Odkryj Turcje.jpg

Urlop w Turcji (tur. Türkiye) kojarzy Ci się wyłącznie z leniuchowaniem na plaży? Niesłusznie! Chociaż kraj ten słynie z pięknego wybrzeża, często zapominamy, że oferuje znacznie więcej niż doskonałe warunki do nadmorskiego relaksu. Po wspaniałe widoki, cuda natury, atrakcje dla miłośników adrenaliny warto wybrać się do Kapadocji, Doliny Motyli, basenów termalnych Pamukkale, nad rzekę Köprü, czy w okolice wodospadów Kurşunlu. Przekonaj się, jak zachwycająca i różnorodna jest Turcja!

Cappadocia, Turkey © iStock
Cappadocia, Turkey © iStock

Wspaniała Kapadocja

Wytwory skalne, groty, wąwozy, kotliny, skalne kominy i stożki, wyżłobione naturalnie, na skutek erozji, a także działania ludzi, tworzą niesamowity krajobraz, przyciągając każdego roku miliony turystów. Ta geologiczna osobliwość, charakterystyczna dla krajobrazu środkowej Turcji (tur. Türkiye), jest jednym z cudów tamtejszej przyrody. Górujące nad okolicą skały w różnych kolorach – od czerwonego do mleczno-białego – oraz wydrążone w miękkim tufie, niekiedy zamieszkane do dziś, skalne miasta zobaczyć można nie tylko z poziomu ziemi. W sezonie, o wschodzie słońca odbywają się tu niecodzienne spektakle – w niebo wzbijają się dziesiątki kolorowych balonów. Może znajdziesz się w koszu jednego z nich?

Cappadocia, Turkey © iStock
Cappadocia, Turkey © iStock

Kapadocja to kraina, w której nie zabraknie atrakcji miłośnikom zwiedzania. Jednym z najbardziej urokliwych zakątków jest dolina i miasto Göreme, znane z niezwykłych, wykutych w skale kościołów. Część z nich znajdziesz na terenie Göreme Açık Hava Müzesi, czyli muzeum skalnym na otwartym powietrzu! Dekoracje znajdujące się wewnątrz wspomnianych świątyń to unikatowe przykłady sztuki bizantyjskiej z okresu post-ikonoklastycznego. Göreme zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ udało się tutaj zachować wyjątkowe, harmonijne połączenie naturalnych i kulturowych elementów krajobrazu, w którym podziwiać możemy miasta zamieszkałe już od IV w.n.e!

Kaymakli, Turkey © iStock
Kaymakli, Turkey © iStock

Kapadocja to także idealne miejsce na piesze wycieczki czy trekking. Możesz podziwiać tu wiele wąwozów, dolin i niezwykłych punktów widokowych. Jednym z najbardziej popularnych punktów widokowych jest Paşabağ czyli Dolina Mnichów z charakterystycznymi formacjami skalnymi przypominających grzyby. Warta odwiedzenia jest również okoliczna “Dolina Miłości”. Kolejny sposób na zwiedzanie tej niesamowitej okolicy? Jazda konna! Przepiękne konie, profesjonalny sprzęt, oraz doskonałe trasy sprawiają, że turystyka konna jest tutaj bardzo popularna. Szczególnie polecamy jedną z najbardziej spektakularnych tras, Różową Dolinę.

Paşabağ, Cappadocia, Turkey © iStock
Paşabağ, Cappadocia, Turkey © iStock

Warto również wybrać się w okolicę miasta Nevşehir, po to, by podziwiać kolejne skalne kościoły: Durmuş Kadir, Yusuf Koç, El Nazar, Saklı, Meryem Ana (Kościół Dziewicy Maryi) czy Kılıçlar. Detale architektoniczne i freski w Kościele Tokalı (Tokalı Kilise), Klasztorze Zakonników i Zakonnic, Kaplicy św. Bazylego oraz kościołach: Elmalı (Jabłka), Yılanlı (Wężowym), Karanlık (Ciemnym) czy Çarıklı (Sandałowym) prezentują się równie okazale i mają intensywnie żywe kolory – sprawiając wrażenie, jakby dopiero powstały.

Butterfly Valley, Turkey © iStock
Butterfly Valley, Turkey © iStock

Mamy najlepsze oferty noclegów w Kapadocji

Relaks w Dolinie Motyli

Kelebekler Vadisi czyli Dolina Motyli to niezwykle malownicza zatoka położona u podnóża góry Babadağ, gdzie morze wcinając się pomiędzy strzeliste skały wąwozu tworzy wspaniałe krajobrazy. Swoją nazwę zawdzięcza występującym tu licznie motylom. W tym urokliwym miejscu możemy spotkać około 30 dziennych i 40 nocnych gatunków, z których za najpiękniejszy uważany jest prążkowany Motyl Tygrysi. Dolina znajduje się zaledwie 12 kilometrów od popularnego letniego kurortu Ölüdeniz. Do doliny można dopłynąć łodzią z Olüdeniz, lub dotrzeć pieszo z wioski Faralya. Jednak ze względu na to, że jest to trasa wspinaczkowa (należy używać liny) ze zmienną nawierzchnią najlepiej udać się w nią z przewodnikiem.

Na miejscu czeka na Ciebie nie tylko wspaniała kamienista plaża, ale także możliwość nurkowania czy zjedzenia posiłku w znajdującej się tam knajpce. Gdy wypoczniesz nad wodą i nacieszysz oczy wspaniałymi widokami, wybierz się na wycieczkę poprzez kanion w głąb lądu. Po godzinie wspinaczki dotrzesz do wodospadu otoczonego skałami. Pamiętaj, aby na wycieczkę zabrać wygodne i odpowiednie buty – klapki plażowe mogą być niewystarczającą ochroną. Jeśli lubisz intensywne zwiedzanie, koniecznie odwiedź również okoliczne atrakcje takie jak Niebieska Jaskinia czy wyspa Świętego Mikołaja.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w rejonie Doliny Motyli

Köprülü, Turkey © iStock
Köprülü, Turkey © iStock

Rafting w kanionie Köprülü

Będąc na południu Turcji (tur. Türkiye), w górach Taurus (tur.Toros Dağları) warto wybrać się w podróż do kanionu Köprülü. Okolica ta zapewnia doskonałe warunki do raftingu, dlatego jeśli podczas urlopu chcesz poczuć trochę adrenaliny, z pewnością się nie zawiedziesz. Trasa rozciąga się na długości aż 14 kilometrów między wioskami Bolasan i Beşkonak, a jej początek i koniec wyznaczają dwa kamienne, zbudowane jeszcze przez starożytnych Rzymian mosty – Oluklu oraz Bugrum. W niektórych miejscach kanion z rzeką o krystalicznej, lazurowej wodzie ma głębokość nawet 400 metrów! Płynąc pontonami po rwącej i przejrzystej górskiej rzece Köprü można podziwiać wysokie nawet na 100 metrów ściany skalne. Naprawdę robią wrażenie!

Köprülü, Turkey © iStock
Köprülü, Turkey © iStock

Rafting na tej trasie jest popularnym rodzajem rozrywki, dzięki czemu z łatwością znajdziesz tu firmy organizujące spływy, jak również odpowiednią infrastrukturę turystyczną. W strefie odpoczynku na początku i końcu trasy raftingowej możesz posilić się w jednej z restauracji serwujących ryby, w tym górskie pstrągi. Köprülü Kanyon Milli Parkı, a więc Park Narodowy Kanionu Köprülü to więcej niż tylko rafting na rzece. W samym sercu parku można zwiedzić ruiny starożytnego miasta Selge leżące na terenie wsi Altınkaya. Warto wybrać się też na trekking po okolicznych szlakach turystycznych, aby podziwiać krętą wstęgę rzeki z góry.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w rejonie kanionu Köprülü

Kursunlu Waterfall, Turkey © iStock
Kursunlu Waterfall, Turkey © iStock

Wśród wodospadów Kurşunlu

Zaledwie 19 kilometrów na północ od oblężonej przez turystów Antalyi znaleźć można spokój i ochłodę w parku narodowym Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı. Pokryty bujnymi, dającymi cień w upały lasami piniowymi teren skrywa liczne niespodzianki. Wśród zieleni odkryć można nie tylko wodospady, główną atrakcję okolicy, ale także jezioro w wapiennej niecce wydrążonej w skale. Jego woda zachwyca błękitno-szmaragdowym kolorem! W tym miejscu czekają na Ciebie także niezliczone kilometry ścieżek spacerowych prowadzących wzdłuż rzeki Aksu, która szczególnie malowniczo prezentuje się wiosną, przy wysokim poziomie wody.

Kursunlu Waterfall, Turkey © Türkiye Tourism Promotion and Development Agency
Kursunlu Waterfall, Turkey © Türkiye Tourism Promotion and Development Agency

Największą atrakcję okolicy, wodospady spadające do lazurowej wody jeziora, podziwiać można m.in. z tarasu widokowego bądź siedząc przy stoliku jednej z licznych kafejek. To dla Ciebie za mało? Warto również wybrać się do dawnego młyna lub do jaskini skrytej za wodą spadającego z hukiem wodospadu. Wiele lokalnych biur podróży oferuje wycieczkę do wodospadów Kurşunlu połączoną ze zwiedzaniem pobliskiego starożytnego miasta Aspendos z nadal będącym w użytku, zbudowanym za czasów rzymskich amfiteatrem, oraz nadmorskiego Side do którego najciekawszych zabytków należą: teatr z czasów rzymskich, ruiny trzech świątyń: Apollina, Ateny i Mena, oraz budynek łaźni przy agorze, w którym działa obecnie muzeum archeologiczne.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w rejonie wodospadów Kurşunlu

Pamukkale, Turkey © iStock
Pamukkale, Turkey © iStock

W basenach termalnych Pamukkale

Jednym z cudów natury Turcji (tur. Türkiye), który powinien znaleźć się na liście do zwiedzenia każdego podróżnika, są wapienne baseny termalne Pamukkale. Ich nazwa oznacza Bawełniany Zamek lub Bawełnianą Twierdzę. Pochodzi ona od barwy kwiatostanów uprawianej w okolicy bawełny i nawiązuje do wyglądu trawertynowych niecek wypełnionych ciepłą, bogatą w minerały wodą z gorących źródeł. Tarasowe baseny Pamukkale nie tylko zachwycają swoim pięknem, ale także pozwalają się zrelaksować. Zgromadzona w nich woda dodatkowo zachęca swoimi właściwościami prozdrowotnymi, m.in. łagodzi objawy reumatyzmu, astmy i chorób skóry. O korzystnym wpływie tych kąpieli wiedzieli już starożytni, dlatego w okolicy powstała miejscowość uzdrowiskowa – Hierapolis. Jej pozostałości można podziwiać do dziś!

Pamukkale, Turkey © Türkiye Tourism Promotion and Development Agency
Pamukkale, Turkey © Türkiye Tourism Promotion and Development Agency

W okolicy znajduje się aż siedemnaście źródeł termalnych, z których wypływa woda o temperaturze od ok. 35 do nawet 100 stopni Celsjusza! Spływa ona po zboczach góry Cökelez, zostawiając za sobą mineralne osady, z których w długotrwałym procesie powstają naturalne baseny termalne. Można je podziwiać, jednak nie można z nich korzystać, ponieważ szybko ulegają zniszczeniu. Dla chętnych dostępne są natomiast utworzone sztucznie baseny termalne i odnowiony duży basen w cieniu palm, który służył jako kąpielisko już starożytnym kuracjuszom! Okolica obfituje również w inne gorące źródła. W miejscowości Karahayıt można skorzystać z gorących kąpieli w zabarwionej na czerwono wodzie. Wydobywające się tam źródła bogate w domieszki różnych minerałów takich jak żelazo, sód czy magnez zabarwiają osady na intensywne kolory: czerwone, zielone i białe.

Mamy najlepsze oferty noclegów w rejonie Pamukkale

Artykuł powstał we współpracy z Türkiye Tourism Promotion and Development Agency.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?