hero wegierskie miasta.jpg

Węgry mogą pochwalić się długą historią, pięknymi miastami i wspaniałym klimatem, który łączy dawne czasy monarchii austro-węgierskiej z lokalnym środkowoeuropejskim kolorytem.

Dziś spróbujemy odnaleźć ten klimat w trzech największych miastach Węgier. Budapeszt, Debreczyn, Segedyn… zaczynamy podróż!

Panorama Budapesztu z Góry Gellerta © iStock

Panorama Budapesztu z Góry Gellerta © iStock

Miasto mostów – Budapeszt

Węgierskiej stolicy nie trzeba nikomu przedstawiać. To miasto, malowniczo położone na dwóch brzegach Dunaju, od wielu lat ma renomę jednego z najpiękniejszych miejsc w Europie. Monumentalne historyzujące gmachy z czasów monarchii austro-węgierskiej, wspaniałe widoki, malowniczy Dunaj, a także słynne łaźnie i mosty. Jeśli ktokolwiek planuje podróż na Węgry, to nie znajdzie lepszego niż Budapeszt punktu początkowego swojej wyprawy!

Gmach parlamentu w Budapeszcie © iStock

Gmach parlamentu w Budapeszcie © iStock

Co zobaczyć w Budapeszcie?

Budapeszt? Pierwsze skojarzenie – gmach parlamentu! Najbardziej znany budynek Budapesztu położony jest na lewym brzegu Dunaju, w historycznym Peszcie. Powstał z okazji dokonanego w 1873 roku połączenia trzech miast – Budy, Obudy i Pesztu w jeden organizm. Ukończony w 1906 roku w stylu neogotyckim jest do dziś jednym z największych gmachów parlamentarnych na świecie! Efektownie przewieszony nad Dunajem Most Łańcuchowy, zwany też mostem Szechenyiego, wybudowany w połowie XIX wieku będzie punktem obowiązkowym trasy, jeśli zdecydujemy się na spacer spod parlamentu do położonego w Budzie Zamku Królewskiego z przepiękną Basztą Rybacką oraz na słynną Górę Gellerta. Znajdująca się na jej szczycie austriacka cytadela do dziś robi na odwiedzających duże wrażenie, podobnie jak monumentalny Pomnik Wolności. Poza tym roztacza się stąd wspaniała panorama na miasto!

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie © iStock

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie © iStock

Położony w Peszcie, a konkretnie w Terézváros plac Bohaterów to ważne miejsce, będące świadkiem wielu ważnych wydarzeń z historii Węgier. Wybudowany na środku placu Pomnik Tysiąclecia, upamiętniający powstanie państwa węgierskiego, to okazała kolumnada przedstawiająca 14 ważnych dla Węgrów postaci historycznych – od króla Stefana po Lajosa Kossutha. Plac otoczony jest pięknymi, eklektycznymi budynkami Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałacu Sztuki. Wracając do historycznego centrum Pesztu, obowiązkowo należy zajrzeć do Bazyliki św. Stefana. Ten największy kościół Budapesztu i jeden z dwóch najwyższych (obok gmachu parlamentu) budynków miasta był wznoszony aż 54 lata – do 1906 roku. Dziś zachwyca swoją nienaganną neoklasycystyczną architekturą.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Budapeszcie

Wielki Kościół Kalwiński w Debreczynie © iStock

Wielki Kościół Kalwiński w Debreczynie © iStock

Kalwiński Rzym – Debreczyn

Debreczyn (węg. Debrecen) to drugie co do wielkości miasto Węgier, nieformalna stolica wschodniej części kraju, która dwa razy w swej historii pełniła także rolę siedziby węgierskiego rządu. To tu urzędował bohater narodowy Węgier Lajos Kossuth w czasie powstania w 1848 roku. Ale Debreczyn to także dość nietypowe węgierskie miasto. W czasach reformacji wykształciło się tu bowiem bardzo silne centrum kalwinizmu w Europie Środkowej, dzięki czemu został nazwany kalwińskim Rzymem.

Piac utca w Debreczynie © iStock

Piac utca w Debreczynie © iStock

Co zobaczyć w Debreczynie?

Punktem obowiązkowym jest z pewnością debreczyńskie stare miasto z Wielkim Kościołem Reformowanym na czele. Ten największy na Węgrzech kościół protestancki, wybudowany w I połowie XIX wieku w stylu neoklasycystycznym jest także miejscem, w którym Lajos Kossuth ogłosił w 1848 roku deklarację niepodległości Węgier. Ale to nie wszystko, zarówno plac Kossutha, jak i główna ulica miasta Piac utca otoczone są pięknymi historycznymi budynkami. Sam Debreczyn z pewnością może pochwalić się również licznymi miejscami kultu innych religii – znajdziemy tu i barokową katolicką katedrę św. Anny, i katedrę greckokatolicką, i dwie synagogi, w tym świątynię na ulicy Pásti, która pełni również funkcję muzeum historii lokalnej społeczności żydowskiej.

Fontanna w Nagyerdő © iStock

Fontanna w Nagyerdő © iStock

Debreczyn to także miasto muzeów. Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Déri, jedno z największych na Węgrzech, organizujące świetne wystawy sztuki współczesnej Centrum MODEM, czy też Dom Literatury Debreczyńskiej wraz z Muzeum Pamięci Ferenca Medygessy’ego, znanego rzeźbiarza rodem z Debreczyna. Zabytki i muzea to jednak nie wszystko! Kalwiński Rzym jest bowiem także miastem uzdrowiskowym, a to wszystko dzięki dzielnicy Nagyerdő. Ta część miasta składa się głównie z olbrzymiego kompleksu parkowego, w którym obok pięknych miejsc służących do odpoczynku (wieża ciśnień, promenada Medygessy’ego, jezioro Békás, ZOO, Ogród Botaniczny i wesołe miasteczko), znajdziemy także renomowany zespół kąpielisk i spa – Aquaticum.

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Debreczynie

Panorama Segedynu © iStock

Panorama Segedynu © iStock

Papryka i uniwersytet – Segedyn

Segedyn (węg. Szeged) to największe miasto w południowych Węgrzech. Położony jest nieopodal granicy z Serbią i Rumunią nad brzegami Cisy i kojarzony przede wszystkim z… papryką i uniwersytetem! Dlaczego? Okolice Segedynu są bowiem węgierskim centrum uprawy papryki. Z kolei swój status ośrodka naukowego zawdzięcza renomowanemu Uniwersytetowi Segedyńskiemu, uczelni uznawanej za jedną z najlepszych w kraju.

Kościół Wotywny i wieża Dömötör w Segedynie © iStock

Kościół Wotywny i wieża Dömötör w Segedynie © iStock

Co zobaczyć w Segedynie?

Segedyn ma klimat dziewiętnastowiecznego miasta przesiąkniętego architekturą okresu Austro-Węgier z lekką bałkańską nutką. To wszystko dzięki największej na Węgrzech liczbie dni słonecznych w ciągu roku. Jednak na wygląd miasta wpływ ma nie tylko słońce, ale także rzeka. To powódź z 1879 roku była powodem powstania jego chyba największej atrakcji. Kościół Wotywny, wybudowany w latach 1913-30 dla upamiętnienia ofiar potopu, to monumentalna budowla, znana z licznych fresków i witraży. Tuż obok znajduje się najstarsza budowla Segedynu – romańsko-gotycka wieża Dömötör, pozostałość po kościele św. Dymitra. W trakcie wizyty warto wybrać się na niespieszny spacer po tutejszej starówce i chłonąć atmosferę miasta – zobaczyć niesamowitą Bramę Bohaterów z freskami na sklepieniu, wybudowany w stylu secesyjnym pałac Reök czy przepiękny ratusz miejski.

Termy Anny w Segedynie © iStock

Termy Anny w Segedynie © iStock

Jak przystało na miasto uniwersyteckie, Segedyn może pochwalić się także okazałymi budynkami miejscowej uczelni, które są rozsiane po tutejszym starym mieście. Co ciekawe, Uniwersytet Segedyński założony został w Koloszwarze (obecnie Kluż-Napoka) i ostatecznie przeniesiony do Segedynu dopiero w 1921 roku, gdy jego poprzednia lokalizacja została przyznana w wyniku traktatów po I wojnie światowej Rumunii. Segedyn to także świadectwa wielowiekowej obecności Żydów – warto zobaczyć zwłaszcza Nową Synagogę, wbudowaną w 1902 roku. Jest to jedna z najpiękniejszych w Europie i największych na Węgrzech świątyń żydowskich. Wielbiciele mniej aktywnych form wypoczynku lub osoby, które po intensywnym zwiedzaniu chcą zażyć błogiego relaksu, powinny skorzystać z Term Anny, mieszących się w wyjątkowym XIX-wiecznym budynku o orientalnej architekturze, położonym w niemal samym centrum miasta!

Zobacz nasze najlepsze oferty noclegów w Segedynie

Brzmi zachęcająco? To nie wszystko! Węgry pełne są pięknych miejsc, mniejszych i większych miast z niesamowitą historią, wspaniałymi atrakcjami czy fascynującymi tradycjami. Co teraz? Nie pozostaje nic innego, tylko planować podróż na Węgry w najbliższym czasie!

Artykuł powstał we współpracy z Węgierską Agencją Turystyczną.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?