Oszałamiająca roślinność, turkusowe Morze Jońskie, wapienne klify i ogromne żółwie Careta Carreta to widoki, które będą towarzyszyć Ci na tej greckiej wyspie. Nie jesteś raczej fanem zwiedzania zabytków, bo wolisz wygrzewać się na plaży, pływać łódką i spacerować? To idealne miejsce dla Ciebie. Podpowiadamy, jak zorganizować urlop na Zakynthos!

Gdzie leży Zakynthos?

Zakynthos jest grecką wyspą na Morzu Jońskim, położoną na zachód od Peloponezu, zaliczaną do archipelagu Wysp Jońskich. Razem z okolicznymi, w większości prawie bezludnymi wysepkami tworzy gminę Zakintos.

Mieszkańcy wyspy utrzymują się głównie z turystyki, a także z rybołówstwa oraz uprawy zbóż i drzew owocowych. Stolicą i głównym portem jest miasto o tej samej nazwie.

Zakynthos ma zróżnicowane ukształtowanie terenu. Część północno-zachodnia jest górzysta, region centralny jest żyzną, uprawną równiną, a wschodnie i południowe wybrzeże są nastawione na turystykę oraz usługi wypoczynkowe.

Największe Atrakcje Zakynthos

Planując pobyt na Zakynthos nastaw się raczej na wypoczynek na plażach, spacery w malowniczej scenerii oraz zachwyty nad naturą – nie tylko pięknymi roślinami, ale też dzikimi zwierzętami, takimi jak np. żółwie. Na wyspie przez trzęsienia ziemi przetrwało bardzo mało zabytków, ale i tak z powodzeniem uda Ci się zaplanować wakacje pełne wrażeń. Co warto zobaczyć na Zakynthos?

Miasto Zakynthos

Podczas wakacji na Zakynthos jak najbardziej warto udać się do stolicy. W mieście przetrwało kilka zabytków, dlatego jeśli chcesz zobaczyć jakieś ruiny, koniecznie zaplanuj sobie przynajmniej całodniową wycieczkę.

W pobliżu portu mieści się największy i najważniejszy obiekt sakralny na wyspie, Kościół świętego Dionizosa z 1948 roku, który nietknięty przetrwał trzęsienie ziemi z 1953 roku. Mieszkańcy głęboko wierzą, że chroniły go znajdujące się w nim relikwie świętego Dionizosa, który jest patronem wyspy. Budynek nie robi spektakularnego wrażenia z zewnątrz, ale koniecznie zajrzyj do środka – zachwycisz się barwnym ikonostasem, starymi obrazami oraz licznymi złotymi i srebrnymi zdobieniami.

Na miejscu udaj się także na plac z pomnikiem Dionizosa Solomosa, greckiego poety patriotycznego, który urodził się na wyspie. Jego poemat „Hymn do wolności” jest hymnem Grecji. W tym miejscu znajduje się także kościół św. Mikołaja z Molos z XVII wieku w weneckim stylu renesansowym, z bizantyjską dzwonnicą. Wewnątrz wyeksponowane są szaty liturgiczne św. Dionizosa.

Na koniec naciesz oczy piękną panoramą miasta i portu, na porośniętym piniami wzgórzu Bochali – wejście na punkt widokowy jest darmowe, zaś bilet wstępu na tren ruin weneckiego zamku kosztuje ok. 4 euro.

Półwysep Skinari

Ten najbardziej wysunięty na północ kraniec Zakynthos to przede wszystkim doskonałe miejsce do robienia zdjęć. Zobaczysz tutaj wiele niesamowitych widoków, ale też odkryjesz sporo miejsc wartych odwiedzin.

Za starymi ruinami znajduje się punkt, z którego wyrusza wycieczka do słynnej Zatoki Wraku oraz pobliskich jaskiń. Stąd zobaczysz też Kefalonię, a także czynną latarnię morską.

Na brzegu klifu zajrzyj do tawerny oraz odwiedź dwa wiatraki – jeden został przerobiony na miejsce noclegowe. Z pewnością zauważysz też bielone schody prowadzące do krystalicznie czystej, lazurowej wody. Jeśli zechcesz, możesz się ochłodzić.

Błękitne Jaskinie (Blue Caves)

Przy półwyspie Skinari znajdują się jedne z najpiękniejszych jaskiń na wyspie, nazywane Błękitnymi Jaskiniami. Dotrzesz do nich niewielką łodzią, która wpływa do ich środka. Wnęki wydrążone są w wapiennych, białych klifach. Możesz podziwiać w nich zróżnicowane łuki skalne oraz stalaktyty. W słoneczne dni światło odbija się od wody i ścian, przez co wnętrze wypełnia się magicznie niebieską poświatą. Jeśli zechcesz, możesz wyskoczyć z łódki i popływać wpław.

Zatoka Wraku (Plaża Navagio)

Zakinthos, Zatoka Wraku (Plaża Navagio)
Zakinthos, Zatoka Wraku (Plaża Navagio) © Shutterstock

Zdecydowanie najsłynniejsza atrakcja na Zakynthos. Zatoka Wraku to niewielka plaża, na której znajduje się wrak statku Panagiotis (oryginalnie: MV Saint Bedan), wybudowanego w 1937 roku w Szkocji. Jednostka kilkukrotnie zmieniała właściciela i nazwę.

Wokół wraku narosło wiele legend. Według jednej z popularniejszych, statek miał być wykorzystywany przez włoską mafię do przemytu papierosów z Turcji. Został porzucony podczas pościgu przez grecką marynarkę, gdy osiadł na mieliźnie. Wiele osób wierzy też, że został celowo ustawiony na plaży, by przyciągnąć zaintrygowanych turystów.

Jak było jednak naprawdę? Statek przewoził ładunek z Kefalonii do Albanii, ale przez silny sztorm musiał zostać porzucony przez załogę.

Zatokę da się zobaczyć z bliska, ale też możesz wejść w tym celu na wysoki klif oddalony nieco na północ albo robić zdjęcia z łódki.

Groty Keri (Keri Caves)

Zakynthos, Groty Keri (Keri Caves)
Zakynthos, Groty Keri ©shutterstock

W pobliżu miejscowości Keri, na południu wyspy, zwiedzisz kolejne efektowne groty wydrążone w klifach. Nie są tak duże i oszałamiające jak Błękitne Jaskinie, ale na pewno warto je zobaczyć – w nich również promienie słoneczne odbijają się od wody, pięknie podświetlając groty. Dostać się do nich da jedynie z morza – w ramach wycieczki (wypływają z pobliskich miast, m.in. Agios Sostis i Lganas) albo samodzielnie, po wynajęciu łódki. Jeśli chcesz, w grotach możesz pływać wpław i nurkować.

Porto Limnionas

Klimatyczna zatoczka na zachodnim wybrzeżu, w której możesz w pełni się zrelaksować i odprężyć w turkusowej wodzie. Jeśli dobrze pływasz, z pewnością będziesz tutaj doskonale się bawić – do morza możesz zejść lub zeskoczyć jedynie bezpośrednio ze skał. Koniecznie zabierz maskę do snorkelingu, by oglądać kolorowe ryby. Na miejscu możesz wynająć leżaki, a także posilić się w pobliskiej tawernie, w której podawane są świeże ryby i owoce morza.

Porto Roxa

Zatoka położona w pobliżu Porto Limnionas, dość do niej podobna. Miejsce również jest raczej polecane dla osób, które potrafią pływać. Brzeg jest kamienisty, a po bokach piętrzą się skalne klify. Wyjątkowym zjawiskiem są naturalne, płytkie baseny w skalistym nabrzeżu. Możesz w nich wylegiwać się w ciepłej, mocno słonej wodzie – ma dzięki temu większą wyporność. Zaplanuj relaks na wieczór, ponieważ zachody słońca są tu szczególnie malownicze.

Porto Vromi

Kolejna urokliwa zatoczka. Dotrzesz do niej jedną z dwóch dróg – od strony Anafonitria albo Maries. W tym miejscu na pewno zrobisz niesamowite zdjęcia. Kręte dróżki, błękitna woda i białe skały porośnięte roślinami tworzą niezwykły krajobraz. Pod wodą również nacieszysz oczy, obserwując faunę i florę, a także takie nietypowe znaleziska, jak np. stare kotwice statków.

Wyspa Cameo

W Agios Sostis znajduje się malutka wysepka Cameo, nazywana Wyspą Zakochanych czy nawet Wyspą Ślubów. Swój przydomek zawdzięcza pięknej zatoczce i plaży, na której rozwieszone są charakterystyczne girlandy z białymi kawałkami materiału. Jak pewnie się domyślasz, miejsce to jest często wybierane przez osoby planujące oświadczyny czy ślub.

Ponieważ wysepka jest położona blisko wybrzeża, wejdziesz na nią po drewnianej kładce. Teren jest prywatny, dlatego wstęp kosztuje 5 euro. Wejściówka obejmuje jednak możliwość wypożyczenia leżaka, a także pamiątkę – brelok ze zdjęciem.

Wyspa Marathonisi

Bezludna wyspa w zatoce Laganas, nazywana też Wyspą Żółwia. Należy do obszaru chronionego Narodowego Parku Morskiego. Jej nazwa pochodzi od kształtu, który przypomina skorupę żółwia. Do tego na jej małej żwirowej plaży lęgną się ogromne żółwie z gatunku Caretta Caretta, które są symbolem Zakynthos.

Wyspa ze względu na to, że podlega ochronie, nie może być zwiedzana w tradycyjny sposób. Na miejsce możesz dostać się jedynie w ramach wycieczki, do specjalnej strefy wydzielonej dla ludzi. Po drodze będziesz podziwiać żółwie w swoim naturalnym środowisku. Na plaży nie rozbijesz parasola ani nie wypożyczysz leżaka, ale i tak chętnie tu zostaniesz – woda ma niesamowicie niebieski kolor. Przy plaży cumuje bar na łódce, w której kupisz pyszną kawę, drinki i przekąski.

Plaże na Zakynthos

Plaża Zakynthos
Plaże Zakynthos ©Shutterstock

Piękno natury oraz woda w żywych odcieniach niebieskiego skutecznie zachęcają do pobytu na plaży. Na Zakynthos jest ich pod dostatkiem. Możesz wybierać zarówno spośród skalistych i kamienistych, jak i piaszczystych z łagodnym zejściem do wody. Wschodnia część nadbrzeża obfituje w miejsca z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i licznymi udogodnieniami, zaś zachodnia jest bardziej dzika, spokojniejsza. Koniecznie sprawdź takie plaże, jak:

 • półwysep Vassilikos – niesamowite widoki na plażach Porto Zoro, Banana i Dafni,
 • Gerakas – miejsce lęgu żółwi Caretta Caretta, z pięknymi wschodami słońca, a także idealna opcja dla fanów sportów wodnych,
 • Xigia Beach – woda jest zimniejsza, ale zawiera duże stężenie siarki, która ma pozytywny wpływ na skórę.

Kiedy najlepiej odwiedzić Zakynthos?

Na Zakynthos panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza, że lato jest gorące i suche, a zima dość umiarkowana. Wyspa jest bardziej wietrzna i wilgotna niż np. Rodos czy Santorini, ponieważ od południowego zachodu oddziałują na nią masy wilgotnego powietrza znad Basenu Morza Śródziemnego.

Na wczasach lubisz wygrzać się w słońcu i nie przeszkadza Ci upał? Wtedy najlepszy czas na wizytę na Zakynthos to lipiec i sierpień. Jeśli jednak wolisz nieco niższe temperatury, nadal z powodzeniem możesz opalać się na plaży i oddawać kąpielom w czerwcu czy wrześniu. Kiedy z kolei preferujesz zwiedzanie i nie zależy Ci tak na wysokich temperaturach, a przy okazji chcesz nieco mniej wydać na zakwaterowanie oraz przelot, zarezerwuj termin po sezonie – w kwietniu, maju albo w październiku.

Temperatura Zakynthos

Na tej greckiej wyspie średnie temperatury w ciągu roku nie spadają poniżej 10°C. Pogoda na Zakynthos jest wyjątkowo przyjazna, dlatego weź pod uwagę przyjazd w mniej typowym terminie. Ciekawą opcją jest wyjazd zimą, np. na ferie czy święta. By ułatwić Ci podjęcie decyzji, opisujemy warunki atmosferyczne w poszczególnych miesiącach.

Zakynthos pogoda styczeń

· Średnia temperatura: 12°C
· Dni są dość chłodne, z dużymi szansami na opady.

Zakynthos pogoda luty

· Średnia temperatura: 12°C
· Zaczyna być nieco cieplej, ale pogoda jest podobna jak w styczniu.

Zakynthos pogoda marzec

· Średnia temperatura: 14°C
· Temperatura rośnie, ale nadal jest dość deszczowo.

Zakynthos pogoda kwiecień

· Średnia temperatura: 16°C
· Początek wiosny przynosi cieplejsze, coraz dłuższe dni.

Zakynthos pogoda maj

· Średnia temperatura: 20°C
· Warunki są wyjątkowo przyjemne – idealne, jeśli planujesz głównie zwiedzanie, spacery i piesze wycieczki.

Zakynthos pogoda czerwiec

· Średnia temperatura: 25°C
· Początek sezonu letniego, dni są ciepłe, słoneczne.

Zakynthos pogoda lipiec:

· Średnia temperatura: 28°C
· Zaczyna być coraz cieplej, pojawiają się pierwsze upały.

Zakynthos pogoda sierpień

· Średnia temperatura: 28°C
· Jest upalnie i sucho, szczyt sezonu wakacyjnego.

Zakynthos pogoda wrzesień

· Średnia temperatura: 26°C
· Nadal jest bardzo ciepło, ale temperatura powoli spada.

Zakynthos pogoda październik

· Średnia temperatura: 22°C
· Początek jesieni jest ciepły i nadal wyjątkowo przyjemny, dlatego warunki sprzyjają zwiedzaniu.

Zakynthos pogoda listopad

· Średnia temperatura: 18°C
· Dni zaczynają być coraz chłodniejsze i krótsze, częściej zdarzają się opady deszczu.

Zakynthos pogoda grudzień

· Średnia temperatura: 14°C
· Dni są chłodne i deszczowe.

Jakie są ceny na Zakynthos?

Hotele w Zakynthos kosztują podobnie, jak na innych greckich wyspach. Wiele zależy od tego, jaki standard wybierzesz oraz oczywiście od lokalizacji. Ceny za noc w hostelach zaczynają się już od 25 euro, zaś apartament z dwoma sypialniami to ok. 100 euro.

Ile kosztuje obiad na Zakynthos? Za tradycyjne dania trzeba zapłacić ok. 5-20 euro. Najtańsze są sałatki i przystawki, zaś najdroższe potrawy mięsne, a także świeże ryby i owoce morza.

Planujesz przywieźć ze sobą lokalne pamiątki? Oliwa z oliwek kosztuje ok. 7-9 euro za litr, wino ok. 6-15 euro, a miód ok. 5-7 euro.

Poniżej przedstawiamy również ceny przykładowych produktów spożywczych:

 • chleb: ok. 0,70 euro (bochenek)
 • mleko: ok. 1,25 euro (1l)
 • jajka: ok. 2 euro (12 sztuk)
 • biały ser: ok. 4-5 euro (kg)
 • lokalny ser: ok. 7-8 euro (kg)
 • żółty ser: ok. 8 euro (kg)
 • feta: ok. 9 euro (kg)
 • filet z kurczaka: ok. 9 euro (kg)
 • pomidory: ok. 1-1,50 euro (kg)
 • banany: ok. 1,30 euro (kg)
 • oliwki w zalewie: ok.1,80 (duży słoik)
 • miód z pomarańczy: ok. 4 euro (mały słoik)
 • galaretki lokum: ok. 2,50 euro (opakowanie)
 • woda: ok. 0,50-0,70 euro (1,5l)
 • papierosy: ok. 4-5 euro

Jak poruszać się po Zakynthos?

Po Zakynthos możesz poruszać się komunikacją miejską. Na wyspie kursują autobusy – bilet za pojedynczy przejazd kosztuje niecałe 2 euro. To wygodne i tanie rozwiązanie, ale nieco ograniczające. Autobusy nie docierają do wszystkich zakątków wyspy, a także jeżdżą według ustalonego rozkładu.

O wiele wygodniejszą opcją, która daje więcej niezależności, jest wynajem samochodu. Ceny za wypożyczenie małego osobowego auta na dobę zaczynają się już od 30 euro. Bardziej opłaca się zarezerwować pojazd na dłuższy czas, ponieważ wtedy w przeliczeniu opłata za jeden dzień będzie niższa.

Ciekawą opcją jest quad, kosztujący zwykle ok. 20 euro za dobę. Single i pary często wybierają także skutery, w cenie ok. 15 euro za dzień. Quad świetnie radzi sobie nawet na trudniejszym terenie, a skuter pozwala swobodnie poruszać się po wąskich uliczkach.

Lubisz jeździć na rowerze? Przejażdżka w tak pięknych okolicznościach natury będzie samą przyjemnością. Jeśli interesujące Cię atrakcje nie są od siebie zbytnio oddalone, rozważ wynajem roweru – dostaniesz go już tylko za ok. 5 euro na dobę.

Gdzie i co jeść na Zakynthos?

Zakynthos, greckie tawerny
Zakynthos, greckie tawerny © Shutterstock

Na Zakynthos dominuje tradycyjna kuchnia grecka. Potrawy są przyrządzane głównie na bazie oliwy, świeżych ziół, warzyw (m.in. pomidorów, cukinii, ziemniaków, bakłażanów) oraz mięsa oraz ryb i owoców morza. Popularnymi przysmakami są dobrze znane musaka (zapiekanka ziemniaczana z mięsem mielonym), tzatziki (jogurtowy dip z ogórkami i czosnkiem), souvlaki (szaszłyk z mięsa), a ze słodyczy – baklawa (deser z ciasta listkowego i orzechowej masy).
Wyspa ma jednak własną, lokalną kuchnię, unikalną dla tego regionu. Co warto zjeść na Zakynthos?

 • kuneli – królik zapiekany w sosie własnym z oliwą, cytryną i rozmarynem;
 • psomi me domata – chleb z pomidorami, oliwkami lub kaparami;
 • pasticio – zapiekanka makaronowa z mielonym mięsem, oliwą i pastą pomidorową, pod warstwą beszamelu;
 • briam – zapiekanka z bakłażanów, pomidorów, cukinii, cebuli, czosnku i ziemniaków;
 • tsipura – dorada pieczona na grillu;
 • feta me meli – pieczona feta w miodzie i sezamie;
 • chorta – sałatka z dzikich ziół i roślin zielnych (m.in. szczaw, szpinak, mniszek lekarski);
 • mantolato – lokalny nugat;
 • fytoura – deser ze smażonej kaszy manny posypanej cukrem;
 • pasteli – deser z nasion sezamu, miodu i migdałów.

Specjały Zakynthos najlepiej próbować w miejscowych tawernach. Możesz sprawdzić polecane restauracje, ale najbardziej tradycyjne smaki, w dodatku w dobrych cenach, odnajdziesz w mniejszych knajpkach. Bierz też udział w degustacjach, a także zaglądaj na targowiska.

Marzysz o wypoczynku w pięknym otoczeniu i przyjemnym klimacie? Zachwycaj się widokami turkusowych fal rozbijających się o białe klify oraz rozkoszuj się wyśmienitą grecką kuchnią. Zaplanuj kolejny urlop na wyspie Zakynthos!

Zobacz inne wpisy o Zakynthos


Piotr Polok

Fan włoskiej kuchni, mody i piłki nożnej. Na wyjazdach woli plażowanie i relaks w restauracjach od zwiedzania zabytków. Ulubione kierunki to Włochy, Dubaj i Teneryfa. Kiedy nie tworzy treści, to czyta. Zwolennik książek papierowych, bo można ich dotknąć i powąchać.Instagram

Szukasz konkretnego miejsca?