31957 Tereny zielone na Praterze fot. Karl Thomas.jpg

Ekologiczne uprawy, dbałość o środowisko, przyjazna i piękne przestrzeń miejska pełna ogrodów, parków i łąk. Poza tym park narodowy i rezerwat biosfery. Czy mamy wymieniać dalej?

Wiedeń jest jedną z najbardziej zielonych metropolii na świecie – około połowę powierzchni przestrzeni miejskiej zajmują tereny zielone. Lasy, łąki, ogrody oraz pola tworzą szczelny pierścień wokół terenów o gęstszej zabudowie. Także w sercu miasta znaleźć można oazy zieleni, na przykład eleganckie parki wzdłuż promenady Ringstraße, barokowe ogrody zamku Schönbrunn i Belweder oraz park Prater. Wiedeńskie Miejskie Zakłady Ogrodnicze zajmują się kilkuset parkami i terenami zielonymi oraz 30 000 drzew. Rośliny do wiedeńskich parków i ogrodów uprawiane są w fachowy sposób w szkółce Hirschstetten w 22. dzielnicy. W skali roku jest to 360 000 roślin kwitnących wiosną, 1,5 miliona kwiatów letnich, 60 000 roślin kwitnących jesienią oraz 1 milion kwiatów cebulowych.

Zielone oazy w środku miasta

W Wiedniu znajduje się 850 parków i terenów zielonych. Najpopularniejszym terenem wypoczynkowym w pobliżu jest Wyspa Dunajska, z 42 kilometrami plaż w środku miasta. Jakości wiedeńskiej wody też można pozazdrościć: 95% wody pitnej to woda źródlana z Alp w Dolnej Austrii i Styrii.

W miejskim obszarze, w istniejących strukturach realizowanych jest coraz więcej przedsięwzięć, mających na celu zbliżenie się do natury. Są to między innymi połączenie trenów zielonych z siecią komunikacyjną, rewitalizacji wód płynących, zarządzenie wodą opadową, zazielenione torowiska tramwajowe lub obsadzanie fasad. Już w fazie planowania części miast i dużych projektów budowlanych poświęca się dużo uwagi tworzeniu wygodnych, ale także możliwie bliskich naturze struktur. Równie ważne są przy tym wolne przestrzenie i tereny zielone, co dobre połączenie z siecią komunikacji publicznej i innymi środkami komunikacji. Przykłady udanych realizacji planistycznych zobaczyć można w wiedeńskim raporcie środowiskowym, w którym wymienione są m.in. takie projekty, jak Smart City, zielone fasady oraz projekty zwalczające efekt miejskich wysp ciepła (Urban Heat Islands).

Czysta woda, pyszne jedzenie

Czy wiesz, że Wiedeń zaopatrywany jest w świeżą wodę według rzymskiego wzoru? Kierowali oni spokojną wodę źródlaną z okolic do obozu Vindobona. Od roku 1873, 30 górskich źródeł zaopatruje Wiedeń w życiodajny płyn.

W Wiedniu chroni się i ceni się przyrodę. Rzadkie gatunki zwierząt i roślin oraz bliskie naturalnym biotopy są w całym mieście pielęgnowane i wspierane. Na przykład powołano do życia specjalny program ochrony 21 gatunków nietoperzy, żyjących w miejskiej przestrzeni. Lub też wiedeńska ustawa o ochronie drzew, która nakłada obowiązek zasadzenia nowego drzewa w miejsce każdego wyciętego. Miasto Wiedeń jest także jednym z największych producentów ekologicznej żywności. Na terenie miasta znajduje się 1000 hektarów upraw ekologicznych (nie uwzględniając upraw konwencjonalnych), z których zbierane jest co roku ponad 3000 ton ekologicznych warzyw i 1800 ton ekologicznych zbóż.

W sumie około 27 procent pól uprawnych w Wiedniu uprawianych jest w ekologiczny sposób, co stanowi najlepszy wynik w całej Austrii. Wiedeńscy rolnicy ekologiczni sprzedają swoje owoce i warzywa bezpośrednio w gospodarstwie i są obecni na wielu targach. Ruch Slow Food angażuje się w ochronę lokalnych tradycji żywieniowych oraz promowanie dobrych, nieskażonych i wyprodukowanych w zrównoważony sposób produktów spożywczych.

Ekologiczne tendencje widoczne są też w wiedeńskim winie. Obecnie Wiedeń jest jedynym miastem na świecie, które ma w swoim obszarze tak wielkie połacie pól uprawnych – 700 ha, a specjalne prawo z 2015 roku nakłada nakaz kontynuacji uprawy winorośli w Wiedniu na obecnym obszarze, co ma stanowić swego rodzaju regulację o ochronie zabytku. Ponad 80% winnic obsadzonych jest białymi szczepami winorośli, szczególnie lubiane są tu: Riesling, Weißburgunder, Grüner Veltliner, Sauvignon blanc oraz Gelber Muskateller. Jednak coraz częściej pojawiają się także czerwone wina typu Zweigelt oraz St. Laurent czy Merlot, Pinot i Syrah.

Z około 660 hektarów upraw winorośli, około dziesięć procent uprawiane jest w sposób ekologiczny lub znajduje się w fazie przejściowej do produkcji ekologicznych win. Wino typu „Wiener Gemischte Satz“ zostało ujęte przez międzynarodową fundację Slow Food na liście „Arka smaków” i wyróżnione, jako produkt kategorii „Presidio“.

Fakt, że Wiedeń jest zielonym miastem, przypieczętowuje także 200 milionów pszczół, które brzęczą tu latem. Odnajdują w mieście zaskakująco korzystne warunki do bytowania. Liczne łąki, kwiaty i drzewa w parkach, ogrodach, wzdłuż ulic, na balkonach, zielonych dachach zapewniają im różnorodne i stałe źródło pożywienia, dzięki zróżnicowanym okresom kwitnienia. Ponadto w mieście jest dłużej cieplej i nie stosuje się tu prawie żadnym pestycydów. Wiedeńskie pszczoły miejskie osiedliły się w nadzwyczajnych, często bardzo prominentnych miejscach. Ule można znaleźć na przykład na dachu Wiedeńskiej Opery Narodowej, budynku Secesji, na Muzeum Historii Sztuki KHM i Muzeum Historii Naturalnej, na licznych hotelach i na ratuszu. Zawiązało się nawet stowarzyszenie „Stadt-Imker (Miejscy Pszczelarze)“, które wyspecjalizowało się w zaspokajaniu potrzeb miejskich pszczół, organizowaniu miejsc pod nowe ule i piece nad istniejącymi pasiekami.

Mamy najlepsze oferty lotów, noclegów i city breaków w Wiedniu

Źródło: Biuro Promocji Miasta Wiednia WienTourismus, www.wien.info

Fot. Karl Thomas, Christian Stemper, Peter Rigaud, Christian Stemper, WienTourismus/Peter Rigaud


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?