Samarkanda

Uzbekistan, Azja

Przewodnik

Baśniowa kraina

Salom Samarkanda!

Samarkanda to nie tylko jedno z najstarszych stale zamieszkałych miast na świecie, ale też jedno z najpiękniejszych. Zachwyca tu typowa dla Azji Centralnej architektura z turkusowymi kopułami i mozaikowymi misternie zdobionymi ścianami. Mimo wielowiekowej historii, przechodzenia z rąk do rąk – m.in. Persów, Arabów, Mongołów czy Rosjan, a także wielokrotnego powstawania z gruzów zachowane zostały one w zadziwiająco dobrej kondycji.

W 2001 roku UNESCO wpisało historyczne centrum Samarkandy na listę światowego dziedzictwa, ale dopiero od 2016 roku miasto otwarte zostało po dekadach izolacji dla turystów spoza Uzbekistanu. Czy warto tu być? Znajdziesz tu najwspanialsze przykłady kultury islamskiej w całym regionie, starożytne ruiny, bogatą kuchnię Azji Środkowej, a także pobudzającą wyobraźnię historię Jedwabnego Szlaku.

Największe
atrakcje Samarkandy

Bazaar in Samarkand

#1

ZA DARMO

Bazar Siyob

Samarkanda

read-more-icon

#2

ZA DARMO

Galeria Chorsu

Samarkanda

read-more-icon

#3

15 000 UZS

Mauzoleum Ruchabad

Samarkanda

read-more-icon

#4

15 000 UZS

Gur-i Mir oraz Szah-i Zinda

Centrum

read-more-icon

#5

25 000 UZS

Meczet Bibi Chanum

Centrum

read-more-icon

#6

50 000 UZS

Baśniowy plac Registan

Centrum

read-more-icon

Co ciekawego znajdziesz w mieście?

Chociaż Samarkanda słynie przede wszystkim z turkusowych kopuł i architektury arabskiej, jest także miastem o starożytnych korzeniach. Można och poszukać m.in. w dawnym obserwatorium astronomicznym Uług Bega – tutejszego władcy i uczonego. Położone na wzgórzu zaledwie 5 km od centrum miasta obserwatorium było w swoich czasach najnowocześniejsze na świecie. Dziś podziwiać można tu np. 30-metrowy łuk do mierzenia wysokości gwiazd nad horyzontem, a także wybrać się do muzeum.

Warto zobaczyć też przedislamską, perską osadę Afrasiab o powierzchni 200 hektarów. To tu przed inwazją arabską ulokowano miasto. Niestety po najeździe mongolskim zostało ono zrównane z ziemią. Dziś prowadzone są tu badania i wykopaliska archeologiczne. Zobaczyć można m.in. ruiny murów miasta i ulokowane wśród wąwozów oraz wzgórz pozostałości pałaców i świątyń z kolorowymi freskami. Obok funkcjonuje Muzeum Historii Afrazjabów. Teren udostępniony jest do zwiedzania za darmo, ale nie należy przeszkadzać badaczom w pracy.

Polecane miejsca

  • Obserwatoirum Uług Bega

    KOSZT: 5000 UZS

  • Afrasiab

    KOSZT: : ZA DARMO

Co zobaczyć w Samarkandzie?

Ze względu na bliskość granicy ze słynącym z najpiękniejszych gór Tadżykistanem krajobrazy w okolicach Samarkandy należą do najciekawszych w całym kraju. Można tu podziwiać m.in. Góry Turkiestańskie w Parku Narodowym Zaamin. Położony jest on na północnych zboczach tego pasma górskiego i na wysokości średnio 2000 m n.p.m. Główna droga do niego prowadząca ciągnie się wzdłuż rzeki przez step, mija dawne kołchozy, morelowe sady i sztuczne jezioro, nad którym w sezonie można biwakować. W ostatniej części ukazuje ośnieżone czterotysięczniki. Wjazd do parku wiąże się z koniecznością rejestracji i uiszczenia opłaty.

Na południe od miasta, zaledwie kilka kilometrów za jego granicami znajdziesz wiele szlaków trekingowych, rowerowych i spacerowych. Ciągną się one po wzgórzach, wśród sadów, wzdłuż rzek aż do m.in. wodospadu Dev Sharshara. To jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Samarkandy na pikniki, wycieczki jednodniowe, a nawet biwaki w sezonie letnim. Większość tras startuje w miejscowościach Agalyk, Mirankul i Akbuyra.

Polecane miejsca

  • Park Narodowy Zaamin

    ODLEGŁOŚĆ: 150 km

  • Wodospad Dev Sharshara

    ODLEGŁOŚĆ: 30 km

Kuchnia

Samarkanda, chociaż jest drugim najludniejszym miastem Uzbekistanu, w większości zamieszkana jest przez Tadżyków. Bliskie sąsiedztwo z Tadżykistanem zauważalne jest także w lokalnej kuchni, która jest bardzo różnorodna. Charakterystyczne jest w niej to, że w odróżnieniu od sposobu gotowania np. w Kazachstanie czy Kirgistanie, jest ona wyrazista, ale nie tłusta – co kluczowe zwłaszcza w przypadku dań mięsnych z baraniny, jagnięciny i wołowiny. W Uzbekistanie zwraca się też baczną uwagę na sposób podania dania, a więc w domu czy restauracji możesz liczyć na pięknie zdobioną zastawę.

Aby poznać lokalne smaki, warto wybrać się na bazar Siyob– jeden z najważniejszych i najstarszych w Samarkandzie. W barach i na stoiskach ulicznych zjesz tam w naprawdę niskiej cenie m.in. pilaw, sałatkę ze świeżych, sezonowych warzyw takich jak pomidory, papryki, bakłażany, a także orientalne zupy czy podpłomyki koniecznie w towarzystwie herbaty. Rozglądaj się też za arbuzami i melonami, z których słynie ta okolica, a także za tradycyjnymi wypiekami, np. puszystym chlebem non galasiyo z bardzo gęstego ciasta.

Gdzie wpaść?

Podczas wizyty w Samarkandzie koniecznie trzeba spróbować plow z baraniną, ciecierzycą i rodzynkami. Skoro takie menu, to nie może być mowy o innym miejscu niż specjalizujący się w plowie bar Chaixona na bazarze Siyob. Dostaniesz tu świeży, autentyczny plow w naprawdę niskiej cenie. Do tego serwują chleb, a więc non, oraz herbatę na dzbanki, a to wszystko przy kolorowych, wygodnych kanapach.

Wolisz nieco większe miejscówki? Postaw na restaurację Samarqand Osh Markazi. Słynie ona z ponadprzeciętnych w smaku dań z ryżem i jagnięciną. Niektórzy mówią nawet, że serwuje się tu najlepszy plow w całym Uzbekistanie. Jako dodatki można dobrać tu chleb, sałatkę ze świeżych warzyw i herbatę.

Polecane miejsca

Chaixona

Samarqand Osh Markazi

weather-image

Pogoda i klimat

Samarkanda jest miastem, w którym doświadcza się czterech pór roku. Ciepłe, ale nie upalne lato z najlepszą pogodą od czerwca do września to idealny czas na wycieczkę. Zwłaszcza jeśli planujesz trekking w pobliskich górach. Dobrymi miesiącami na podróż są też maj i październik. W marcu, kwietniu i listopadzie występuje średnio najwięcej opadów deszczu w roku. Zima bywa mroźna i śnieżna zarówno w mieście, jak i okolicy.

Średnia temperatura w dzień

weather-image
sty
lut
12°
mar
18°
kwi
23°
maj
28°
cze
31°
lip
30°
sie
26°
wrz
18°
paź
11°
lis
gru

Średnia temperatura w nocy

weather-image
-7°
sty
-6°
lut
-1°
mar
kwi
maj
11°
cze
14°
lip
13°
sie
wrz
paź
lis
-5°
gru
season-bg

Kiedy lecieć?

Samarkanda oferuje najbardziej sprzyjającą zwiedzaniu pogodę wiosną i jesienią. Panują wtedy wysokie, ale nie upalne temperatury oraz nie ma długotrwałych opadów. Dodatkowo okoliczne sady obsypują się kwiatami. Jeśli planujesz odwiedzić tę część Uzbekistanu wiosną, zrezygnuj jednak z marca, który jest najbardziej deszczowym miesiącem w tym miejscu. Nie przeszkadza Ci wysoka temperatura powietrza? Postaw na środek sezonu, a więc lipiec i sierpień. Wtedy z pewnością spróbujesz tutejszych arbuzów i melonów.

icon

13 godzin

Samarkanda znajduje się około 3700 km od Twojego domu. Lot z przesiadką trwa 13 godzin

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?

Port lotniczy Samarkanda o kodzie IATA – SKD położony jest w północnej części miasta przy ulicy Ibn Sino. To zaledwie 10 kilometrów od Placu Registan. Ten port lotniczy obsługuje bezpośrednie połączenia z Taszkentem i Ferganą w Uzbekistanie, a także Moskwą, Petersburgiem, Jekatenyburgiem, a także Stambułem oraz Dubajem. Z Polski lot do Samarkandy zazwyczaj ma jedną lub dwie przesiadki trwa średnio 13 godzin.

Z lotniska do centrum miasta można dostać się taksówką. Koszt takiej podróży to zazwyczaj 5000-10 000 UZS, a więc sum. Dostępne są też połączenia autobusem miejskim za ok. 1500 UZS. Żeby skorzystać z tańszej opcji transportu, należy przejść na przystanek znajdujący się poza terenem lotniska. Do pokonania jest dystans około 450 metrów.

Samarkanda
Samarqand Xalqaro Aeroporti
SKD
8

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

1500 UZS

35 min

Taxi

Taxi

5000-10000 UZS

20 min

Jak poruszać się po okolicy?

Podobnie jak w innych krajach Azji Centralnej, w Samarkandzie popularnym środkiem transportu są charakterystyczne żółte taksówki. Cena za kurs w obrębie miasta wynosi zazwyczaj od 5000 do 10 000 UZS za osobę. Warto ustalić ją, zanim wsiądzie się do samochodu. Jeśli na początku nie zaznaczysz, że zależy Ci na samotnej podróży, taksówkarz po drodze może się zatrzymać i przyjąć więcej pasażerów do pojazdu. W takiej sytuacji cena za przejazd znacznie spada.

W Samarkandzie działa też dobrze transport autobusowy, jednak jest on stosunkowo rzadko wybierany przez turystów, którzy decydują się najczęściej na tanie taksówki. Jeśli chcesz pojechać jednak komunikacją miejską – autobusem lub tramwajem, nie zdziw się, że w czasie postojów konduktorzy będą wychodzić na zewnątrz i głośno powtarzać nazwy kolejnych przystanków. Cena biletu dla jednej osoby wynosi ok. 1500 UZS. Wybierając minibusy, zapłacisz mniej, bo ok. 1000 UZS od osoby.

Autobus
+
Taxi
1400 UZS
1 przejazd
2300 UZS
za 1 km

Zobacz więcej

Następny Przewodnik

Gruzja

Szukasz konkretnego miejsca?