Panorama centrum Sztokholmu

Kolejnym miastem, do którego zapraszamy na majówkę w miejskim stylu jest Sztokholm, królewskie miasto jest na czternastu dużych wyspach (wszystkich skrawków lądu naliczono 24 tysiące). Pełna zabytków stolica Szwecji jest jednocześnie jednym z najnowocześniejszych miast na świecie, centrum innowacji i technologii. W aglomeracji Sztokholmu mieści się słońce i wewnętrzne planety szwedzkiego „Układu Słonecznego”.

Miasto rozciąga się pomiędzy wodami bałtyckiej zatoki Saltsjön i jeziora Melar, które łączy cieśnina Norrström. Wyspy, z których składa się zespół miejski, połączone są ze sobą 53 mostami. Obszary zabudowane to tylko jedna trzecia rozległego obszaru Sztokholmu. Reszta to woda i tereny zielone.

Stortorget, czyli rynek w Sztokholmie © iStock

W lecie stolica Szwecji oferuje prawie białe noce, leży wszak znacznie bliżej koła podbiegunowego niż Polska. W okolicach przesilenia wiosenno-letniego ciemna noc trwa tam zaledwie godzinę.

Miłośnicy zwiedzania też nie będą narzekać, bo miasto zaprasza do wielu ciekawych miejsc, np. do małego, lecz niezwykle urokliwego starego miasta, do imponującego Pałacu Królewskiego, do kilkudziesięciu muzeów, w tym do znanego muzeum statku Vasa, do pierwszego na świecie skansenu i do rozlicznych innych interesujących atrakcji.

Gdy jest już ciepło kuszą kawiarnie i restauracje na świeżym powietrzu, wycieczki statkiem, na przykład do pobliskiego Djurgarden albo dalej, w stronę archipelagu, lub do pałacu Drottningholm.

Pałac Drottningholm © iStock

Gdy znajdziemy się na rynku Stortorget, warto pamiętać, że to ważne miejsce dla historii całej Skandynawii. Tu bowiem duński król Chrystian II stracił w 1520 kilkudziesięciu przedstawicieli szlachty szwedzkiej, co z kolei doprowadziło do zerwania unii wiążącej Szwecję z Danią i Norwegią. Tu więc działa się historia, która, gdyby inaczej się potoczyła, inaczej wyglądałaby być może cała Europa północna. Dzięki tym wydarzeniom jednak Sztokholm został stolicą Szwecji.

Przy rynku znajduje się zabytkowy gmach giełdy. Tu właśnie mają miejsce posiedzenia Akademii Szwedzkiej, wybierającej laureatów Nagrody Nobla.

W programie obowiązkowym jest także Storkyrkan, gotycka katedra, powstająca od XII do XV w. To tradycyjne miejsce koronacji oraz zaślubin szwedzkich władców. W Gamla Stan znajduje się Pałac Królewski (Kungliga Slottet) z XVII-XVIII w. Inne ciekawe obiekty to owstały na fundamentach starego zamku Tre Kronor, oficjalna rezydencja królewska oraz ratusz (Stadshuset) na wyspie Kungsholmen, gdzie w Złotej Sali odbywają się bankiety na cześć laureatów Nagrody Nobla.

Sztokholm © iStock

Muzea, jakich nie ma gdzie indziej

W podziemiach kompleksu parlamentarnego na wyspie Helgeandsholmen mieści się Medeltidsmuseum, muzeum w którym można zobaczyć zrekonstruowane sceny z życia średniowiecznych mieszkańców Szwecji.

Innym wartym zwiedzenia muzeum jest Vasamuseet. Jego główną atrakcję stanowi okręt „Waza”, zbudowany w XVII w. galeon króla Gustawa II Adolfa, wybudowany zresztą podczas wojny polsko-szwedzkiej, miał pomóc w rozgromieniu polskiej floty. Na szczęście dla nas zatonął jeszcze w porcie. 🙂 Po 300 latach został wydobyty z dna Bałtyku i obecnie można go podziwiać z bliska.

Detal okrętu Vasa © iStock

Na wyspie Djurgården znajduje się najstarszy skansen na świecie, znany jako, po prostu – Skansen. Został założony w 1891 roku przez Artura Hazeliusa, by zachować dla potomnych stary szwedzki styl życia. Zobaczyć tu można zrekonstruowane historyczne budynki, tradycyjne gospodarstwa, jak też niewielkie miasteczka. Na terenie muzeum znajduje się też niewielki ogród zoologiczny. Odtwarza się tu życie z dawnych wieków „na żywo” – w piekarni pieką ciastka i pieczywo – można wejść na zaplecze a na koniec kupić świeży bochenek chleba. Jest nawet mała huta szkła – jej produkty to interesujące pamiątki.

Komunikacja

Poruszanie się po Sztokholmie nie jest trudne. Miasto ma rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Metro (Tunnelbana), autobusy, szybka kolejka podmiejska i regionalna działają sprawie, szybko i punktualnie.

Djurgården © iStock

Storstockholms Lokaltrafik (SL) wprowadziła wspólny bilet na wszystkie środki komunikacji, poruszające się w regionie sztokholmskim. Łatwo więc przesiąść się z metra na autobus, kolejkę podmiejską itd. Bilety są dostępne w formie kuponów jednoprzejazdowych oraz kart podróżnych. Karty podróżne mogą mieć różny okres ważności (od 24 godzin do jednego roku). Turystom, którzy nabędą tzw. kartę sztokholmską (szw. stockholmskortet), kartę abonamentową uprawiającą do jednorazowego wstępu do miejskich muzeów i galerii przez określoną liczbę dni (1-3) przysługują w tym czasie nieograniczone przejazdy komunikacją miejską (z wyjątkiem niektórych linii). Bilety ulgowe przysługują osobom do 20. oraz powyżej 65. roku życia.

Główny port lotniczy stolicy Szwecji to Sztokholm Arlanda, ok. 40 km na północ od Sztokholmu. Z lotniska do centrum miasta można dostać się: pociągiem (Arlanda Express, czas przejazdu ok. 20 minut), autobusem (Flygbussarna) lub taksówką (40 min). Drugie lotnisko w Sztokholmie to Bromma, obsługujące ruch lokalny, czarterowy i prywatne awionetki. Bromma jest też bazą dwóch aeroklubów. Na północ od miasta znajduje się przyjmujące loty do Sztokholmu lotnisko Västerås, które obsługiwane jest także przez tanie linie lotnicze.

Sprawdź najlepsze loty, noclegi i city breaki w Sztokholmie


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?