Barwne korowody, roztańczone tłumy, wyszukane maski, zdobne stroje, brokat, kwiaty, imitacje ptasich piór, ciekawe tradycje, konkursy i zabawa do białego rana. Tak można najłatwiej i najkrócej określić atmosferę panującą w wielu miejscach na świecie w trakcie tzw. karnawału. Jest to więc bardzo dobry czas, by udać się zarówno tam, gdzie bije serce światowej tradycji karnawałowej, a więc do Rio de Janeiro, ale też nieco bliżej, bo przecież nie tylko Brazylijczycy potrafią dobrze się bawić.
Materiał przygotowany we współpracy z Anią i Marcinem z popularnego bloga i kanału podróżniczego Wędrowne Motyle.
Pamiętajcie, by okres pomiędzy świętem Trzech Króli, a Środą Popielcową zarezerwować sobie na wycieczkę, na przykład w miejsca przez nas zaproponowane w tym wpisie i dać się porwać karnawałowemu szaleństwu. Nie zapomnijcie tylko zabrać ze sobą odpowiednich strojów, no i oczywiście dobrego humoru.

Dominikana
Ta tropikalna wyspa o wielowiekowej historii zaliczana jest do najpopularniejszych turystycznych kierunków na Karaibach. Z pewnością jest to też najłatwiejszy kraj to samodzielnego zorganizowania urlopu w tym rejonie świata. A jak urlop w Dominikanie to najlepiej zahaczający o karnawał. Tradycyjne tańce, żywiołowa muzyka, feeria barw, charakterystyczne, wywodzące się z folkloru postaci jak na przykład Kulawy Diabeł i tłumy tworzące korowody roztańczonych mieszkańców, to widok charakterystyczny dla wielu miast świętujących karnawał przez cały luty (a nawet nieco dłużej). To doskonała okazja, by zobaczyć na własne oczy wybuchową mieszankę tradycji wywodzących się z dawnych wierzeń i chrześcijaństwa oraz latynoskiego i afrykańskiego podejścia do życia, no i oczywiście zabawy.

Co ciekawe, 27 lutego to także Święto Niepodległości Dominikany, a więc podwójna okazja do dobrej zabawy. Na początku marca organizowany jest w Santo Domingo konkurs na najwspanialszy strój oraz maski karnawałowe. W tym czasie można spodziewać się też wielu ulicznych wydarzeń, szczególnie w turystycznych miastach jak Punta Cana czy Puerto Plata. Uważa się, że to La Vega jest miastem, w którym obchody karnawałowe są szczególnie atrakcyjne i najbardziej autentyczne.
Sprawdź loty i noclegi na Dominikanie

Wyspy Kanaryjskie
Hiszpańskie wyspy na Oceanie Atlantyckim cieszą się popularnością wśród turystów zarówno latem, jako doskonały cel wakacji ale też zimową porą, kiedy większość miast i miasteczek ogarnia karnawałowe szaleństwo. Każda wyspa archipelagu obchodzi karnawał nieco inaczej i w nieco innym terminie. Najpopularniejszymi i najbardziej obfitującymi w przeróżne wydarzenia są zapusty organizowane w stolicach: Teneryfy – Santa Cruz oraz Gran Canarii – Las Palmas. Co roku, uczestnicy głównych wydarzeń, dostosowują swoje stroje do głównego motywu przewodniego całego wydarzenia.
Podobnie, jak ma to miejsce w Rio de Janeiro, króluje tu taniec, muzyka i połyskujące, często bardzo skąpe stroje. Ważnym wydarzeniem jest tu wybór Królowej Karnawału, która ma miejsce podczas uroczystej Wielkiej Gali. Nieodłącznym elementem karnawału na wyspach są występy przeróżnych grup artystycznych, prezentujących pokazy tańca, śpiewu, czy satyry. Karnawał kończy się w środę popielcową, kiedy to pali się na stosie papierową lub drewnianą rybę – sardynkę, będącą symbolem tego okresu, a także po części zimy, którą Kanaryjczycy chcą jak najszybciej przegonić. To trochę jak nasze palenie i topienie Marzanny, tylko w nieco innym terminie. No i temperatury również inne, bo kanaryjska zima to często nasza wiosna.
Zobacz najlepsze loty i noclegi na Teneryfie

Wenecja
Historia weneckiego karnawału jest bardzo długa, sięga bowiem XIV-XV wieku, a może i jeszcze wcześniej. Choć największą popularność zyskał w wieku XVII. Zawirowania historii sprawiły, że przez długi czas maskarada była w Wenecji zabroniona (trudno to sobie w ogóle wyobrazić – Wenecja bez karnawałowych masek?) – aż do roku 1979, kiedy przywrócono na dobre tą piękną tradycję.

Tym, co wyróżnia przed postne szaleństwo panujące w mieście nad Canale Grande, są przede wszystkim niezwykłej urody maski, prawdziwe dzieła sztuki. Warto zastanowić się, czy nie nabyć takiej maski jako pamiątki z podróży. Do tego odpowiedni strój (każdego roku obowiązuje inny motyw przewodni, do którego należy się dostosować) i możemy wtopić się w radosny tłum zebrany na Placu św. Marka. Bo to najważniejsze i główne miejsce wydarzeń toczących się podczas weneckiego karnawału. Spośród nich najbardziej znaną tradycją jest tzw. Lot Anioła, który oficjalnie otwiera karnawałową zabawę. W czasie tym organizowane są bale, przedstawienia, uliczne pokazy, występy teatralne, pochody, czy też odświętne spływy gondolami.
Zobacz najlepsze loty i noclegi w Wenecji

Kolonia
Jeśli wydaje Wam się, że nasi zachodni sąsiedzi nie potrafią się bawić, to naprawdę bardzo mocno się mylicie. I wcale nie chodzi tu przecież o Oktoberfest, którego huczne obchody są powszechnie znane nam, Polakom. Niemcy mają też świetny karnawał, a ten w Kolonii uważa się za największy w kraju i jeden z najlepszych w całej Europie. Tak na marginesie – złotego trunku, podczas karnawału też nie brakuje. Niemiecki karnawał sięga swoją historią wieków średnich, tradycja świętowania i zabawy jest tu więc bardzo długa. Co ciekawe, tutaj w Kolonii, rozpoczyna się już 11 listopada, jako piąta pora roku w kalendarzu. Uliczne zabawy, wielobarwne stroje, rozradowane korowody, ciekawe tradycje jak szturm kobiet na ratusz, czy obcinanie krawatów to kwintesencja tego, co dzieje się w Kolonii aż do środy popielcowej.

Szczególnie hucznie obchodzi się tutaj poniedziałek tuż przed ostatkami, to tak zwany „Różany Poniedziałek”. Wówczas chyba wszyscy mieszkańcy Kolonii, w towarzystwie turystów oczywiście oraz tradycyjnych orkiestr wychodzą na ulicę, by wziąć udział w uroczystym pochodzie. Wszyscy w przebraniach i z uśmiechami na twarzy oraz zapasem słodyczy, które rozrzuca się przechodniom. Radość i uśmiech na twarzy jest tym większa, że w skład korowodu wchodzą platformy zwieńczone zabawnymi i karykaturalnymi postaciami. Czasem budzą one sporo kontrowersji. Ale jak kończyć karnawał, to z przytupem.
Zobacz najlepsze loty i noclegi w Kolonii

Brazylia – Rio de Janeiro
Brazylijczycy do następnego karnawału przygotowują się już dzień po zakończeniu poprzedniego. To dla nich bardzo ważne święto, na które czekają cały rok. Karnawał w Rio de Janeiro to kwintesencja szalonej zabawy, którą tutaj traktuje się nie tylko jako tradycję, ale też jako przejaw sztuki, artyzmu. Historia ulicznych zabaw sięga portugalskiego panowania – to ze Starego Kontynentu przyszła moda na tego typu zabawę. Brazylijczycy kochają karnawał i atmosferę, która mu towarzyszy. Od soboty do wtorku, a więc przez cztery dni poprzedzające środę popielcową, oddają się jej bez reszty. Choć wielu zaczyna świętowanie na ulicach miasta znacznie wcześniej, bo karnawał w Rio to także wiele imprez toczących się na placach, skwerach – niemal wszędzie.

Najważniejszym i kulminacyjnym wydarzeniem podczas karnawału w Rio jest pokaz samby w wykonaniu rywalizujących ze sobą szkół tego tańca. Wszystko dzieje się na Sambodronie, którym przechodzą barwne, roztańczone, rozśpiewane i błyszczące korowody tancerek, tancerzy oraz muzykantów. Emocje sięgają zenitu, zwłaszcza podczas parady najlepszych z najlepszych szkół, każda grupa chce onieśmielić publiczność i w rezultacie wygrać rywalizację. Obserwującym to wszystko turystom udziela się rytm porywający do nieskrępowanej niczym zabawy, no i tańca oczywiście. Jest bardzo gorąco! Nie tylko dlatego, że w Brazylii panuje wtedy południowoamerykańskie lato.
Zobacz loty i noclegi w Rio de Janeiro
Okres karnawału to gorący czas na połączenie wymarzonych, często tropikalnych wakacji z doświadczeniem lokalnych tradycji, strojów i szaloną zabawą. Nic dziwnego, że wiele osób karnawałowe prywatki lubi zamienić na odkrywanie świata, połączone z zabawą pod gołym niebem.