Jamajka

Karaiby

Przewodnik

Ojczyzna reggae

Hail up Jamajka!

Kraj Boba Marleya, reggae i rastafarian. Wyspa, która kojarzy się z niespiesznym, luźnym stylem życia, pięknymi tropikalnymi widokami oraz wspaniałym błękitem ciepłych wód Morza Karaibskiego.

Choć prawdziwe życie na Jamajce nie jest tak sielankowe, jak powszechne wyobrażenia o tym kraju, to wyprawa na skąpaną w słońcu i zieleni wyspę z pewnością przyniesie niezapomniane przeżycia.

Największe
atrakcje Jamajki

#1

10$

Ruiny Port Royal

okolice Kingston

read-more-icon

#2

15$-40$

Muzeum Boba Marleya

Kingston

read-more-icon

#3

25$

Wodospady na rzece Dunn

okolice Ocho Rios

read-more-icon

#4

ZA DARMO

Blue Mountain Peak

Portland

read-more-icon

#5

25$

Rose Hall

Montego Bay

read-more-icon

#6

ZA DARMO

Zabytkowe centrum Falmouth

okolice Montego Bay

read-more-icon

Co ciekawego znajdziesz w Kingston?

Wielbiciele dawnej architektury karaibskiej powinni koniecznie odwiedzić Devon House. To wyjątkowe miejsce, bowiem budowniczym i pierwotnym właścicielem tej kolonialnej rezydencji był… pierwszy czarnoskóry milioner na Jamajce – George Stiebel. XIX-wieczny budynek pełni nie tylko rolę muzeum, ale też przestrzeni, w której można skosztować lokalnych potraw i nabyć jamajskie specjały. Innym ciekawym miejscem, które skutecznie ożywiło centrum Kingston jest dawny magazyn przy 41 Fleet Street. Niegdyś bardzo ponure miejsce, dziś prawdziwa galeria ulicznej sztuki i lokalne centrum spotkań nie tylko mieszkańców okolicy.

Kingston to także miasto Boba Marleya, Petera Tosha, czy Bunny’ego Wailera, a więc kolebka reggae! Wizyta w stolicy Jamajki nie mogłaby więc odbyć się bez odwiedzin w jednym z licznych klubów muzycznych. Jednym z najciekawszych jest Kingston Dub Club, położony na wzgórzu, wysoko nad dachami miasta, pulsujący w rytm jamajskich imprez.

Polecane miejsca

 • Devon House

  KOSZT: 7$

 • 41 Fleet Street

  KOSZT: ZA DARMO

Co zobaczyć na wyspie?

Jamajka to oprócz słynnej kultury, muzyki i wspaniałych widoków, także piękne plaże. Amatorzy leniwego wypoczynku na piasku i pływania w ciepłej lazurowej wodzie powinni wybrać się na północne i zachodnie wybrzeże wyspy. To tam znajduje się kurort Negril ze wspaniałymi plażami i niesamowitymi, zapierającymi dech w piersiach klifami, w tym prawdziwą legendą – malowniczym Rick’s Cafe!

Okolice Montego Bay także słyną ze świetnych warunków do wypoczywania w promieniach słońca. Polecić można zwłaszcza przepiękną miejską plażę Doctor’s Cave. To nie wszystko – w okolicach Port Antonio znajdują się kolejne godne polecenia miejsca. Mniej tu hoteli i miejsc typowo turystycznych, a więcej dzikiej jamajskiej przyrody. Wisienką na torcie jest jednak Błękitna Laguna – bajeczne miejsce z bujną roślinnością i niesamowitą wodą o wyraziście niebieskim kolorze.

Polecane miejsca

 • Klif Rick’s Cafe

  MIASTO: Negril

 • Plaża Doctor’s Cave

  STAN: Montego Bay

Kuchnia

Jamajska kuchnia to jedna z ciekawszych kuchni świata. Przenikają się w niej tradycje pierwotnej ludności indiańskiej, która niegdyś zamieszkiwała tę wyspę, dania i zwyczaje, które przywieźli ze sobą przybysze z Afryki Zachodniej oraz Europy. Jamajczycy z jednej strony uwielbiają mięsne potrawy z grilla, z drugiej – spotkamy tu też mnóstwo ciekawych smaków bezmięsnych, które są domeną wegetariańskich rastafarian. Stąd też ta karaibska wyspa pachnie zarówno grillowanym kurczakiem oraz wieprzowiną w sosie jerk, solonym dorszem, jak i wspaniałymi ragout z mało u nas znanych roślin, jak choćby jams czy taro.

Gdzie wpaść?

Znakomite jamajskie specjały znajdziemy w niezliczonej liczbie ulicznych barów w większych miastach. My proponujemy jednak wizytę w Rockhouse, świetnej hotelowej restauracji w Negril (około godziny drogi od Montengo Bay). Znajdziemy tam wyśmienite jamajskie dania, w tym oczywiście jerk, które można zamówić w postaci tacy mięs przyrządzonych na różne sposoby. Z kolei w trakcie wizyty w Kingston należy udać się do Pepperwood, gdzie oprócz wybornych dań z grillowanej wieprzowiny i drobiu, znajdziemy również dania rybne.

Polecane miejsca

Rockhouse

Pepperwood

weather-image

Pogoda i klimat

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, na Jamajce nie występują klasycznie rozumiane pory roku. Przez 365 dni jest tu słonecznie, bardzo ciepło i przyjemnie. Większe opady deszczu odnotowuje się tu tylko w czerwcu, wrześniu i październiku. Jedynie w Górach Błękitnych można doświadczyć nieco zimniejszych dni z temperatura poniżej 20°C.

Średnia temperatura w dzień

weather-image
30°
sty
30°
lut
30°
mar
30°
kwi
31°
maj
31°
cze
32°
lip
32°
sie
32°
wrz
31°
paź
31°
lis
30°
gru

Średnia temperatura w nocy

weather-image
22°
sty
23°
lut
23°
mar
24°
kwi
25°
maj
25°
cze
26°
lip
26°
sie
25°
wrz
25°
paź
24°
lis
23°
gru

Średnia temperatura wody

weather-image
26°
sty
26°
lut
26°
mar
26°
kwi
27°
maj
28°
cze
28°
lip
28°
sie
28°
wrz
28°
paź
28°
lis
27°
gru
season-bg

Kiedy lecieć?

Najprostsza odpowiedź brzmi – zawsze! Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej klimatowi Jamajki, możemy dostrzec, że w czerwcu oraz w okresie wrzesień – październik pogodna może być bardziej deszczowa. Należy jednak pamiętać, że ta gorsza pogoda to nadal długie, piękne i słoneczne dni, jedynie nieco częściej nawiedzane przez krótkie opady.

icon

17h

Jamajka znajduje się około 9000 km od Twojego domu. Lot trwa 17 godzin

Jak dojechać z lotnisk do centrum miast?

Główne lotnisko Kingston, czyli Norman Manley International Airport znajduje się około 16 kilometrów od centrum Kingston. Trasę pomiędzy lotniskiem a centrum miasta można pokonać zarówno taksówkami, jak i autobusami. Podróż trwa od 20 do 45 minut w zależności od wybranego środka transportu.

Na lotnisku Sangster International Airport w Montego Bay istnieje możliwość skorzystania z transferu lotniskowego zapewnianego przez hotel. Ponadto można skorzystać ze znajdujących się przy hali przylotów wypożyczalni samochodów. Kilkukilometrową trasę z portu lotniczego do centrum Montego Bay można pokonać także za pomocą autobusów lub taksówek. Taka podróż może zająć od kilku do przeszło 20 minut.

Kingston
Norman Manley
KIN
16

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

120 J$

45 min

Taxi

Taxi

5000 J$

20 min

Montego Bay
Donald Sangster
MBJ
4

kilometry od centrum miasta

Autobus

Autobus

1000 J$

25 min

Taxi

Taxi

1800 J$

6 min

Jak poruszać się po okolicy?

Jamajka to kraj, w którym dalekobieżny transport publiczny opiera się na samolotach. W kraju znajduje się pięć lotnisk – w tym dwa międzynarodowe – w Kingston (Norman Manley) i Montego Bay (Sir Donald Sangster), obsługujące także ruch krajowy. Niegdyś Jamajka mogła poszczycić się także niezbyt rozbudowaną, lecz łączącą większe miasta siecią kolejową, ale od początku lat 90. po wyspie nie kursują już pociągi pasażerskie.

W większych miastach, jak Kingston i Montego Bay można liczyć na komunikację miejską w postaci autobusów. Linie autobusowe docierają także do różnych miejsc na wyspie, łącząc ze sobą mniejsze i większe miasta oraz obiekty turystyczne. Dobrą alternatywą dla transportu zbiorowego są również wypożyczalnie aut.

Taxi

Przejazd taksówką

do 1000 J$
w zależności od trasy

Zobacz więcej

Następny Przewodnik

Kapadocja

Szukasz konkretnego miejsca?