hero wywiad z maciejem sulima.jpg

Szwajcaria – kraj czekolady, sera, banków, pięknych miast i… mekka wszystkich fanów zimowego szaleństwa! Ten alpejski kraj z niezliczonymi trasami to fantastyczne miejsce dla każdego miłośnika narciarstwa i snowboardu. O niedawnej podróży do Szwajcarii i na tamtejsze stoki rozmawiamy z Maciejem Sulimą, narciarzem i twórcą filmów.

Mówi się, że Szwajcaria to raj dla miłośników sportów zimowych. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Zdecydowanie tak! W Szwajcarii działa ogromna liczba ośrodków narciarskich, w których można znaleźć trasy dla osób na każdym poziomie – od krótkich i łatwych tras, gdzie można stawiać pierwsze kroki aż do stromych i wymagających. To wszystko często mieści się obok siebie, w jednym miejscu i takim właśnie ośrodkiem jest Saas-Fee. Niżej, niedaleko zabudowań miasteczka, znajdują się płaskie stoki do nauki jazdy, ale już nieco wyżej zaczynają się całkiem wymagające trasy i tereny, gdzie można uprawiać narciarstwo pozatrasowe, czyli tzw. freeride. Krótko mówiąc – każdy znajdzie coś dla siebie.

© Maciej Sulima
© Maciej Sulima

Jak najlepiej dostać się do Szwajcarii?

Ostatnio zacząłem przekonywać się do latania samolotem po Europie, bo pozwala to zaoszczędzić sporo czasu i energii. Linie Swiss oferują bezpośrednie loty m.in. z Warszawy do Zurychu czy Genewy. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że podróż z lądowaniem w Zurychu jest naprawdę wygodna. Na lotnisku znajduje się stacja kolejowa, więc od razu można wsiąść w pociąg, który zabierze nas prosto w Alpy.

© Maciej Sulima
© Maciej Sulima

Z jakiej formy transportu korzystałeś podczas swojego pobytu? Czy to prawda, że najlepiej podróżować po Szwajcarii koleją?

Cały pobyt w Szwajcarii podróżowałem wyłącznie komunikacją zbiorową, czyli pociągami, autobusami i wyciągami. Mówiąc “wyciągami”, wcale się nie pomyliłem, bo w niektórych miejscach, takich jak Murren, transportem pomiędzy dwiema liniami kolejowymi jest gondolka, na którą bilet kupuje się w taki sam sposób jak na pociąg czy autobus. Polecam zainstalowanie na telefonie aplikacji SBB Mobile, czyli oficjalnej aplikacji kolei szwajcarskich, w której przy wyszukiwaniu połączeń widać wszystkie szczegóły podróży i można sprawdzić, na jakim peronie kończy się podróż jednym pociągiem, a na którym zaczyna następnym. Generalnie podróżowanie pociągami po Szwajcarii to niesamowita wygoda, bo można nimi dojechać naprawdę wszędzie, a cała kwestia sprawdzania połączeń, odnajdywania stacji i peronów jest naprawdę intuicyjna. Mam wrażenie, że znacznie łatwiejsza niż w Polsce. Tam 5 minut na przesiadkę to ogrom czasu, ponieważ od razu wiadomo, dokąd należy pójść i do którego pociągu wsiąść.

© Maciej Sulima
© Maciej Sulima

Jak wygląda podróżowanie po Szwajcarii w dobie pandemii?

W Szwajcarii wszyscy bardzo mocno respektują zasady związane z pandemią. W zamkniętych pomieszczeniach lub w kolejkach jest obowiązek zasłaniania ust i nosa. Jeśli ktoś widzi, że stoisz w kolejce z chustką narzuconą na usta, to podchodzi i uprzejmie prosi o zasłonięcie nosa. Chociaż takich sytuacji zdarza się bardzo mało, bo tak jak wspomniałem, wszyscy bardzo się pilnują.

Jest coś, co szczególnie Cię zauroczyło w Szwajcarii?

Miejscem które zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie jest ośrodek w Murren. Nie można tam wjechać autem, a trzeba skorzystać z górskiego pociągu, z którego widoki na góry robią ogromne wrażenie. Miasteczko jest bardzo małe i chyba dlatego tak klimatyczne!

© Maciej Sulima
© Maciej Sulima

Jakie miejsca w Szwajcarii polecasz na jazdę na nartach?

Ciężko wybrać jedno konkretne. Na pewno sporo zależy od oczekiwań narciarza. Jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę, to wysokość nad poziomem morza, na której położony jest ośrodek. Dlaczego? Na przykład Saas-Fee, położone ponad 3000 m n.p.m., jest świetnym miejscem do jazdy przed sezonem, gdyż jest tam wtedy dużo więcej śniegu niż ośrodkach położonych niżej. Ale jest też druga strona medalu – w środku zimy na takiej wysokości często ciężko o piękną pogodę. Normą na takich lodowcach są temperatury w okolicach -20 stopni Celsjusza i silny wiatr, a to jak wiemy nic przyjemnego. Dlatego w trakcie sezonu często lepiej jest jechać do ośrodków położonych niżej, gdzie pogoda będzie bardziej przyjazna.

Jak wygląda stopień trudności tras narciarskich w Szwajcarii?

Tak jak wspomniałem wcześniej, w wielu ośrodkach spotykamy szeroki wybór tras – od tych najprostszych, do takich, gdzie naprawdę trzeba pewnie stać na nartach, żeby zjechać na dół. Warto przestudiować mapki ośrodków, do których jedziemy, żeby potem się nie zdziwić.

© Maciej Sulima
© Maciej Sulima

Jakie inne atrakcje, oprócz niesamowitych tras narciarskich, przyciągnęły Twoją uwagę w Szwajcarii?

W Murren oprócz przygotowanych stoków narciarskich można znaleźć trasy saneczkowe. Korzysta z nich nie tylko bardzo dużo dzieci z rodzicami, ale również samych dorosłych. Bardzo fajna sprawa! Na pewno nie mogę zapomnieć też o jednej z większych atrakcji w Murren, czyli restauracji, w której kręcono sceny do jednego z filmów z serii o Jamesie Bondzie. Oprócz tego, że restauracja obraca się o 360 stopni, możemy tam również znaleźć muzeum z ciekawymi atrakcjami.

© Maciej Sulima
© Maciej Sulima

Wiemy, że Twoją pasją jest opowiadanie historii poprzez zdjęcia i filmy. Czy uważasz Szwajcarię za wdzięczne miejsce do fotografowania i uwieczniania na filmie?

Chyba ciężko sobie wymyślić lepszą scenerię do robienia filmów oraz zdjęć od pnących się po zboczach gór liniach kolejowych, wielokilometrowych tras i świetnych warunków śniegowych. Pod tym względem Szwajcaria wypada bardzo dobrze!

Udało Ci się posmakować kuchni szwajcarskiej? Jest jakieś danie, którego koniecznie trzeba spróbować po długim dniu na nartach?

Kiedy myślimy o Szwajcarii, to chyba każdemu przychodzą do głowy dwie rzeczy: ser i czekolada. No i tak jak Toblerone możemy sobie kupić u nas w Polsce, to będąc w Szwajcarii polecam spróbować lokalnych serów i fondue, czyli rozpuszczonego sera z białym winem, które jest uważane za narodową potrawę Szwajcarii. Na pewno po ciężkim dniu na stoku nie pożałujecie tego wyboru.

© Maciej Sulima
© Maciej Sulima

Jak zachęciłbyś kogoś do wyjazdu do Szwajcarii w kilku zdaniach?

Szwajcaria to kraj, w którym wszystko jest świetnie przemyślane i przystosowane jest do uprawiania sportów zimowych. Od transportu w góry po rozmieszczenie tras narciarskich. Przyjeżdżając tutaj ciężko jest się zawieść!

Sprawdź loty i noclegi w Szwajcarii

Artykuł powstał we współpracy z Ambasadą Szwajcarii.


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?