seszele1.jpg

Zastanawiacie się nad spędzeniem wczasów w egzotycznym miejscu? Z czystym sumieniem polecamy Seszele. Zarówno tym z was, którzy dopiero zaczynają przygodę z poznawaniem dalekich krajów, jak i doświadczonym globtroterom. Dlaczego? Bo to wspaniałe miejsce na błogi relaks i podziwianie wspaniałej przyrody. To także spełnienie marzeń o podróżowaniu po tropikach – z podziwianiem rafy koralowej, spacerami po lasach równikowych, obserwowaniem dzikich zwierząt i podróżowaniem między wyspami rozrzuconymi po szafirowej tafli oceanu.

Tekst powstał we współpracy z organizacją Seychelles Tourism Board.

Seszele są niewielkim krajem, leżącym na Oceanie Indyjskim na północ od Madagaskaru, który składa się z aż 115 bazaltowych wysp i wysepek. Znajdziemy tu zarówno przepiękne widoki, jak i zetkniemy się z niesamowicie ciekawą kulturą, która powstała w wyniku mieszania się wpływów afrykańskich, azjatyckich i europejskich.

Dlaczego warto wybrać się na Seszele?

Bogactwo przyrody

Choć Seszele zajmują naprawdę niewielką powierzchnię, bo zaledwie 445m2 (czyli mniej niż… Warszawa!), to mogą poszczycić się olbrzymią bioróżnorodnością. Ze względu na izolację wysp od stałego lądu, zamieszkuje je aż 75 endemicznych gatunków roślin i zwierząt, czyli takich, które występują jedynie na Seszelach! A to nie wszystko – na archipelagu stwierdzono obecność ponad tysiąca gatunków flory i fauny. Wśród nich znajduje się lodoicja seszelska, czyli palma, której nasienie waży… aż 25 kilogramów!

Nasienie lodoicji seszelskiej © Seychelles Tourism Board

Równowaga pomiędzy turystyką i ekologią

Czym Seszele wyróżniają się spośród wszystkich turystycznych krajów? Harmonią przestrzenną. Ze względu na niewielki obszar wysp oraz konieczność zachowania odpowiednich warunków do życia dla występujących tu roślin I zwierząt, na Seszelach istnieje dość restrykcyjne prawo budowlane. To oznacza, m.in. zakaz budowy budynków dominujących w krajobrazie (w praktyce – wyższych niż okoliczne palmy!), czy też obiektów hotelowych w pobliżu plaż, na których składają jaja żółwie. Dzięki temu rozbudowana baza turystyczna nie koliduje z największym skarbem wysp – niesamowitą przyrodą!

Anse Intendance © Torsten Dickmann

Pogoda

Seszele mogą się pochwalić wspaniałymi warunkami klimatycznymi. Roczna amplituda temperatur jest niewielka (w granicach 24-34°C), ze średnią temperaturą powietrza 29°C, a wody – 27°C. Jeśli chodzi o warunki pogodowe, to najlepszym okresem na odwiedzenie Seszeli są miesiące pomiędzy październikiem a marcem. Wówczas, otaczający wyspy Ocean Indyjski jest spokojny i wieje przyjemny, lekki północno-zachodni wiatr. W okolicach grudnia – stycznia panują najwyższe temperatury. W pozostałym okresie roku jest nieco zimniej – średnia temperatura to około 26°C, i mniej spokojnie, zwłaszcza na południowo-wschodnim wybrzeżu Oceanu.

Seszele to spełnienie marzeń o podróżowaniu po tropikach – z podziwianiem rafy koralowej, spacerami po lasach równikowych, obserwowaniem dzikich zwierząt i podróżowaniem między wyspami rozrzuconymi po szafirowej tafli oceanu.

Zero formalności

Wyjazd na Seszele nie wiąże się z żadnymi formalnościami. Jeśli planujecie wybrać się na wyspy, musicie jedynie sprawdzić daty ważności swoich paszportów! Władze archipelagu nie wymagają od przyjezdnych z Polski posiadania wiz ani żadnego innego dodatkowego dokumentu, który pozwalałby na przekroczenie granicy. Wystarczy jedynie ważny paszport. To istotne, zwłaszcza, jeśli trafi nam się dobra okazja lotu na Seszele w nieodległym terminie.

Wodospad w Vallée de Mai © Seychelles Tourism Board

Brak jet lagu

Podróż do tropików nie musi równać się zmianie czasu. Różnica między Polską a Seszelami wynosi tylko dwie (zimą) lub trzy godziny (latem). To oznacza, że aklimatyzacja po przylocie nie trwa długo i nie wiąże się z koniecznością poświęcenia kilku dni na przyzwyczajenie organizmu do zmiany czasu. Po standardowym odpoczynku w hotelu, można rozpocząć urlop. To duży plus, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę długość pobytu na wyspach.

Anse Source d’Argent © Seychelles Tourism Board

Bezpieczeństwo

Czy tropiki mogą być bezpieczne? Oczywiście! Pobyt na Seszelach nie wiąże się z koniecznością zaszczepienia się na choroby tropikalne (chyba, że podróż obejmuje nie tylko archipelag, ale też kraje Afryki kontynentalnej). Ponadto nie występują tu żadne groźne choroby zakaźne, w tym malaria. Oczywiście, jadąc na Seszele, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i ogólnych zasad higieny, ale możemy z ulgą odpuścić sobie wizyty w Sanepidzie przed wylotem na urlop.

Ślub na plaży na wyspie Grande Soeur © Torsten Dickmann

Plaże

Nie lubicie ścisku na plażach? Na Seszelach poczujecie się wspaniale! Wyspy znane są z pięknych i bardzo długich plaży. Najważniejsze jest jednak to, że nie spotkacie tam dużo ludzi, a zamiast rozglądać się za wolnym miejscem do plażowania, będziecie mogli podziwiać naturalne piękno seszelskiego wybrzeża. Szczególnie warto zwrócić uwagę na plaże: Anse Source d’Argent z niesamowitymi bazaltowymi skałami, które ją otaczają, Anse Lazio (wg Tripadvisora jedna z najlepszych plaż świata w 2015 roku), czy Anse Intendance. A przecież to tylko kilka z wielu wspaniałych plaż Seszeli!

Mieszkańcy Seszeli są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, otwarci i pomocni. Chętnie pomagają przyjezdnym w poznawaniu swojej ojczyzny i są niezwykle dumni z jej piękna.

Wyjątkowość

Seszele są niewielkim krajem, ale bardzo skoncentrowanym na zachowaniu swego naturalnego piękna. Wystarczy powiedzieć, że aż 50% jego powierzchni zajmują rezerwaty przyrody, a w dodatku znajdziemy tu aż dwa miejsca wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa. Mowa oczywiście o Vallée de Mai, czyli znajdującej się na wyspie Praslin dolinie, w której znajdziemy okazy aż czterech bardzo rzadkich gatunków – wspomnianą już lodoicję seszelską oraz najrzadziej występujących ptaków na Ziemi: seszelańskiego bulbula, owocowego gołębia i czarną papugę. Drugim z miejsc jest Aldabra, czyli atol zamieszkały przez żółwie olbrzymie oraz liczne gatunki rzadkich ptaków.

Wyspa Grande Soeur © Seychelles Tourism Board

Raj dla wędkarzy i nurków

Wędkarze i nurkowie także docenią walory Seszeli. Okoliczne wody pełne są ryb, a same wyspy oferują wiele możliwości organizacji wypraw wędkarskich na Ocean. Nurkowie z kolei będą zachwyceni rafą koralową, otaczającą wyspy Praslin i La Digue, dzięki temu turyści mogą podziwiać także bogactwo podwodnej fauny.

Plaża Police Bay na wyspie Mahé © Seychelles Tourism Board

Ludzie

I na koniec najważniejsze. Ludzie. Mieszkańcy Seszeli są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, otwarci i pomocni. Chętnie pomagają przyjezdnym w poznawaniu swojej ojczyzny i są niezwykle dumni z jej piękna. Otwartość Seszelczyków wynika z historii tego narodu – od wieków wyspy były terenem, na którym osiedlali się ludzie z różnych stron świata – z Europy, Afryki czy Azji. Dziś wszyscy ciepło i serdecznie witają przybyszy z całego świata, którzy chcą poznać ten raj na ziemi.

Znacie już najważniejsze powody, dla których warto wybrać się na wakacje na Seszele. Zatem – kiedy wybieracie się na wyspy, by zobaczyć to wszystko na własne oczy?

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli na Seszelach


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?