekawszą atrakcją będzie Knie’s – dziecięce Zoo znajdujące się w pobliskim Rapperswil, gdzie można dokarmiać zwierzęta, przejechać się na słoniu, czy zobaczyć przedstawienie ze zwierzętami w roli głównej. Warto być w Zurychu podczas barwnych świąt i festiwali, np. parad gildii w święto pożegnania zimy Sechseläuten, festiwalu teatralnego Zürcher Theater Spektakel w sierpniu i wrześniu, czy Street Parade w rytmie techno, która odbywa się w sierpniu. Nie zapominajmy też o takich udogodnieniach miejskich jak ZürichCARD, dzięki której można bezpłatnie zwiedzić 30 muzeów.

Mamy najlepsze oferty lotów, city breaków i hoteli w Zurychu

Muzeum Sztuki i Historii w Genewie © Musee d'Art et d'Histoire de Geneve/swiss-image.ch/S. Bevilacqua

Muzeum Sztuki i Historii w Genewie © Musee d’Art et d’Histoire de Geneve/swiss-image.ch/S. Bevilacqua

Genewa

Genewa założona została w czasach celtyckich, jako osada galijska. Potem była częścią m. in. Imperium Rzymskiego i Niemieckiego Cesarstwa. Od zawsze była też jednym z najważniejszych ośrodków handlu w Europie – sprzyjało temu dogodne położenie na trasie Francja-Włochy. Genewa stanowiła też centrum reformacji, m.in. za sprawą Jana Kalwina. Miasto od dawna jest bardzo liczącym się w świecie ośrodkiem polityki i współpracy międzynarodowej. Tutaj mieściła się po I Wojnie Światowej Liga Narodów (od 1920 r.), po II wojnie światowej powstało w Genewie Europejskie Biuro ONZ i działające pod jej zwierzchnictwem organizacji. Swoją siedzibę w Genewie ma również Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Pałac Narodów w Genewie © iStock

Pałac Narodów w Genewie © iStock

Stare Miasto leży między Jeziorem Genewskim a rzeką Arve, na lewym brzegu rzeki Rodan. Warto zwiedzić przede wszystkim katedrę romańsko-gotycką z XII-XIV w., gotyckie kościoły Saint Germain i St. Gervais, Madeleine, ratusz z XVI i XVIII w., domy patrycjuszy, pałace i uniwersytet. Poza centrum Genewy, po prawej stronie rzeki Rodan, znajdziemy klasycyzujące budowle organizacji międzynarodowych: Pałac Narodów i budynki Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

Uwagę zwracają: długi na ponad 100 metrów pomnik krzewicieli reformacji i fontanna Jet d’Eau o wysokości 150 m, znajdująca się w miejscu, w którym Rodan wypływa z Jeziora Genewskiego, a ponadto zegar kwiatowy w parku Jardin Anglais, którego „cyferblat” wciąż zmienia swoje oblicze, zależnie od wykorzystanych roślin.

Kosmopolityczna, zawsze pełna gości z całego świata, Genewa oferuje bogaty i wyszukany program kulturalny: zapraszają teatry, opera, balet, kino, koncerty, kabarety i 30 muzeów. Słynie też z wyśmienitego jedzenia, w wielu eleganckich restauracjach, wśród nich także tych odznaczonych pięcioma gwiazdkami w przewodniku Michelin.

Jarmark na Münsterplatz w Bazylei © swiss-image.ch/Jan Geerk

Jarmark na Münsterplatz w Bazylei © swiss-image.ch/Jan Geerk

Bazylea – centrum sztuki i kultury

Bazylea, miasto leżące na brzegach rzeki Ren przy granicy szwajcarsko-francuskiej i niemiecko-francuskiej ma opinię centrum sztuki, muzyki i architektury Szwajcarii. Charakterystycznymi znakami architektonicznymi Bazylei są Marktplatz z bogato zdobionym ratuszem z czerwonego piaskowca oraz późnoromańsko-gotycka katedra. Podczas spacerów przez stare miasto warto zajrzeć do „Läckerli Huus”, dla tamtejszych tradycyjnych pierników miodowych.

Panorama Bazylei © swiss-image.ch/Stefan Tschumi

Panorama Bazylei © swiss-image.ch/Stefan Tschumi

W Bazylei jest 40 muzeów, tworząc podobno największe zagęszczenie tego typu obiektów w Szwajcarii. Słynne, także poza granicami kraju, muzea, jak Kunstmuseum Basel, Muzeum Jean’a Tinguely, Fondation Beyelera i Muzeum Kultur przyciągają zwiedzających tak samo, jak liczne galerie i niewielkie teatry. Najważniejszym tutejszym świętem jest noc karnawałowa Fasnacht. W poniedziałek po Środzie Popielcowej miasto budzi się z „Morgenstraich”. Punktualnie o godzinie czwartej nad ranem gasną wszystkie światła i wielobarwny przemarsz rusza ulicami miasta.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Bazylei

Stare Miasto w Bernie © swiss-image.ch/Jan Geerk

Stare Miasto w Bernie © swiss-image.ch/Jan Geerk

Berno – stolica na liście UNESCO

Miasto Berno jest de facto stolicą Konfederacji Helweckiej, czyli federalnego państwa Szwajcaria. Spełnia przede wszystkim funkcje ośrodka administracji państwowej: w Bernie znajduje się siedziba parlamentu, rządu Szwajcarii, urzędy państwowe i kantonalne. Doskonale zachowane berneńskie stare miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sześć kilometrów tutejszych arkad tworzy najdłuższą, zadaszoną promenadę handlową w Europie.

Zentrum Paul Klee w Bernie © swiss-image.ch/Bern Tourism/Zentrum Paul Klee

Zentrum Paul Klee w Bernie © swiss-image.ch/Bern Tourism/Zentrum Paul Klee

Najpiękniejszy widok na ciasno opasane rzeką Aare stare miasto, roztacza się z położonego na wzniesieniu nad jaskinią z niedźwiedziami Ogrodu Różanego lub z platformy wieży katedralnej. Dawne mury bastionów stromo opadają ku rzece. Butiki, bary i małe sceny teatralne na starówce, częściowo znajdujące się pod piwnicznymi sklepieniami, oraz małe kawiarenki pełne są turystów i miejscowych.

Muzeum Sztuk Pięknych w Bernie © ST/swiss-image.ch/Martin Maegli

Muzeum Sztuk Pięknych w Bernie © ST/swiss-image.ch/Martin Maegli

Na obrzeżach Berna w Zentrum Paul Klee obejrzeć można wielką kolekcję dzieł tego sławnego dwudziestowiecznego malarza. Dom Alberta Einsteina przy Kramgasse przypomina o tym, że mieszkał tu twórca teorii względności. Muzea: Historyczne, Muzeum Sztuki, Szwajcarskie Muzeum Alpejskie czy Muzeum Komunikacji – pełne są różnorodnych wystaw. Nad brzegiem rzeki Aare rozciąga się ogród botaniczny, ogród zoologiczny Dählhölzli i dawna dzielnica Matte. Berno i niedźwiedź, który znalazł się w herbie miasta, są nierozerwalnie złączeni. Podczas zwiedzania nie można ominąć jaskini z niedźwiedziami, w której misie łaskawie pozwalają się karmić marchewkami.

Lozanna nocą © swiss-image.ch/Ivo Scholz

Lozanna nocą © swiss-image.ch/Ivo Scholz

Lozanna – uzdrowisko wśród uzdrowisk

Lozanna, stolica szwajcarskiego kantonu Vaud, położona jest nad Jeziorem Genewskim na zboczach góry Jorat to miasto obfitujące w atrakcje turystyczne. Znajdziemy tu wiele zabytków architektury, w tym m.in. katedrę wczesnogotycką z XII-XIII w., która jest najwybitniejszym okazem architektury tego okresu w Szwajcarii. Inne godne uwagi i zwiedzenia zabytki Lozanny to kościół z XIII, XIV w., gotycki zamek biskupi z XIV-XV w., uniwersytet z XVI-XVIII w., ratusz z XVII w. i mieszczańskie zabytkowe domy w rejonie Starego Miasta.

Okolice Montreux © swiss-image.ch/Ivo Scholz

Okolice Montreux © swiss-image.ch/Ivo Scholz

Oprócz tego Lozanna znana jest jako uzdrowisko klimatyczne. W najbliższej okolicy zresztą ośrodków uzdrowiskowych nie brakuje. Uzdrowiskami klimatycznymi są również pobliskie Vevey oraz Montreux, które znane jest również jako uzdrowisko balneologiczne (ze szczawami alkalicznymi). W Montreux już sama zabudowa uzdrowiskowa w postaci secesyjnych hoteli stanowi atrakcję turystyczną. Wzdłuż Jeziora Genewskiego ciągnie się kompleks uzdrowisk Clarens-Montreux-Territet, który łączy się z górskimi miejscowościami i ośrodkami narciarskimi Glion, Caux, Les Avants.

Miasta szwajcarskie oprócz zabytków i oficjalnych atrakcji turystycznych oferują też inne rozrywki, np. kasyna i innego rodzaju rozrywki nocne.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Lozannie

Przeczytaj również:

FAQ


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?