boston featured.jpg

Boston to jedno z najstarszych i z pewnością najciekawszych miast Stanów Zjednoczonych. Dumna stolica stanu Massachusetts, położona na wschodnim wybrzeżu Ameryki i od zawsze związana z oceanem, to ważny ośrodek naukowo – gospodarczy, centrum szkolnictwa wyższego i sportu. Doskonała mieszanka nowoczesności z historią, gdzie niezwykły klimat tworzą z jednej strony dzielnice finansowe i wysokie firmowe wieżowce, z drugiej wąskie malownicze uliczki i tradycyjne budynki zbudowane z czerwonej cegły. Nic więc dziwnego, że Boston zyskał miano „Amerykańskich Aten”, a jego walory turystyczne doceniają podróżnicy z całego świata.

Jak zwiedzać Boston?

W mieście bardzo dużo atrakcji zlokalizowanych jest w okolicach centrum, więc tak naprawdę można je zwiedzać pieszo. Szczerze mówiąc, Boston jest tak piękny i różnorodny, że już sam spacer dostarczy wspaniałych wrażeń. Gdyby jednak nogi (lub pogoda) odmówiły posłuszeństwa, to przejazd metrem można spokojnie nazwać atrakcją turystyczną – jest to bowiem najstarsze amerykańskie metro, zbudowane w 1897 roku.

W centrum Bostonu

W centrum Bostonu ©Marta Misiewicz

Historyczny Boston

Ze spaceru (i to dość długiego) nie można jednak zrezygnować, jeśli planujemy przemierzyć Boston Freedom Trial, czyli Szlak Wolności. To zdecydowanie jedna z „must see” atrakcji Massachusetts. Czterokilometrowa trasa wiodąca przez 16 historycznych atrakcji najpełniej oddaje atmosferę i historię miasta. Zwiedzanie rozpocząć można w najstarszym amerykańskim parku miejskim: Boston Common Park, kupując bilet na jedną z kilku dostępnych zorganizowanych wycieczek, prowadzonych przez ubranych w historyczne stroje przewodników lub zaopatrzając się w mapę i samodzielnie podążając za czerwoną (namalowaną na chodnikach!) linią zwiedzania. Na szlaku podziwiać można kościoły, cmentarze, miejsca kluczowe w historii Rewolucji Amerykańskiej, między innymi miejsce słynnej masakry bostońskiej, czy jeden z najchętniej odwiedzanych punktów trasy – Faneuil Hall. Faneuil Hall to niezwykle ciekawa przestrzeń – targowisko oraz miejsce publicznej debaty. To tutaj Amerykanie po raz pierwszy otwarcie sprzeciwili się Brytyjczykom, potępiając wprowadzane przez kolonistów kolejne ustawy podatkowe.

Faneuil Hall i napis Boston

Faneuil Hall i napis Boston ©Marta Misiewicz

Dziś to miejsce tętniące życiem i oddychające wolnością, pełne ulicznych artystów, z ciągiem restauracji, sklepików, nie bez powodu nazywane „domem wolności słowa” czy „kolebką wolności”. Warto poszukać tutaj również fotogenicznego napisu „Boston”, a w grudniu ogromnej choinki z plenerowym widowiskiem wykorzystującym światło i muzykę. Na Faneuil Hall z czystym sumieniem można również skosztować owoców morza w przeróżnej postaci, które są dumą i klasyką bostońskiej kuchni.

Tea Party Museum

Tea Party Museum ©Marta Misiewicz

Herbatka bostońska

Ponieważ Boston znajduje się nad oceanem, nie sposób nie wybrać się do portu. Oprócz przespacerowania się wzdłuż wody, należy zwrócić uwagę na przycumowany kolorowy statek, który okazuje się być muzeum (Boston Tea Party Museum) z interaktywną wystawą, opowiadającą o słynnym incydencie z 1773 roku, znanym jako „bostońskie picie herbaty” (wyrzucenie brytyjskiego transportu herbaty do morza), który to był jednym z prologów Amerykańskiej Rewolucji.

Kawałek dalej zobaczymy budynek bostońskiego akwarium (New England Aquarium), 50 lat historii, ponad 1,3 miliona odwiedzających rocznie, ogromna różnorodność, dodatkowe atrakcje jak kino trójwymiarowe, czy wycieczki z gwarancją zobaczenia wielorybów, mówią same za siebie.

Beacon Hill

W poszukiwaniu odrobiny wytchnienia, niskiej zabudowy i klasycznych przytulnych restauracji warto wybrać się w dwa miejsca: Beacon Hill oraz Back Bay z przepiękną Newbury Street. Beacon Hill to historyczna dzielnica i wzgórze, na którym znajduje się Massachusetts State House, czyli siedziba władz stanowych. Wszechobecna czerwona cegła, zdobione chodniki i wąskie uliczki, sprawiają, że to jedna z najpiękniejszych i najdroższych dzielnic Bostonu, zamieszkiwana przez lokalne elity. Dziś dzielnicę wypełniają klimatyczne i wyszukane restauracje, ale także przytulne, sąsiedzkie puby, z będącym inspiracją dla słynnego amerykańskiego serialu z lat 80. barem „Cheers” na czele.

Widok z Prudential Tower

Widok z Prudential Tower ©Marta Misiewicz

Klimat XIX-wiecznego Bostonu

Przechadzając się nieco dalej dotrzemy do kolejnego niezwykle przytulnego miejsca, dzielnicy Back Bay z kamienicami w stylu wiktoriańskim, określanej jako najlepszy przykład XIX-wiecznej miejskiej architektury Stanów Zjednoczonych. Warto zatrzymać się na chwilę w budynku biblioteki publicznej (The Boston Public Library), skorzystać ze wspaniałego widoku na miasto rozpościerającego się z Prudential Tower, czy wreszcie zrobić zakupy na wyjątkowej Newbury Street, gdzie sklepy i restauracje ulokowane są w przepięknych domkach z brunatnego piaskowca.

Gillette Stadium - stadion New England Patriots

Gillette Stadium – stadion New England Patriots ©Marta Misiewicz

Cambridge, sport i muzea

Dodajmy do wycieczki element edukacyjny, sportowy i kulturalny! Będąc w Bostonie trzeba wybrać się do Cambridge i zobaczyć najstarszą (na terenie dawnych kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej), najbogatszą i najlepszą na świecie uczelnię, czyli Harvard. Do tego warto wybrać się na chociaż jedno sportowe wydarzenie. Jest z czego wybierać, bowiem Boston znany jest z co najmniej kilku sławnych na cały świat drużyn – hokejowej Boston Bruins (NHL), koszykarskiej Boston Celtics (NBA), baseballowej Boston Red Sox (MLB), czy być może największego flagowca Stanów Zjednoczonych – futbolowego zespołu New England Patriots. Kulturalne i artystyczne doznania zapewnią Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum dla Dzieci, oraz światowej sławy bostońska opera oraz bostoński balet, wystawiający corocznie w czasie świąt bożonarodzeniowych, zapierający dech w piersiach spektakl „Dziadek do Orzechów”.

Newbury Street

Newbury Street ©Marta Misiewicz

Zatem, co warto zobaczyć w Bostonie?

Na pytanie: „Co warto zobaczyć w Bostonie?”, odpowiadać można godzinami, a pewnie i to nie wystarczy, aby polecić wszystkie perełki tego wyjątkowego miasta. Bez względu na to, czy spędzimy tu jeden, czy kilkanaście dni, z całą pewnością będą one wypełnione do ostatnich minut. Klimat Bostonu jest niezwykły, zależnie od tego gdzie poniosą nas nogi, poczujemy się jak w Europie, w portowym kurorcie, w gospodarczym centrum Stanów Zjednoczonych, w artystycznej kolonii. Czy zorganizowanie podróży do stolicy Massachusetts jest skomplikowanym zadaniem? Absolutnie! Na szczęście tanie loty do Bostonu są coraz łatwiej dostępne.

Mamy najlepsze oferty lotów i hoteli w Bostonie

Jest jedno określenie, które zawsze przychodzi mi na myśl, kiedy mówię o Bostonie – w żadnym innym amerykańskim mieście nie czułam się jak w domu bardziej niż właśnie tutaj.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?