hero stoki narciarskie w europie.jpg

Świąteczne lenistwo dało Ci się we znaki? Początek roku to doskonały czas na to, aby nadrobić zaległości w aktywności fizycznej. Jeśli należysz do grona zwolenników szusowania po stokach, koniecznie sprawdź listę jednych z najlepszych ośrodków narciarskich w Europie. Zamień najpopularniejsze i zatłoczone włoskie kurorty na obiekty gwarantujące dobre warunki do jazdy, przystępne ceny oraz brak tłumów.

Szczyrk, Polska

Zacznijmy lokalnie – Szczyrk Mountain Resort to największy ośrodek narciarski w Polsce, zlokalizowany w malowniczym Beskidzie Śląskim. Do użytku oddano ponad 23 km tras o różnym stopniu trudności, dzięki czemu każdy z nas znajdzie tu coś dla siebie. Oczywiście najwięcej emocji wzbudza kultowa już trasa czarna „Bieńkula”, prowadząca z Hali Skrzyczeńskiej do Czyrnej. Część tras jest oświetlona, dzięki czemu możesz zaplanować wieczorne zjeżdżanie. Do dyspozycji pasjonatów zimowych szaleństw są wyciągi: krzesełka, orczyki oraz gondola. Na miejscu działa serwis, wypożyczalnie sprzętu (na dolnej stacji Szczyrk Gondola oraz na parkingu w Czyrnej), a obok nart i desek snowboardowych wypożyczysz tutaj też skitury czy splitboardy.

Stok w Szczyrku © iStock
Stok w Szczyrku © iStock

Najmłodsi mogą skorzystać z oferty szkółki narciarskiej, odpowiednie szkolenia są też prowadzone dla dorosłych. Ciekawą propozycją są wycieczki-szkolenia skiturowe z instruktorami. Jeśli lubisz puste stoki, postaw na opcję Fresh Track ze śniadaniem w pakiecie. Wybierasz się na narty z małym dzieckiem? Ski Baby Room gwarantuje profesjonalną opiekę nad maluchami od 3. roku życia. Szczyrk to także liczne szlaki piesze, jak chociażby ten na trasie Gondola-Małe Skrzyczne (3,5 km). Blisko stąd również do Wisły czy Szyszka Parku, gdzie miło spędzą czas zarówno dzieci, jak i dorośli.

Zobacz oferty noclegów w Szczyrku

Stok w Bansku © iStock
Stok w Bansku © iStock

Bansko, Bułgaria

Bansko Ski Area to najpopularniejszy ośrodek narciarski w Bułgarii i zdecydowanie jeden z lepszych tego typu obiektów na terenie Europy Wschodniej. Nie dość, że na szusujących czeka dobrej jakości pokrywa śnieżna i ponad 65 kilometrów tras, to ceny wejściówek są bardzo przystępne. Bansko składa się z kilku centrów narciarskich: Chalin Valog, Shiligarnika oraz Banderishka Poliana, które są ze sobą połączone trasami o różnym stopniu trudności (trasy zjazdowe oraz biegowe). Najdłuższą trasą jest ta prowadząca ze szczytu Todorka aż do doliny (16 km), z kolei doświadczeni narciarze z pewnością chętnie wypróbują czarną trasę Tomba. Ośrodek zapewnia również warunki do wieczornej jazdy.

Widok na Bansko © iStock
Widok na Bansko © iStock

Na terenie Banska działają szkółki narciarskie i snowboardowe Ulen, a na miłośników freestyle’u czeka snowpark. Teren ośrodka ma pełną infrastrukturę, centrum miasta jest oddalone od niego o zaledwie 1,5 kilometra. Warto dodać, że Bansko Ski Area jest zlokalizowane na terenie Parku Narodowego Pirin, znajdującego się na liście UNESCO. Piękny krajobraz i doskonałe warunki do jazdy przyciągają turystów, a sezon w ośrodku trwa nawet do maja. Po szaleństwie na śniegu można wybrać się do miejscowości Banya, gdzie zrelaksujesz się w gorących źródła

Sprawdź najlepsze okazje lotów i noclegów w Bułgarii

Poiana Brasov © iStock
Poiana Brasov © iStock

Poiana Brasov, Rumunia

Średniowieczne miasto Braszów to nie tylko doskonałe miejsce do zwiedzania, ale i baza wypadowa na narty. Poiana Brasov to ośrodek narciarski oferujący ponad 25 kilometrów tras, rozciągniętych na kilkunastu stokach. Jako ciekawostkę warto dodać, że na terenie ośrodka odbyły się w 1909 roku pierwsze zawody narciarskie w Rumunii. Obecnie miło spędzą tu czas zarówno początkujący, jak i wprawieni miłośnicy nart czy deski snowboardowej, ale warto podkreślić, że wiele tras ma średni stopień trudności (niektóre zapewniają warunki do jazdy po zmroku).

Poiana Brasov © iStock
Poiana Brasov © iStock

Jedną z najczęściej wybieranych tras przez narciarzy z doświadczeniem jest Lupului. Ośrodek ma w pełni rozwiniętą infrastrukturę. Działają tu szkółki jazdy, wypożyczalnia, hotele i restauracje. Osoby, które lubią inny rodzaj aktywności w śnieżnej scenerii, mogą wybrać się na lodowisko lub poszaleć na sankach. W wolnej chwili warto także zdecydować się na zwiedzanie okolic, w tym Zamku Drakuli czy Twierdzy Rasnov.

Sprawdź najlepsze loty i noclegi w Rumunii

Trasy na Bjelašnicy © iStock
Trasy na Bjelašnicy © iStock

Bjelašnica, Bośnia i Hercegowina

Bjelašnica to najwyższa góra w Bośni i Hercegowinie – jej szczyt wznosi się na wysokości 2067 m n.p.m. To właśnie w tym miejscu rozegrano część zawodów narciarstwa alpejskiego w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku. Czy może być lepsza rekomendacja do odwiedzenia stoku? Mimo pięknej historii, miejsce to nie jest oblegane przez tłumy. Góra Bjelašnica oferuje kilka tras zjazdowych na łącznej długości 14 kilometrów. I choć większość z nich jest przeznaczona dla średniozaawansowanych narciarzy, to wydzielone płaskie tereny z pewnością zadowolą również osoby początkujące.

Widok z Bjelašnicy © iStock
Widok z Bjelašnicy © iStock

Narciarstwo alpejskie, biegowe, snowboard – nie bój się o warunki na trasach. Zima w tym miejscu gwarantuje dobrą pokrywę śnieżną, w razie potrzeby włączane są armatki śnieżne. Na miejscu działa wypożyczalnia sprzętu, a trasy są oświetlone i przygotowane do wieczornych zjazdów. W wolnej chwili warto odwiedzić Sarajewo, zlokalizowane zaledwie 25 kilometrów od ośrodka.

Sprawdź najlepsze okazje lotów i noclegów w Bośni i Hercegowinie

Alpy Słoweńskie © iStock
Alpy Słoweńskie © iStock

Krvavec, Słowenia

Krvavec w Cerklje na Gorenjskem to jeden z największych ośrodków narciarskich w Słowenii. Do dyspozycji miłośników zimowych szaleństw oddano 30 kilometrów tras – zarówno dla początkujących, jak i dla osób zaawansowanych. Na miejscu działa szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu oraz serwis, parkingi są bezpłatne. Ośrodek Krvavec jest położony w malowniczym otoczeniu lasu. Wydzielone obszary dla dzieci oraz amatorów zapewniają użytkownikom bezpieczeństwo. Wielbiciele adrenaliny mogą skorzystać z oferty snowparku, z kolei dla dzieci przygotowano park Manner, wyposażony m.in. w małe skocznie.

Krvavec - trasy narciarskie © iStock
Krvavec – trasy narciarskie © iStock

Krvavec to idealne, niezatłoczone miejsce do jazdy na nartach czy desce, warto jednak dodać, że na stoku dostępna jest także trasa do narciarstwa biegowego. Popularną atrakcją ośrodka są również wieczorne zjazdy sankami oraz pontonem. Na miejsce odpoczynku można wybrać pobliskie hotele, centrum miasta oddalone jest zaledwie 4 kilometrów od stoku, z kolei zaledwie 25 kilometrów dzieli nas od Lublany.

Mamy dla Ciebie najlepsze okazje lotów i noclegów w Słowenii


Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?