Lizbona

Portugalia

Przewodnik

Białe miasto nad Tagiem

Olá Lizbona!

Miasto, które zwraca się ku morzu, a jego mury mienią się na biało w słoneczne dni. Miejsce, z którego portugalscy żeglarze wypływali, by odkrywać dalekie lądy i nieznane cywilizacje. Wreszcie, posiadaczka budowli, stworzonych w jedynym w swoim rodzaju stylu – połączeniu południowoeuropejskiego gotyku i morskiej ornamentyki.

Lizbona jest dumna ze swojego dziedzictwa, co podkreślają liczne zabytki – Wieża Belem, klasztor Hieronimitów, czy malownicze uliczki i kamienice najstarszej jej części – Alfamy. Bez wątpienia to miejsce, które trzeba zobaczyć i poczuć, rozpływając się w atmosferze tego jedynego w swoim rodzaju miasta, które żyje w symbiozie z oceanem.

Największe
atrakcje Lizbony

#1

ZA DARMO

Alfama

Centrum

read-more-icon

#2

ZA DARMO

Miradouro da Graça

Centrum

read-more-icon

#3

6€

Wieża Belem

8 km od Centrum

read-more-icon

#4

12€

Klasztor Hieronimitów

7 km od Centrum

read-more-icon

#5

18€

Oceanarium

7 km od Centrum

read-more-icon

#6

5€

Muzeum Azulejo

Centrum

read-more-icon

Co ciekawego znajdziesz w mieście?

Podczas wakacji w Lizbonie warto zajrzeć do jedynego w Portugalii Muzeum Marionetek, poświęconego historii lalek i teatrów lalkowych. W tym fascynującym miejscu znajdziemy ponadto bogatą kolekcję masek afrykańskich oraz południowoazjatyckich. Muzeum mieści się przy Rua da Esperança nr 146. Opłata za wstęp wynosi 5 euro.

Ogród Fundacji Calouste Gulbenkiana, to miejsce jedyne w swoim rodzaju, przemyślane i eksponujące to, co w portugalskim krajobrazie najpiękniejsze. W zaprojektowanej przez architektów krajobrazu António Viana Barreto i Gonçalo Ribeiro przestrzeni, znajdziemy urokliwe mikropejzaże, na które składa się ponad 230 gatunków roślin! Warto przysiąść w jednym z zielonych zaułków i z bliska przyjrzeć się tutejszej florze i faunie. Ogród mieści się przy Av. De Berna. Wstęp wolny.

Polecane miejsca

 • Muzeum Marionetek

  KOSZT: 5€

 • Ogród Fundacji Gulbenkiana

  KOSZT: ZA DARMO

Co zobaczyć w okolicy?

Tuż nad rzeką Tag, zaledwie 7 km od centrum miasta znajduje się Belem – malownicza dzielnica Lizbony, z wyjątkowymi zabytkami, restauracjami i instytucjami kultury. Stąd w 1497 Vasco da Gama wyruszył w podróż morską do Indii. Tutaj też produkuje się słynne ciasteczka „pasteis de belem”. Oprócz majestatycznego Klasztoru Hieronimitów znajdziemy tu Pałac Prezydencki, Muzeum Morskie, Pomnik Odkrywców i Wieżę Belem. Na miejsce dostaniemy się tramwajem nr 15 w kierunku Alges lub autobusem Carris (m.in. nr 714, 727, 729).

Ogromną popularnością cieszą się lizbońskie windy. Najbardziej znaną jest Elevador de Santa Justa, ale jeśli nie mamy czasu na długie stanie w kolejce, wybierzmy się na przejażdżkę nieco mniej obleganą Elevador da Bica, która łączy Bairro Alto z Ribeira.

Polecane miejsca

 • Belem

  ODLEGŁOŚĆ: 7 km

 • Elevador da Bica

  ODLEGŁOŚĆ: 2 km

Kuchnia

W Lizbonie możemy nacieszyć się smakami tradycyjnej portugalskiej kuchni, której podstawą są regionalne przysmaki z różnych części kraju, w tym potrawy typowo śródziemnomorskie. Wśród ryb króluje dorsz, najczęściej suszony i solony, a także sardynki, kalmary, ośmiornice, krewetki i kraby.

Specjałem portugalskiej kuchni jest dojrzewająca szynka Presunto, kiełbaska chouriço, sery (w tym „Queijo da Serra” i „Queijo da Ilha” z Azorów), oliwki i oliwa z oliwek, a także znakomite wina czerwone i białe, z wybornym Porto i Madera na czele. Na szczególną uwagę zasługują również doskonałej jakości konserwy rybne, aromatyczna kawa, musujące „vinho verde” oraz likier wiśniowy „ginjinha”.

Gdzie wpaść?

Lizbona słynie z pysznego jedzenia i świetnych restauracji. Wyśmienitych dań miejscowej kuchni spróbujemy m.in. w Crisfama – lokalu słynącym z domowej atmosfery. Na romantyczną kolację warto pójść do Clube de Jornalistas, a na kawę i ciasteczka „pastéis de nata” do kawiarni Manteigaria. Na wieczornego drinka z przyjaciółmi warto zajrzeć do pubu Alface Hall, gdzie można posłuchać muzyki na żywo.

Polecane miejsca

Manteigaria

Crisfama

weather-image

Pogoda i klimat

Lizbona leży w strefie klimatu subtropikalnego, gdzie lata są gorące, a zimy łagodne. Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące w roku – średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 27°C. Latem w stolicy Portugalii słońce świeci nawet 12 godzin, a opady występują niezwykle rzadko. Średnia liczba dni deszczowych w roku wynosi zaledwie 117.

Średnia temperatura w dzień

weather-image
14°
sty
16°
lut
17°
mar
19°
kwi
22°
maj
24°
cze
27°
lip
28°
sie
26°
wrz
22°
paź
18°
lis
14°
gru

Średnia temperatura w nocy

weather-image
sty
lut
mar
11°
kwi
13°
maj
16°
cze
17°
lip
17°
sie
17°
wrz
14°
paź
11°
lis
gru

Średnia temperatura wody

weather-image
14°
sty
14°
lut
14°
mar
15°
kwi
16°
maj
17°
cze
18°
lip
19°
sie
19°
wrz
18°
paź
16°
lis
15°
gru
season-bg

Kiedy lecieć?

Słoneczną Lizbonę warto zwiedzić o każdej porze roku, przy czym lata są upalne i suche, a temperatura nierzadko przekracza 30°C. Zimy przypominają polską wiosnę, z temperaturą w granicach 8-15°C. Okres od czerwca do września, to najlepszy czas na kąpiele morskie. Temperatura wody waha się w granicach 17-19°C.

icon

4h 10min

Lizbona znajduje się około 2600 km od Twojego domu. Lot trwa 4 godziny 10 minut

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?

Międzynarodowe lotnisko Lisbon Portela Airport znajduje się około 7 km od ścisłego centrum stolicy. Jest to największy port lotniczy w kraju i jeden z najważniejszych w Europie. W 2016 r. został nazwane imieniem portugalskiego generała lotnictwa Hemberto Delgado. Lotnisko obsługuje dziesiątki regularnych, tanich oraz czarterowych linii lotniczych.

Z lotniska im. Hemberto Delgado do centrum miasta można się dostać autobusem (m.in. linia 208, 705, 783), aerobusem, który dowiezie nas do głównego dworca autobusowego i kolejowego, albo metrem (linia czerwona). Do dyspozycji podróżnych są także taksówki. Cena przejazdu tym środkiem transportu wynosi około 15 euro.

Lisbon
Portela
LIS
7

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

1,4€

20 min

Taxi

Taxi

1,4€

15 min

Jak poruszać się po okolicy?

Podróżując po Lizbonie mamy do wyboru kilka opcji: autobusy, tramwaje, metro, promy, zabytkowe windy publiczne oraz pociągi. Jednorazowy bilet przejazdu kosztuje 1,45 EUR. Bilet 24-godzinny to koszt rzędu 6,30 EUR. Jeśli zapłacimy 9,35 EUR, będziemy mogli korzystać również z promów Transtejo. Płacąc 10,40 EUR możemy przez 24 godziny podróżować metrem, autobusem, tramwajem, windami oraz pociągiem CP.

Rozbudowana siatka połączeń komunikacji miejskiej w Lizbonie sprawia, że nie musimy wypożyczać samochodu. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego w rozsądnej cenie. Metro i autobusy, kursują co kilka/kilkanaście minut. Sprawnie funkcjonują również nocne linie autobusowe.

Autobus
+
metro icon

Bilet całodobowy

10,40€
24 godziny

Zobacz więcej

Następny Przewodnik

Madera

Szukasz konkretnego miejsca?