hero skiing snowboarding 1.jpg

Jeśli jeździsz na nartach i szukasz nowych inspiracji, to ten artykuł jest dla Ciebie. Istnieje przynajmniej kilka krajów, w których zimowe szaleństwo nabiera zupełnie nowego znaczenia. Radość z górskich zjazdów na nartach połączyć można bowiem ze zwiedzaniem atrakcji znanych na całym świecie.

Gdzie najlepiej pojechać na narty w Europie?

Narciarskimi mekkami w Europie są bezsprzecznie popularne kurorty alpejskie we Francji, Austrii, Włoszech czy Szwajcarii. Oczywiście nie oznacza to jednak, że poza tymi krajami nie ma już żadnych innych miejsc, gdzie można cieszyć się pełnią zimowego sezonu. Wręcz przeciwnie!

Gdzie na narty poza utartymi szlakami w Alpach?

Wszyscy fani słońca i południowego klimatu będą zachwyceni stokami w Katalonii czy na Sycylii. Fanom pierwotnego charakteru gór spodoba się Gruzja, a łowcy atrakcji zatracą się na sztucznym stoku w futurystycznym Ski Dubai. Na najbardziej wymagających czeka bogata oferta amerykańskich kurortów narciarskich.

Gdzie najlepiej pojechać na narty w Europie?

Narciarskimi mekkami w Europie są bezsprzecznie popularne kurorty alpejskie we Francji, Austrii, Włoszech czy Szwajcarii. Oczywiście nie oznacza to jednak, że poza tymi krajami nie ma już żadnych innych miejsc, gdzie można cieszyć się pełnią zimowego sezonu. Wręcz przeciwnie!

Gdzie na narty poza utartymi szlakami w Alpach?

Wszyscy fani słońca i południowego klimatu będą zachwyceni stokami w Katalonii czy na Sycylii. Fanom pierwotnego charakteru gór spodoba się Gruzja, a łowcy atrakcji zatracą się na sztucznym stoku w futurystycznym Ski Dubai. Na najbardziej wymagających czeka bogata oferta amerykańskich kurortów narciarskich.

Narty deska
Para na nartach i desce © iStock

5. Gruzja – szusuj w górach Wielkiego Kaukazu

Utrzymujące się przez dłuższy czas dobre warunki na kaukaskich stokach możliwe są dzięki geograficznemu położeniu. Bliskie sąsiedztwo pięciotysięczników i Morza Czarnego wpływa zbawiennie na ilość i sypkość śniegu, a także utwardzenie nawierzchni zjazdowych. Gruzja na narty to gwarancja kaukaskiej gościnności, pysznego jedzenia, niższych cen i przede wszystkim surowego krajobrazu wciąż nieodkrytych gór tej części świata.

Gudauri – zjazdowa duma Gruzji

Jeśli jechać do Gruzji na narty, to do największego i najbardziej popularnego ośrodka górskiego. W latach 80-tych XX wieku władze ZSRR utworzyły w tym miejscu ośrodek narciarski dla bogatych gości z Zachodniej Europy. Sezon na zimowe sporty trwa tu przez 5 miesięcy, a najwyższy punkt zjazdowy znajduje się na wysokości aż 3276 m. n.p.m. Aż 18 wyciągów i ponad 52 km tras zjazdowych w pięknych okolicznościach przyrody gór dzikiego Kaukazu gwarantuje udany wypad.

gruzja snowboard
Jazda na desce w Gruzji © iStock

Rodzinnie w Bakuriani

Ta oddalona o 200 km od Tbilisi baza narciarska to 9 nowoczesnych wyciągów i ponad 20 km tras zjazdowych. Łagodne położenie (1700 m. n.p.m.) i średnia trudność tras sprawia, że jest to dobre miejsce wypadowe dla rodzin z dziećmi.

Mestia w górach Wielkiego Kaukazu

To najdalej oddalony od gruzińskiej stolicy ośrodek narciarski oferujący 3 trasy narciarskie dostosowane zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych narciarzy. Narciarzy czekają zjawiskowe krajobrazy Swanetii – nazywanej powszechnie najpiękniejszym regionem Gruzji. Słynący z licznych cerkwi i baszt obronnych region zachwyci każdego.

Zorganizuj z nami wyjazd do Gruzji!

4. Hiszpania – białe szaleństwo w Pirenejach

Hiszpania jest zaraz po Szwajcarii najbardziej górzystym krajem Europy. To prawdziwy raj dla wszystkich entuzjastów zimowych sportów, bo sezon na narty czy snowboard zaczyna się na przełomie listopada i grudnia i kończy dopiero wczesną wiosną.

Pireneje Katalońskie

Pierwszym regionem w tym paśmie górskim z dobrą infrastrukturą narciarską są Pireneje Katalońskie. Znajdują się w nich popularne wśród Francuzów i Hiszpanów ośrodki narciarskie Boí-Taüll czy Baqueira-Beret. La Molina z kolei to najstarszy ośrodek narciarski w kraju oddalony zaledwie 150 km od katalońskiej stolicy. Słynie z dużej ilości bezchmurnych dni w roku.

pireneje snowboard
Narty w Pirenejach © iStock

 

Szusując w tej części kraju nie sposób ominąć Barcelonę, w której można delektować się ciepłym śródziemnomorskich klimatem po intensywnym zimowym szaleństwie w górach. Wyjazd na narty do Katalonii można połączyć również z kibicowaniem Lewemu podczas ligowych zmagań na Camp Nou. Co zobaczyć w Barcelonie? Sprawdź nasz przewodnik i artykuł o piłkarskim city break w Barcelonie.

Pireneje Aragońskie

Pośmigać na nartach można też na świetnie do tego przystosowanych stokach w Pirenejach Aragońskich. Tutaj na narciarzy czeka zaplecze logistyczne w postaci ośrodków narciarskich Candanchu, Cerler czy Astún.

Sprawdź oferty lotów, noclegów i city breaków w Barcelonie

3. Sycylia – jazda z widokiem na Etnę i morze

Sycylia kojarzona jest najczęściej ze słońcem, pistacjami, pięknymi plażami i znakomitym włoskim jedzeniem. Zadziwiające, ale Wyspa Słońca też ma swój ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia.

Zimowe szaleństwo na Piano Provenzana

Piano Provenzana rozciąga się nad lasem sosnowym o tej samej nazwie, co nadaje mu niemal alpejskiego krajobrazu. Atrakcję samą w sobie są widoki na Etnę i Morze Jońskie, a przy bezchmurnej pogodzie nawet na sąsiadującą z wyspą Kalabrię.

etna
Widok na Etnę pokrytą śniegiem © iStock

 

Z punktu widzenia narciarza czy snowboardzisty trudno o piękniejsze krajobrazy lata w sezonie zimowym. Błękit Morza Jońskiego tworzy niezwykły kontrast ze śniegiem, a szczyt wiecznie dymiącego 3300-metrowego wulkanu nie daje o sobie zapomnieć. Do dyspozycji gości są 4 wyciągi narciarskie – 1 krzesełkowy (Puchoz Tanaurpi) i 3 orczykowe (Anfiteatro, Monte Conca, Coccinelle). To łącznie prawie 8 km tras zjazdowych na wysokościach między 1800 a 2310 m. n.p.m.

Zanim przejdziesz dalej, sprawdź oferty lotów i noclegów na Sycylii

2. Dubaj – największy narciarski ośrodek na Bliskim Wschodzie

Gdyby kilkadziesiąt lat temu ktokolwiek powiedział, że w Zatoce Perskiej można uprawiać sporty zimowe, prawdopodobnie niewielu by uwierzyło. Tymczasem od prawie 20 lat w Dubaju można jeździć na nartach w specjalnie do tego przygotowanym obiekcie. Witajcie w Ski Dubai – największym zamkniętym ośrodku narciarskim na Bliskim Wschodzie. Ta potężna inwestycja znajduje się w jednym z największych centrów handlowych na świecie – Mul al-Imarat i powstała dzięki pieniądzom spółki Majid Al Futtaim.

wydmy sandboard
Sandboarding – jazda na desce po wydmach © iStock

 

Ski Dubai trzeba traktować z przymrużeniem oka. Na pewno nie jako profesjonalny ośrodek narciarski, a atrakcję pokroju zjeżdżania na desce snowboardowej z wydmy. Dubajski kurort oferuje 5 tras narciarskich, z której najdłuższa ma 400 metrów. Wejściówka na dwie godziny jazdy na nartach kosztuje równowartość 60 EUR. Cały zimowy sprzęt wypożycza się oczywiście na miejscu. W dubajskim centrum zimowym znajduje się łącznie 22 500 metrów kwadratowych sztucznego śniegu, a góra do zjazdu na nartach ma wysokość 85 metrów. Twórcy Ski Dubai zapewniają, że na stoku można poczuć się jak w znanych alpejskich kurortach np. za sprawą schronisk stylizowanych na górskie obiekty tego typu w Austrii czy Szwajcarii. Sprawdź, co warto zobaczyć w Dubaju.

Sprawdź oferty lotów i noclegów w Dubaju

1. USA – mekka zimowych sportów za oceanem

Na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się ponad 300 nowoczesnych ośrodków narciarskich, a sam kraj posiada przynajmniej kilka pasm górskich do uprawiania zimowych sportów. To zdecydowanie najdroższy z wymienionych w tym artykule alternatywnych kierunków na narty, oferujący jednak najwięcej szczególnie zaawansowanym narciarzom.

vail usa snowboard
Vail ski resort, Kolorado, USA © iStock

 

Vail Ski Resort w Kolorado

Trzeci, co do wielkości ośrodek narciarski w USA znajduje się w Kolorado i oferuje 234 km świetnie przygotowanych tras dla geeków zimowych sportów na wysokościach między 2457 i 3433 m n.p.m. Ośrodek narciarski Vail jest jednym z najbardziej znanych kurortów narciarskich w USA. Leży w środku Gór Skalistych. Nowoczesna elegancja i ponadczasowy styl wioski wypoczynkowej przeplata się ze stylem życia dawnego Zachodu. W Vail jeżdżą przedstawiciele wielu kast społecznych – od kowbojów aż po bardzo zamożnych ludzi paradujących w drogich futrach na drewnianych parkietach tutejszych schronisk.

Sprawdź oferty lotów i noclegów do USA

Daniel Król

 Deny, autor bloga NaWylocie.pl

15 lat podróży po prawie 70 krajach i terytoriach spornych. Autostop, dziki biwak i lokalne speluny. Krwiobieg wypełniony backpackerskim stylem. Wiedzie żywot wyspiarza w Funchal wraz z księżniczkami. Kolekcjoner wspomnień i pamiątek ze świata.



FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?