Sofia, Bułgaria © Shutterstock

Stolica Bułgarii jest jednym z najstarszych miast Europy, dlatego można w niej zobaczyć wiele unikalnych zabytków i pamiątek historycznych. Miasto stanowi idealne połączenie historii, nowoczesności oraz górskiej natury. Przekonaj się, dlaczego warto wybrać się do Sofii!

Gdzie leży Sofia?

Sofia jest stolicą i największym miastem Bułgarii. Mieści się w zachodniej części kraju, w śródgórskiej kotlinie, pod masywem Witoszy. Leży nad rzeką Bojanską, która stanowi lewy dopływ rzeki Iskyr.
Często myśląc o Bułgarii w głowie mamy tylko Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski, a nie powinno tak być! Sofia ma ciekawą historię – było tracką osadą założoną przez plemię Serdów. Około 29 roku n.e. została pobita przez Rzymian (wtedy została nadana jej nazwa Serdica). Od 808 roku miasto należało do Bułgarii. Następnie pozostawało w okupacji tureckiej do końca XVI wieku. Do Bułgarii wróciło dopiero w 1879 roku.

Z czego słynie Sofia?

Sofia jest miastem o niezwykłym dziedzictwie historycznym, co widać po imponujących zabytkach z różnych epok. Na miejscu działa wiele muzeów tematycznych, galerii, teatrów oraz innych instytucji, a także odbywają się różne wydarzenia kulturalne, takie jak np. Sofia Film Fest.

Za niezwykłą atmosferę miasta odpowiada jej górskie otoczenie – Góra Witosza znajduje się tylko ok. 20 minut od centrum miasta.

W Sofii nie brakuje też innych miejsc na odprężające spacery. Duże, zadbane parki zachęcają do niespiesznych przechadzek. Najpopularniejszym z nich jest Sofia City Garden, ale zajrzyj także do Parku Wolności – znajdziesz w nim wiele atrakcji, takich jak m.in ogród zoologiczny czy sztuczne lodowisko.

Co warto zobaczyć w Sofii?

Stolica Bułgarii zachwyca przede wszystkim zabytkami (głównie świątyniami), przyrodą oraz górskimi krajobrazami. Ponieważ miasto jest dość małe, z powodzeniem możesz zwiedzać je na piechotę. Jakie miejsca koniecznie powinieneś odwiedzić?

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sofia, Bułgaria © Shutterstock
Sobór św. Aleksandra Newskiego, Sofia, Bułgaria © Shutterstock

Symbol miasta, który robi niesamowite wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Spektakularna XIX-wieczna cerkiew w stylu neobizantyjskim została zbudowana na cześć cara Aleksandra II. Pozwoli Ci nacieszyć wzrok tak kunsztownymi elementami architektonicznymi i zdobniczymi jak m.in. pozłacana kopuła, ikonostas z marmuru, alabastru i onyksu czy szczegółowe freski.

Rotunda św. Jerzego

Bardzo dobrze zachowana świątynia z IV wieku. Znajduje się w centrum miasta, przez co w ciekawy sposób kontrastuje wizualnie z otaczającymi ją nowoczesnymi budynkami. W jej wnętrzu możesz podziwiać oryginalne freski z XII–XIV wieku.

Park Narodowy Witosza

Park Narodowy Witosza, Sofia, Bułgaria © Shutterstock
Park Narodowy Witosza, Sofia, Bułgaria © Shutterstock

Park obejmujący pasmo górskie Witoszy, znajdujący się tylko kilka kilometrów od centrum. Idealne miejsce do spacerów w otoczeniu przyrody. Zimą jest aranżowany na świetnie urządzone centrum sportów zimowych.

Cerkiew Bojańska

Obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Okazała cerkiew prawosławna, prawdopodobnie z XI-XIII wieku, mieści się w wyjątkowo urokliwej lokacji. W jej wnętrzach znajdują się świetnie zachowane freski, datowane na rok 1259.

Narodowe Muzeum Historyczne

Rozbudowana ekspozycja pozwala dokładnie zapoznać się z historią Bułgarii i Bałkanów. Wystawa obejmuje znaleziska archeologiczne pochodzące nawet z V w. p. n. e. Jednymi z najcenniejszych eksponatów są przedmioty odnalezione w grobowcu trackiego króla z 330-300 roku p.n.e.

Kiedy warto odwiedzić Sofię? Jakie są warunki pogodowe?

W Sofii panuje łagodny klimat oceaniczny. Lata są ciepłe i niemal bezchmurne, a zimy bardzo zimne i śnieżne. W ciągu roku średnia dzienna temperatura waha się od -5°C do 28°C. Kiedy jest najlepszy czas na wizytę? Wiele zależy od Twoich oczekiwań i planów co do pobytu.

  • Styczeń – Marzec: Minusowe temperatury nie zachęcają do zwiedzania, ale okres ten jest idealny dla miłośników sportów zimowych.
  • Kwiecień – Czerwiec: Kiedy temperatura zaczyna rosnąć, a roślinność intensywnie się rozwijać, warunki stają się coraz przyjemniejsze. Wiosna jest świetnym momentem na wyjazd wypełniony zwiedzaniem i spacerami.
  • Lipiec – Sierpień: Lato to szczyt sezonu turystycznego, dlatego w mieście są największe tłumy turystów. Jest ciepło i przyjemnie, a do tego organizowanych jest wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych.
  • Wrzesień – Październik: Z przyjściem jesieni turyści powoli zaczynają opuszczać miasto, a ceny w hotelach są nieco niższe. Temperatura spada, ale mimo to nadal z powodzeniem można spacerować po parkach, zwiedzać, odkrywać lokalne potrawy w restauracjach itp.
  • Listopad – Grudzień: Koniec roku znów przynosi zimne dni i noce, przyciągając narciarzy i snowboardzistów. Pobyt jak najbardziej można urozmaicić wizytami w muzeach i restauracjach.

Gdzie zjeść w Sofii?

Bułgarska kuchnia słynie z częstego wykorzystania nabiału (głównie słony biały ser), a także różnych gatunków mięs, ryb oraz sporej ilości warzyw i owoców. W stolicy koniecznie skosztuj takich dań, jak:

  • Tarator: chłodnik ogórkowy z koprem i kwaśnym mlekiem.
  • Sałatka szopska: świeży ogórek, pomidor, papryka, oliwki, pietruszka i owczy ser.
  • Kebapcze: doprawione, pieczone mięso mielone uformowane w kształt kiełbaski.
  • Sirene: ciasto filo z nadzieniem z białego sera.

Tradycyjny bułgarski obiad zjesz np. w restauracji Hadjidraganovite kashti. Na deser z kolei udaj się do lodziarni Afreddo.

Gdzie znaleźć nocleg w Sofii?

Planując aktywny pobyt w Sofii, wybierz nocleg w ośrodku w centrum – dzięki temu bez problemu dotrzesz do wszystkich najważniejszych atrakcji i będziesz w stanie swobodnie korzystać z uroków miasta. Dobrą lokacją jest np. rejon Serdika i okolice Narodowego Pałacu Kultury, ponieważ to właśnie tam skupionych jest wiele atrakcji turystycznych, restauracji i sklepów. Spokojniejszymi dzielnicami są z kolei np. Lozenets i Oborishte.

Jednym z najlepszych 5-gwiazdowych hoteli w mieście jest Grand Hotel Sofia. Jeśli jednak preferujesz średni standard i niższe ceny dobrym wyborem będzie np. Hotel Niky. Kiedy zaś masz dość ograniczony budżet i wolisz nieco zaoszczędzić na zakwaterowaniu, wybierz taki ośrodek jak np. Hostel Mostel.

Zobacz inne wpisy o Sofii


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?