Grenlandia

Ameryka Północna

Przewodnik

Zielona wyspa w bieli

Aluu Grenlandia!

Grenlandia jest równie wielka jak mało znana. Tę największą wyspę świata, o powierzchni połowy Europy, zamieszkuje ledwie 56 tys. osób, a niemal cała leży pod śniegiem. Surowy klimat oraz niepowtarzalne krajobrazy sprawiają, że „Zielona Wyspa” staje się coraz popularniejszym celem turystów.

Na wyspie znajdziemy wszystko czego można oczekiwać od polarnego świata – spowijający prawie całą wyspę ogromny lądolód, skaliste wybrzeża, fiordy i lodowe góry. Spotkamy tu liczne polarne odmiany zwierząt, takie jak niedźwiedzie, sowy, rekiny czy krewetki. Znajdziemy tu też ruiny osad Wikingów oraz charakterystyczną drewnianą zabudowę późniejszych duńskich kolonistów.

Największe
atrakcje Grenladii

#1

30 DKK

Muzeum Narodowe w Nuuk

Centrum

read-more-icon

#2

ZA DARMO

Katedra w Nuuk

Centrum

read-more-icon

#3

ZA DARMO

Fiord Ilulissat

5 km od Centrum

read-more-icon

#4

ZA DARMO

Osada Hvalsey

20 km od Centrum

read-more-icon

#5

25 DKK

Skansen w Nanortalik

Centrum

read-more-icon

Co ciekawego znajdziesz na wyspie?

Grenlandia to największa wyspa na świecie, niezwykle malownicza, wciąż niezbadana, a za sprawą swej „nieprzystępności” bardzo atrakcyjna dla turystów spragnionych iście arktycznych wrażeń. Mimo że nie znajdziemy tutaj wielu zabytków historycznych, wyspa oferuje szereg atrakcji, których próżno szukać w innych zakątkach świata.

Grenlandia stanowi raj dla entuzjastów pieszych wycieczek oraz eksploratorów nietkniętych przez cywilizację przestrzeni. W trakcie podróży po „lodowej krainie” możemy napajać się idylliczną, dziewiczą przyrodą, krystalicznie czystym powietrzem i przepięknymi krajobrazami. Wśród wielu propozycji turystycznych znaleźć można takie atrakcje jak trekking po lodowcu Qaleraliq w południowej części wyspy, „Whale Safari” (obserwacja wielorybów w ich naturalnym środowisku w pobliżu miejscowości Alluitsup Paa), połowy łososi w rzece Kuusuaq, wycieczki kajakowe po Zatoce Disko, czy przejażdżka w poszukiwaniu wołów piżmowych nad jeziorem Ferguson.

Ogromną popularnością w Grenlandii – zarówno wśród mieszkańców wyspy jak i turystów – cieszą się wycieczki psim zaprzęgiem. Biura podróży oferują kilka rodzajów szlaków saneczkowych o różnym poziomie trudności. Dzięki temu każdy może czerpać przyjemność z jazdy w towarzystwie świetnie wyszkolonych psów.

Polecane miejsca

 • Qaleraliq

  KOSZT: ZA DARMO

 • Whale Safari

  KOSZT: 800 DKK

Co zobaczyc w okolicy?

W trakcie pobytu na Grenlandii warto zwiedzić górzystą wyspę Disko na Morzu Baffina, w tym dwie malownicze miejscowości – Qequertarsuaq i Kangerluk. Pasjonaci historii mogą zajrzeć do średniowiecznej osady Brattahlid (obecnie Qassiarsuk), która nazywana jest stolicą Wikingów. Założona przez Eryka Rudobrodego osada znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu Grenlandii, w pobliżu miasteczka Narsarsuaq.

Dużą popularnością wśród turystów cieszą się gorące źródła Uunartoq, w których można zażyć odprężającej kąpieli. Temperatura wody przekracza 35°C. Uunartoq to niewielka wyspa położona niedaleko miejscowości Alluitsup Paa. Gorące źródła znajdziemy również w pobliżu miasta Ilulisatt.
Do poszczególnych atrakcji dostaniemy się drogą morską lub samolotem. Rejsy pasażerskie małymi statkami i łodziami są obsługiwane przez kilka linii (m.in. Disko Line, Blue Ice Explorer). Możemy także wykupić wycieczkę z przewodnikiem do wybranego miejsca w jednym z lokalnych biur podróży.

Polecane miejsca

 • Uunartoq

  ODLEGŁOŚĆ: 505 km (od Nuuk)

 • Disko

  ODLEGŁOŚĆ: 550 km (od Nuuk)

Kuchnia

Grenlandzka gastronomia łączy w sobie elementy kuchni duńskiej i kanadyjskiej. Jej podstawą jest mięso, ryby i owoce morza. Na stołach królują dania przyrządzane na bazie mięsa z fok, wielorybów, morsów czy reniferów. Ze względu na arktyczny i subarktyczny klimat, na wyspie przez wiele lat nie uprawiało się dużej ilości warzyw i owoców. Obecnie, w związku z ociepleniem się klimatu, rdzenni mieszkańcy wyspy coraz częściej próbują swych sił w produkcji rolnej. Z powodzeniem uprawiają ziemniaki i kapustę. Niemniej większość warzyw oraz innych produktów spożywczych pochodzi z importu.

Grenlandczycy lubią proste i sycące dania jednogarnkowe, dlatego często przygotowują zupy. Jako dodatek do potraw mięsnych podaje się ziemniaki lub ryż. Popularne są suszone bądź solone ryby oraz mięsa spożywane na surowo (np. tatar z morświna). Na deser Grenlandczycy zajadają się ciastem drożdżowym z rodzynkami zwanym kalaallit kaagiat. Po kolacji pija się gorącą kawę z dodatkiem whiskey. Powszechnym zjawiskiem na wyspie jest spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. Gdy pogoda pozwala, Grenlandczycy chętnie przyrządzają potrawy z grilla.

Gdzie wpaść?

Po drodze do fiordu Ilulissat warto wstąpić do restauracji Mamartut na wyśmienite owoce morza. Na treściwy obiad skomponowany ze świeżych, dostępnych lokalnie składników można wpaść do restauracji Ulo. W trakcie pobytu w Nuuk możemy zajrzeć do restauracji Sarfalik, gdzie serwowane są zarówno lokalne przysmaki, jak i dania kuchni światowej (w tym potrawy wegetariańskie). Natomiast jadłodajnia Qooqqut Nuan, usytuowana w przepięknej arktycznej scenerii, to doskonałe miejsce na delektowanie się potrawami ze świeżo złowionych ryb.

Polecane miejsca

Ulo

Mamartut

weather-image

Pogoda i klimat

Pogoda na Grenlandii jest zmienna. Na najbardziej zaludnionym południowym i zachodnim wybrzeżu wyspy panuje klimat subpolarny. W miesiącu styczniu średnia temperatura wynosi -7°C, natomiast w lipcu jest to średnio 10°C, przy czym należy podkreślić, że w sezonie letnim można trafić na dużo wyższe temperatury, przekraczające nawet 18°C. Pokryty lodowcem środkowy obszar Grenlandii leży w strefie klimatu polarnego, gdzie temperatura nawet latem wynosi 0°C. Opady śniegu oraz letniego deszczu na południowo-zachodnim wybrzeżu wynoszą średnio 800-1100 mm.

Średnia temperatura w dzień w Nuuk

weather-image
-7°
sty
-8°
lut
-7°
mar
-3°
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
paź
-2°
lis
-5°
gru

Średnia temperatura w nocy w Nuuk

weather-image
-9°
sty
-10°
lut
-9°
mar
-3°
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
-2°
paź
-4°
lis
-7°
gru
season-bg

Kiedy lecieć?

Turyści najchętniej odwiedzają wyspę latem (szczególnie w miesiącach czerwiec-sierpień), kiedy dzień jest dłuższy, a temperatury na zachodzie i południu wyspy są najwyższe (mogą dojść do 20°C). Jednak nawet w sezonie letnim trzeba się liczyć z nagłym załamaniem pogody, silnym wiatrem i opadami.

icon

7h

Grenlandia znajduje się około 4000 km od Twojego domu. Lot trwa 7 godzin

Lotniska na wyspie

Na wyspie znajduje się kilka międzynarodowych portów lotniczych, a wśród nich lotnisko w stolicy Grenlandii – Nuuk (GOH), oraz największy port lotniczy na wyspie – Kangerlussuaq (SFJ).

Na zachodnim wybrzeżu działa również lotnisko Sisimiut (JHS) oraz Ilulissat (JAV), natomiast na południu – Narsarsuaq (UAK). Z Polski na wyspę dostaniemy się samolotem z przesiadką w Kopenhadze lub Reykjaviku. Loty z Europy obsługuje Air Greenland.

Grenlandia
Nuuk
GOH
4

kilometry od centrum miasta

Taxi

Taxi

120 DKK

10 min

Grenlandia
Kangerlussuaq
SFJ
13

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

10 DKK

15 min

Grenlandia
Sisimiut
JHS
5

kilometrów od centrum miasta

Taxi

Taxi

100 DKK

10 min

Jak poruszać się po okolicy?

Do środków transportu lokalnego na wyspie należą przede wszystkim samoloty, śmigłowce oraz niewielkie statki pasażerskie i łodzie. Loty obsługuje m.in. Air Greenland i Greenland Express, a rejsy statkiem m.in. Arctic Umiaq Line. Aktualne rozkłady lotów i rejsów znajdziemy w biurach turystycznych zlokalizowanych w większych miejscowościach na wyspie. Zaleca się wcześniejszą rezerwację biletów, bo popyt na nie jest duży. W mieście Nuuk jeżdżą również autobusy miejskie (cena biletu – ok. 15 DKK) oraz taksówki.

Na wyspie nie ma rozbudowanego systemu drogowego ani kolejowego łączącego poszczególne miasta. W większych miejscowościach można wypożyczyć samochód, jednak z uwagi na słabo rozwiniętą infrastrukturę drogową rzadko się to praktykuje – zwłaszcza jeśli chcemy zwiedzić większy obszar wyspy. Wówczas mamy do dyspozycji lokalne środki transportu, takie jak samolot pasażerski, helikopter, prom, łódź, skuter śnieżny czy nawet psi zaprzęg.

Autobus

Bilet jednorazowy

15 DKK
jeden przejazd

Zobacz więcej

Następny Przewodnik

Izrael

Szukasz konkretnego miejsca?