paryz featured.jpg

Paryż można pokochać albo znienawidzić. Najpierw trzeba go jednak zobaczyć, poczuć zapach świeżo parzonej kawy o poranku, posłuchać ulicznych grajków na Montmartre, a wieczorem rozkoszować się widokiem podświetlonej wieży Eiffla popijając pinot noir.

Miasto zakochanych, artystów i pasjonatów mody. Duma Francuzów. Jak mawiała Audrey Hepburn: „Paryż to zawsze dobry pomysł”. O każdej porze roku, nawet w niepogodę, metropolia tętni życiem. Turyści najchętniej przyjeżdżają do stolicy Francji wiosną. W okresie od marca do maja dużo łatwiej zdobyć tanie bilety lotnicze z Polski. Co więcej, kolejki do lokalnych atrakcji są krótsze niż w sezonie wysokim. Naszpikowany zabytkami i urokliwymi parkami Paryż potrafi zachwycić swą różnorodnością. Oto TOP 5 paryskich atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć.

Paryż - atrakcje - Wieża Eiffla i Sekwana © iStock
Wieża Eiffla i Sekwana © iStock

1. Wieża Eiffla

Otwarta wiosną 1889 r. w setną rocznicę rewolucji francuskiej budziła niemałe kontrowersje wśród paryżan. Wieża Eiffla miała być ukłonem w stronę nowoczesności, jednak wielu mieszkańców miasta krytykowało nietypową konstrukcję m.in. za wykorzystanie do jej budowy nieszlachetnego materiału, jakim było żelazo. Zdaniem niektórych artystów tamtej epoki, wysoka na 300 m wieża przypominała „barbarzyńską masę”, która ich zdaniem przytłaczała swym ogromem takie zabytki, jak Katedra Notre Dame czy Tour Saint-Jacques. Wystosowano nawet petycję do władz miasta w celu usunięcia wieży z Pól Marsowych – bezskutecznie. Co ciekawe, w międzyczasie zaczęła ona pełnić rolę masztu telekomunikacyjnego.

Widok z Wieży Eiffla © iStock
Widok z Wieży Eiffla © iStock

Jak to się stało, że kontrowersyjna wieża, nazywana niegdyś „rurą fabryczną” jest obecnie jednym z najsłynniejszych i najbardziej symbolicznych zabytków Paryża? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, koniecznie trzeba na nią wjechać i zajrzeć do lokalnych muzeów poświęconych jej historii.

Ogrody Luksemburskie © iStock
Ogrody Luksemburskie © iStock

2. Ogrody Luksemburskie

Wiosną, 23-hektarowe Ogrody Luksemburskie przyciągają mieszkańców i turystów feerią barw oraz cudownym zapachem kwitnących kwiatów. W centralnej części Ogrodów znajduje się XVII-wieczny pałac wzniesiony na życzenie żony Henryka IV – Marii Medycejskiej. Od końca XVIII wieku miejsce to jest siedzibą Senatu Francji.

Ogrody Luksemburskie © iStock
Ogrody Luksemburskie © iStock

Na terenie ogrodów znajdziemy ponadto stylową Fontannę Medyceuszy, ośmiokątny basen, XIX-wieczną karuzelę, ponad 100 rzeźb i mnóstwo miejsca do wypoczynku w cieniu leciwych kasztanowców, wiązów i miłorzębów. Idealne miejsce na spacer, przejażdżkę rowerową lub rodzinny piknik. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.

Luwr i okolice © iStock
Luwr i okolice © iStock

3. Luwr

Wiosenny weekend w Paryżu to doskonała okazja, aby zwiedzić największe muzeum na świecie. Szklana piramida na dziedzińcu Luwru – podobnie jak wieża Eiffla – stała się już najbardziej rozpoznawalnym elementem popkultury. Jest to jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Paryżu.

Luwr © iStock
Luwr © iStock

W średniowieczu, za panowania Filipa II Augusta, w miejscu dzisiejszego muzeum wzniesiono zamek warowny. Współcześnie fragmenty jego murów można oglądać w podziemiach Luwru. W XVI wieku dokonano przebudowy zamku, który zyskał renesansowy charakter. Franciszek I zaczął gromadzić w rezydencji królewskiej różnego rodzaju eksponaty o wartości artystycznej i kulturowej. W XVII wieku Luwr został przekazany artystom.

Dziś miejsce to jest domem dla ponad 350 tysięcy dzieł sztuki. Wśród nich wymienić należy Nike z Samotraki, Wenus z Milo i najsłynniejszy obraz świata: „Mona Lisa” Leonarda da Vinci (wiedzieliście, że w 1911 r. tajemniczą Giocondę skradziono z Luwru, a o kradzież oskarżono samego Pabla Picassa?).

Na zwiedzanie Luwru trzeba zarezerwować nieco więcej czasu. Aby uniknąć długich kolejek do kas muzeum, warto zarezerwować bilet przez internet.

Kup bilet do Luwru i na inne atrakcje w Paryżu
Paryż - atrakcje - Panorama Montmartre © iStock
Panorama Montmartre © iStock

4. Montmartre

Wzgórze Męczenników to najwyżej położona dzielnica Paryża. Unikalny klimat tej części miasta przyciągnął artystyczną bohemę. Tutaj tworzyli Claude Monet, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso i Auguste Renoir. Montmartre – z jednej strony miejsce kultu religijnego z majestatyczną Bazyliką Sacre-Coeur na czele, z drugiej zaś Plac Pigalle i Moulin Rouge – mekka dla amatorów rozrywki, klubów nocnych i dobrej zabawy do białego rana.

Paryż - atrakcje - Bazylika Sacré-Cœur © iStock
Bazylika Sacré-Cœur © iStock

Aby poczuć autentyczną atmosferę Montmartre, koniecznie trzeba odwiedzić Plac du Tertre. Do dziś kwitnie tu handel pamiątkami i reprodukcjami słynnych obrazów. W drodze na wzgórze warto przysiąść w jednej z urokliwych kawiarenek, zamówić pyszne naleśniki i wsłuchać się w przyjemny dla ucha szum uliczny.

Paryż - atrakcje - Moulin Rouge © Pexels
Moulin Rouge © Pexels

5. Moulin Rouge

Słynny Czerwony Młyn otwarł swe podwoje w 1889 r. za sprawą Josepha Ollera – właściciela sali koncertowej Olympia. Moulin Rouge to miejsce narodzin kankana, które nie zawsze cieszyło się dobrą sławą. Przez długi czas uznawane było za zbyt ekstrawaganckie – w historii Czerwonego Młyna nie brakowało skandali. Niemniej dziś to najbardziej znany w mieście music-hall, gdzie każdego dnia odbywają się barwne pokazy taneczne, widowiska muzyczne i kabaretowe. Występowali tutaj tacy artyści jak Frank Sinatra, Edith Piaf, Elton John czy Charles Aznavour. Bilety na przedstawienia nie należą do najtańszych, a mimo to rozchodzą się w okamgnieniu.

Tekst powstał we współpracy z Air France.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?