Paryż

Francja

Przewodnik

Miasto świateł

Salut Paryż!

Ach, ten Paryż! Miasto zakochanych, miasto świateł, stolica mody, metropolia znana z… chłodnego stosunku mieszkańców do turystów! Paryż to jednak jedna z kulturalnych stolic świata i grzechem byłoby jej nie mieć na swojej liście miejsc do zobaczenia.

Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, bulwary nad Sekwaną… każde z tych miejsc stało się popkulturową ikoną, a równocześnie symbolem francuskiej odrębności i dumy z własnych osiągnięć. Dlatego też klimat i smaki Paryża to rzeczy, których musicie doświadczyć!

Największe
atrakcje Paryża

#1

25€

Wieża Eiffla

Centrum

read-more-icon

#2

17€

Luwr

Centrum

read-more-icon

#3

ZA DARMO

Ogrody Luksemburskie

Centrum

read-more-icon

#4

ZA DARMO

Katedra Notre Dame

Centrum

read-more-icon

#5

50-300€

Moulin Rouge

6 km od Centrum

read-more-icon

#6

ZA DARMO

Montmartre

7 km od Centrum

read-more-icon

Co ciekawego znajdziesz w mieście?

Paryż można poznawać na wiele sposobów. Ciekawą propozycją jest zwiedzanie miasta śladami noblistki Marii Skłodowskiej-Curie, która spędziła tu większość życia. Obecnie w dawnym laboratorium państwa Curie w 5. dzielnicy znajduje się interaktywne Muzeum Curie (wstęp bezpłatny). Znajdziemy tu przyrządy naukowe i dokumenty archiwalne o nieocenionej wartości, które pozwolą odkryć niezwykłą historię rodziny Curie. Do muzeum można dojechać koleją RER B, metrem (linia 7 lub 10) bądź autobusem (m.in. linia 21, 27, 38, 84).

Niezapomnianych wrażeń dostarczy również wizyta w paryskich katakumbach, których część została udostępniona turystom. Podziemne ossuarium skrywa wiele tajemnic. Wejście do podziemnej nekropolii znajduje się w 14. dzielnicy niedaleko stacji metra Denfert-Rochereau.

Polecane miejsca

 • Muzeum Curie

  KOSZT: ZA DARMO

 • Katakumby paryskie

  KOSZT: 12€

Co zobaczyć w okolicy?

Paryż to miasto zadbanych parków, ogrodów i zabytkowych cmentarzy z majestatycznymi grobowcami. Jeśli będziemy chcieli odpocząć od zgiełku na Champs-Élysées, warto odwiedzić malowniczy ogród botaniczny Jardin des Plantes, utworzony w 1635 r. w 5. dzielnicy tuż nad Sekwaną. Ogród podzielony jest na sekcje tematyczne, a większość atrakcji jest bezpłatna. Dostaniemy się tu autobusem (m.in. linia 24,57,63), metrem lub koleją RER.

Podczas pobytu w Paryżu warto także zwiedzić królewski pałac w Wersalu, oddalony o ok. 20 km od stolicy Francji. Imponujący barokowy pałac z przepiękną oranżerią jest domem dla tysięcy unikalnych dzieł sztuki (wstęp: ok. 20 EUR). Pałacowe ogrody to idealne miejsce na romantyczny spacer lub rodzinny piknik. Do Wersalu kursuje pociąg SNCF oraz RER C (czas przejazdu: 25-30 min.).

Polecane miejsca

 • Jardin des Plantes

  ODLEGŁOŚĆ: 2 km

 • Wersal

  ODLEGŁOŚĆ: 20 km

Kuchnia

Kuchnia francuska, zwłaszcza ta, która kryje się pod nazwą haute cuisine, jest jednym z filarów kuchni światowej. Flagowe francuskie dania znajdziemy w restauracjach na całym świecie. Tymczasem przygotowanie oryginalnego coq au vin blanc (kogut w białym winie) czy caille en sarcophage (przepiórka à la Babette) to spore wyzwanie, wymagające pełnego zaangażowania kucharza, najwyższej jakości składników oraz wielu godzin pracy.

I choć kuchnia francuska kojarzy nam się z wysublimowanym smakiem foie gras, bez problemu znajdziemy w niej potrawy proste i równie smaczne. Słone przekąski i wyśmienite wyroby cukiernicze z legendarnymi makaronikami na czele znaleźć można niemal wszędzie. Miasto słynie z pachnących piekarni, obok których trudno przejść obojętnie. A gdy jest ciepło, Paryżanie chętnie przesiadują w restauracyjnych ogródkach z filiżanką kawy lub lampką wina.

Gdzie wpaść?

W Paryżu jest wiele miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Na tradycyjny francuski obiad z lampką wina warto udać się do eleganckiej restauracji Bouillon Chartier, która dba o podniebienia gości od ponad 100 lat. W lokalu Fromagerie Danard skosztujemy aromatycznych francuskich serów i wędlin, a w Mardi Crêpe Club wyśmienitych naleśników na słodko lub na słono. Na deser i filiżankę kawy warto również wstąpić do A. Lacroix Patissier.

Polecane miejsca

Bouillon Chartier

A. Lacroix Patissier

weather-image

Pogoda i klimat

Paryż znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego morskiego, gdzie zimy są łagodne (ok. 1-7°C), a lata pogodne i ciepłe (15-25°C), choć w lipcu oraz sierpniu zdarzają się upalne dni z temperaturą przekraczającą 30°C. Średnioroczne opady w stolicy Francji wynoszą ok. 650 mm, a najobfitsze przypadają na maj, lipiec oraz grudzień.

Średnia temperatura w dzień

weather-image
sty
lut
11°
mar
14°
kwi
18°
maj
21°
cze
24°
lip
24°
sie
21°
wrz
15°
paź
lis
gru

Średnia temperatura w nocy

weather-image
sty
lut
mar
kwi
maj
12°
cze
14°
lip
14°
sie
11°
wrz
paź
lis
gru
season-bg

Kiedy lecieć?

Paryż gości turystów przez cały rok. Najlepiej jednak wybrać się do stolicy Francji wiosną lub jesienią, kiedy pogoda dopisuje, a ceny biletów lotniczych i noclegów są niższe niż w lipcu czy sierpniu. Co więcej, jesienią w Paryżu odbywają się liczne imprezy kulturalne, m.in. Paris Autumn Festival, Paryski Miesiąc Fotografii czy Festiwal Filmów Dokumentalnych.

icon

2h 20min

Paryż znajduje się około 1200 km od Twojego domu. Lot trwa 2 godziny i 20 minut

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?

W obrębie Paryża znajduje się kilka lotnisk, w tym międzynarodowy port lotniczy Charles de Gaulle (CDG) usytuowany w Roissy-en-France, Beauvais-Tillé (BVA) w Beauvais oraz lotnisko Orly (ORY) oddalone o ok. 14 km od centrum miasta. Z lotniska Beauvais do centrum Paryża można dojechać autobusem (ok. 17 EUR).

Do dyspozycji mamy również pociąg, który zatrzymuje się na stacji Paris Gare du Nord, przy czym z lotniska do centrum Beauvais trzeba dojechać taksówką. Na trasie Paryż – lotnisko Charles de Gaulle kursują autobusy (m.in. Roissybus), kolej RER (linia B), TGV oraz taksówki. Z lotniska Orly do centrum Paryża dostaniemy się autobusem (m.in. Orlybus) lub koleją RER i metrem.

Paryż
Charles de Gaulle
CDG
25

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

12€

60 min

Pociąg

11€

40 min

Paryż
Orly
ORL
13

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

9€

30 min

Pociąg

13€

35 min

Tillé
Beauvais
BVA
60

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

17€

75 min

Pociąg

15€

75 min

Jak poruszać się po okolicy?

Na paryską komunikację miejską składa się metro, autobusy, kolej RER oraz tramwaje. Bilet jednorazowy kosztuje ok. 1,9 EUR, a karnet 10 biletów – ok. 15 EUR. Warto rozważyć zakup karty Paris Visite uprawniającej do nielimitowanych przejazdów w ramach wybranej strefy. Jednodniowa karta dla stref 1-3 (centrum miasta) kosztuje ok. 12 EUR za osobę.

Paryż jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast w Europie, dlatego podróż po centrum oraz parkowanie bywa czasochłonne. Z uwagi na dobrze zorganizowaną komunikację miejską nie jest konieczne wypożyczenie samochodu.

Autobus
+
metro icon

Paris Visite

RATP

12€
cała doba

Zobacz więcej

Następny Przewodnik

Chamonix

Szukasz konkretnego miejsca?