hero citybreak122022.jpg

Jedni planują podróż z wyprzedzeniem, inni stawiają na spontaniczne wyjazdy. Jeśli należysz do pierwszej grupy, z pewnością poświęcasz sporo czasu na znalezienie biletów lotniczych w atrakcyjnych cenach. Kiedy loty są najtańsze? Zebraliśmy dane z ostatnich miesięcy i podpowiadamy, kiedy warto zaplanować krótki wyjazd do najpopularniejszych europejskich miast.

Kalendarz podróży

Krótkie wyjazdy do europejskich miast cieszą się coraz większą popularnością. W ciągu zaledwie kilku dni możesz zwiedzić najważniejsze zabytki w okolicy, skorzystać z lokalnych atrakcji, skosztować specjałów kuchni i odpocząć od codziennej rutyny. Typowy city break ma jeszcze jedną, ważną zaletę. Cenę. Jeśli tylko zaplanujesz krótki wyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem, Twoja podróż (lot, nocleg, bilety wstępu i wyżywienie) może kosztować mniej niż 500-600 EUR. Najchętniej wybierane kierunki na city break w Europie to m.in. Rzym, Paryż, Londyn, Barcelona oraz Ateny. Sprawdź, kiedy warto zarezerwować czas na pobyt w tych miastach. A gdy wybierzesz już cel i datę swojej kolejnej podróży, możesz ustawić sobie alert cenowy eSky. Damy Ci znać, kiedy do sprzedaży trafią bilety lotnicze w atrakcyjnych cenach.

Kobieta na śniadaniu w Rzymie © iStock

Kobieta na śniadaniu w Rzymie © iStock

1. Paryż, czyli Miasto Świateł

Stolica Francji to miejsce uwielbiane przez artystów, miłośników mody oraz zakochane pary z całego świata, nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu. Pobyt w Paryżu nie może się obejść bez zobaczenia wieży Eiffla i spaceru Polami Elizejskimi. W droższej wersji – bez wizyty w kultowym kabarecie Moulin Rouge bądź w najprawdopodobniej najsłynniejszym muzeum w Europie, czyli Luwrze. Paryż to także niespiesznie wypita lampka wina – odkryj 5 paryskich kawiarni, w których poczujesz francuski klimat i podróże śladami poetów, muzyków lub bohaterów kultowych produkcji. Chcesz dowiedzieć się więcej o stolicy Francji? Sprawdź nasz przewodnik po Paryżu i poznaj jego 5 najciekawszych atrakcji.

City break w Paryżu © Martyna Górna

City break w Paryżu © Martyna Górna

Kiedy lecieć do Paryża? Najtańsze bilety kupisz na lot w styczniu, lutym (z wyłączeniem walentynek) oraz w marcu. Średnia cena za bilety dla tego kwartału w 2022 roku wynosiła 110 EUR. Dobrym pomysłem jest także city break w Paryżu pod koniec roku. W ostatnim kwartale 2022 roku średnia cena za bilet do stolicy Francji wynosiła 207 EUR.

2. Londyn, czyli z wizytą u króla

Miejsce 2 to Londyn, w którym po tradycyjnym angielskim śniadaniu z jajkiem, bekonem i fasolą w rolach głównych, czeka Cię intensywne zwiedzanie. Jedną z największych atrakcji stolicy Wielkiej Brytanii jest Pałac Buckingham, w którym przebywa król Karol III. Planując swój pobyt w Londynie, wiele zabytków i symboli miasta możesz podziwiać z pokładu słynnego piętrowego autobusu. Mowa o London Eye, Big Benie czy Tower Bridge. Londyn to także darmowe wejścia do muzeów – oto TOP 5 londyńskich muzeów, które warto odwiedzić . Odpoczynek? Odwiedź Hyde Park! W stworzeniu szczegółowego planu pobytu w mieście pomoże Ci nasz przewodnik po Londynie.

City break w Londynie © iStock

City break w Londynie © iStock

Kiedy najlepiej lecieć do Londynu? I tym przypadku doskonałym wyborem będzie pierwszy lub ostatni kwartał roku. Średnia cena za bilet lotniczy w styczniu, lutym i marcu 2022 wynosiła zaledwie 65 euro, z kolei w październiku, listopadzie i grudniu – 109 EUR.

Sprawdź oferty lotów i noclegów w Londynie

3. Barcelona, czyli sztuka, tapas i piłka nożna

Stolica Katalonii, miejsce 3, tętni życiem przez cały rok – spędzisz tutaj miło czas w lokalnych knajpach, oczywiście kosztując kolejnych wariantów tapas. Wielbiciele sztuki z pewnością zachwycą się będącą stale w budowie katedrą La Sagrada Familia, Muzeum Picassa lub wybiorą się w podróż śladami Antonio Gaudiego, odwiedzając m.in. Park Güell. Barcelona to także najsłynniejsze butiki mody, plaże miejskie czy park rozrywki – krótką charakterystykę miasta przedstawia nasz przewodnik. Lubisz fotografię? Koniecznie sprawdź 5 miejsc w Barcelonie, w których trzeba zrobić zdjęcia! Dla fanów piłki nożnej przygotowaliśmy z kolei plan na piłkarski city break w Barcelonie.

Kobieta na tle bazyliki Sagrada Familia © iStock

Kobieta na tle bazyliki Sagrada Familia © iStock

Barcelona w maju? To dobry wybór! Bilety lotnicze do Barcelony w kwietniu, maju i czerwcu 2022 roku kosztowały średnio 303 EUR, w pakiecie zyskujesz także piękną pogodę. Jeszcze tańszą opcją jest podróż w pierwszym kwartale. Styczeń, luty i marzec to okres, w którym uśredniona cena za bilety lotnicze wynosiła 170 EUR.

4. Rzym, czyli dolce vita w Wiecznym Mieście

Rzym to przede wszystkim zapierające dech w piersiach zabytki – Koloseum czy Forum Romanum. Będąc w stolicy Włoch, koniecznie zarezerwuj czas na zwiedzanie Watykanu. Najpopularniejsze miejscówki na odpoczynek to plac Navona oraz Schody Hiszpańskie, choć to tylko kilka z propozycji. W wolnej chwili skosztuj włoskich przysmaków – sprawdź, co warto spróbować w czasie kulinarnego city breaku w Rzymie. Chcesz poczuć się jak gwiazda kina? Postaw na podróż szlakiem bohaterów filmowych. Więcej na temat Wiecznego Miasta przeczytasz w naszym przewodniku po Rzymie.

Para przed Koloseum w Rzymie © iStock

Para przed Koloseum w Rzymie © iStock

Mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Jeśli stawiasz na drogę lotniczą, tanie loty do Rzymu przypadają na pierwsze miesiące roku – w 2022 średnia cena biletów w pierwszym kwartale wynosiła 132 EUR. Stolica Włoch w kwietniu, maju i czerwcu to także dobry pomysł. Czekają na Ciebie umiarkowane temperatury, muskające twarz słońce oraz bilety kosztujące średnio 228 EUR.

Poleć z nami na city break do Rzymu!

5. Ateny, czyli miasto kontrastów

Ranking zamykają Ateny. Stolica Grecji to nie tylko miasto pełne starożytnych zabytków, ale i nowoczesna metropolia. Będąc tutaj, warto zobaczyć m.in. zbudowany z marmuru Stadion Panateński, Teatr Dionizosa czy Łuk Hadriana. Największą atrakcją Aten jest oczywiście Akropol. Co ciekawe, w niektórych terminach możesz zwiedzić go za darmo. Sprawdź darmowe atrakcje Aten, dzięki którym odkryjesz ciekawe zakątki miasta. Wolisz nowocześniejszą odsłonę stolicy Grecji? Koniecznie udaj się m.in. w okolicę ulicy Ermou – to tętniąca życiem ulica handlowa. Po więcej inspiracji sięgnij do przewodnika po Atenach.

Kobieta zwiedzająca Akropol, Ateny © iStock

Kobieta zwiedzająca Akropol, Ateny © iStock

Tani lot do Aten wiąże się z koniecznością zaplanowania podróży na początek roku lub wiosnę/początek lata. W pierwszym przypadku średnia cena za bilet lotniczy wynosiła w 2022 roku ok. 162 EUR. Lot do Aten w kwietniu, maju i czerwcu to średnio wydatek rzędu 263 EUR.

Krótki wyjazd do europejskiej stolicy może oznaczać intensywne zwiedzanie lub spokojny odpoczynek. Jednak bez względu na to, którą formę podróżowania wybierasz, warto wcześniej zaplanować urlop. W zamian otrzymasz tańsze loty i noclegi, a zaoszczędzone pieniądze możesz wydać na… kolejny city break. Podróżowania nigdy za mało!


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?