Tbilisi

Gruzja

Przewodnik

Paryż Wschodu

Gamardżoba Tbilisi!

Stolica Gruzji nie bez powodu zyskała przydomek Paryża Wschodu – to leżące już w Azji miasto dla turysty wyda się na wskroś europejskie. Tbilisi zyskało swoja wielkość w XIX wieku, kiedy było stolicą całego Kaukazu. Z tego okresu spotkamy tu imponujące budowle publiczne w wielu stylach architektonicznych, jak również miejscową zabudowę z charakterystycznymi bajecznymi balkonami.

Tbilisi jako regionalna metropolia było narodowościowym tyglem, stąd zobaczymy w mieście liczne wpływy tureckie i rosyjskie. Również w popularnej już na całym świecie, wyjątkowo aromatycznej i smacznej, kuchni gruzińskiej, którą koniecznie trzeba poznać w kraju swojego pochodzenia.

Największe
atrakcje Tbilisi

#1

3-25₾

Łaźnie siarkowe

Centrum

read-more-icon

#2

ZA DARMO

Stare Miasto Tbilisi

Centrum

read-more-icon

#3

ZA DARMO

Twierdza Narikala

Centrum

read-more-icon

#4

ZA DARMO

Aleja Rustawelego

Centrum

read-more-icon

#5

2,5₾

Kolejka gondolowa w Tbilisi

Centrum

read-more-icon

#6

ZA DARMO

Statua Matki Gruzji

Centrum

read-more-icon

Co ciekawego znajdziesz w mieście?

Tbilisi według legendy zostało założone z powodu występowania tu gorących źródeł. Wskazuje na to też nazwa miasta („tbili” po gruzińsku znaczy „ciepły”), jak i zabytkowe łaźnie w najstarszej części miasta, które do tej pory wykorzystują naturalne wody termalne. I właśnie od tbiliskich łaźni warto rozpocząć zwiedzanie miasta – zakosztujemy tu zarówno gwaru zabytkowych uliczek ze straganami, jak i odpoczynku pośród przyrody jaki da nam położony bezpośrednio obok wąwóz Legvachtahvi z wodospadem.

By zobaczyć inny, wielkomiejski obraz Tbilisi warto przespacerować się Aleją Szoty Rustawelego położoną na północny zachód od Starego Miasta. Aleja mocno przypomina te znane z europejskich stolic, takich jak Paryż. Znajduje się przy niej wiele reprezentacyjnych budynków, m.in. Stary Parlament, Opera Narodowa, Państwowy Teatr Akademicki, Filharmonia, Gruzińskie Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki Gruzji i kościół Kaszweti.

Polecane miejsca

 • Wąwóz Legvachtahvi

  KOSZT: ZA DARMO

 • Gruzińskie Muzeum Narodowe

  KOSZT: : 7 ₾

Co zobaczyć w okolicy?

W niewielkiej odległości od Tbilisi leży pierwsza stolica Gruzji, Mccheta. Po przeniesieniu stolicy do Tbilisi, z uwagi na historyczny i religijny charakter, miasto utrzymało swój szczególny status – w Mcchecie nadal koronowano gruzińskich królów i do dziś jest siedzibą najwyższych władz kościelnych Gruzji. Całe miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a godne uwagi są m.in zabytkowe obiekty klasztorne oraz ruiny starożytnego akropolu Armazisciche.

Dużą atrakcja turystyczna jest starożytne skalne miasto Upliscyche, położone w górze przepływającej przez Tbilisi rzeki Kura. Miasto powstawało od V wieku p.n.e. i było głównym ośrodkiem Gruzji do czasu przeniesienia go do Mcchety, a następnie Tbilisi. Z uwagi na obronny charakter Upliscyche było zamieszkiwane również w późniejszym okresie w czasach wojen. Dzisiaj możemy podziwiać wykute w skałach budynki, nie tylko z niewielkimi pomieszczeniami, ale również dużymi salami i świątyniami.

Polecane miejsca

 • Miasto-muzeum Mccheta

  ODLEGŁOŚĆ: 19 km

 • Skalne miasto Upliscyche

  ODLEGŁOŚĆ: 83 km

Kuchnia

Gruzińska kuchnia bogata jest w pełne aromatu potrawy, których popularność od lat zdobywa świat. Ich specyfika wynika wprost z klimatu Gruzji i słonecznych miesięcy, które zapewniają soczyste pomidory, bakłażany, arbuzy, melony i winogrona. Górskie rejony, na których wypasają się stada bydła i owiec, dostarczają kilkadziesiąt gatunków sera oraz mięso. Wszystkie potrawy są mocno przyprawione i pełne dodatków, spośród których orzechy włoskie, w każdej niemal postaci, znajdziemy nawet w sosach i zupach.

Gdzie wpaść?

Niemal każdą gruzińską potrawę można spróbować w nastawionej na turystów lokalnej sieci restauracji Pasanauri, np. przy ulicy Griboedov. Szukający bardziej lokalnych klimatów powinni znaleźć jeden z barów, w których zatrzymał się czas, np. w piwnicznym barze Racha przy ul. Lermontovi. Na wieczorną lampkę gruzińskiego wina warto wspiąć się wąskimi schodami do restauracji 144 Stairs Cafe, pod górną stacją kolei linowej, skąd rozpościera się piękny widok na całe Tbilisi.

Polecane miejsca

Racha

144 Stairs Cafe

weather-image

Pogoda i klimat

Tbilisi leży w strefie klimatu subtropikalnego, który cechuje się długim, upalnym latem o średniej temperaturze 29°C w ciągu dnia i niezbyt surową zimą z temperaturą sięgającą zazwyczaj -1°C w nocy.

Średnia temperatura w dzień

weather-image
sty
lut
10°
mar
17°
kwi
21°
maj
26°
cze
29°
lip
29°
sie
25°
wrz
18°
paź
11°
lis
gru

Średnia temperatura w nocy

weather-image
-1°
sty
-1°
lut
mar
kwi
12°
maj
16°
cze
19°
lip
18°
sie
15°
wrz
paź
lis
gru
season-bg

Kiedy lecieć?

Zimy w Tbilisi są wyjątkowo łagodne, a temperatura poniżej 0°C i śnieg są rzadkością. Lato jest upalne, a zabytki pełne turystów, dlatego jeśli zależy nam na spokojniejszym okresie, warto wybrać wczesną jesień – nadal jest ciepło, a opadów jest mniej niż latem i wiosną. Jesień obfita jest też w świeże mandarynki, granaty i winogrona, a w ostatnią niedzielę października odbywa się w mieście festiwal Tbilisoba, bogaty w koncerty, kiermasze i pyszne lokalne potrawy.

icon

3h 35 min

Tblisi znajduje się około 2500 km od Twojego domu. Lot trwa 3 godzinę i 35 minut

Jak dojechać z lotnisk do centrum miasta?

Międzynarodowe lotnisko Shota Rustaveli w Tbilisi jest największym portem lotniczym Gruzji. Lotnisko znajduje się około 15 km na południowy wschód od centrum Tbilisi. Rocznie obsługuje 3,5 mln pasażerów. Na terenie lotniska znajdują sklepy, restauracje, kawiarnie, bank oraz piętrowy parking z punktem wynajmu samochodów.

Lotnisko Shota Rustaveli jest świetnie skomunikowane z centrum Tbilisi. Na trasie kursują dwie linie autobusowe (nr 37 i 137) oraz specjalna linia kolejowa, która ma swoją końcową stację naprzeciwko wejścia do terminalu lotniska. Do dyspozycji podróżnych są również taksówki, których postój znajduje się przed halą przylotów.

Tbilisi
Shota Rustaveli
TBS
15

kilometrów od centrum miasta

Autobus

Autobus

1,5 ₾

40 min

Taxi

Taxi

1 ₾

25 min

Jak poruszać się po okolicy?

Najpopularniejszym środkiem transportu w Tbilisi są samochody, stad również taksówki są powszechne i łatwo dostępne. Przy zamawianiu taxi można korzystać z wielojęzycznych aplikacji na smartfon – w tym celu warto kupić telefoniczną kartę miejscowego operatora. W centrum Tbilisi, z uwagi na zatłoczone ulice, lepiej poruszać się pieszo. Mamy też do dyspozycji liczne autobusy, dwie linie metra oraz powietrzny tramwaj, czyli kolejkę linową. Ciekawostką, jak na tak duże miasto, jest niemal kompletny brak rowerzystów, w związku z czym nie znajdziemy tu stacji wypożyczalni city bike.

Autobus
+
metro icon

Metromoney

TTC

1 GEL
90 minut

Zobacz więcej

Następny Przewodnik

Sztokholm

Szukasz konkretnego miejsca?