Panorama Zagłębia Ruhry

Zagłębie Ruhry… z czym Wam się ono kojarzy? Mnie z wpajanymi w szkole podstawowej lekcjami, że jest to największy przemysłowy obszar w Niemczech. Jednak to było dawno temu i moje skojarzenia są dla tego obszaru bardzo krzywdzące. Teraz to piękne tereny przygotowane na przyjmowanie turystów i oferujące atrakcje dla osób o zainteresowaniach wszelkich. Czym teraz przyciąga to miejsce? Poczytajcie!

Zabytkowa kopalnia Zollverein w Essen © iStock

Szyby, wielkie piece i stare zakłady przemysłowe mają swój urok, zwłaszcza jak są przygotowane do tego, by mogli je odwiedzać turyści, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o dawnym przemyśle i trudzie pracy. Utworzony tu szlak kultury przemysłowej pozwala na obejrzenie blisko 900 miejsc na trasie o długości 400 km – od pomników przemysłowych, przez punkty widokowe i osiedla robotników, aż po muzea i wystawy – i poczucie, czym było to miejsce kiedyś i dlaczego było ono tak istotne dla rozwoju tego kraju. Szczególnie warty odwiedzenia jest Zollverein w Essen, gdzie dwa duże zbiorniki płuczki węglowej zostały przekształcone na salę wykładową i kino 360 stopni. To jednak tylko część atrakcji, rewitalizacja tego terenu pomyślana była w ten sposób, by zachować budynki i struktury przemysłowe, ale jednocześnie przekształcić otaczające je tereny w przestrzeń ogrodową z systemem ścieżek spacerowych i rowerowych. Jeżeli ktoś miałby ochotę spojrzeć na obszar Zagłębia Ruhry z góry, powinny odwiedzić Gasometer Oberhausen i tam „wdrapać się” na platformę widokową na wysokości 120 metrów.

Port w Duisburgu © iStock

Warto wspomnieć, że na tym obszarze jest ponad 200 muzeów i w tej liczbie można znaleźć i takie, których tematyka nie dotyczy przemysłu a wielu innych kwestii, jak chociażby muzeum kultu Voodoo w Essen i muzeum browarnicze w tym samym mieście, muzeum pruskie w Wesel czy muzeum sztuki współczesnej w Duisburgu.

A jak najlepiej przemieszczać się między miastami? Najlepiej rowerem! Wszystkie atrakcje połączone są siecią ścieżek rowerowych o łącznej długości blisko 700 km. Trasy są pogrupowane na szlaki tematyczne dotyczące np. wyłącznie górnictwa, żeglugi czy historii kolei. Najdłuższa trasa wiedzie doliną Ruhry i liczy 230 km, biegnie głównie wzdłuż rzeki, początek trasy jest ostry, jest tam kilka sporych podjazdów, potem jest płasko i przyjemnie. Pokonując go można podziwiać zarówno tereny zielone jak i świadectwa tego, z czym kojarzą nam się te tereny, mija się kilka przyjemnych miejscowości jak Arnsberg ze średniowieczną starówką i klasycystyczną dzielnicą, Muttental będące kolebką górnictwa w Zagłębiu Ruhry czy Duisburg z odnowionym portem.

Park w Gelsenkirchen © iStock

Jazda na rowerze, to nie jedyny promowany tutaj sport. W całej metropolii nie ma weekendu bez zawodów sportowych! Można tu kibicować podczas licznych meczów piłki nożnej, mistrzostw Europy w zapasach, czy mistrzostw Niemiec w wyścigach kanadyjek… Dla każdego sport, który go interesuje! A jeżeli ktoś woli uprawiać sport a nie kibicować podczas zawodów to ma szansę skorzystać z jednego z 10 tysięcy obiektów sportowych. Dawne tereny przemysłowe udało się skutecznie zrewitalizować i teraz np. w zakładzie wielkopiecowym w Duisburg-Meiderich można uprawiać wspinaczkę, a na hałdzie Prosperstraße utworzono centrum narciarstwa oraz obiekt surfingowy.

Ze względu na wielkość dawnych zakładów część z nich udało się obecnie zaadoptować na potrzeby sztuki. W Zagłębiu Ruhry odbywa się każdego roku kilkanaście festiwali od muzycznych przez teatralne, a o ich klasie może świadczyć fakt, że podczas przedstawień można było podziwiać grę aktorską gwiazd Hollywood takich jak: Jeff Goldblum, Kevin Spacey, Ethan Hawke, John Malkovich, a Cate Blanchett pracowała tu jako reżyser. Niech nikogo nie zdziwią wielkie nazwiska w końcu Ruhrfestspiele w Recklinghausen to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali w Europie, zrodził się on podczas akcji „Sztuka za węgiel” w 1947 roku. Innym znanym tutejszym festiwalem jest Ruhrtriennale, którego formuła opiera się na połączeniu sztuki i kultury przemysłowej – dawne obszary przemysłowe przeistoczono w spektakularne miejsca, w których odbywają się przedstawienia teatralne, literackie, muzyczne i taneczne.

Panorama Essen © iStock

W metropolii jest też kilka dużych sal koncertowych, na których występują filharmonicy z całego świata. Dlatego też miłośnicy klasyki powinni sprawdzić repertuary tych w Dortmundzie, Duisburgu, Essen i teatru muzycznego w Zagłębiu Ruhry (MiR) w Gelsenkirchen i zorientować się w datach licznych tutejszych festiwali – pianistycznego, muzyki dawnej, muzyki klasycznej… W regionie tym na stałe zagościł również jazz a to dzięki dwóm festiwalom z Essen – moers festival i JOE Festival. Fani jazzu powinni też zajrzeć do klubów w Dortmundzie, w tym mieście rokrocznie organizowane są dni jazzu. Oczywiście w tych okolicach nie brakuje też mocniejszego brzmienia i tak fani rocka powinni zajrzeć na festiwal muzyczny „Bochum total“, elektroniki na „Juicy Beats“ w Dortmundzie lub „Ruhr in Love“ w Oberhausen.

I na koniec – nieprawdą jest, że tereny poprzemysłowe nie są zielone. Myślę, że to jeden z większych stereotypów a w Zagłębiu Ruhry można go obalić. Wystarczy odwiedzić park krajobrazowy Emscher, gdzie tereny poprzemysłowe połączone są ze sobą parkami i ogrodami. Park ten powstał w dolinie rzeki o tej samej nazwie. Swego czasu, ze względu na okoliczny przemysł, stała się ona ściekiem, jednak jej powolna rekultywacja pozwoliła utworzyć tu rozległe tereny rekreacyjne.

Ścieżka w parku w Oberhausen © iStock

Ciekawe może być przebycie trasy tematycznej „Przyroda poprzemysłowa”, która opowiada o tym, jak na tych terenach stopniowo przywracano zieloność i dlaczego pewne gatunki roślin czy zwierząt preferują surowe warunki ugorów przemysłowych.

Ja jestem pod wrażeniem! A Wy? Myślę, że tereny te warto brać pod uwagę planując dłuższy lub wyjazd. Przymierzę się kiedyś do pokonania Zagłębia Ruhry na rowerze 🙂 Ot to mam już plan! A gdybyście chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o Niemczech i urokach tamtejszych miast odwiedźcie naszą stronę poświęconą temu tematowi.


FAQ

Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?