Hola Kuba!
„Wyspa jak wulkan gorąca” to jeden z najciekawszych i najbardziej frapujących kierunków turystycznych świata. Z jednej strony – kraj do dziś rządzony silną ręką, pełen ograniczeń, w którym mieszkańcy nie mają pełni swobód, z drugiej – ziemia przepięknych widoków. Czy to stworzonych ręką człowieka, czy też ręką natury.
Kubę zwykło się utożsamiać z jej stolicą – Hawaną, która pełna jest okazałych zabytków kolonialnych, ikonicznych miejsc, czy też starych amerykańskich samochodów. Tymczasem to także kraj mogący się pochwalić niesamowitą przyrodą i wspaniałym klimatem. Warto rozważyć ten kierunek!
Największe
atrakcje Kuby
Co ciekawego znajdziesz na wyspie?
Ciekawą formą spędzenia czasu w Hawanie jest udział w wielkim show Cabaret Parisien przy Hotelu Nacional de Cuba. „Cubano, Cubano” to muzyczna podróż zainspirowana kulturą indoamerykańską, hiszpańską i afrykańską, połączona z lekcją tańca. Czysta esencja kubańskiej różnorodności. Będąc w stolicy warto udać się do Kubańskiej Fabryki Sztuki. W rozległej przestrzeni można podziwiać unikalne wystawy architektury, fotografii, sztuk wizualnych oraz wyrafinowanego designu.
Kuba to nie tylko piękne karaibskie plaże i wspaniała kolonialna architektura. Kraj słynie z unikalnych rezerwatów przyrody. Na szczególną uwagę zasługują wodospady El Nicho w Cienfuegos (południowe wybrzeże wyspy). Warto również wziąć udział w wyprawie do jaskini Saturno w Varadero i przy okazji zażyć orzeźwiającej kąpieli w jeziorku pośród skał.
Polecane miejsca
-
Kubańska Fabryka Sztuki
KOSZT: 2 CUC
-
El Nicho
KOSZT: 9 CUC
Co zobaczyć w okolicy?
Spędzając wakacje na Kubie możemy wybrać się łodzią, samolotem lub nawet samochodem na którąś z pobliskich wysp archipelagu, gdzie idylliczny karaibski krajobraz wciąż pozostaje w niemal nienaruszonym stanie. Dziewicza przyroda, nieskazitelnie czysta woda oraz piękne plaże zachęcają do wypoczynku na łonie natury. Na wyspy Cayo Santa Maria, Cayo Guillermo czy Cayo Coco bez problemu dostaniemy się samochodem, dzięki poprowadzonym na nasypach w morzu drogom. Natomiast na wyspę Cayo Largo del Sur możemy wybrać się samolotem z Hawany. Do najczęściej odwiedzanych przez turystów kubańskich wysepek należy także Cayo Saetia, Isla Media Luna i Jardines de La Reina. Pobyt w urokliwych zakątkach archipelagu Wielkich Antyli urozmaicą takie aktywności jak nurkowanie, sporty wodne, połów ryb oraz smakowanie specjałów lokalnej kuchni.
Polecane miejsca
-
Cayo Coco
ODLEGŁOŚĆ: ok. 515m
-
Cayo Largo del Sur
ODLEGŁOŚĆ: ok. 185 km
Kuchnia
Podstawą kuchni kubańskiej są lokalne produkty, takie jak ryż, owoce, warzywa bulwiaste i strączkowe, a także ryby i owoce morza. Na wyspie jada się również wieprzowinę oraz drób. Popularnym dodatkiem do potraw jest czosnek oraz kminek. Tutejsza kuchnia słynie z prostoty i lekkości. Na śniadanie podaje się m.in. białe pieczywo, nabiał i dżem z guawy, a do tego obowiązkowo świeżo wyciskany sok. Kubańczycy mając do dyspozycji kilka podstawowych produktów, jak na przykład ryż, fasolę i jajka są w stanie wyczarować sycącą i smaczną potrawę.
Wśród trunków króluje rum, na bazie którego przygotowuje się wyśmienite drinki (Mojito, Cuba Libre). Kubańskie posiłki cenione są przede wszystkim za wyjątkowy smak i brak sztucznych dodatków. Mieszkańcy Kuby uwielbiają słodkie przysmaki, dlatego kruche ciastka polvoron czy nadziewane pączki z polewą znajdziemy w każdej lokalnej kawiarence i ulicznej budce z przekąskami.
Gdzie wpaść?
Będąc w Hawanie warto odwiedzić niewielką restaurację Habana 61, która oferuje dania na bazie ryb i owoców morza. Na pyszną kawę i sałatkę owocową zapraszamy do Cafe Arcangel. W Trinidadzie ogromną popularnością cieszy się restauracja San Jose, gdzie nie tylko zjemy wyśmienity obiad, ale także skosztujemy regionalnego specjału – koktajlu canchanchara. Natomiast w trakcie wędrówki po Viñales warto wstąpić do restauracji Finca Agroecologica El Paraiso, serwującej tradycyjne karaibskie potrawy i desery.
Polecane miejsca
San Jose
Cafe Arcangel
Kiedy lecieć?
Subtropikalny klimat sprawia, że na Kubie jest gorąco przez cały rok. Turyści najchętniej odwiedzają wyspę w okresie od listopada do marca. Wybierając się na Kubę latem (czerwiec- wrzesień) trzeba się liczyć z bardzo wysokimi temperaturami, dużą wilgotnością oraz nawałnicami, które często nawiedzają wyspę pod koniec lata. Woda jest tu ciepła nawet zimą, dlatego przyjeżdżając na Kubę w styczniu nie musimy rezygnować z morskich kąpieli.
Latem na wyspie trwa karnawał połączony z Festiwalem Kultury Ludowej, a także Międzynarodowy Festiwal Kubańskiej Muzyki Popularnej. Natomiast w maju w Santa Clara odbywa się Fiesta National de la Danza (święto tańca).
12h
Kuba znajduje się około 8500 km od Twojego domu. Lot trwa 12 godzin
Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?
Na Kubie znajduje się kilka portów lotniczych zlokalizowanych w różnych częściach wyspy. José Martí w Hawanie to największe lotnisko na wyspie, oddalone około 15 km od stolicy. Do centrum miasta można się dostać autobusem, pociągiem lub taksówką. Ponadto Kuba posiada lotniska m.in. w Santa Clara (port Abel Santa Maria) i w południowo-wschodniej części wyspy – Santiago de Cuba (port Antonio Maceo).
Kubańska kolej łączy wszystkie większe miasta na wyspie. Bez problemu dostaniemy się pociągiem do stolicy z niemal każdego zakątka Kuby. Przykładowe trasy:
– Hawana (dworzec La Coubre) – Guantanamo (przez Santa Clara, Camaguey, Santiago de Cuba), cała trasa liczy ok. 1300 km;
– Hawana – Pinar del Rio, ok. 154 km.
Połączenie Hawana – Santiago de Cuba jest obsługiwane przez przewoźnika Tren Francés. Podróżując koleją po wyspie trzeba się jednak liczyć z uciążliwymi opóźnieniami pociągów.
José Martí
(HAV)
kilometrów od centrum miasta
Autobus
0,05 CUC
35 min
Taxi
20 CUC
20 min
Jak poruszać się po okolicy?
Autobus to podstawowy rodzaj transportu na wyspie. Po Hawanie można podróżować komunikacją publiczną „Metrobus”. Koszt przejazdu to ok. 1 CUP. Natomiast podróżując po całej wyspie warto skorzystać z komunikacji autobusowej Viazul. Przykładowe połączenia i ceny: Hawana – Pinar del Rio (11 USD), Hawana – Santa Clara (18 USD), Hawana – Santiago de Cuba (51 USD), Trinidad – Varadero (20 USD). Wskazówka: płacąc kierowcom za przewóz dobrze jest mieć odliczoną gotówkę, gdyż rzadko wydają oni resztę.
Wypożyczenie samochodu na Kubie to świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na zwiedzeniu całej wyspy. Trzeba się jednak liczyć z dość wysokimi kosztami wynajmu auta oraz słabo rozwiniętą infrastrukturą drogową w niektórych regionach. Wypożyczalnie znajdują się na lotniskach, przy hotelach i w biurach rozsianych po całej wyspie. Warto zarezerwować samochód jeszcze przed przyjazdem. Na Kubie wymagany wiek kierowcy wynosi 21 lat (w przypadku niektórych agencji jest to nawet 30 lat).
Bilet jednorazowy
Metrobus Havana